5 zásadních inovací pro produktivitu z Buildu 2018. Mobily + počítače, relace + časová osa a další

Co Microsoft chystá? Vývojové týmy se soustředí na funkce, které nám usnadní každodenní průchod realitou. Dnes používáme řadu zařízení, takže je nasnadě, aby tato zařízení byla propojena a umožnila nám co možná nejplynuleji pokračovat v činnostech podle toho, s jakým zařízením právě pracujeme.

0
Microsoft na konferenci Build 2018 předvedl, jak nám umožní plynule přecházet mezi zařízeními (foto: Microsoft)
Microsoft na konferenci Build 2018 předvedl, jak nám umožní plynule přecházet mezi zařízeními (foto: Microsoft)

Den před druhou hlavní prezentací konference Build 2018 bylo dopředu oznámeno, co můžeme čekat za ukázky. Věděli jsme, že se Microsoft především chystá pojmout propojení počítače s mobilem jinak než loni.

Pojďme si projít důležité detaily, jež byly během druhého dne konference odhaleny. Podotýkám, že se primárně věnujeme oznámením směřovaným na spotřebitelský sektor.

Microsoft oznámil, že Windows 10 pohání téměř 700 milionů zařízení.

1. Plnohodnotná časová osa na mobilech

Microsoft se zejména loni začal soustředit na to, jak umožnit plynulý přechod z jednoho zařízení na druhé – přece jen, máme mobily, počítače, někteří tablety apod. Jenže myšlenky zůstaly spíše na papíře. Čerstvě uvedený Windows 10 April 2018 Update pak nabídl funkci, která je užitečná na jednom zařízení, ale může být mnohem zajímavější, pokud propojíte zařízení více.

Propojit vícero počítačů s Desítkami je možné, ale nové oznámení dává najevo, že Microsoft stále počítá i se smartphony. Dobrá zpráva zní, že také na mobilech bude možné pracovat se skoro kompletní časovou osou činností. Tedy s tou, kterou můžete již dnes vidět na počítači s April Updatem. Na Androidu vám ji přístupní Microsoft Launcher, v případě iOS půjde o Edge.

Časovou osu v téměř identické podobě Microsoft přivede na mobily. Na Android skrze Launcher, na iOS pomocí Edge
Časovou osu v téměř identické podobě Microsoft přivede na mobily. Na Android skrze Launcher, na iOS pomocí Edge

Nové verze zmíněných aplikací s podporou časové osy jsou právě distribuovány, takže na ně případně nebudete dlouho čekat. Technická poznámka. Stejně nedává smysl, abyste na mobilu viděli aplikace, jež existují jen ve verzích pro počítače. Takže je na mobilech nejspíš neuvidíme, což vyplývá i z krátké ukázky na Buildu.

2. Nechcete dočíst článek, který jste rozečetli na cestě z práce?

Joe Belfiore během prezentace krátce zmínil, že vývojový tým nadále experimentuje s konceptem práce na více zařízeních. Aktuálně zkouší něco, co už dávno umí Apple, a sice proaktivně navrhovat úlohy, k nimž se můžete vrátit. Vývojový tým chce tento přístup realizovat pomocí Cortany, což ovšem neslyšíme rádi. Cortana je dostupná jen v pár zemích a v poslední době se na nové trhy nerozšiřuje.

Microsofte, tuto funkci bychom si rádi vyzkoušeli i v Česku. Navíc víme, že není bezpodmínečně nutné návrhy úloh spojovat s hlasovou asistentkou. Mimochodem, podívejte se níže na koncept uživatelského prostředí, jenž byl na Buildu předveden. V nabídce pro vyhledávání se objevily kategorie pro zpřesnění hledání.

Tohle je zatím jen experiment. Microsoft zkouší pomocí Cortany navrhovat, v jaké činnosti můžete pokračovat
Tohle je zatím jen experiment. Microsoft zkouší pomocí Cortany navrhovat, v jaké činnosti můžete pokračovat

Podotýkám, že tento bod oproti výše uvedené časové ose na mobilech je hudbou budoucnosti, jejíž kompozice se může výrazně změnit. Prozatím se ale Microsoft snaží v této oblasti něco vymyslet a byla by chyba pochod tímto směrem zastavit. Proaktivní přístup člověku usnadní přechod mezi zařízeními, neboť není nucen hledat předešlé činnosti v nabídkách.

