Windows 10 zlobí. Chyba vám může vysát veškeré volné místo na disku

19
Windows 10
Windows 10

Možná vás minulý týden potkalo totéž, co mě. Windows 10 hlásí nedostatek místa na disku. Běžně na svém SSD mám volných 80+ GB, nic nového jsem neinstaloval nebo nestahoval, takže mě ta hláška překvapila.

 

Gigabajty jsou fuč

Pomocí šikovného nástroje TreeSize Free (viz náš návod) jsem šel zjistit, kam ty desítky gigabajtů mizí. Schované byly v dočasné složce Temp v souborech pojmenovaných jako aria-debug-xxxxx.log. Největší měl přes 23 GB.

OneDrive vysál veškeré volné místo
OneDrive vysál veškeré volné místo

Rychlým googlením jsem zjistil, že chyba není jen u mě, ale pár dní předtím se řešila také na oficiálním fóru Microsoftu. Obří logy generuje OneDrive. Člověk z Microsoftu doporučil soubory smazat a OneDrive resetovat pomocí příkazu %localappdata%\Microsoft\OneDrive\onedrive.exe /reset. Nepomohlo to, v dalších dnech se Temp znovu plnil gigabajtovými logy.

Reset OneDrivu nepomáhá, velké logy vznikaly i nadále
Reset OneDrivu nepomáhá, velké logy vznikaly i nadále

Jak chybu vyřešit?

Účinným řešením bylo OneDrive odinstalovat přes Ovládací panely | Programy | Programy a funkce | Odinstalovat program. Pak bylo třeba smazat kompletní obsah složky %localappdata%\Microsoft\OneDrive. Nejde-li to, pomůže program IObit Unlocker, který odstraní i systémem uzamčené soubory.

Pokud tuto cloudovou službu nepoužíváte, ani ji nemusíte instalovat znovu. Pokud ji chcete, bude třeba stáhnout nový instalátor z oficiálních stránek. V mém případě se soubory typu aria-debug nadále vytvářejí, ale mají jen pár kilobajtů. A zatím nerostou.

Zapisování velkých logů nejspíš souvisí s jiným problémem OneDrivu, na který jsem narazil. Proces Microsoft OneDrive Setup se každý den spouštěl automaticky na pozadí a bez problémů si řekl o třetinu procesorového času.

OneDrive na pozadí velmi silně vytěžoval procesor
OneDrive na pozadí velmi silně vytěžoval procesor

Aktualizace OneDrivu se přitom nikdy nepodařila. Systémová notifikace neustále upozorňovala na neúspěšný update. Doporučením byla ruční instalace. Jenže ta se nikdy ani nespustila. Pomohla až odinstalace původního OneDrivu a následná instalace nového.

Automatická aktualizace OneDrivu zlobila a ruční nefungovala
Automatická aktualizace OneDrivu zlobila a ruční nefungovala
Windows 10 zlobí. Chyba vám může vysát veškeré volné místo na disku
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

19 KOMENTÁŘE

    • Nevím co myslíte tím termínem „poslední dobou“, ale jestli Vás to uklidní, tak v tom opravdu nejedete sám a z mých soukromých statistik vyplývá, že se to týká všech těch nebožáků co po instslaci nechali „desítky“ tak jak leží a běží, dělat si co chtějí, protože jsou prostě jen obyčejní uživatelé. Poslední rok neřeším fakt nic jiného, než tam průser s ovladači, tam průser po aktualizaci … furt něco. na starších systemech se kraviny pozakazovaly a byl klid 🙂

     • Mi prijde vyvoj 10ek opravdu vtipny. Dalo by se to skoro nazvat „divokym developmentem“ 😀
      Samozrehme je to spis k placi, ale kdyz vidim, vydavaji nove a nove verze, pricmez aktualni verze se nestaci ani doladit a sup, mame tu novou a s tim nove chyby…
      Tohle je fakt strategie jak kdyz nekoho vypusti ze skoly..

 1. Co se OneDrive v životě jsem ho nepoužíval a po tom co tu píšete ani asi nebudu. Jako cloud používám Googledisk a tudíž hned po instalaci win 10 jsem v nastavení zakázal spouštění při startu Windows. Tato chyba se mě tedy netýká, al e to se jim evidentně něco povedlo.