Windows 10: Teď je nejlepší a zároveň nejhorší čas pro tvorbu univerzálních aplikací (díl 3/3)

0

V prvním díle našeho seriálu jsme si řekli, co že to ty univerzální aplikace vlastně jsou. Pak jsme navázali tím, že jde o perfektní věc i pro klasické Win32 programy, které díky jednoduchému převodu nebudou dělat nepořádek na disku ani v registru.

Pro vývojáře první poslední

Právě vývojáři jsou momentálně nejvíce hýčkanou částí celého ekosystému Windows 10. Microsoft ví, že jeho Windows Store je spíš poloprázdný než poloplný, a tak tvůrce softwaru láká hned několika způsoby. Staví doslova mosty (bridge) pro portování aplikací z jiných platforem. Uvedl betaverzi převodníku softwaru z iOS (projekt Islandwood), programů pro Win32 desktopy (projekt Centennial) a má také Web Bridge, který do formy univerzální aplikace zabalí webovou stránku.

Kdo nechce nic převádět, může rovnou psát čisté multiplatformní aplikace pro Android, iOS a Windows 10 současně. K tomu slouží bezplatně vydaný Xamarin, vývojářské prostředí, u kterého programátor musí ovládat jen C#, zatímco Xamarin se postará o převod na Javu (Android) a Swift (iOS). Všechny aplikace mohou vznikat současně z jednoho kódu.

Díky mostům a Xamarinu má teď Microsoft největší šanci v historii Windows Storu, že konečně začne být široce respektovanou platformou a naplní se softwarem, po kterém volají uživatelé. Microsoft tvrdí, že má již 270 milionů aktivních uživatelů Windows 10. To už tvůrci aplikací nemohou přehlížet. Nebo mohou?

 

Je 270 milionů dost?

Android i iOS mají oba více než miliardu uživatelů, ale i čtvrtinové číslo je hodně. Microsoft do něj počítá PC (desktopy, notebooky, tablety), mobily a Xbox One. Naprostá většina se týká počítačů. Jenže kolik z uživatelů si je vědoma, že existuje něco jako Windows Store? Uživatelé dosud nebyli zvyklí instalovat software jinak než stažením EXE/MSI z webu. Pokud se do Windows přihlásili přes Microsoft ID (ten je podmínkou a ne každý jej má) a stáhli si nějaký software ještě v dobách Windows 8, mohlo je akorát vyděsit, jak odlišný zážitek to byl.

Nebudu ale pesimista. Dejme tomu, že Microsoft skrz (po)instalační průvodce lidem vysvětlil, k čemu Windows Store slouží. Dvě stě milionů uživatelů chápe účel Storu i výhody moderních aplikací. Budou je ale používat?

Universal Windows Platform

PC a univerzální aplikace pro něj určené jsou pro Microsoft klíč, jak oživit celý ekosystém. Jak nalákat vývojáře, aby vytvořili software i pro skomírající mobily s Windows. Myšlenka Windows Universal Platform stojí na tom, že jeden software poběží všude s minimálními úpravami. Super.

Aplikace, nebo web

Jaký software ale lidem chybí? Budu-li mluvit za sebe – na počítači nepostrádám nic. Chci, abych si mohl software bezpečně stahovat z jednoho místa a odtamtud také jednoduše aktualizovat. To lze vyřešit převodem instalátoru přes zmíněný projekt Centennial. Tím ještě nevznikne aplikace dostupná i pro mobily. Jen se prostě na počítač jinak (a bezpečněji) nainstaluje.

Co lidem chybí na mobilech? Nejvíce volají po aplikacích od Googlu, sociálních sítích, hrách, sportovních měřičích nebo bankovních klientech. Uživatelů Windows 10 Mobile je málo, ale mělo by smysl pro ně tvořit aplikace, když už budou i na počítačích, kde jsou desítky dost rozšířené. Jenže zmíněné typy aplikací zrovna na počítačích vhodné nejsou.

Zvlášní obrazovka pro mobil i počítač

Proč hrát omezenou mobilní hru na mašině, která mi rozběhne GTA V? Proč bych měl na PC Endomondo nebo Stravu, když si s ním jen těžko půjdu zaběhat nebo projet na kole. Proč bych používal věci od Googlu, internet banking nebo sociální sítě ve zvláštních aplikacích, když už je mám pohodlně dostupné v prohlížeči?

Webový prohlížeč je – troufám si tvrdit – softwarem, ve kterém většina tráví nejvíce času. Díky záložkám/panelům/listům může být „webových aplikací“ spuštěno, kolik vám monitor nebo RAM dovolí. Navíc se díky pokročilým technologiím weby stále zlepšují.

Sám Microsoft pracuje na webovém Skypu, se kterým si rovnou zavoláte i s videem, aniž byste museli cokoliv instalovat. Sociální sítě nebo webové e-maily mohou využít nového rozhraní pro notifikace, takže vás na nové zprávy upozorní, aniž byste dané stránky museli mít na popředí. YouTube, Hangouts, Gmail, kancelářský software, na to také stačí jen prohlížeč. Některé webové aplikace už dokonce fungují i offline.

Microsoft se snaží spojit nespojitelné. To, jak ovládáme počítač a co na něm děláme, je odlišné od toho, jak používáme mobil. Oba principy spojuje režim Continuum, který z mobilu udělá desktop. To je jistě budoucnost. Uživatelé a vývojáři ale žijí v přítomnosti.

Ohodnoťte tento článek!