3. Vize propojení mobilu s počítačem

Druhý den konference jsme měli možnost spatřit alespoň krátkou ukázku aplikace Your Phone pro Windows 10, která nám do určité míry umožní na počítači pracovat s mobilem. Tolikrát slíbené přijímání/posílání SMS by konečně mohlo přijít na svět a ve skvělé podobě. Když přijde nová zpráva, uvidíte standardní oznámení, jak jsme na ně ve Windows 10 zvyklí.

Na zprávu klidně hned v oznámení odpovídáte. Pakliže spustíte aplikaci Your Phone, dostanete se na centrální místo pro přístup k propojeným funkcím. Zkraje budou na počítači dostupné zprávy, oznámení a dále fotografie ze smartphonu. Vyberete si jednu z těchto kategorií a hned uvidíte příslušný obsah, tj. konverzační vlákna, přehled nových oznámení atd.

Microsoft dále zdůraznil, že pro potřeby tohoto propojení nebude docházet k ukládání a synchronizaci dat přes cloud. Předvedený koncept zatím nelze označit za realitu, jde spíše o aspirační ukázku. Microsoft si tentokrát dal pozor a funkci nepřislíbil pro konkrétní vydání Windows. Je dost možné, že Your Phone do podzimního vydání připravit nestihne, takže nikdo nebude zklamaný.

4. Alt+Tab už nepřepíná jen mezi okny

V nedávném podcastu Cnews FM, kde jsme s kolegou Lukášem Václavíkem probírali novinky ve Windows 10 v1803, jsem poukázal na to, že časová osa svůj potenciál teprve naplní (částečně se to děje díky tomu, že je teď přístupná z mobilů). Dále jsem říkal, že ti, kdo znají klávesové zkratky, používají pro navigaci mezi okny zkratku Alt+Tab.

Časová osa má tu nevýhodu, že je momentálně skryta v nabídce, kterou velmi pravděpodobně zná jen málokdo. Lze ji vyvolat příslušným tlačítkem na hlavním panelu, případně zkratkou Win+Tab. Navrhl jsem, že schizofrennost dvojího přístupu ke přepínání oken (s tím, že Win+Tab díky časové ose nabízí ve výsledku mnohem víc) by se dala vyřešit tak, že obsah nabídky Win+Tab nahradí letitou nabídku Alt+Tab.

To se nestane. K jedné důležité změně však přesto dojde. Při přepínání oken klávesovou zkratkou Alt+Tab se budete moct navigovat nejen okny, ale také panely. Jak správně tušíte, tato změně úzce souvisí s implementací panelového prostředí, které se snad dočkáme už letos na podzim, pakliže vývoj bude šlapat. Když už o něm mluvíme…

Belfiore mluvil o tom, že přepínání zahrne panely prohlížeče. Jestli ale budou podporovány jiné prohlížeče než Edge, nevíme.

5. Panelové prostředí + časová osa = ❤

Belfiore oznámil, že skupiny oken bude možné ukládat pro pozdější použití a tyto relace budou k dohledání i v časové ose. Právě zde časová osa ukáže svůj potenciál. Už se nebudeme vracet jen k jednotlivým úlohám, ale rovnou k celým relacím. Skupiny programů, jejich okna a v nich otevřené souborů obnovíme jedním klepnutím.

Skupiny oken, resp. panelové prostředí jsou funkcí v originále nazvanou jako Sets.

Používáte-li Edge (statisticky vzato ho ovšem nepoužíváte), patrně znáte funkci pro ukládání skupin otevřených stránek pro pozdější použití. Relaci uložíte tlačítkem v levém horním rohu okna.

Když na něj klepnete, otevřené weby se zavřou a později je můžete všechny naráz či po jednom obnovit. Podobně to bude fungovat s relacemi (skupinami, chcete-li) aplikací pro Windows. To je velká věc.

Relace bude možné obnovovat nejen z časové osy, ale také z nabídky v levé horní části okna. Stejné tlačítko pro práci s relacemi najdeme v posledních verzích Edge. Patrně víte, že Microsoft panelové prostředí aktuálně testuje v programu Windows Insider. Belfiore přislíbil, že další testovací sestavení Windows bude funkci pro ukládání relací aplikací obsahovat.

5 zásadních inovací pro produktivitu z Buildu 2018. Mobily + počítače, relace + časová osa a další
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů