Další dinosaurus zmírá. Yahoo Messenger bude zrušen v polovině července

Loni bylo po 20 letech provozu ukončeno poskytování komunikátoru AIM, po podobně dlouhé době skončí komunikátor od Yahoo.

7
Yahoo Messenger
Yahoo Messenger

Některá oznámení vás překvapí. Yahoo dalo světu na vědomí, že po 17. červenci 2018 ukončí provoz svého komunikátoru Messenger. Do tohoto data můžete službu používat, pak ale bude bez náhrady zrušena. Jedná se o službu, jež se v našich končinách nikdy nechytla, proto jsem byl lehce překvapen, že ještě funguje.

Ačkoli neudělala příslovečnou díru do Česka, globálně kdysi šlo o významný komunikátor. Dnes svět ovládají komunikátory od Facebooku, tedy zejména Messenger a WhatsApp. Ty se zrodily na mobilech, chytré telefony se pak dostaly do kapsy každému. Tyto změny neustál každý.

A pak přišel smartphone

Kdysi velice populární (opět spíš z globálního hlediska) Windows Live Messenger byl zrušen, Microsoft si však stále drží Skype koupený v roce 2011. Skype jako takový dnes také patří spíše k památníkům časů minulých – vznikl v roce 2003. Nástup smartphonů ustál v tom smyslu, že ještě nebyl zrušen, čísla používanosti se však v jeho případě ani zdaleka nerovnají dvěma výše uvedeným a fenomenálně úspěšným službám.

Respektive Microsoft se už roky s čísly nechlubí, takže můžeme do jisté spekulovat o tom, kolik lidí dnes službu reálně používá. Podle Statisty je to kolem 300 milionů lidí, nakolik je tento údaj spolehlivý, je ale těžké odhadnout. Ze staré party zmíním ICQ, jež rovněž stále funguje, byť i to by se dalo považovat za zázrak.

V roce 2011 jeho tehdejší vlastník oslavoval 100 milionů registrovaných účtů, dnes ho aktivně používá 11 milionů lidí globálně (z toho necelých 7 milionů lidí v Rusku a připomínám, že službu teď vlastní Mail.ru). Komunikátory staré éry se pomalu odebírají na smetiště dějin. Zrovna již zmírněný Skype se snaží držet krok s konkurencí tak, že prošel velmi výraznou proměnou.

Signály o konci jedné éry

Koncem loňského roku byla ukončena další svého času velmi používaná služba, a sice AIM. V provozu vydržela 20 let. Ačkoli i to byl v Česku spíše neznámý komunikátor, jednalo se o jednu ze zásadních spotřebitelských služeb spojených s rozvojem internetu a osobních počítačů. Podobně starý byl Yahoo Messenger.

Následujícího půl roku si případně můžete z webu Yahoo stáhnout své staré chaty.

Poprvé byl spuštěn v březnu 1998 jako Yahoo Pager, zhruba o rok později byl název změněn na Yahoo Messenger. Provoz této služby tak bude ukončen zhruba po 20 letech, de facto tak sdílí vývoj s AIM. Ve světě počítačů jsou dvě dekády dlouhá doba. Yahoo si myslí, že se svět příliš změnil a jeho Messenger zde již nemá místo.

Firma sama ekvivalentní produkt nenabízí, trh je jich ovšem plný. Yahoo pouze upozorňuje, že se můžete zkusit přidat k uzavřenému betatestu Yahoo Squirrel, což je experimentální komunikátor zaměřený na skupiny. Konec Yahoo Messengeru je dalším symbolickým oznámením toho, že jedna éra definitivně skončila (reálně už skončila před lety).

Také nám událost připomíná, jak se za krátkou dobu svět počítačů proměnil. Pamatujete si, jaký komunikátor jste používali? Bylo to ještě na vytáčeném připojení?

Další dinosaurus zmírá. Yahoo Messenger bude zrušen v polovině července
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.14%) 7 hlas/ů

7 KOMENTÁŘE

 1. Už od dob dial up to bylo ICQ, MS Messenger, tehdy vynikající komunikátory a samozřejmě Skype, který ale na dial up moc nechodil. Tohle všechno na kolikrát hodně bizarních klientech jako trillian nebo qip. Vždycky to více méně fungovalo v tom smyslu že s tím člověk mohl dělat to, k čemu to bylo určeno. Dneska jak desktop tak mobilní zařízení jenom WhatsApp a taky to funguje úplně vpohodě. Jednou, dvakrát do roka Skype pro trošku delší hovor do zámoří, ale to je fakt znouze ctnost, protože tam jsou na něj prostě zvyklí a starého psa novým kouskům, kdežto tady už to nepotřebuju vůbec ….

 2. V dobách ICQ samozřejmě to, tehdy ho měl snad každý. A ještě pamatuju křížové výpravy bojovníků Jabberu a jejich zatvrzelý odpor k používání čehokoli jiného. Tehdy snad ICQ mělo největší podíl uživatelů právě z ČR… Pohřbil jsem ho ve chvíli, kdy po mně začalo chtít telefonní číslo s tím, že bez něj se nepřihlásím. To si nedovolil ani Facebug…
  Zůstal mi skype a FBM…

 3. Ja jsem byl zda v diskuzi uz mineny bojovnik za Jabber. Byla to skvela doba a skvely (ne)komunikator, ale nejak jsem nemel s kym komunikovat, protoze proste ICQ to tady opanovalo. Nejdrive jsem teda jako dalsi komuninikator poridil MSN live messenger, kde se par lidi nachazelo, ale nakonec jsem take podlehl tomu ICQ. Ta doba ovsem dlouho netrvala, protoze to s ICQ zacalo jit s kopce.

  Prisel Facebook a s nim jeho Messenger a ja se zase octl na vedlejsi koleji, protoze jsem Facebook odmital.
  Nakonec jsme se znamyma zacali pouzivat Skype a pouzivali ho az do minuleho roku. Mezitim jsem uz i na tom Facebooku a jeho Messenger pouzivam pravidelne. Kratkou etudu jsem mel i s WhatsAppem, ale s tim jsme si teda nepadli do oka a uz tam (ne)jsem. Klienta jsem odinstaloval, zpravy tak nemam sanci jak prijmout, ale WhatsApp si stale i po nekolika mesicich nebo snad uz i roce vede svou a stale me tam zobrazuje a lidi mi pisou do nikam. Nezajem, jsem na Facebooku, piste mi tam. 🙂

  Jinak ale jeste k tomu Skypu, pouzivali jsme to pro njake uzavrene hovory v ramci nejake skupiny a zacalo to byt cim dal nepouzitelnejsi, proste MS vede Skype do zapomneni uplne stejne jako se vsim ostatnim, bravo Nadella. Nechapu, ze uz toho Inda nevyhodej, ale dobre jim tak, MS nasadil trojskyho kone do Nokie a ted jim nekdo (Google???) nasadil trojskeho kone do Microsftu.
  Pak prisel jeden kamos a rika, neco jsem objevil – Discord. A Skype je pryc, brzo bude zapomenut take.