Aktivní dlaždice jsou neaktivní. Windows Phone 7.5 a 8.0 už nemohou přijímat oznámení

Dlaždice v těchto systémech jsou mrtvé.

18
Pracovní zátiší s Lumiemi (Ilustrační foto)
Pracovní zátiší s Lumiemi (Ilustrační foto)

Je to vtipné (nebo smutné, jak chcete), že si občas neuvědomíme, jak se chytrá technika může proměnit v hloupou. Těsné propojení zařízení se službami napojenými na cloud znamená závislost. Spojení technologií nám nabídne funkce navíc, současně ale platí, že jakmile vyřadíte cloud, přicházíte o klíčovou část funkcionality.

Více zjevné je to např. u chytrých žárovek a podobných zařízení, viz starší článek Internet věcí ukazuje odvrácenou tvář od kolegy Lukáše Václavíka. Uvažovali jste ale nad tím, jak je systém mnohokrát diskutovaných aktivních dlaždic v systémech Windows Phone napojený na servery výrobce? Možná jste to nečekali, ale aktivní dlaždice jsou živeny systémem oznámení, který Microsoft přestává podporovat v některých verzích systému.

Konec oznámení ve Windows Phone 7.5 a 8.0

Systém tzv. push notifikací od 20. února 2018 není podporován ve Windows Phone 7.5 a 8.0. Minulý podzim Microsoft řekl, že už nebude vyvíjet nové funkce, ale ani hardware pro platformu Windows 10 Mobile. Mobilní platformy Microsoftu nikdy moc nevyrostly. V tuto chvíli je nevyhnutelně používá ještě méně lidí než během aktivního vývoje, spíše jde o poslední přeživší.

Dlaždice na zařízení se staršími verzemi Windows Phone již nebudou aktualizovány

Z těch, kdo Windows Phone/Mobile dnes používají, většina už zmíněné verze 7.5 a 8.0 nepoužívá. Z těch, kdo nadále provozují smartphone s mobilní edicí Windows, je většina usazena na Windows Phone 8.1, případně na Windows 10 Mobile. Ačkoli by se mělo jednat o malý počet uživatelek a uživatelů, stojí tato událost za zmínku. Proč?

Dopady vypnutí služeb pro oznámení

Vypnutí zmíněných služeb pro oznámení totiž bude mít poněkud kuriózní výsledek. Ovlivněny jsou dvě zásadní funkce a jedna důležitá:

 1. zařízení nebude schopné přijímat žádná oznámení,
 2. aktivní dlaždice nebudou aktualizovány,
 3. funkce pro nalezení zařízení nebude dostupná.

Že se vypne vyhledávací funkce hodící se pro situace, kdy telefon ztratíme, by se čekat dalo. Situace s oznámeními je ovšem skoro až skandální. Pro staré platformy obvykle platí, že se na ně zaměřuje stále méně aplikací (časem pak žádné). Tato zařízení však nejsou omezena tak, že by nemohla přijímat oznámení.

Centrum pro shromažďování oznámení získal až Windows Phone 8.1. Ve starších systémech byly hlavním prostředkem pro zobrazování událostí právě dlaždice.

Mobily s Androidem či iOS vyrobené v dobách Windows Phone 7.5/8.0 mohou dodnes fungovat. Sice omezeně, ale mohou. Naproti tomu zařízení s Windows Phone 7.5/8.0 se dne 20. února 2018 stala přístroji, které mají spíše blíže k tzv. hloupým telefonům. Starší aplikace při aktivním používání stále posloužit mohou, ale na pozadí vám už nebudou moc platné.

K tématu: Dne 11. července 2017 skončila podpora Windows Phone 8.1

Prozatím platí, že oznámení nejsou nijak omezena na platformách Windows Phone 8.1 a Windows 10 Mobile. I ty ale v budoucnu potká stejný osud. Používáte ještě někdo dvě zmíněné platformy, které byly odstřiženy od oznámení?

Ohodnoťte tento článek!

18 KOMENTÁŘE

 1. používám Samsung Ativ S s W8.1, nicméně už velice sporadicky. Víceméně to už slouží jako držák soukromé SIM. Všechno ostatní řeším přes služební iPhone.
  Vzhledem k tomu jak MS zachází s mnoha službami, tak i kdyby udělali x86 compatible telefon s “desktop os”, nekoupíte si jej

 2. Sám ještě aktivně používám Lumii s W8.1 ale je to díky tomu že tento systém umřel těžší a těžší. Přešel jsem z androidu, a vidím že až telefon umře na stáří nebo jako ted, že už je peklo odepsat zprávu v blbým facebooku, tak to bude zdřejmě nějakej z hruškovýho sadu. Protože uživatelsky jsem byl s Woknem spokojenější, ale ted?

  • Já přešel obráceně loni v srpnu a pořád mi ještě Androidová džungle vadí. A to už jsem ve stavu, kdy jsem si mobil flashnul alternativním firmwarem bez bloatwaru a pečlivě vybral launcher, vyměnil klávesnici a základní programy pro telefonování, SMS a maily. To, co člověk dostane v obchodě, je pro uživatele Windows mobile použitelné jen stěží.

   • Tak to by mě zajímalo, co Windows má a Android ne. Původní myšlenka mobilních Windows byla krásná a tehdy jsem přemýšlel, že si koupím telefon s WP8, protože WP7 jsem vybral sestře a měl luxusní klávesnici (na tu dobu) a téměř vše potřebné na ten telefon bylo. Teď v lednu jsem 14 dní musel používat Nokii 650 s WM10 a kvetl jsem z toho. Ten telefon mám jako druhý záložní a napsat na tom zprávu je celkem o nervy. Slovník Windows je šílený, špatně přizpůsobitelný atd. Ale je to o tom, na co je kdo zvyklý 🙂

     • Japkoslav: Vyzkoušel jsem pár ROMů, víc jak deset launcherů – a třeba asi osm předpovědí počasí s widgetem, ostatní aplikace nepočítaje. To všechno mimo jiné taky vzhledem ke spotřebě v zamknutém stavu. A to nemluvím o řešení problémů s Google Play, který mi občas odmítal stahovat aplikace. Znám už zpaměti všechny rady v tomto směru – a žádná z nich nebyla absolutně spolehlivá.
      Ty bys to samozřejmě zmákl za pět minut, jsi přece machr.

     • Tak ROM je pro lidi, co vědějí, co dělají.
      Co k tomu dodat.
      Jinak jo, 5-10 minut by bývalo bylo stačilo.

      Pro začátečníky je to jasné – myslet při výběru přístroje. Pokud něco nevyhovuje, hledat jinde.
      Nejjednoduší řešení je často root a vyházet talast nebo jednoduše zaprasený výrobek nekupovat.

      Pokud dělám problém vybrat zařízení nebo se vrhat na vlastní úpravu, tak to je pak težké.

     • japkoslav: Pět minut možná stačí, když už jsi tomu předtím věnoval dlouhé hodiny zkoušení, co ti vyhovuje. Jen málokdy se trefíš na první pokus do aplikace či firmwaru, který ti naprosto dokonale sedí. A zase u každého kusu nemusí fungovat stejně dobře jako u předchozího. Android je prostě systémově bastl a je smutné, když se něco takového prosadilo.

     • Je to v prvé řadě „runtime“ pro aplikace, to že pro Windows existuje jeden mailový klient a pro Android 100+, takže si člověk musí vybrat ten, co mu vyhovuje je nevýhoda … 😀
      Android je svoboda, to že ho některý z výrobců zprasí nebo někdo kdo tomu prd rozumí si ho neumí nastavit, v tom bych fakt problém neviděl.

      Vzhledem k tomu, jaké má Android zastoupení je vidět, že musí „něco“ dělat dobře. Dokonce to zastoupení i stále ťitěrně roste na úkor ostatních platforem.

    • Třeba jednoduchost a přehlednost. To mi u androidu i po dvou letech strašně chybí. Zprávy píšu bleskově i bez slovníků a často i rychleji, než slovníkáři. A hlavně mi telefon nepřehazuje nesmyslně slova, jak s oblibou dělají slovníky napříč platformami.

   • Doporucuju LineageOS + NOVA launcher, pak je Android docela snesitelnej, ale i tak to chce root a sebrat nekterym aplikacim flagy a instalovat toho co nejmene, mit proste jen ty aplikace, ktere opravdu pouzivam.

 3. Jen pro upřesnění: dlaždice samozřejmě fungovat budou, pokud jsou aktualizovány „lokálně“, tedy pomocí procesů na pozadí. Jen ty, které jsou aktualizovány prostřednictvím Notifikací přes servery MS už ne. Notifikave nebudou chodit a tedy informace na těchto dlaždicích nebudou aktuální. Většina aplikací ale naštěstí používá právě tu první variantu, takže těchto aplikací se to vůbec nedotkne a vše bude funkční jako doposud, např. Meteoservis a další.