Přichází Windows 10 S. Je to nejrychlejší a nejbezpečnější systém Microsoftu

Jedná se o Windows, ale odlehčený. Je rychlejší, spolehlivější a bezúdržbový.

14
Výchozí tapeta ve Windows 10 S (foto: Microsoft)
Výchozí tapeta ve Windows 10 S (foto: Microsoft)

Microsoft oficiálně představil novou edici Windows 10. Mysleli jsme, že se bude nazývat Cloud, nakonec má ale v názvu jen písmeno S. To symbolizuje několik klíčových aspektů nového produktu, především simplicitysecurity – snad i schools. Dovolím si ale tvrdit, že si Microsoft nejspíš zadělává na potíže, protože takový název má nulovou vypovídající hodnotu a bude značně matoucí. Čekal bych, že se po Windows RT poučí.

Buď jak buď, jedná se o produkt, který vypadá tak, jak jsme čekali a je primárně cílený na vzdělávací sektor. V jádru se jedná o plnohodnotný Windows, takže stejně vypadá a většinou i funguje. Bude podporovat všechny vaše periferie. Rozdíl bude spočívat v aplikacích. Windows 10 S nebude podporovat instalaci aplikací stažených z internetu, ale jen těch ze Storu.

Aplikace pouze ze Storu

Což je odvážné, tato snaha je ale pochopitelná. Aplikace ze Storu běží v kontejneru, takže jsou bezpečnější. Instalují se jedním klepnutím z ověřeného zdroje. Store navíc aplikace sám automaticky aktualizuje. Takové aplikace nezanechávají v počítači nepořádek, takže se po odinstalaci nepotýkáte se zaneřáděným systémem. Neřešíte antiviru ochranu ani zdlouhavé nastavování.

Skoro 60 % nových mobilních zařízení pro školy v USA pohání Chrome OS.

Což je zkrátka pravý opak toho, jakým způsobem byl před desítkami let navržen klasický desktop. Nadella v úvodu představení produktu řekl, že technologie by neměla stát v cestě a neměla by nikoho rozptylovat. Měla by naopak sloužit jako nástroj. Bezúdržbová a rychlá edice S by měla pomoci tuto vizi naplnit. Chrome OS získává ve školách v USA na popularitě bezesporu aspoň z části právě díky zmíněným aspektům.

Když odhlédnu od výhod, kterých vskutku není málo, reálně se budeme potýkat s nedostatkem aplikací. Windows Store je poloprázdný, takže doufejme, že se to rychle změní. Připomínám, že ve Storu lze narazit na univerzální aplikace, ale také weby v kontejneru nebo konvertované desktopové programy. Právě na ty nyní Microsoft sází nejvíc.

Nadella chce demokratizaci školství a dostupné technologie pro každého
Nadella chce demokratizaci školství a dostupné technologie pro každého

Dnes je Store hlavně o desktopových programech

Dokládá to fakt, že jak dříve naznačovaly neoficiální informace, ve Storu se objeví nástroje z plnohodnotného kancelářského balíku Office. Jedná se o funkčně nejbohatší verze aplikací, žádné osekané mobilní varianty. To je ovšem předurčuje jen vybraným způsobem použití, např. se tolik nehodí na dotekové obrazovky, neboť jejich prostředí tomu není dobře přizpůsobeno. To ale teď není důležité. Office se do Storu podívá brzy, konkrétní datum nepadlo.

Počítač s Windows 10 S při pokusu o instalaci klasického programu upozorní, že aplikaci spustit nelze. Načrtne výhody Storu a navrhne alternativu k aplikaci, která ve Storu je. V tomto bodě raději ještě jednou zopakuji, že bude kritické, aby se Store rychle naplnil žádanými programy, jinak se vize Microsoftu rozplyne. Ten si tentokrát nachystal únikovou cestu. Komu nebude edice S dostačovat, bude moct přejít na Windows 10 Pro. (Nákup licence může proběhnout rovnou ve Storu za 49 dolarů.)

Není těžké vidět změnu zaměření, kdy se Microsoft po do jisté míry prohraném souboji nesnaží naplnit Store novým univerzálními aplikacemi (UWP), ale raději chce do něj dostat maximum zkonvertovaných desktopových programů. Což je logické, protože konverze je snadná a dnes jediná reálná možnost, jak do Storu přitáhnout tvůrce a tvůrkyně obsahu. Na tomto základě se případně bude dát stavět.

Rychlost a snadná správa

Z výše uvedeného je jasné, že Windows 10 S je produkt určený pro jasně vymezenou cílovou skupinu. Nenahrazuje žádnou z dosud uvedených edic, ale nabízí bezúdržbovost a spolehlivý provoz tam, kde jsou tyto aspekty očekávány.

