Do středního proudu se 64bitové operační systémy na spotřebitelském trhu dostaly až s Windows Vista, který vyšel v lednu 2007. Během pár let – především kvůli rostoucím požadavkům na operační paměť – začaly 64bitové systémy vytlačovat své kolegy. Od té doby se čeká na to, kdy se s 32bitovými edicemi Windows přestaneme setkávat.
I v roce 2020 mohou mít na některých zařízeních smysl, i když je jasné, že se jedná o nejlacinější a výkonnostně nejomezenější typy strojů. Pro běžný počítač už 32bitový systém není zajímavý. Po mnoha letech soužití bitových edic Microsoft učinil krok, který lze označit jako začátek konce. Jak si všiml Rich Woods, v dokumentaci popisující minimální požadavky Windows na hardware se objevila poznámka.
Podle ní s Windows 10 verze 2004 končí distribuce 32bitových edic subjektům OEM. Všechny nové počítače s Windows už tedy budou muset být vybavené 64bitovou edicí. Nic se samozřejmě nemění na podpoře stávajících zařízení. Odchod 32bitových edic Windows bude reálně dlouhý právě kvůli podpoře stávajících počítačů. Navíc mimo kanály OEM bude 32bitový Windows stále dostupný, takže jej mj. bude možné za určitých podmínek využívat při upgradech ve firmách. Jednotlivec si v případě zájmu koupí krabicovou variantu.
Když odhlédneme mimo spotřebitelský trh, nalezneme další 32bitové varianty Windows. Jde mj. o zařízení IoT, jež mohou pohánět 32bitové procesory architektury ARM. Ačkoli můžeme s opatrností prohlásit, že 32bitový Windows je dnes ve spotřebitelském segmentu spíše okrajovou záležitostí, nemáme dobrá data k jeho rozšíření. Např. Steam publikuje určité statistiky, jenže musíme brát v potaz zkreslení vyplývající z toho, že lidé hrající počítačové hry budou mít aspoň trochu odpovídající vybavení.
Zdroj: Hardware Dev Center via Neowin
že bychom se konečně zbavili 32 bitových OS? některá linuxová distra už podporu i686 ukončili, teď se k nim přidává microsoft
64 bitový Windows používám od roku 2009 a stále si stojím za tím, že 32 bitový Win 10 neměl vůbec vzniknout.
Konec 32 bitů se pravděpodobně týká jen x86 kompatibilních CPU (jež mají alespoň SSE2). Tegra na screenshotu je CPU sice také 32 bitové (i když co to dnes vlastně znamená, že…) postavené na architektuře od ARMu a té by se omezení asi týkat nemělo. MS prostě přestane OEM výrobcům x86 kompatibilních PC nabízet Windows 10, které kompiluje do x86-32 (IA32) binárky.
Naštěstí je k dispozici „upravený“ NTVDM, který zvládá 16bit úlohy i na 64b OS. Divili byste se, kolik zajímavých a už nevyvíjených programů takto přežívá.
32 bitový systém nepoužívám od doby Windows 7, nehledě na to, že již nějakou dobu výrobci grafických karet na 32 bitový systém nevydávají ani ovladače