Upgradování srozumitelnější, ale přísnější. Končí Cílený pololetní kanál

Následující sdělení se týká organizací. Ty totiž mohly v rámci Pololetního kanálu získávat nové verze s několika měsíčním odstupem navíc oproti základní lhůtě odkladu, kterou je možné si dále nastavit. S Windows 10 verze 1903 ale dojde ke sloučení servisních kanálů. Jaké to bude mít dopady?

6

Jestliže Windows 10 sliboval zpřehlednění situace, stal se pravý opak. Microsoft vydává nové verze častěji, reálně dochází k fragmentaci a pravidla pro upgradování se liší nejen v rámci edice, ale také z hlediska segmentů spotřebitelského a firemního. (Navíc edic s Desítkami samozřejmě přibylo.) Do toho dochází každý rok ke změnám pravidel týkajících se doby nebo jiných aspektů podpory.

Mění se názvy kanálů nebo terminologie a firmy mohou jednotlivé verze Desítek používat stále déle, aby nebyly nucené upgradovat tak často. Microsoft ale průběžně činí změny, ze kterých je jasně cítit, že chce, abychom upgradování neodkládali. Dosud platilo, že k odkladu vedly dvě cesty:

 1. V edici Pro a vyšších jste mohli nastavit odklad pro přechod na novou hlavní verzi Windows 10 až o 365 dní. (V rámci standardního servisního kanálu.)
 2. Zvolili-li jste servisní kanál Pololetní, získali jste možnost přidat k výše uvedenému odkladu ještě několik měsíců navíc.

Odklad o rok uvedený v prvním bodě se totiž vztahuje k oběma běžně dostupným servisním kanálům, které se dnes nazývají Pololetní kanálPololetní kanál (cílený):

 • Cílený pololetní kanál je ten běžný, výchozí a edice Home ani jiný nenabízí. V rámci něj byla nová hlavní verze Desítek vždy dostupná jako první po dokončení. Např. Windows 10 v1803 byl v tomto kanálu oficiálně dostupný od dubna 2018.
 • „Necílený“ pololetní kanál byl primárně určený organizacím, lze na něj přejít i v běžné edici Pro. Do něj Microsoft nové hlavní verze Desítek pouští se zpožděním po všeobecném uvedení, až když je dané vydání dle výrobce dostatečně odladěné. Dříve to bývaly zhruba čtyři měsíce, loni ale došlo k agresivnějšímu postupu. Oficiálně se jedná o dva až čtyři měsíce. Např. Windows 10 v1803 byl v tomto kanálu oficiálně dostupný od června 2018. Aby ale odložená distribuce „necíleného“ kanálu platila, musíte používat Windows Update for Business.
cileny pololetni kanal 1
Volba kanálů je dostupná jen do Windows 10 verze 1809. Na jaře dojde ke sjendocení

Užší, ale přehlednější servisní možnosti. Končí Cílený pololetní kanál

V minulém týdnu Microsoft oznámil, že přestane poskytovat Pololetní kanál (cílený), resp. dojde ke sjednocení kanálů. Ve Windows 10 verze 1903 si už tedy jiný kanál „nenaladíte“, zbude pouze jeden kanál a jedna možnost nastavit odklad instalace nových hlavních verzí až o 365 dní, viz bod č. 1.

Co to znamená? Jedno pozitivum je zřejmé – situace se zpřehlední, nebudeme už muset uvažovat nad různými distribučními kanály, protože nám zbude jeden. (Další eventuální možnosti pro velké firmy teď neberu v potaz, nejsou pro naše potřeby relevantní.) Ovšem organizace, které používají Windows Update for Business, tímto přijdou o pár měsíců navíc, v rámci kterých v původním „Necíleném“ kanálu se směly vyhýbat novým hlavním verzím Desítek.

cileny pololetni kanal 2
Zhruba takhle bude vypadat stejná sekce v nastavením aktualizací (jedná se o koncept, nikoli snímek reálného produktu)

Aby přechod na nový systém zjednodušil, výrobce organizacím jednorázově poskytne 60denní odklad pro „Necílený“ kanál po datu všeobecného uvedení verze 1903. Pokud si ručně nastavíte např. odklad o 60 dní, připočtěte si k nim ještě 60 dní od Microsoftu. Verze 1903 vám nebude nabídnuta dříve než za 120 dní. Pro ty, kdo aktualizují skrze cílený kanál, se nic nemění (tj. jakou dobu odkladu nastavíte, takovou ji mít budete).

