Windows 10 říká, že Chrome příliš vybíjí baterku. Máte přejít na Edge

0

Možná jste v poslední době zaznamenali obrázky z Windows 10, kde je vidět, že Microsoft upozorňuje na rychlé vyčerpávání akumulátoru. To se přirozeně netýká desktopu. Specificky se v těchto informačních oblastech píše, že Chrome vyčerpává akumulátor rychle. Problém vidím v dodatku, který říká, že navrhuje, abyste přešli na Edge, protože je úspornější.

To je sice pravda, aspoň co se přehrávání videa týče, sám Microsoft na to upozorňoval a přel se s Operou, kdo je lepší. Uvedenou ostatně skutečnost využívá a opírá se o testy – pravděpodobně o ty, které sám provedl. Na obrázku níže můžete vidět, že Redmondští uživatelstvo poučují o tom, že s Edgem zařízení vydrží běžet na akumulátor o 36 % déle.

Na problematiku lze nahlížet různě. Jedna věc je informování o neefektivní aplikaci, druhá věc je propagovat jiný produkt. Doporučení vidíte v nabídce správy napájení, tedy když klepnete na symbol akumulátor v oznamovací oblasti. Nevšiml jsem si, že by někdo zaznamenal standardní vyskakující (aktivní) upozornění.

I pokud Microsoft zůstane u pasivního návrhu, lze jeho přítomnost považovat za diskutabilní. Je to reklama, nebo není? Má v systému co dělat? Na propagaci Edge upozornil mj. Rudy Huyn. Jedni říkají, že je návrh v pořádku, protože např. Google na webu – ve vyhledávání, na YouTubu atd. – rovněž nabízí ke stažení Chrome, jen pod záminkou rychlejšího prohlížení. Na Twitteru se strhla diskuze, kde Huyn uvádí, že web není stejný případ jako operační systém.

Co se mne týče, vidím to jinak. Operační systém Windows je softwarový produkt Microsoftu, webové vyhledávání (a další služby) jsou zase softwarovým produktem Googlu. Každý na své platformě propaguje svůj prohlížeč. Pokud tedy budu mít problém s těmito nabídkami, nebudu je schvalovat nikde. Nebo je budu tolerovat v obou případech. Cenu neberu v potaz, za Windows zaplatíte přímo, za webové služby nepřímo reklamou.

Navíc, na webu trávíme většinu času práce s počítačem. Kolik času strávíme v nabídce správy napájení? Do té chodíme občas, někteří do ní nezabloudí vůbec. Buď jak buď, čistší by to bylo, kdyby Microsoft v nabídce zobrazoval všechny programy, u nichž detekuje vyšší dopad na životnost akumulátoru. Pokud v ní ale uvidíme pouze Chrome, nelze to interpretovat jinak než jako útok na přesně vybraného soupeře.

Proto si v tuto chvíli myslím, že je na předčasné soudy brzy. Všechno ukáže až čas, pokud se nabídka začne ukazovat všem. Osobně jsem si jí nevšiml. Z příspěvku není ani jasné, v jaké verzi Windows se ukazuje. Pak si teprve případně ověříme, zda:

  • je v nabídce pouze upozornění označující za neefektivní spotřebič Chrome, nebo zda se v ní objevují jiné softwary,
  • Desítky budou aktivně upozorňovat na používání Chromu, případně dalších neefektivních spotřebičů.
  • bude Microsoft v některých případech navrhovat použití softwarů třetích stran.

Zdroj: ‏@RudyHuyn

Windows 10 říká, že Chrome příliš vybíjí baterku. Máte přejít na Edge

Ohodnoťte tento článek!