Končící Windows 7 stále používá 27 % počítačů. S Windows XP to bylo podobné

Končící podpora představuje problém z hlediska bezpečnosti. Není to poprvé, co odcházející verze Windows stále platí za poměrně široce používanou.

25

Zvlášť proto, že dnes končí podpora Windows 7, si pojďme připomenout, jak jsou jednotlivé desktopové operační systémy používané. Konec podpory je totiž problematický primárně kvůli bezpečnosti. Pokud si vzpomenete na Windows XP, lidé se ho vzdávali jen pomalu, byť jeho podíl držela relativně vysoko Asie, zejména pak Čína. Bude se situace opakovat s Windows 7?

Zatímco Ikspéčka v době ukončení podpory používalo zhruba 28 % lidí (bavíme se jen o klasických počítačích, nikoli smartphonech, a to globálně), v případě Windows 7 hovoříme o 26,64 %. V tomto kontextu se opíráme o čísla NetApplications.com. Necelý 27% podíl pak služba naměřila v prosinci 2019, statistiku za leden vydá samozřejmě až po skončení měsíce. Zhruba čtvrtina počítačů v tuto chvíli používá odcházející systém.

Tip: Po 10 letech skončila podpora Windows 7. Symbolicky uzavírá jednu éru

Poslední záplaty pro něj by výrobce měl vydat během dnešních večerních hodin. Situace je tak jen o kousek lepší než v případě Windows XP, který ale mnohem déle čekal na svého nástupce, a tak se na trhu o to více ukotvil. K uvedenému údaji je pak potřeba dodat, že větší organizace si mohou platit za další až tři roky podpory navíc. Z uvedené statistiky nemáme šanci vyčíst, které počítače spadají pod tyto platící firmy a budou nadále záplatovány. (Kompletní statistiku podílů operačních systémů nabízíme v grafech.)

Srovnání 10 nejpoužívanějších desktopových systémů globálně dle NetApplications v prosinci 2019 a 2018

K tématu přispěl také Kaspersky, který loni provedl svou analýzu. Podle ní Sedmičky stále používá 38 % běžných spotřebitelek a spotřebitelů, 27 % malých firem a 47 % středních nebo velkých podniků. „V každém případě představuje zastaralý OS bez bezpečnostních záplat kybernetické riziko – náklady na řešení problému tak mohou být podstatně vyšší než náklady na upgrade,“ komentuje situaci Miroslav Kořen, generální ředitel Kaspersky pro východní Evropu.

Končící Windows 7 stále používá 27 % počítačů. S Windows XP to bylo podobné
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 9 hlasů

25 KOMENTÁŘE

    • Což o to, výrobce rád nabídne podporu. Ale nechá si to také zaplatit. Např. Bruker nabízí aktuální verzi OPUSu pro Windows 10 za nějakých 700 000Kč. Nevidím žádný rozumný důvod, proč se nezůstávat u verze, která nám běží pod Windows XP. Nedávno pro ni kolega zakoupil nové knihovny spekter pro chemickou analýzu. Tudíž i pro 15-20 let starý software existuje určitá podpora na úrovni datových souborů.
     U dalších výrobců to bude asi podobné. Až tu nebude hardware, na kterém by běžely Windows XP, tak je tu stále možnost virtualizace (ačkoliv někdy je problém s USB klíči). Podobně to bude s Windows 7. Navíc, stále je tu možnost odpojit PC od internetu (máme v síti takový segment), zakázat USB porty, a nemusím si dělat starost s antivirem.

  • U nás na EMS laboratoři 6x Windows XP, 1x Windows 98, 1x Windows 7, dál se náš státní podnik nedostal. Počítač se sedmičkami je relativně nový, nějaké 3 roky, avšak jen na přístup k normám, ostatní zasekaný nespolehlivý krámy mají však průměrně tak 15+ let a na těch se každodenně dělá, do počítačové sítě však nesmí.

  • U nás také. Na strojích kde musí být stabilní systém jsou stále Windows 7 . Tyto stroje nemají přístup k internetu a jedou 24 / 7 . Pro rýpaly proč tam není jiný systém, tak na strojích běží CAD programy, které mají podporu zatím pouze na Windows.
   A doma mám také zatím sedmičky. Na desítky přejdu, až ten systém bude za něco stát. Neustále jenom šmírují a nabízí opravy na opravy předešlých oprav, a co mě vytáčí jsou tři prostředí, která se neustále míchají přes sebe. Abych se dostal do nějakého nastavení, musím skrze moderní prostředí, poté něco mezi a nakonec stejně skončím u starého NT okna.

 1. Všechna čísla ohledně používání Windows 10 jsou zcela irelevantní údaje! Microsoft jednoduše nutí uživatele používat Windows 10. První rok-dva se “automaticky“ začaly stroje s Windows 7 upgradovat na desítky, jelikož Microsoft porušil několik pravidel pro potvrzení upgradu (v jedné vlně stačilo kliknout na křížek u okna s nabídkou upgradu a bylo vymalováno) .
  Další zásadní věcí je hardware a jeho podpora systému. Snad kromě Dellu nebo Lenova řady ThinkPad neexistuje jediný známější výrobce, který by stále nabízel ovladače a podporu pro Windows 7. Tzn. kdo si dnes koupí notebook nebo PC, má automaticky Windows 10 ať chce nebo nechce a tím pomůže nárůstu v počtu zařízení běžících právě na desítkách.
  A co Windows 8.1? Ty jakoby dnes neexistovaly (jak pro Microsoft, tak pro výrobce hardwaru) . A to mají podporu ještě necelé 3 roky!

