Nový BIOS přidal na desky Gigabyte s čipsety AMD X470 a B450 podporu PCI Expressu 4.0

4

Výrobci desek se připravují na vydání nové generace procesorů Ryzen 3000, v tuto chvíli už všichni výrobci mají nové BIOSy, které přidávají podporu (ale v tuto chvíli možná ještě nejde o definitivní verze). Kromě podpory samotných nových CPU je tu ovšem ještě jedna věc, která by se s tímto mohla svézt. Před časem se totiž objevila informace, že by instalace Ryzenů 3000 mohla podporu PCI Expressu 4.0 zprovoznit na i na starších deskách. A vypadá to, že tento příslib se opravdu plní. Podpora pro PCI Express 4.0 se totiž objevila v nových BIOSech pro desky s čipsetem X470 a B450 od Gigabyte, takže některé modely tuto technologii opravdu budou moci využít.

 

PCI Express 4.0 pro starší desky opravdu přišel

Této novinky si všimli uživatelé Redditu. Po nainstalování BIOSu (přesněji řečeno UEFI Firmwaru) verze F40 na desku Gigabyte X470 Aorus Gaming WiFi 7 se v konfiguračních možnostech pro slot PCI Express objevila nově možnost přepnout ho na „Gen4“. A to znamená právě PCI Express 4.0 (Gen3 se označuje 3.0, a tak dále). V Gigabyte se tedy rozhodli skutečně podporu na starší desky přinést. Tom’s Hardware poté potvrdil, že v předchozí verzi firmwaru se Gen4 nastavit nedá a maximální volba je jen Gen3.

Nastaveni PCI Express 4 0 u desky Gigabyte X470 Aorus Gaming WiFi 7
Nastavení PCI Expressu 4.0 u desky Gigabyte X470 Aorus Gaming WiFi 7 (Zdroj: Tom’s Hardware)

Kromě zmíněného modelu s čipsetem X470 se už stejnou novinku podařilo najít také na deskách s čipsetem B450, měla by být například u Mini-ITX modelu Gigabyte B450 I Aorus Pro WiFi. Zatím těžko říct, jak velké množství desek bude takto aktualizováno, je celkem pravděpodobné, že Gigabyte bude myslet hlavně na nadšenecké modely s vyššími cenami. Zda se dostane i na některé modely s čipsety řady 300 z roku 2017, to je také otázka. Opět asi platí, že je u nich šance nižší.

Rozhodnutí Gigabyte je důležité proto, protože bude asi motivovat i další výrobce k podobnému vstřícnému kroku. Pokud by teoreticky všichni výrobci „drželi basu“ a tuto funkci nezprovoznili, mohli by celkově asi prodat více nových desek. Ovšem když už jeden „solidaritu“ podtrhne, získá tím konkurenční výhodu a ostatní mají motivaci jej následovat.

Gigabyte X470 Aorus Gaming WiFi 7
Gigabyte X470 Aorus Gaming WiFi 7

Pro fungování PCIe 4.0 musí být splněná řada podmínek

Pro pořádek je třeba připomenout, že fungování PCI Expressu 4.0 na starších deskách není být úplně bezpodmínečné. Jednak je třeba mít osazený 7nm procesor Ryzen 3000 s jádry Zen 2, tedy „Matisse“. APU Ryzeny 3000 (12nm „Picasso“) by podporu PCIe 4.0 mít ještě neměly. Ačkoliv jde volba v BIOSu patrně nastavit na Gen4 i na starších CPU (jinak by se na ni nepřišlo), na těch samozřejmě nebude mít efekt.

I potom PCIe 4.0 nebude fungovat na celé desce. Týkat se bude jen slotů vyvedených přímo z CPU, tedy PCIe ×16 pro grafickou kartu, a je možné, že také slotu M.2 pro SSD. Ovšem má to různé podmínky. Jednak daný slot nesmí být příliš daleko od CPU, protože signál PCIe 4.0 zvládá kratší délku komunikace. Obvykle se očekává, že dvojnásobná rychlost s PCIe 4.0 bude proto fungovat jen na slotech ×16 nejblíž k procesoru. Druhá podmínka je možná ještě důležitější – na cestě signálu nesmí být aktivní prvky jako retimery (pro posílení signálu) nebo rozbočovače/přepínače. Ty jsou totiž stavěné konkrétně pro PCIe 3.0 a vyšší rychlost by nezvládly. Tyto čipy mají často ve větším množství dražší desky, takže dokonce paradoxně můžou způsobit, že PCIe 4.0 nepoběží na nějakém highendu, zatímco v mainstreamu ano.

Gigabyte B450 I Aorus Pro WiFi
Gigabyte B450 I Aorus Pro WiFi

V případě, že má signál volnou cestu a slot není příliš daleko, by ale tedy s Ryzenem 3000 na aktualizovaných deskách měly karty PCI Express 4.0 fungovat. Zatím nevíme, jak tvrdě a pečlivě ovšem bude testována stabilita a to, že aktualizovaná deska opravdu vyhovuje požadavkům specifikace. Ovšem i pokud by to výrobci trošku flákali, bude mít uživatel stále mít možnost v BIOSu omezit rychlost slotu na PCI Express 3.0 a případné problémy tím vyřešit. Každopádně aktualizace tohoto druhu pro starší desky je příjemný bonus.

Galerie: AMD Ryzen 3000 „Matisse“

Nový BIOS přidal na desky Gigabyte s čipsety AMD X470 a B450 podporu PCI Expressu 4.0
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 12 hlasů

4 KOMENTÁŘE