Windows 10X dorazí až v roce 2021 a nenabídne tradiční virtualizaci aplikací Win32

11

Není to tak dávno, co jsme se dozvěděli, že Microsoft mění plány na staronový operační systém. Windows 10X si tak odbude premiéru na zařízeních s jednou obrazovkou. Původně měl letos vyjít dvouobrazovkový počítač Surface Neo, z čehož ale sešlo. Teď se dozvídáme o další úpravě interních plánů. První zařízení s Windows 10X dorazí na jaře 2021. K dokončení softwaru by mělo dojít letos v prosinci.

Prosinec je ostatně novým termínem pro dokončení jádrových technologií Windows po poslední větší reorganizaci vývojového týmu Windows. Čerstvé informace přinesli Zac BowdenMary Jo Foley. Podle nich alespoň první počítače se standardní jednou obrazovkou budou konkurovat laciným chromebookům. Cílit budou na vzdělávací sektor a na pracovníky a pracovnice v tzv. první linii.

O rok později, tj. na jaře 2022, se prý objeví další zařízení s jednou, ale zřejmě také se dvěma obrazovkami. Jejich uvedení je spojené se stavem trhu – Microsoft prý nechce riskovat uvedení experimentálního počítače v nejisté době.

Surface Neo Zdroj: Microsoft

Otázka kompatibility

Jestliže mají první stroje klasického formátu cílit na trh s lacinými počítači s Chrome OS, podstoupí jistou oběť. Budou levné a relativně málo výkonné. Zřejmě i kvůli nedostatečnému výkonu proto Windows 10X v této fázi nenabídne aplikace typu Win32 prostřednictvím tradiční virtualizace, ačkoli se to očekávalo.

Uživatele a uživatelky raději odkáže na virtualizaci realizovanou v cloudu (snad spekulovaná služba Cloud PC, o níž se doslechla Foley). Samozřejmě ve Windows 10X od začátku nativně poběží aplikace pro UWP a webové aplikace.

Foley už dříve upozornila, že programy typu Win32 ve virtualizaci neběží dobře. Neznamená to, že se virtualizace ve Windows 10X nedočkáme, Microsoft jen potřebuje více času, aby technologii dostatečně dobře odladil. Je možné, že ani v roce 2022 nebude připravená. Na to si ale musíme počkat.

Zdroje: Windows Central | ZDNet (1, 2, 3)

Windows 10X dorazí až v roce 2021 a nenabídne tradiční virtualizaci aplikací Win32
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75.56%) 9 hlasů

11 KOMENTÁŘE

  • Taky mi připadá, že jsou něčím praštění, nejspíše pytlem. Tohle bude další neúspěšný pokus, číslo čtyři tuším, jak donutit lidi k přechodu na UWP aplikace – které ostatně ani nejsou k dispozici. Kdyby tyhle vyhozené miliardy tenkrát nalili do podpory Windows Mobile a aplikací pro ně, tak mají dneska 60% mobilního trhu.

   • Pravda. Windows Mobile resp. Windows Phone bol veľmi dobrý projekt, hlavne z bezpečnostnej stránky. Ale to, že kašlali na celkovú podporu a prevod aplikácii tak im to celé stroskotalo. To je ako vyhodiť interných testerov….potom sa čudujú že čo aktualizácia to kvantum chýb. Napr. ja aktualizáciu 2004 ešte stále nemám. Hlásia s tým kopec chýb. Odmietam im robiť betatestera. Raz som to skúsil ale toľko problémov čo som mal s elektronickým podpisom a celkovou funkčnosťou to som veru nepametal. A reportovanie problémov? Moc to nepomáhalo. Niekedy trvalo aj rok kým problém odstránili. Viem že je tam nejaká priorizácia problémov ale keď niekedy nešli základné veci tak to je už na ťažké zamyslenie.

 1. To říkám už dva roky: Windows 10 jsou předstupeň systému, který bude jen tenkým klientem do cloudu, kde se bude platit paušál za přístup. Nový systém bude zadarmo a bez připojení do cloudu už na něm nepojede ani Solitaire… A v cloudu se budou pouštět jen „ověřené“ (rozuměj placené) aplikace.

   • Bohužel budou muset velmi atraktivní OS pro PC zneatraktivnit aby někdo vůbec přešel na cloud OS. Už to zkouší s rozbíjejícími aktualizacemi, sledováním, reklamami a bude se to dále stupňovat.

    Jedná se o klasický souboj dvou obchodních modelů, přičemž pro zákazníky je ve většině případů výhodnější ten první. Dodavatel softwaru by na druhou stranu upřednostnil druhý model a nechal si pravidelně platit za poskytnuté služby.

    • Sledování je žvást, což bylo dávno prokázáno.

     Reklamy budou i v případném cloudovém OS – a bude jich víc.

     Rozbíjení aktualizacemi – zajímavé, nikdy mi nic nerozbily. Ono se o té miliardě úspěšných aktualizací obvykle nepíše, vždycky se píše o těch pár tisících problémových. Obvykle se problémy projeví vždycky u Win haterů, což je zvláštní. Buď mají rozesr… systémy, nebo prostě lžou.