Spoluzakladatel ARMu: „Prodej Nvidii by byla katastrofa, ARM by měla raději koupit britská vláda“

1
Hermann Hauser ARM
Hermann Hauser, ARM
-
Zdroj: The Times

Nvidia zřejmě koupí ARM. I když zájem mají i jiné společnosti, toto je nejpravděpodobnější scénář. Podle spoluzakladatele ARMu Hermanna Hausera by to ale byla katastrofa pro celé IT odvětví. A není jediný, kdo si to myslí.

Britskou společnost ARM nyní vlastní japonská SoftBank, jež ji v roce 2016 získala za 31 miliard dolarů. Už tehdy šlo o mírně přemrštěnou sumu a SoftBank bude chtít samozřejmě ještě něco navíc vydělat. Nvidia ale může částečně platit i svými akciemi, které jsou nyní velmi vysoko.

Jeden ze zakladatelů ARMu se pro BBC vyjádřil, že by prodej jednomu velkému hráči nebyl šťastnou volbou. ARM nyní vymýšlí a licencuje čipy prakticky pro všechny a žije z poplatků. Pokud by jej vlastnila Nvidia, mohla by ostatním – svým konkurentům – přístup k čipům ztížit či zdražit. Minimálně by sama získala velkou konkurenční výhodu.

„ARM musí vlastnit někdo, kdo čipy zároveň neprodává“

ARM licencuje své čipy firmám jako Intel, Qualcomm, Apple či TSMC (který je zároveň pro většinu ostatních potom vyrábí). Samozřejmě ještě záleží, jak se k případné akvizici postaví antimonopolní a regulační úřady, ale v minulosti se už odehrály i větší transakce. Když ARM koupila SoftBank, zavázala se, že ponechá vývoj v Cambridge a to dodržela. Těžko lze něco takového požadovat po Nvidii.

Jen Hsun Huang Nvidia 1600
Jen Hsun Huang, CEO a zakladatel Nvidie

Podle Hausera by se do transakce měla vložit britská vláda. SoftBank potřebuje hotovost a pro Británii je to šance, jak získat strategický podnik. Ne přímo jako státní, ale učinit jej veřejně obchodovatelný na burzách v Londýně a New Yorku.

Mezitím se objevily zprávy, že o část ARMu má zájem Samsung a společnost začala kromě Nvidie jednat i s TSMC a Foxconnem. Mezi zájemci není žádná čínská firma. Nvidia je americká, další zájemci pochází z Koreje či Tchajwanu.

zdroj: BBC, Techspot

Spoluzakladatel ARMu: „Prodej Nvidii by byla katastrofa, ARM by měla raději koupit britská vláda“
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

1 komentář