Windows 10 Mobile build 15254.1 zvěstuje končící vývoj. Označení „Fall Creators Update“ je zavádějící

Aktuální vývojový cyklus mobilních Desítek se blíží ke konci, Microsoft uvolnil kandidáta na vydání. Marketingově je tato verze označena jako Fall Creators Update, ve skutečnosti si nicméně tento název nezaslouží. Jde totiž o jiný produkt, než je stejně pojmenovaný systém pro osobní počítače.

25
Microsoft Lumia 950 XL

Microsoft nejde do finále pouze s Windows 10 Fall Creators Update na osobních počítačích, ekvivalentní pro smartphony verze bude též hotová brzy. Dokazuje to vydání Windows 10 Mobile build 15254.1. Toto sestavení máme považovat za kandidáta na vydání. V rámci své komunikace nekomunikace zrovna tohle Microsoft řekl na přímo, i když to uvedl v popáté oživeném blogovém příspěvku, kde jakékoli oznámení snadno zapadne.

Sledovat Microsoft zkrátka není jednoduché. Uvedené sestavení je dostupné v kanálech Fast a Slow ring, jejichž prostřednictvím si ho můžete vyzkoušet na podporovaných zařízeních (minulé verze byla kompatibilní s podstatně více telefony). Kromě vlastních oprav jsou v tomto sestavení zahrnuty také opravy z nedávné aktualizace KB4041676 pro Creators Update. Což je nezajímavá věc, na druhou stranu o tomto produktu mnoho jiného říct nelze.

Teď už je známá věc, že vývoj Windows 10 Mobile prakticky končí. Systému bude poskytována podpora, ale na aktivní přidávání funkcí v tomto vývojovém cyklu prakticky nedocházelo a v budoucnu ani docházet nebude. Také připomínám, že to nutně neznamená, že Microsoft končí všechny svoje snahy na poli mobilních zařízení. Jen už u toho nebude W10M, jak potvrdil nedávno překvapivě sdílný Joe Belfiore.

Windows 10

Microsoft nové vydání označuje za mobilní edici Windows 10 Fall Creators Update. Ve skutečnosti má ale s takto pojmenovanou verzí pro počítače společný prakticky jen název. Nové funkce v mobilním systému byste spočítali na prstech jedné ruky, tento produkt nedrží krok s Desítkami pro počítače. Nemá ani nové jádro. I proto nesedí číslo sestavení mobilních a počítačích sestavení Windows 10.

Mimochodem, připadá mi dodnes neuvěřitelné, že se nám softwarový gigant nejdříve snažil namluvit, že rozdílnost číslování je způsobena sjednocováním kódů mobilní a počítačové edice, přičemž sjednocování bylo dávno hotové – a rozdílné číslování naznačovalo leda pravý opak. Teprve po několika měsících firma přiznala barvu.

Ohodnoťte tento článek!

25 KOMENTÁŘE

 1. Má cenu do té mrtvoly ještě kopat? 🙂
  Byl jsem velký příznivce platformy, měl jsem Lumii 800 v den co vyšla na český trh, zažil jsem první ránu do rozkroku při příchodu Windows Phone 8 (L800 je nemohly mít), přešel jsem na Lumii 930, která mi poctivě slouží do dnes, a teď je tu konec dlouholeté cesty. Za mých studií mi platforma stačila, protože jsem potřeboval akorát prohlížeč, SMS a telefon. Po nástupu do práce se to dost změnilo. Rád bych vlastnil nějaké nositelnosti, ale Band je mrtvola a nic jiného s telefonem nespáruji. Koupil jsem si chytrou váhu a musel jsem ji aktivovat Androidem ve VirtualBoxu i přes to, že měla existovat aplikace pro Windows Mobile.
  Nabírám kurz Android, je za ty léta už celkem sympatický i pro koncového uživatele jako jsem já.

