Do Windows Storu se chystá plnohodnotný Office a překvapivě také Spotify

Mnoho oznámení pro Store se nekoná, ale lepší něco než nic.

8
Spotify (Ilustrační foto)
Spotify (Ilustrační foto)

Ve článku věnovaném uvedení nové edice Windows 10 zaměřené primárně na vzdělávací sektor jsem zmínil, že Microsoft potvrdil uvedení Office do Windows Storu. Již dříve jsem tento krok vnímal jako konec vážných snah o rozjezd ekosystému univerzálních aplikací. Ty skoro nikdo neprodukuje, takže Microsoft zřejmě doufá, že se Store naplní aspoň konvertovanými desktopovými programy.

Zdůrazňuji, že se v těchto případech nejedná o univerzální aplikace. Stále jsou to klasické desktopové programy, ale zabalené do kontejneru a využívající výhody Storu a nového modelu pro instalaci aplikací. Buď jak buď, plnohodnotné nástroje Office ve Storu leckomu radost udělají, o tom nepochybuji. Otázka zní, co to znamená pro platformu.

Co se Storem?

Kdyby se klasické programy ve Storu začaly objevovat ve velkém, mohly by však vývojářské týmy být spíše motivovány k produkci univerzálních aplikací. Možná. Ani to se dosud nedělo, konvertovaných desktopových aplikací bylo do Storu přivedeno pouze kolem sedmdesáti, když nepočítám hry (v lepším případě o něco víc, ale nebudou to řádově ani nižší stovky).

Bude mít Store konečně smysl? (Smysl mu nedodá nic jiného než aplikace.)
Bude mít Store konečně smysl? (Smysl mu nedodá nic jiného než aplikace.)

O žádném velkém úspěchu se tak hovořit nedá – snad leda ve srovnání s Edgem, pro který za stejných několik měsíců až do dnešního dne vzniklo méně než 30 doplňků. (Desktopové aplikace ve Storu a doplňky pro Edge byly novinky v Anniversary Updatu.)

Office a Spotify

Buď jak buď, plnohodnotný Office bude ve Windows Storu v dohledné době, konkrétní datum nepadlo. Velmi vágně bylo také řečeno, že se ve Storu objeví Spotify. Konkrétní datum opět nezaznělo, bude to někdy v létě. K této službě bylo uvedeno, že bude možné hlasitost přehrávání hudby ovládat pomocí zařízení Surface Dial. Což neurazí, toto propojení ale většinu lidí mine.

I v případě Spotify by mělo jít o konverzi klasického desktopového klienta, nikoli o univerzální aplikaci. Na tiskové konferenci to nepadlo, ale ukázka nic jiného nenaznačuje. Osobně bych si na to také vsadil, protože Spotify dlouhodobě pozoruji a přístup firmy k vývoji klientů ve mně nebudí naděje, že se v tomto směru bude snažit.

Spotify přijde do Storu, což je samo o sobě určitým pokrokem
Spotify přijde do Storu, což je samo o sobě určitým pokrokem

Spotify především nemá motivaci k vývoji úplně nového klienta, jenž bude exkluzivní pro Desítky. Univerzální aplikace by sice mohla běžet potenciálně i na mobilech, které jsou ale mrtvé, a pak třeba na konzoli Xbox, kde popravdě Spotify citelně chybí. Jenže Spotify uzavřelo exkluzívní partnerství se Sony, čili PlayStation jsou jediné konzole, kde Spotify běží a v dohledné době poběží.

Doufali jste, že oznámení spojených s aplikacemi pro spotřebitelský trh bude více? Bohužel současnost vůči platformám Microsoftu není úplně příznivá. Zanedlouho ale proběhne Build. Zde se bude z mého pohledu lámat chleba. Bude zajímavé sledovat, jak moc se bude mluvit o univerzálních aplikacích a kolik nových kousků přivítá Windows Store.

Mimochodem, v záznamu z představení Windows 10 S je část se Spotify vystřižená. Možná to celé bude složitější, než si myslíme. V záznamu, který někdo uchoval na YouTubu, ji můžete vidět kolem sedmadvacáté minuty druhé hodiny. Na svém blogu Microsoft příchod Spotify do Storu stále zmiňuje.

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

 1. Je legracni, jak v jednom clanku zaroven pisete, ze se Windows Store nedari a zaroven, ze do nej prisel dalsi velky hrac 🙂 Takhle krasne si protirecit, to je umeni.

  Ze Windows Store roste pomalu je jen vase omezena predstava, kterou porad dokola tupe opakujete. Realita je znacne jina (zvlast v zahranici), protoze aplikace pribyvaji rychle a pokud jde hudby a filmu, vyrovna se Windows Store i iTunes. Navic co se tyce her, tak brzy bude mozne na PC hrat hry puvodne zamerene jen na Xbox (aktualne jde hrat hry pro PC na Xboxu, ne naopak).

