Tip: Jak ve Windows 10 vytvořit účet pro hosta s maximálně omezenými právy?

Účet Host byl z Desítek odebrán, manuálně ho však reinkarnovat můžete, a to pod prakticky libovolným názvem. Získáte tak účet, prostřednictvím kterého návštěvníci či návštěvnice nemohou počítač pokazit.

1
Windows 10
Windows 10
-
Zdroj: logo: Microsoft / koláž: Petr Urban / Cnews

Microsoft z Windows 10 odstranil letitý účet Host, který jste do té doby mohli ve Windows zapnout. Myšlenka omezeného účtu pro příležitostné použití někým cizím podle mě však není vůbec špatná. Pakliže počítač pravidelně používáte, nebudete patrně chtít, aby vám někdo zasahoval do nastavení, instaloval programy, prohlížel vaše soubory nebo např. historii prohlížení.

Pakliže svůj počítač chcete někomu na omezenou dobu zapůjčit kvůli specifickým účelům, může se zvláštní a omezený uživatelský účet hodit. Možná chcete pár lidem na setkání umožnit, aby na počítači pouštěli prezentaci, předváděli fotografie, navštěvovali webové stránky apod. Omezená oprávnění navíc mohou snížit riziko, že se zařízení nakazí prostřednictvím infikovaného flash disku.

Vytvořte Hosta manuálně

Jenže jak jsem uvedl, v Desítkách si už nemůžete jednoduše zapnout Hosta. Vždycky můžete vytvořit standardní uživatelský účet bez správcovského oprávnění. Jenže Host byl ještě omezenější. Naštěstí můžete manuálně vytvořit účet, jenž se bude chovat stejně jako dříve předpřipravený Host (Guest). Vytvořený účet bude natolik limitován, že mu např. ani nebude povolen vstup do Nastavení.

Spusťte Příkazový řádek s právy správce
Spusťte Příkazový řádek s právy správce

1. Přidání účtu

Pokud máte o takový účet zájem, spusťte Příkazový řádek jako správce. V nabídce Start tedy aplikaci psaním vyhledejte, v kontextové nabídce pak klepněte na Spustit jako správce. Dále napište tento příkaz, který potvrďte klávesou Enter:

  • net user Host /add /active:yes

„Host“ v tomto případě představuje název účtu. Název si samozřejmě můžete zvolit prakticky libovolně, takže výraz v případě zájmu nahraďte jiným.

Zajdete příkaz pro vytvoření účtu
Zajdete příkaz pro vytvoření účtu

2. Ochrana heslem

Pakliže chcete účtu přiřadit heslo, zadejte následující příkaz, po jehož potvrzení budete vyzváni k zadání hesla (a pak ještě jednou pro ověření):

  • net user Host *

Pokud heslo vytvářet nechcete, tento krok přeskočte.

3. Změna zařazení do skupiny

Dále je potřeba účet odebrat ze stávající skupiny (standardní oprávnění) a zařadit ho do jiné, která právě disponuje nižším oprávněním. Následujícím příkazem tak nový účet odeberete ze stávající skupiny:

  • net localgroup users Host /delete

Teď zadejte pro změnu tento příkaz, kterým účet zařadíte do skupiny účtů s minimálním oprávněním:

  • net localgroup guests Host /add

V tuto chvíli by již mělo být možné se k účtu standardně přihlásit.

Změňte pomocí příkazu zařazení účtu do skupiny
Změňte pomocí příkazu zařazení účtu do skupiny

4. Jak účet odstranit?

Pakliže vám už účet k ničemu nebude, můžete do samozřejmě zase odebrat. Buď v Příkazovém řádku se správcovskými právy zadejte příkaz net user Host /delete, kde „Host“ nahraďte názvem účtu, nebo jděte do Nastavení | Účty | Rodina a jiní uživatelé. Klepněte na účet a pak na tlačítko Odebrat. Akci pak ještě jednou potvrďte v dialogu.

Odstranění se dá provést bez příkazového řádku
Odstranění se dá provést bez příkazového řádku
Tip: Jak ve Windows 10 vytvořit účet pro hosta s maximálně omezenými právy?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

1 komentář

  1. Je pravda, že MS některé tyto „legacy“ věci ze systému odstranil, ale často jen tak, že je odebral z UI a přes CMD, nebo Powershell jdou dále použít. Jak vidno předpřipravený host byl sice odebrán, ale skupina guests stále existuje a jde jí tedy přiradit uživatelský účet.
    Jen tak mimochodem – tohle je jen takový malý příklad toho, co vše lze ve Windows a s Windows dělat a často mě zaráží jak mnoho lidí na různé funkce hledá a stahuje všelujaký (často i pirátský) software, bez toho, aniž by vůbec tušili, že tato funkce se dá nastavit a použít přímo v rámci systému. Opravdu je to dnes tak, že OS je jen spotřebka a pro většinu lidí představuje jen to UI (které, když se jen lehce změní, tak jim to kompletně rozhodí používání PC), zatímco mnoho funkcí skrytých více v nastavení – nedejbože v CMD, MMC konzoli, aj. – je pro spoustu lidí naprosto neznámých. U spousty lidí je to víceméně dobře, že se v tom nevrtají, ale zaráží to často u těch, kteří si rádi říkají „správci“, ale ve výsledku jsou jen trochu poučenějšími uživateli, kteří o podobných možnostech často také nemají tušení.