  • Já přešel na Android před dvěma měsíci a dodnes jsem se s ním neskamarádil. Proti Windows je to tak zoufalý a nepromyšlený bordel, že chtě nechtě závidím lidem, kteří si jej dokázali oblíbit.

   Příklad: Ve Windows jsem si prostě nastavil budík, zapnul spořič baterie, aby mobil přes noc moc nežral, a šel spát. Ráno mě to vzbudilo. V Androidu si člověk vybere z několika desítek úplně stejně neschopných aplikací budík v češtině (protože ten v systému je neschopný úplně nejvíc a navíc je v českém Androidu anglicky) a nainstaluje si jej. Pak musí v systému povolit, aby aplikace budíku směla běžet při zamknutém telefonu. Pak spustí aplikaci, nastaví si buzení, přesvědčí se, že NEMÁ zapnutý šetřící režim baterie (holt si mobil přes noc ukousne svých 8-10%), aplikaci nesmí ukončit, mobil zamkne a jde spát. Ráno ho to vzbudí, ale pokud cokoli udělá večer špatně, zaspí.

   • Taková informace mi vůbec radost nedělá. Snad budu mít normální zkušenost, až konečně někdo vyrobí telefon, který mi vyhovuje.

    Haló, výrobci! Já už jsem Qi díky Windows Phone dávno adoptoval, tak by někdo mohl udělat telefon, který bude plnohodnotnou náhradou za 3 roky starý telefon.

   • Hele Pety, a co to mas za telefon a s jakym Androidem?
    Ja mel vzdycky Samsungy (S-kova, Note a A-rada) a budik funguje opravdu normalne jako budik. Zadny problem se zamykanim ani setricim rezimem jsem nepozoroval. Jediny pruser je, kdyz dojde baterka..
    Jestli neni problem spis ve znacce a androidu, ktery jsi si koupil.

     • Jsem to vyzkousel na svoji SM A7. Je tam verze Androidu 7. Pokud nastavim Ultra saving mode, tak se mobil opravdu prepne do rezimu, kde standardne nefunguje budik. Nicmene, pokud ten budik (hodiny) pridam do aplikaci na uvodni obrazovce (v rezimu Ultra saving mod), tak funguje bez problemu. Aspon u toho Samsungu je to spis o znalosti jak ten android pouzivat.
      Tak bych si tipnul, jestli to u tebe taky pujde nejak nastavit.
      A jinak zkus Samsung 😉 Treba A5 2017 nebo 2016 (ta ma dokonce jeste i opticky stabilizator) 🙂

     • ps: jsou lidi co Samsung rikaji lagdroid..moje zkusenost takova neni a to je pouzivam v ruznych verzich cca 4roky. Pokud se kouknes na Heureku, tak ma 93%
      Pokud nechces utracet prilis, tak „A“ rada je dobra. Model A5 2016 ma jeste i opticky stabilizator na fotaku. 2017 uz bophuzel ne, ale zase ma 3GB RAM.
      A7 v evrope normalne nekoupis, pokud to ale nekde sezenes, tak je to dobra volba. Mam 2017 model a jedine co chybi aby to vedlo k dokonalosti je opticky stabilizator, ktery to tentokrat nema. A cena tech telefonu je rozumna narozdil od S-kove a Note rady

     • @tombomino – Taaak a přesně o tom to je, mít možnost nastavit si telefon podle vlastních potřeb (a hlavně to umět pochopitelně) a ne tady tupě hejtovat Android, protože si neumím nastavit energy saving (ani nevím kde bych to hledal, bo tam není tlačítko Start a ovládací panely výslovně uvedeno 😀 ) budík …

