YouTube již nepovažuje rozlišení 720p za HD, vše pod 1080p je nyní SD

YouTube již nepovažuje rozlišení 720p za HD kvalitu. Z přehrávače u nastavení kvality obrazu zmizela u této položky ikonka HD, nyní se objevuje až u rozlišení 1080p a vyšší. Platí to pro webovou i mobilní aplikaci.

11
YouTube-HD
YouTube-HD
-
Zdroj: YouTube, koláž Cnews.cz

Tahle kosmetická změna sice nemá vliv na výslednou kvalitu ani datový tok, ale naznačuje myšlení globálního hráče. YouTube navíc už delší dobu nabízí videa v rozlišení 4K a nově dokonce v 8K (a kodeku AV1).

YouTube sice mohlo tato rozlišení označit správněji jako HD, Full HD, UHD, ale pro běžné uživatele je již vžitá jediná zkratka: HD. Na to trochu žehrají třeba televizní stanice, které označují jako HD ledacos. Na druhé straně je tu Česká televize, jež si zase zbytečně ubírá a své Full HD označuje jako HD (stejně jako jiné stanice, jež vysílají v 720p).

YouTube bylo spuštěno v roce 2005 a první nahrané video bylo v rozlišení 240p. Ve stejném roce vznikl standard HD Ready.

YouTube-kvalita-720p
YouTube-kvalita-720p

Lepší rozlišení si na YouTube ale musíte většinou přepnout ručně, přehrávač si to nechce pamatovat a u nového videa vám často nabídne jedno z nižších rozlišení. Mj. i na základě rychlosti vašeho připojení.

Přepínáte si kvalitu videa na YouTube?

Horší je to u mobilního připojení, kde je naopak volba nižšího rozlišení často vhodnější. Pokud byste chtěli (v prohlížeči) mít na YouTube za všech okolností vyšší rozlišení, pomůže například vhodný doplněk prohlížeče. Je jich celá řada.

Přehled rozlišení:

 • 576p / 480p = SD
 • 720p = HD
 • 1080p = Full HD
 • 1440p = WQHD
 • 2160p = UHD/4K

zdroj: Notebookcheck, WCCftech

YouTube již nepovažuje rozlišení 720p za HD, vše pod 1080p je nyní SD
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.67%) 15 hlas/ů

11 KOMENTÁŘE

 1. Tak jako AV1 ve FHD@1Mbit vypadá docela hezky, tak nevidím důvod vytvářet nějaké mazaniny. Za mě určitě správný směr, jediné co by se mělo řešit je například bitrate, tj. FHD@1MBit, FHD@3MBit atd… nebo FPS…

  • na YT už teď chodí i lidé, pro které jsou ty čísílka 144 240 480 …. dost složité, nejaké „embity“ nedají ani náhodou. Ani ve statistikách pro experty to YT nemá. Navíc videa mívají VBR, takže leda tak nějaký průměr.

  • To jsi asi jeste neviděl Rebel 2. I VHS je oproti tomu kvalitnější. Ale rozdíl mezi 720p a 1080p poznám i na 5palcovem telefonu. A co teprve německá RTL? Formule 1 sice zadarmo ale taky podle toho ta kvalita vypadá.

 2. Mě už ikonku HD Youtube neukazuje minimálně půl roku. Nevím proč, ale přijde mi, že můj účet je v nějaké první vlně aktualizací. Dokonce i ten novej Polymer design mi nasadili taky mezi prvníma (nastavením staršího useragenta už mi také nefunguje, abych se vrátil zpět na starý design) . Musím používat script pro Greasemonkey, který mi přidává na konec Youtube URL adres &disable_polymer=1 , abych měl stále starý vzhled.