Windows 10 můžete stále získat oficiálně zdarma. Jak upgradovat?

4

Co slíbil, to splnil. Microsoft po 29. červenci vypnul ve starších edicích Windows nástroj pro bezplatný přechod na novou verzi systému. Upgrade byl domácím uživatelům nabízen celý rok, každý měl dost času přejít. Co když jste však „zapomněli“ nebo koupili starší počítač, kde je jen Windows 7 či 8.1? Desítky můžete stále získat zdarma.

Čtěte také:

Neoficiálně to jde tak, že si z webu Microsoftu stáhnete nástroje Media Creation Tool. Pomocí něho lze stáhnout ISO obraz aktuálního sestavení Windows 10 a vypálit jej na DVD či vytvořit bootovací USB flashku. Po zapnutí instalátoru bude možné systém upgradovat, případně spustit čistou instalaci, při které zadáte klíč ze starší verze Windows.

Tento způsob by měl ještě i koncem roku 2016 fungovat, protože Microsoft evidentně nezměnil nastavení aktivačních serverů a povýšení na desítky i po mezním termínu toleruje. Nemusí to tak fungovat napořád,

 

Desítky zdarma i po 29. červenci 2016

Proto existuje i oficiální způsob. Jmenuje se Upgrade na Windows 10 zdarma pro zákazníky používající technologie usnadnění. Microsoft tuto možnost nabízí pro ty, kteří používají například systémovou lupu, virtuální klávesnici na obrazovce, alternativní ovládání myší, předčítání, režim vysokého kontrastu apod.

Upgrade na Windows 10 pro uživatele technologií usnadnění
Upgrade na Windows 10 pro uživatele technologií usnadnění

Systém přitom nijak neověřuje, jestli tyto funkce opravdu používáte či zdali máte nějaký zdravotní hendikep. Upgrade zdarma tak může využít kdokoliv. Jak? Z této stránky si stáhnete a nainstalujete tzv. Pomocníka při upgradu na Windows 10. Pak už pokračujete po klasických krocích Další, Další… Pomocník ověří, jestli máte odpovídající hardware, pak stáhne potřebné soubory a sám je poté začne instalovat.

Možná narazíte na problémy

Upgrade zdarma skutečně funguje, systém bude aktivovaný. Sám jsem to ověřil tento týden u notebooku známého, jenž si v e-shopu koupil výběhový model, který běžel jen na Windows 8.1. Výrobce ale do krabice přibalil leták lákající na upgrade a nálepkou Free Windows 10 Upgrade ozdobil i monitor. V systému už nicméně oficiální průvodce chyběl.

Kontrola hardwaruStahování souborůInstalace
Kontrola hardwaru | Stahování souborů | Instalace

Upgrade vynucený přes technologie usnadnění se bohužel neobešel bez problémů. Nebude to obecná vlastnost, ale podle Googlu se s nimi setkalo více uživatelů (i oficiálního upgradu).

  • Napoprvé se stáhly soubory, ale samotný instalátor pak běžel neuvěřitelně pomalu a na několik hodin se zasekl na 99 %.
  • Po restartu a opětovném stažení (!) se už instalace ani nespustila, Pomocník hlásil chybu číslo 0x80070020.

Obojí spolu souvisí a zdá se, že obě chyby mají i stejné řešení. Předně je třeba dočasně zakázat automatické aktualizace Windows Update. Pak v příkazovém řádku pro administrátora (přes zkratku Win+X) musíte zadat příkaz net stop wuauserv. Tím se vypne služba Windows Update. (Po úspěšném upgradu se zase zapne včetně automatických aktualizací.)

Kromě toho bylo nutné vypnout antivir. Na notebooku byly dokonce dva – McAfee a Avast. Po vypnutí všech jejich rezidentních štítů už upgrade proběhl bez problémů.

Windows 10 můžete stále získat oficiálně zdarma. Jak upgradovat?
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas

4 KOMENTÁŘE

  1. shodou okolností jsem minulé dva týdny (skoro celé) také pokoušel štěstí a upgradoval jeden starý noťas (s W7 Home oem). Pokaždé se to zaseklo na 99%. Když jsem to nevydržel den, začal jsem se pídit po tom, co se děje. Našel jsem akorát rady „vydrž“. Tak jsem držel. Tři dny. Bohužel se v průběhu upgrade spustila instalace aktualizací, s následným restartem. Takže jsem to stahoval znova a tentokráte jsem vydržel na 99% čtyři dny. Pátý den jsem to už chtěl hodit z okna a překvapivě mě vítalo prostředí W10.
    Může to jít na aukro 🙂

  2. Čerstvá zkušenost s tabletem Lenovo MIIX 3 32GB. Přes změnu kontrastu jsem celkem bez problémů upgradoval na W10 a následně vše vymazal a provedl naprosto čistou instalačku bez balastu. Problém byl jen s pamětí, kdy jsem u původní instalace musel téměř vše okolo vymazat, včetně MSO. Paměť vyšla jen taktak. Šlape to teď pěkně a systém je plně aktivovaný.