První dojmy. Betaverze Your Phone přináší jen třetinu slíbených funkcí [Windows Insider]

První setkání se slíbeným řešením, které propojí mobily s počítači, v nás zanechalo jen slabý dojem.

0
Ilustrační foto (zdroj: pixabay.com / upravil: Petr Urban)
Ilustrační foto (zdroj: pixabay.com / upravil: Petr Urban)

Jak už bylo uvedeno dříve, Your Phone je aplikace, kterou teď najdete v základní výbavě Windows 10 (verze 1809 a další). Microsoft dále uvedl, že propojení je podporováno jen se zařízeními s Androidem 7 nebo novějším, takže velká část uživatelů a uživatelek Androidu má v tomto ohledu smůlu. Já měl zase smůlu během prvního pokusu o zprovoznění řešení, které si můžeme poprvé osahat ve spojitosti s čerstvým Windows 10 Insider Preview build 17730.

Na počítači jsem spustil aplikaci Your Phone (v češtině Váš telefon) a začal se propracovávat srozumitelným průvodcem, který vám řekne, že si musíte do telefonu nainstalovat aplikaci. V určitém bodě vám Microsoft zkusí zaslat SMS s odkazem k instalaci. Na SMS jsem čekal marně navzdory opakovaným pokusům. Protože hovoříme o betaverzi, můžeme firmě určité nedostatky odpustit.

Jenže právě první část průvodce, nad kterou se běžně nepozastavíte, pokud všechno probíhá, jak má, ukazuje špatný design. Nikdy se totiž od průvodce nedozvíte název aplikace, takže pokud se někde na cestě ztratí SMS s odkazem, jste v koncích. Většina lidí nejspíš nebude vědět, co má případně hledat manuálně. Proč není nikde uveden název aplikace? Proč vám průvodce nenabídne k naskenování kód QR?

Na jablečných zařízeních je propojení s ohledem na omezené možnosti iOS řešeno primárně skrze Edge. Na počítači tak můžete pokračovat ve čtení článků apod.

Stavíme most mezi mobilem a počítačem

Mimochodem, klíčem je aplikace Microsoft Apps, mít např. Microsoft Launcher nestačí. Po instalaci v aplikaci klepnete na Get started a v dalším krátkém průvodci potvrdíte, že jste členkou či členem programu Windows Insider. Tuto pasáž samozřejmě ve finální spotřebitelské verzi nebudete muset podstoupit. Na konci průvodce si Microsoft Apps vyžádá přístup k fotografiím v telefonu či tabletu.

Po ukončení průvodce by mělo dojít k propojení dvou zařízení, mostem mezi nimi je váš účet Microsoft. (Pokud jste jej např. v telefonu ještě nikdy nepoužili, čeká vás ovšem přihlášení.) Vzápětí by měla být ve vašem zařízení s Androidem zobrazena výzva ke schválení propojení. Pokud ji potvrdíte, nic nestojí v cestě slíbenému propojení.

Tedy až na to, že aktuální implementace je na hony vzdálená tomu, co nám Microsoft slíbil. Mělo být možné z telefonu přetahovat do počítače fotografie, ale také jsme měli mít možnost přijímat a odesílat SMS a procházet oznámení z mobilu. Díky těmto prvkům bychom nemuseli brát telefon do ruky tak často, když zrovna pracujeme na počítači.

Jen jedna funkce, která nepracuje dle očekávání

Prvotní betaverze řešení Your Phone nám ale z těchto funkcí nabízí jen jednu, a sice možnost stahovat do počítače fotografie z mobilního zařízení. Aspoň je funkce na používání tak jednoduchá, jak bylo předesláno. Fotku totiž z prostoru aplikace Your Phone prostým tažením ukazatelem přesunete do nějakého adresáře v počítači, případně do nějaké aplikace. Tohle je v pořádku.

K tématu: Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?

Větší problém spatřuji v tom, že aplikace zobrazila jen posledních pár nejnovějších obrázků, které navíc nelze filtrovat. Mezi mnou pořízenými fotkami se tak pletly zejména snímky obrazovky. Ve výsledku aplikace zobrazila jen zlomek obrázků z telefonu, přesně jich bylo pětadvacet. Pakliže bych teď chtěl do svého stolního počítače dostat snímky, které jsem pořídil, nevyhnul bych se krokům, jež chtěl Microsoft odbourat.

Your Phone měl nabídnout možnost, jak fotky přenést bez kabelu i cloudu. Kabel je ve středním proudu za zenitem, prostor v cloudu nemá každý – a ne každý do něj chce ukládat své snímky i se svou nadějí. Pro tuto skupinu lidí tu měla být alternativa. Jak jsem už uvedl, zatím jsme měli tu čest s úplně první veřejnou betaverzí, ale ani po přiměřených očekáváních zatím Your Phone nedosahuje valných kvalit.

Když ve Startu hledáte aplikaci Váš telefon, uvidíte u příslušné položky odkaz nejen na Fotky, ale i do sekce Zprávy. Ta ale zatím není dodělaná.

Doufám, že do vydání Microsoft na tomto řešení propojení počítače a mobilu pořádně zapracuje, nebo si opět utrhne ostudu. Implementovaná funkce pro stahování fotek je aktuálně velice omezená a možnost posílání SMS z počítače nám firma slibuje už dlouhé roky. Pokud se nestane malý zázrak, bylo by možná lepší aplikaci nabídnout nikoli na podzim, ale třeba až příští rok na jaře. Nebo kdykoli, kdy bude řešení dostatečně dobré a připravené.

První dojmy. Betaverze Your Phone přináší jen třetinu slíbených funkcí [Windows Insider]
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 10 hlasů