  Ze budou Office a Spotify ve Store jako desktop bridge aplikace je jen vas predpoklad, v tuhle chvili nicim nepodlozeny. I kdyby to tak bylo, podle MS Developer Guidelines je to doporuceny postup, jak existujici desktopovou aplikaci predelat do UWP – nejdriv uvest jako desktop bridge app, pak postupne predelavat casti aplikace jako UWP komponenty.

  Uz je to tu jen ubohej bulvar.

  • Nikdy jsem nevěřil že se to stane a já ti dám zapravdu, ale je to tady. Sám nemám odvahu vyslovit se takto radikálně, ale s většinou toho cos napsal a zejména pak s úplně poslední větou prostě musím souhlasit 😉 Ono i psát web na zakázku, kde gro je příjem z reklamy, nikoli obsah, se musí umět a nebýt úsměvně okatý je součástí těchto skills 😀 Dobré to bylo …

 2. Pokud budou Office ve Store plnohodnotné a UWP, tak jak se u náš sprostě říká, sežeru po*ranou metlu :-). U Spotify je to pravděpodobnější, ale zase bych to nerad, protože díky omezení UWP bych velmi pravděpodobně přišel o nějaké funkce typu Spotify Connect.

  Jak mám rád Windows, tak jsem rád, že se UWP aplikacím nedaří. Když ani autor UWP, Microsoft, nedokáže udělat pořádnou UWP aplikaci (hračky typu počasí neuvažuji), tak to o něčem svědčí. Windows 10 jsou na světě skoro už 2 roky, testovací sestavení ještě podstatně déle, ale zatím se nic v této oblasti neděje.
  Až mi někdo ukáže 10 UWP aplikací, které plnohodnotně dokáží vlastnostmi, komfortem a ovládáním nahradit Win32/NET aplikace, tak je množná budu mít rád. Zatím ale preferuji klasiku. Něco jiného jsou mobily a tablety, tam celkem UWP chápu a beru, ale tam mi na rozdíl od PC stačí tihle ořezaní zmetci.

  Co se týká převodu klasických aplikací do Store, tak to je z nouze ctnost. Taková aplikace není UWP, není nijak optimalizovaná např. pro dotyk, může úplně stejně za*rat systém jako Win32 aplikace (klidně může zapisovat i do c:\Windows\System32) atd. Nicméně tento krok chápu, přeci jenom je zde třeba výhoda automatických aktualizací (i když jsem zvědav na rozdílové).

   • Jenže ani na tom Windows desktopu není UWP z hlediska API zatím vybaveno tak, jak by mělo. Viz například teprve nedávné doplnění Freesync, G-Sync a Frame rate lock i pro UWP hry, které tam nebylo.
    Je otázka, zda to vůbec někdy bude, když to nedokázali dodělat ani po 2 letech a UWP se moc nerozjelo. Částečně je to problém slepice a vejde.
    PS: Uznávám, že mám na UWP averzi, ale opravu mě zatím žádná aplikace nepřesvědčila, že je lepší jak klasika. Ona vlastně ani žádná pořádná aplikace čistě jako UWP není 🙁

   • Nicméně jsem zvědav, co dál s UWP bude. Jestli MS nějak odpíská nebo silně upozadí Windows Mobile, tak zbudou už jen tablety, na které by to mělo smysl. Ale těch s Windows se zase prodává minimum. Zbude desktop a ten se v pohodě obejde i bez UWP. Celé tomu nahrávají i (teď už vlastně asi ne) spekulace běhu Win32 aplikací na ARM. Opět je to krok proti UWP. I pod Win32/NET API mohou být dobré dotykové aplikace.

    • Mobily s Windows nikam nejdou. Microsoft jasne prohlasil, ze mobilni zarizeni stale chce. I Creators Update bude, a to pro vsechny mobily s desitkami. Co se casem stane (v ramci uvedeni Windows on ARM), bude integrace Windows 10 Mobile do Windows 10 jadra. Uz ted maji vetsinu casti spolecnou, ale existuji ciste W10M specificke veci a dve vetve kodu. Ve vysledku bude jen jedna vetev kodu. Ale oproti tomu, co tvrdi ti kecalove tady, to neznamena zanik W10M. Vse z te platformy pouze prejde do spolecne distribuce. Pro uzivatele by se navenek nemelo zmenit temer nic – pouze pribudou moznosti a to hlavne co se tyce Continua (z mobilu spustime vsechny desktopove aplikace, samozrejme jen pokud na to bude stacit hardware).

     Beh Win32 aplikaci na ARM neni proti UWP, ale pro UWP. To neni o tom poustet stare dektopove programy na mobile, ale o tom poustet desktop bridge aplikace (stare aplikace zabalene do Windows Store formatu) na mobilu. Je to minene jako podpora a motivace pro postupny prechod na UWP, jak jsem psal uz nahore.

     A nejde jen o mobil. Jde i o Xbox. To same pujde i tam.