Zásilky z Číny budou od roku 2021 dražší. Končí výjimka pro DPH

47
AliExpress
AliExpress

V celé EU přestane od 1. 1. 2021 platit osvobození od DPH u malých zásilek v hodnotě do 22 eur (550 Kč) odeslaných z mimounijních zemí. Ministerstvo financí již včera poslalo do připomínkovacího řízení novelu, která evropské nařízení zavede i do českého zákona.

Je dobře, že se Evropa dokázala dohodnout na společném postupu k odstranění této nerovnosti. Firmy z České republiky i dalších zemí Evropské unie musejí jako plátci odvádět DPH bez ohledu na to, kolik prodávané zboží stojí. Naopak firmy ze třetích zemí si díky osvobození od DPH mohou dovolit to stejné zboží prodat za výrazně nižší cenu a mají tak oproti těm evropským velkou konkurenční výhodu,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Současná situace přitom přímo svádí k fiktivnímu podhodnocování zboží, aby jeho cena nepřesáhla limit 22 eur a zásilka se tak nemusela danit. Zrušení výjimky pro malé zásilky ze třetích zemí omezí prostor pro obcházení DPH a pomůže účinněji potírat přeshraniční daňové úniky,“ dodává Schillerová.

TIP: Češi častěji nakupují v čínských e-shopech než v EU nebo USA

Nový zákon se dotkne zejména těch, kteří nakupují v čínských e-shopech jako AliExpress, Wish apod. Ty mají často bezplatnou dopravu, takže se hodnota celé zásilky vejde do oněch 22 eur. Za cetky poslané přes celý svět ve výsledku zaplatí méně než v tuzemských obchodech.

Dle nových pravidel bude třeba doplatit DPH a navíc také zastoupení přepravce v celním řízení. Za to si Česká pošta účtuje 200 Kč. Drobnost v hodnotě dolaru tak rázem nebude stát 23 korun, ale 228 Kč. Takový nákup si již lidé nejspíš rozmyslí, nehledě na to, že se doručení prodlouží a zvýší se celková administrativa.

TIP: České e-shopy na Černý pátek manipulovaly s původními cenami

Pravděpodobně tím ale také vzroste úsilí čínských e-shopů v budování nebo pronajímání evropských skladů (AliExpress má jeden i v Česku). Zboží, které se odesílá z nich, se totiž doručují rychleji a na cestě k zákazníkům nepodléhají celnímu řízení.

Zásilky z Číny budou od roku 2021 dražší. Končí výjimka pro DPH
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.43%) 28 hlasů

47 KOMENTÁŘE

 1. Jestli se k současné ceně tretek přičte jen 21%, bude to stále o dost levnější než od místních obchodníků + poštovné/dodání na pobočku. Třeba takový adaptér DisplaPort na DVI tady stojí přes 150Kč a z Ali je za nějakých 60Kč.

  • Nepřičte se jen DPH. U většiny zásilek bude dražší vlastní celní řízení jak cena zásilky.

   Výjimky jsou špatné a nemám je rád. Jenže zde to bylo zřejmě pro úsporu, protože celé to divadlo kolem vyjde u levných zásilek dráž jak DPH. Navíc je to další čas navíc.

   Neměl bych nic proti, pokud zajistí nějaký samoproclívací systém, kdy si to vše sám naklikám na webu a rovnou zaplatím kartou. Kontrola by byla náhodná. Ale pokud zůstane současný systém, tak si to nedovedu představit. 2 týdny zdržené (před vánoceni tipuji 8-10 týdnú) a clo+poplatek platit dobírkou…

   • Pokud by pošta měla proclívat všechny drobné zásilky, tak k to mu bude potřebovat nabrat lidi a sehnat prostory – a bude to dražší, než získaná DPH. Jenže pošta si nahrabe na poplatcích za celní řízení.

    Zajímalo by mě, jak dopadne tzv. doprava Priority line. No, uvidíme.