   • Ty se s Androidem nechceš skamarádit naprosto prvoplánově, takže se Ti to nikdy nepovede. Hejtovat Android je Tvým zájmem číslo jedna a na nic jiného už Ti prostě nezbývá ani čas ani energie. Výsledek Microsoftího fanatismu, železný zvyk na pouze jen do jedno nadiktované a neschopnost samostatného myšlení a to ani při výběru telefonu je naprosto učebnicová.
    Příklad: „ve Windows jsem si prostě nastavil budík, zapnul spořič baterie, aby mobil přes noc moc nežral, a šel spát. Ráno se mě to vzbudilo“
    Příčina?: Celý život sis kupoval blbé telefony a teď jsi to udělal znova. Kup si takový, když už tak bazíruješ na téhle NAPROSTÉ HOVADINĚ, který to umí a nesváděj to na Android, ten v tom NAPROSTO nejede. To je totiž system který je variabilní a spoléhá na určitou výši IQ uživatele. Vohnout, který byl celý život zvyklý že myslet nepotřebuje, protože jinou možnost stejně nemá, je v pasti. Tys měl prostě jenom kliku, že ti ta NOKIA na noc usla a ráno se vzbudila, protože kdyby ne, tak ti to u telefonu s Androidem nechybělo a ani by tě nenapadlo to hejtovat. Nazývej věci pravými jmény. To že nejsi schopen vybrat si telefon podle svých potřeb a přání, za to Android fakt nemůže. Já sice nevím proč bych někde zapínal na noc nějaké šetření baterie, vživotě jsem to nedělal ani nepotřeboval, ale můj telefon se „na budík“ sám zapne i z vypnutého stavu a budeš se divit … je na něm Android, český a budík je tam POCHOPITELNĚ taky česky.Než tady ze sebe zase budeš dělat debila, zjisti jsi jak věci skutečně jsou, to že ty jsi tele, co si neumí vybrat a nakonfigurovat telefon, ta to, opět se budeš divit, nemůže Android … neschopný a to tak že totálně a ještě se tím pochlubíš, není Android, ale TY 😀

    • Proč musíš opakovaně dokazovat, že jsi nevyspělé děcko, které má jediný smysl života v hraní si?
     Ve Windows (a kdysi dávno v rozumně navržených hloupých systémech, nebo třeba starém Symbianu) měl budík zkrátka prioritu a systém ho neshodil jen proto, že se mu zdála moc vysoká spotřeba nebo využití RAM. Fungovalo to a bez zbytečného vrtání se v systému. Ideální.
     Android je otravný, nesystematický, hloupý. Otravuje naprosto se vším, ačkoli by spoustu věcí mohl dělat automatizovaně. Jenže nedělá, protože to zkrátka bez vrtání hluboko v systému neumí. Normální člověk s normálním životem na tohle nemá čas ani chuť. Máme práce, máme rodiny, vlastní zájmy. Telefony nám mají sloužit, nikoli být našimi pány.
     Jsi ubožák, Zanne, a ještě se tím chlubíš.

     • No … další takový 😀 Android je bakaný, protože Ty s ním neumíš zacházet ani NA UŽIVATELSKÉ úrovni a tak ho budeš zuby nehty hejtovat, ale já se chovám jako děcko 😀 Ty běž taky do háje troubo … kup si normální telefon s hardware poplatným 21 století, nauč se s ním normálně zacházet, tak jako ses to kdysi učil s Windows, to jsi taky neuměl za deset minut i když teď to budeš samozřejmě tvrdit a nedělej tady ze sebe debila. Vy tady děláte jak kdyby na používání telefonu byly zapotřebí alespoň dva semestry informatiky proboha, nejsou, to snad dokazuje ta miliarda lidí co ten operák normálně používá. Ty se nechováš ani jako nevyspělé děcko, ale jako dost retardovaný dospělý čoveče 😀

   • Proč jsi ve Windows zapínal vůbec spořič? Ten telefon si za noc vzal jedno, dvě procenta i při zapnuté wifi.
    Ale jinak souhlas. Tohle je přesně důvod, proč android nesnáším. Naprosto nesmyslné nastavení priorit a funkčností.