Ve Windows 10 October 2018 Update je rozbité rozbalování z archivů ZIP

Ačkoli nemůže způsobit takové problémy jako chyba mazající celá úložiště, přesto se jedná o jednu z chyb, jež může komplikovat životy – a ve finální verzi operačního systému nemá co pohledávat.

12
Ilustrační foto
Ilustrační foto
-
Zdroj: Microsoft / Cnews

Distribuce Windows 10 verze 1809 nadále stojí. Po pár dnech od vydání byla pozastavena kvůli problému s mazáním uživatelských dat. Byť se chyba dotkla nízkého procenta uživatelů a uživatelek, jedná se o fatální přešlap – pomyslné vyvrcholení nevhodného přístupu k vývoji a testování Windows, které Microsoft zjevně nezvládá.

Jestliže pomalu očekáváme, že bude distribuce obnovena, objevuje se další problém, který by bylo záhodno vyřešit dříve, než se nové hlavní vydání Desítek začne skrze Windows Update dostávat mezi běžné uživatelky a uživatele. Nejdříve si ale dovolím připomenout, že 9. října byla uvolněna oprava zmíněného problému s mazáním dat.

Dne 16. října pak vyšel nový opravný balíček řešící další problémy (číslo sestavení se zvedlo na 17763.104). Objevil se pouze v programu Windows Insider, specificky v kanálech Slow ring a Release Preview. Tam zatím October Update zůstává uvězněný.

Zásadní chyba v Průzkumníku

Jak upozornil Woody Leonhard, na Redditu se nejméně ve dvou vláknech začalo debatovat o podivném chování Průzkumníka. Windows 10 v1809 podle všeho při rozbalování archivů nezobrazuje dialog dotazující se na to, zda chcete přepsat soubory, pokud se některé v cílové složce nazývají stejně jako ty v archivu. Tím pádem byste mohli omylem přepsat data.

Zkusil jsem si to ověřit na jednoduchém textovém souboru, jehož originál jsem po archivaci (do formátu ZIP) upravil. Při pokusu o rozbalení souboru do původního umístění se sice žádný potvrzovací dialog nezobrazil, po otevření souboru v původním umístění nicméně bylo jasné, že k přepsání nedošlo. Zdá se tedy, že chyba v softwaru vede k tomu, že se stejně nazvaný soubor z archivu nerozbalí. Aspoň to vyplývá z mé zkušenosti, resp. to potvrzují mnozí dalších v diskuzních fórech.

Ne, že bychom vám doporučili používat Průzkumníka k práci a archivy, v tomto ohledu je značně nedostatečný. Pokud ale potichu selže rozbalení souborů, jedná se o důležitou chybu, která by se ve finálním vydání Windows neměla nacházet
Ne, že bychom vám doporučili používat Průzkumníka k práci a archivy, v tomto ohledu je značně nedostatečný. Pokud ale potichu selže rozbalení souborů, jedná se o důležitou chybu, která by se ve finálním vydání Windows neměla nacházet

Což nakonec není naštěstí nic fatálního, jedná „jenom“ o chybu nepříjemně narušující funkcionalitu systému. Nevíme ovšem, kolik lidí používá Průzkumníka k otevírání archivů. Většina snad používá nějaký propracovanější program třetí strany, kde k potížím nedochází. Průzkumník je v oblasti komprimace dodnes nouzová volba, jež nenabízí skoro žádné funkce, nepodporuje řadu typů archivů.

Není pak jasné, jestli v některých případech opravdu dochází k tomu, že jsou bez potvrzení nahrazeny stejně pojmenované soubory, nebo se dotyční lidé v diskuzích pouze nepodívali, zda byl pozměněn jejich obsah. Zdá se však, že tiché selhání rozbalování je další problém, který byl Microsoftu nahlášen před několika měsíci. Na detaily si budeme muset počkat.

Ve Windows 10 October 2018 Update je rozbité rozbalování z archivů ZIP
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.67%) 15 hlasů

12 KOMENTÁŘE

 1. Pane Urban nezlob te se, ale kdyz pisete ‚genderove‘ vyvazene clanky, pusobite jako Hujer. Viz ‚uzivatele a uzivatelky‘..to je presne v duchu Spudruhu a soudruzek..
  Jsem netusil, ze budu jednou cist takove hujeroviny
  ..

 2. Ne já tady nechci žít. Opravdu začním uvažovat že pojedu na zkoušku do USA, nebo někam jinam. Ta demence v poslední době je šílená. Staví se kruháče ovce hýkají blahem. Tahají se sem migranti a ovce hýkají blahem. Na počítač vám nainstalují nefungujicí windows10 a ovce hýkají a ještě ti jej budou doporučovat jako nejlepší soft na práci.
  Kde se to v těch lidech bere nevím, ale přestává mě to bavit a nechci žít mezi tupci co si zničili sami přírodu.

  • Co ti brání? Jen abys pak ale ještě prstíčkem nehrabal po návratu. Mnozí již takto smýšleli. Než prozřeli, že může být i hůř. Mnohem hůř. USA není svatá, ostatně jako všechny „velmoci“ (Rusko, Čína,…) a ani do jedné bych se nehrnul. Amerika (nebo kdokoliv) — náš vzor, je cesta do pekel. To my se snažme lepšími býti a bojovat za svou zem, aby se tu žilo co možná nejlépe. Nikdo jiný to za nás totiž neudělá. Nepropadej panice a beznaději, nebudeš na to sám. Jen musíš být trpělivý.

    • Tak co řešíš? Pro začátek jeď někam na venkov a odstěhuj se do lesa. Můžeš bydlet v lesní chajdě a krmit se s divou zvěří. Přes den se kochat krajinou na posedu. Balada. Možná přijedu na návštěvu. 🙂
     Lidi uvidíš nanejvýš sem tam na houbách nebo když přijedou pokácet/vysadit strom, ale jinak budeš jen ty a párek kaňourů. Prostě jako z pohádky. 🐗