  • ano bohužel W8.1 jako kdyby nebyl i třeba pro AMD. Přitom je to pořád slušný systém zvlášť s nabídkou Start od Clasic Shell – a nyní i jediná alternativa W10. Docela jsem zvědav jestli se projeví ve statistikách odliv W7 a růst W8.1. Je to pořád jediný aktuální systém od MS kde bez různého hackování lze ovládat a vybírat aktualizace.

 2. Jako předběžný dárek k ukončení podpory W7 jsem si kolem Vánoc instaloval nový počítač – Ryzen 8C, NVME disk v UEFI režimu, a samozřejmě W7, běhají na tom naprosto bez problémů. Long Live W7!!

  • já ti nevim, je to jako provozovat Win 98 na dualcore. Systém vůbec netuší jaký hw pod ním běží a z toho pak vyplývají občas nepříjemné situace. Jistě, různými hacky jde zprovoznit přes externí ovladače i moderní zařízení, jenže systém s nimi nepočítal při svém návrhu a někdy je to dost znát. Doporučil bych Win 8.1 kdy spousta kutilství odpadne. Ale je to váš čas a pokud vás baví různě dolepovat systém proč ne, proti gustu…

   • No nevím, ale ve Správci zařízení to vypadá, že ty sedmičky vědí naprosto přesně, na čem běží .. včetně řadičů USB 3.1. Nikde žádný žlutý trojúhelník. Deska je C6H a na tu ovladače jsou. Rovněž BOINC spokojeně chroupá joby na 12 vláknech …

    Dokud nebudu nucen používat nějaký soft, který na sedmičkách neběží, tak nevidím důvod přecházet.

    • tak záleží na využití, ale pod 8.1 už bych dneska nešel, ty dávám i známým či příbuzným co prostě w10 nechtějí. V podstatě jsem taky dost konzervativní, na w 8.1 jsem přešel až po updatu na 8.1 když jsem si ověřil že jde vrátit klasickou Start nabídku. A na Desítky jsem přešel cca před rokem kdy jsem chtěl vyzkoušet DX12 a RT efekty. Asi 3-4x jsem se vracel zpět na zálohu 8.1 Pro MCE, nic mi tam nechybělo, ale s novým hw jsem zjistil že ty 10 nejsou tak špatné, stačí nechat fungovat Classic Shell a Wub na regulaci aktualizací. Pořád nejsou v ideálním stavu, ale fungovat se na nich dá.
     Jinak, že na W7 naroubujete ovladače neznamená že win ví o co se přesně jedná. Navíc na APU Raven už prostě Sedmy nenainstalujete ikdybyste se na hlavu stavěl a žádné přibalování ovladačů jako s USB 3 do instalačky nepomůže. Navíc je to jen na to domácí bastlení, do firmy si nikdo nedovolí dávat jakési podomácku upravené instalační ISO, protože pak zodpovědnost. Takže v podniku už se před pár měsíci přešlo na konzervativní 1803 Enterprise, bohužel bez úprav Start menu, fungovat se na tom dá, potřebné aplikace mají zástupce na ploše, ale i tak to není zrovna komfortní.

     • Raven Ridge na Windows 7 funguje. V mém případě AMD Athlon 200GE. „Jen“ nejsou ovladače pro iGPU a některá zařízení nefungují připojené v USB 3 ( hlavně HDD, SDHC ), ale pouze v USB 2 – ale to také může být verzí Windows 7 SP1 z roku 2011, od té doby jsem nainstaloval jen 6 dalších záplat

 3. At jde Kaspersky do hajzlu!
  Mame ve firme na 3/4 pocitacu Windows 7, jen na 1/4 pocitacu je Widows 10. K tomu, abychom nemeli problem s kybernetickym rizikem si platime Kaspersky Antivirus. To mi jako ta firma chce tvrdit, ze jejich program je uplne k prdu a nasi firmu neochrani? 🙂

  • Není k prdu a nezachrání. Zabezpečení musí být komplexní. Pokud budete provozovat nezáplatované systémy, je to jako mít přední dveře do domu s pěti zámky a ocelovými rozporkami do zárubní a vzadu ze zahrady jen díru ve zdi.

   • Je fakt, že záplaty systémů jsou dobrá funkce, ale tvoří jen menší část průblémů s napadením systémů. Záplatují se jen Microsoft-u známé/oznámené „díry“. Uvádí se, že více jak 90 procent napadení je ‚sociální inženýrství‘, jinými slovy neznalost a ‚blbost‘ uživatelů.

 4. Na sukromie a pracu mam macOS. Data zalohujem na externe disky.

  Na hry mam Win7 na PC. Upgradnem ten Win7 na poslednu verziu, odzalohujem celu particiu, a aj keby mi to nejaky ransomware zakodoval, tak za par minut vsetko obnovim. Hry mam vsetky legalne zo Steamu, Originu, … .

 5. W10 přináší oproti W7 spoustu skvělých technických vylepšení (jmenovitě: větší odolnost vůči chybám uživatele, WSL, ale třeba taky některé UWP aplikace), o tom žádná.

  Ale taky debilní „patlací“ UI. Dá se na to zvyknout, ale dobře už bylo.