Pro budoucí vydání už bude vždycky nutné hledět jen a pouze na den všeobecné dostupnosti. Podle Microsoftu vznikl zmatek v terminologii, oba kanály poskytovaly stejný software, jen ten druhý umožňoval přejít na něj s několikaměsíčním zpožděním. Ztrátu několika měsíců odkladu by výrobce organizacím mohl vykompenzovat prodloužením odkladu pomocí integrované funkce, k tomu se ale zjevně nechystá.

Upgradování srozumitelnější, ale přísnější. Končí Cílený pololetní kanál
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.43%) 14 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. „se dnes nazývají Pololetní kanál a Pololetní kanál (cílený)“

  „Podle Microsoftu vznikl zmatek v terminologii“

  Ma cenu nejaky dalsi komentar? MS nejdriv zavede nesrozumitelnou terminologii a po te konstatuje, ze nastal zmatek v terminologii. Je to mozny? Bohuzel, je.

  • Fakt nemám chuť se zastávat Microsoftu, ale vidět někoho kopat do oběti která se nebrání se mi fakt hnusí.

   Co je špatného na tom chtít opravit něco, co se na první dobrou nepovedlo? Protože máloco se povede na první dobrou, obzvlášť ve světě vývoje software, kdy termíny dýchají všem na záda a věci prostě musí být hotové, ať se děje co se děje.

   Přiznali to. Chtějí to opravit. Ač nědělám správce IT ve firmě, dává mi to celkem smysl i z hlediska business sféry. Co víc chceš??? Já vím. Vozit se bezdůvodně po Microsoftu, kdykoliv to jde.

   • Nějhorší na tom je, že ti, co absolutně s**ou na opravy čehokoliv, na tom budou v očích lidí lépe, protože „problém o kterém se neví, neexistuje“. Což je samozřejmě absurdní krávovina, která je ještě víc umocněná „diskuzními válečníky“, kterých je tu nespočet.

   • „Přiznali to. Chtějí to opravit.“ po kolikáté už? Představ si, že jezdíš s autem 1x týdně do servisu s tím, že tlačítko klimatizace dělá pokaždé něco jiného (někdy setře stěrače, někdy auto zatroubí apod.) pokaždé s tím něco provedou jako „opravu“. jednou to přejmenují na „mystery button“, to tě ale neuspokojí, tak další týden tedy zakročí a řeknou, že to už netroubí, ale pořád to dělá různé věci, zase nic moc, tak třetí týden se jim podaří, že to blbne jen v úterý, jinak to funguje jako klimatizace, hm, super oprava. Podobně to opravuje MS. Chápu, že probíhá nějaký vývoj, ale pořád to překopávají a pořád je to naprd. Home user je otrok jejich mizerného testování, jestli přijde o data, jestli bude mít co pět minut BSOD, jestli se mu budou neustále přehazovat nefunkční ovladače za ty funkční apod. Pro user má zatím pořád možnost toho odkladu, ale vždycky do toho nějak hrábnou, aby to spadlo na default a pak zase Pro user čumí co se to kurva děje. Ono už to odložení o 365 dní pomocí výběru z listu, kde musím odrolovat 364 hodnot je dost naznačující co si myslí o uživatelích. A nutný zásah do gp, aby se updaty nestahovali a neinstalovali automaticky je taky diagnóza od MS. Jinak ale windows používám a s desítkama jsem se sžil, ale tyhle neustále čachry dost obtěžují od používání.

   • Kdyby se to stalo poprve, tak ani neceknu, ale vzdyt je to porad dokola. Oni nejprve vymysli nejakou blbost, ze si kazdej normalni clovek okamzite klepe na celo a za rok prijdou s tim, ze uz to vymysleli, do te doby udajnou „cool“ funkci zrusi a vymysli neco jeste blbejsiho.
    Tohle bohuzel neni poprve a bohuzel to neni ani naposled.