Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text

16
Cortana

Téměř dokonale utajenou novinkou ve Windows 10 Creators Update je převod textu na řeč (TTS) s českým hlasem Víta. Microsoft se o tom v žádném seznamu změn nezmínil a kdybych včera náhodou nechtěně nevyvolal klávesovou zkratkou funkci Předčítání, asi bych se o českém hlasu ani nedozvěděl.

Pokud máte Creators Update, v nabídce Nastavení | Čas a jazyk | Řeč můžete zkontrolovat, jestli se vám nainstaloval hlas Microsoft Vit Mobile. V Nastavení | Usnadnění přístupu | Předčítání si pak můžete zapnout hlasového asistenta, který bude popisovat, co se na obrazovce nachází. Nejen text, ale okomentuje i veškeré ovládací prvky.

Hlasu můžete změnit rychlost i výšku, ve funkci předčítání pak lze zvolit, co všechno má hlásit. Osobně se mi ji nepodařilo nastavit do stavu, aby například přečetla pouze text, který označím. Ovládání je hodně zmatené a hendikepovaní budou jen složitě tápat, co že jim to ten předčítač při návštěvě webu vlastně říká.

Článkem nicméně pouze chci upozornit na fakt, že české TTS v systému je. Ženský hlas zatím chybí. Podle nápovědy se však vlastního mužského hlasu (Filipa) dočkali také Slováci. A jak Vít mluví? Stále spíš jako robot. TTS od Googlu je na vyšší úrovni. Plynulejší, přirozenější a lépe si poradí s cizími slovy v českém textu. Vít sice správně přečetl „majkrosoft“, ale na „go-o-gle“ si málem vylámal jazyk.

Zahrnutí hlasového syntezátoru je prvním důležitým krokem k tomu, aby u nás jednou fungovala i Cortana. Díky Vítovi se tak česká Cortana posunula z fáze „možná“ na „někdy v budoucnu“.

Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Ohodnoťte tento článek!
1.8 (36%) 5 hlasů

16 KOMENTÁŘE

  • Není pravda. Využívám ji denně k otevírání stránek, mailů, pouštění hudby a dalších věcí. Nemusím se k ntb ani otočit a dělá co chci. Když jsem byl donucen se vrátit na 8.1, tak jsem první týden na ntb mluvil a dlouho mi docházelo, proč Cortana nereaguje.

    • To snad ne, navykl si přece na komfort hlasového ovládaní. To je často hodně praktické když něco děláte či přitom máte zapatlané ruce (vaření, nebo montáž) a chcete třeba navolit jinou hudbu nebo vzít Skype hovor…

     • Víte, on je rozdil mezi návykem na komfort a podlehnutím fičůrám díky kterým lidé degenerují. Normálnímu zdravému jedinci se například nestává běžně, že třeba při přechodu z automatické na manuální převodovku sedí půl hodiny v autě a uvažuje proč „to nejede“, to se stává pouze lidem zdegenerovaným totální automatizací a ti už by se nad sebou měli zamyslet.

     • No, ono když nemáte jinou možnost, protože vám někdo něco nutí, tak nad tím mávnete rukou a pokojně zdegenerujete. Prostřednictvím Windows 10 (a pro tupany z řad Windows 10 lover’s, nejen jich) Vám Microsoft nutí takové zhovadilosti, které by Vás dříve ani nenapadlo používat, natož abyste to fakticky udělal a přesně o to tady jde. Nerozumíte? Odkážu vás na jedno čím dál frekventovanější číslo – 1984. Chytrý člověk ví a blbci je to jedno ….

    • Aha, používám jedinou feature co W10 má a hned sem zdegenerovaný. Tady nikomu asi nadsázka nebo hyperbola nic neříká. To je tak, když hlavním komunikačním kanálem je text.
     Jen takový malý historický fakt, Josef František, český pilot v 2. sv. válce, který létat za spojence, rozmlátil stíhačku Hurricane, když s ní poprvé přistával. Nevysunul podvozek, protože byl zvyklý na dvouplošníky, které tuto vymoženost neměly. Zvyk je železná košile.

 1. Mě nezajímá ani tak Cortana, ale využití hlasu v jiných aplikacích. Což autor článku nezmínil a v tomto stavu to není možné. Pokud by měl někdo zájem, tak tady si stáhněte malý prográmek pro odemčení „https://www.adaptech.cz/novinka-81.php“ a potom bude hlas využitelný pro běžné SAPI v tomto případě SAPI5.

 2. Lukáši Václavíku, kdybys četl komentáře pod těmi vašimi trapnými podcasty, tak bys věděl, že jsem pod jedním:
  https://www.cnews.cz/cnews-fm-142-prichazi-creators-update-podcast/
  věnujícím se creators updatu psal (mezi pomlčkama):
  ————————————————————-
  Krakatoa 15.4.2017 at 20:24
  Dyť oni komentují něco o čem ví absolutní prd. A komentují to aniž by se aspoň trošku připravili. Když nakousnou předčítání tak proč není uvedeno, že ty epuby klidně lze předčítat českým hlasem? Kolik toto zjištění zabere času? 5 vteřin ani to ne, prostě kašlou na uživatele, jen blábolí nesmysly. Mimochodem ten hlas se jmenuje „Microsoft Vit Mobile“.
  ————————————————————-
  Fakt blesci na cnews 😀
  Jak jsem dnes psal v jednom komentáři na zive.cz, zive.cz a cnews jsou parodie 😀

   • Já myslím, že je jedno jestli něco píšu hezky nebo nehezky. Já myslím, že to nepomůže. A nechápu jak psát hezky tak, aby to mělo nějakou účinnost. Třeba antiviry jsou zbytečné a používají je jen idioti a pakoši, jak to podat tak, aby to bylo hezky napsané? Když to hezky napíšu tak to pak všichni budou číst a nikdo nebude používat antivir?