  • Jsem zvědavý, jestli to personálně dají, jestli nebudou lidi zkoušet, jestli, když si to pošlou víckrát, tak jeden třeba projde a zbytek bude muset poslat pošta na vlastní náklady zpět, takže ve výsledku to může stát víc peněz, než se vybere.

 2. Někdo očividně říká nepravdu. Ali nám normálně naúčtuje Lucemburský DPH ve výši 17% nebo Švýcarský 7,7% a pak to přijde bez zdržování, možní i rychleji než dnes. Určitě nenechají, aby si DPH vyřizoval sám zákazník, protože by se jim na to dost brzo vykašlal a koupil by jinde. Žádný sklady v EU se kvůli tomu stavět nebudou, ty budou jen kvůli zrychlení doručení.
  https://www.avalara.com/vatlive/en/vat-news/eu-2021-ending–22-import-exemption–import-oss-returns.html

 3. Článek obsahuje několik brutálních nesmyslů.
  Česká pošta nikdy nebyla ani nebude v výhradním zástupcem v celním řízení.
  Zásilky z evropských skladů samozřejmě celnímu řízení podléhají jen se to v reálu neděje. Stačí se podívat na balíček.

  • Ty bezplatně doručené zásilky ve většině případů doručuje pošta. Pokud někdo zvolí expresní přepravu a půjde to přes kurýra, tak holt bude jako celní deklarant vystupovat on.

   Zboží zaslané z evropských skladů mohou jít přes celní úřad, ale zákazník už nikomu nic nedoplácí.

   • Opět naprosté hlouposti. Pošta může být finálním doručovatelem a zástupcem jen pokud ji tím sám pověříte ale pověřit můžete kohokoliv včetně kamaráda který se staví na Ruzyni nebo firmy v která to řeší ve velkém.
    Závěr je opět úplně mimo jelikož je naprostá většina (nevím o žádném kde by to bylo jinak) skladů umístěna v bezcelním režimu není DPH odvedeno a samozřejmě může být po zákazníkovi vyžadováno přesně jak se píše na balíku z těchto skladů.

   • Máte i firmy které za vás kolektují zásilky a až si řeknete pošlou vám ji jako jednu. Toto jsme v bývalé firmě hojně využívali u desítek malých unikátních dodávek speciálních součástek

  • Buď účelově manipulujete nebo jen tak blábolíte. Každý, kdo někdy zkoušel nenechat se zastupovat Českou poštou při celním řízení ví, že balíček tak jako tak vždy převezme Česká pošta, konkrétně Praha 120, která jej uskladní. Výjimka je jen v situaci, kdy si jej necháte přímo doručovat jinou firmou (DHL apod.). Kdysi jsem to dohledával a výše platby za uskladnění se lišila od celého odbavení asi jen o padesátikorunu. Dneska už ani nejsem schopen dohledat jak postupovat, když nechci, aby mě ČP zastupovala. Nemají to ani v návodech ani ve FAQ. Takže?

 4. Ne pane naprosto se mýlíte. Objednal jste si někdy balíček z EU skladu a podíval se na něj!? Nepíše se tam tak náhodou něco o tom že nebylo odvedeno DPH a že pochází z bezcelního skladu?!

 5. Jsem hodně zvědavý na implementaci. Žiji dlouhodobě v Kalifornii a při nákupu na Aliexpressu mi normálně přičtou kalifornskou daň – nic se pak už neclí (tedy alespoň nic, co jsem kupoval včetně mobilu za cca 350$).

  • Autor clanku by teda mel vysvetlit, jak to bude. Ja rozumim tomu, ze Ceska posta nemuze zastupovani v celnim rizeni delat zadarmo, to neni charita.
   Bud teda vznikne nova povinnost nechat se zastupovat v celnim rizeni a potom se tak jako tam zasilky prodrazi, ani DHL to nedela zadara a tudiz jsem s Alliexpresem skoncil, protoze se mi vetsina veci nevyplati.
   Nebo nevznika nova povinnost amuzu si to vyridit sam, potom s DPH 21% nemam nejaky vetsi problem, vyplati se to o neco mene nez dnes, ale furt se to vyplati.
   Jak to teda je?