Microsoft tuto edici odladil tak, že by první přihlášení k uživatelskému účtu mělo trvat maximálně 15 sekund. Napoprvé ovšem proběhne několik konfiguračních úloh, které už příště zdržovat nebudou. Každé další přihlášení na daném zařízení by tak již mělo proběhnout do pěkných pěti sekund. To ostatně slibovaly nedávno uniklé materiály, které si můžete připomenout.

To budou uživatelské výhody, jenže Chrome OS je výhodou rovněž pro ty, kdo počítače v organizacích spravují. I na to Windows 10 S reaguje. Velice lákavě vyhlíží možnost, jak snadno a rychle nakonfigurovat více zařízení. Bude možné si během několika minut pomocí průvodce připravit flash disk, kde bude uložena požadovaná konfigurace zařízení včetně požadovaných aplikací.

Takový flash disk připojíte k jinému počítači. Řekněme, že je nový a při prvním spuštění vás na něm uvítá průvodce instalací Windows. V takovém bodě bude obsah flash disku detekován a konfigurace bude automaticky načtena. A voila, za chvíli máte správně nakonfigurovaný počítač s aplikacemi, které ve škole používáte, aniž by vás to stálo větší úsilí. Microsoft také chystá přizpůsobený Intune pro vzdělávací sektor.

Nástup na trh? V létě

Ačkoli Windows 10 S míří primárně na vzdělávací sektor a bude zdarma pro všechny školní počítače, které jsou již vybavené Windows 10 Pro, není řečeno, že nemůže být použita jinde. O tom ale zatím nic nevíme. První zařízení s tímto systémem se začnou objevovat v létě a cena bude začínat na 189 dolarech. Tato zařízení dostanou jako bonus roční předplatné Minecraftu pro vzdělávání a Office 365 Education (jehož základní edice je zdarma, ale nevíme jistě, jestli Microsoft myslí právě ji).

Terry Myerson neřekl, že by se edice S měla objevit na trhu samostatně. Aspoň zatím se zdá, že jí budou vybavena jen nová zařízení. Hádám, že teprve časem se ukáže, jestli je tato edice poskytována výrobcům počítačů zcela zdarma. Měl by to ale být ten případ. Jak představení produktu shrnout v jedné větě? Dostali jsme, co jsme čekali.

Ohodnoťte tento článek!

14 KOMENTÁŘE

 1. „nejrychlejší“, „nejbezpečnější“… 🙂

  Mohl bych parafrázovat klasika (Gordona Bella?) a říci, že nejlevnější, nejrychlejší a nejspolehlivější systém od Microsoftu je ten, který nenainstalujete. 🙂

 2. Myšlenka zajímavá, ale bojím se toho, že tuhle verzi win položí stejně jako mobilní windows nedostatek aplikací. Ostatně to samé trápí i chromebooky a tohle by mělo být jakousi alternativou k chromebooku.

 3. desítky jsou strašná prasárna a to ve všech verzích. Jakmile vidím automatické aktualizace, tak to je konec… Není nic horšího, než když strávíte 10minut instalováním aktualizací. To je ve škole, kde musí systém běžet stabilně po dobu výuky strašně moc času.

  Předpokládám, že ani nepůjde přepnout na CBB updaty…

   • A so si tím jako pomůžete? Prostě se ti nesmysly nainstalují ne každé první úterý, ale jednou za půl roku, výsledek je stejný. Dokud nepůjdou vybrané aktualizace volitelně povolit/zakázat, bude to pořád o ničem …

  • Co zkusit nastavit dobu aktivniho pouzivani? Pokud se nepletu, aktualne muze byt doba aktivniho pouzivani rozsah az 12 hodin, takze si nastavim dobu aktivniho pouzivani na 6:00-18:00 a snad na zadne skole aktualizace nenarusi vyuku. Navic i s desitkama se da pouzit WSUS, tedy lokalni aktualizacni server, a muzete si sam schvalovat ktere aktualizace se budou instalovat a ktere ne.

 4. No, nevím, jak to bude úspěšné, ale vypadá to jako docela levná cesta k Windows 10 Pro… samozřejmě ne pro ty, kdo se zařekli, že nic, než sedmičky do smrti smrťoucí nepoužijí a až to jinak nepůjde, přejdou na linux. 🙂

  • Linux fakt ne, zkoušel jsem kdysi a konstatoval, že ten ztracený čas už mi nikdo nevrátí… Ale po nástupu Desítek (dal jsem jim 3x šanci a vrátil se zase k Sedmičkám) vážně uvažuju o Apple.

   • No, to bude asi nejrozumnejsi řešení pro tebe. U Linuxu musí člověk i trošku přemýšlet a něco znát, u Apple stačí jenom tupě klikat… za ty prachy ještě aby (l)user musel myslet, to by fakt nešlo 😀 Další z těch co „kdysi dávno“ zkoušeli Linux. Nainstaloval, zjistil že to nemá tlačítko start a zase to odinstaloval 😀 Klasika prostě…