Zatímco Intel narazil, na AMD krize moc nedopadla. V Q2 mělo tržby přes 6,5 miliardy $

38
CEO AMD drží vzorek Ryzenu 3000 na CES 2019
-
Zdroj: AMD

Nečekané zhoršení hospodaření Intelu vyvolalo obavy, zda krize ve světě a na počítačovém trhu nepotopí také AMD. I to možná dopady trochu cítí, ale proti problémům je, zdá se, odolnější.

Minulý týden nastalo nečekané drama okolo finančních výsledků Intelu – firma, u které si všichni zvykli na hladký chod a několikamiliardové zisky, totiž najednou vykázala ztrátu a tržby skoro o tři miliardy dolarů horší, než se čekalo. Přirozeně vyvstaly obavy, zda za tím stojící zpomalení celého trhu a problém skladových zásob podobně neudělají díru i do výsledků AMD. Ty byly ale oznámeny nyní a vypadá to z nich, že AMD zdaleka není v takových potížích jako Intel.

Vypadá to, že makroekonomické problémy a přezásobení trhu, který proto výrazně omezil nové nákupy procesorů, jsou zatím hlavně problém Intelu, zatímco AMD se v těchto podmínkách drží lépe. Firma v květnu uváděla prognózu tržeb na Q2 2022 ve výši okolo 6,5 miliardy $ a toto nakonec skutečně sedí: dle v úterý vydaných účetních výsledků měla firma v druhém kvartálu tržby 6,55 miliardy dolarů.

Je to tedy lehce nad středem odhadu (ten měl toleranci plus minus 200 milionů dolarů). To může být indikátor, že i AMD přece jen určité zhoršení postihlo. Firma možná počítala s výraznějším „předstižením“ plánu.

Finanční výsledky AMD za Q2 2022
Finanční výsledky AMD za Q2 2022 (zdroj: AMD)

Hrubá marže dosáhla 46 % a čistý zisk 447 milionů $ (27 centů na akcii), což jsou GAAP výsledky. Non-GAAP metodika, kdy se ignorují určité jednorázové investiční nebo transformační náklady, by ukázala výrazně vyšší hrubou marži (54 %) a čistý zisk 1,707 miliardy dolarů (1,05 $ na akcii). Provozní zisk dle non-GAAP počítání je prý dokonce rekordní (2,0 miliardy $).

Tento rozdíl by snad měly dělat hlavně akviziční náklady a účetní položky (AMD v prvním kvartálu dokončilo akvizici Xilinxu (poté také koupilo firmu Pensando zabývající se SmartNIC či DPU produkty, ale v tomto účetnictví by mělo snad jít ještě jen o Xilinx).

Finanční výsledky AMD za Q2 2022 trand tržeb za posledních osm kvartálů
Finanční výsledky AMD za Q2 2022 – trend tržeb za posledních osm kvartálů (zdroj: AMD)

Nové rozdělení tržeb do segmentů

Pokud sledujete finanční výsledky AMD, víte, že firma dělila tržby jen na dvě divize, kdy jedna kombinovala klientské procesory a grafiky a druhá embedded, serverové procesory a čipy pro herní konzole, takže se jen velmi těžko dalo hádat, jak dobře si jednotlivé produkty vedou. AMD od Q2 2022 rozdělení uváděných tržeb mění a bude poskytovat trošku podrobnější data, byť zcela ideální to pořád není.

První (i když AMD ji uvádí až jako druhou) složkou je „Client segment“, který zahrnuje procesory pro desktopová PC, pro notebooky a čipsety pro ně. Tržby zde dosáhly v Q2 2022 výše 2,152 miliardy $, což by při meziročním porovnání byl nárůst o 25 % a meziročně prý i stoupla průměrná prodejní cena procesorů Ryzen (má to být proto, že se prodalo víc vyšších modelů mobilních Ryzenů). Tato sekce měla provozní zisk 676 milionů $, což je o 26 % lepší než před rokem. Marže se o něco zlepšila, loni provozní zisk představoval 31 % z tržeb, letos 32 %.

Data Center Segment“, který AMD uvádí na prvním místě, zahrnuje serverové procesory Epyc, ale navíc také serverová/HPC GPU a serverové produkty Xilinx a Pensando. Toto vše dohromady přineslo tržby 1,486 miliardy dolarů, mělo by to být o 83 % víc než za druhý kvartál roku 2021, a zejména by prý růst měl být dán zvyšujícími se prodeji procesorů Epyc. Provozní zisk byl 472 milionů $ (shodou okolností také 32 % tržeb, jako v klientské divizi, zatímco loni byl zisk jen 204 milionů, 25 % tržeb).

Možná je zajímavé srovnat tyto tržby s konkurencí. Intel měl v Q2 2022 tržby datacentrové divize 4,6 miliardy $, což ale bylo po značném propadu, ještě v Q1 2021 byly o dost vyšší (6,0 miliardy $). U Nvidie máme poslední čísla za období února až dubna (to je pro Nvidii první kvartál účetního roku 2023), kdy měla za svá GPU a síťové produkty (ex Mellanox) tržby 3,75 miliardy $.

Finanční výsledky AMD za Q2 2022 nové rozdělení obchodních segmentů a jejich výsledky
Finanční výsledky AMD za Q2 2022 – nové rozdělení obchodních segmentů a jejich výsledky (zdroj: AMD)

Třetím dílem tržeb je pro AMD „Gaming segment“, pod který budou teď spadat tržby za samostatná GPU (procesory s integrovanou grafikou, teoreticky také použitelné jako hardware herního PC, jsou v Client segmentu), ale pozor, také tržby za „semi-custom“ APU pro herní konzole, takže ekonomický „výkon“ Radeonů (a na druhou stranu také konzolí) bude pořád trošku „zamlžen“. Tento segment měl v Q2 2022 tržby 1,655 miliardy dolarů. I zde si AMD prý vede lépe než loni. Tržby jsou o 32 % vyšší než v Q2 2021. Provozní zisk nicméně byl nižší, jen 187 milionů $ neboli 11 % tržeb. Loni v Q1 byl zisk 175 milionů, ale tehdy to bylo 14 % tržeb. Snížení této provozní marže asi odráží to, jak padající ceny GPU (vlivem prasknutí/splaskávání bubliny kryptoměn) zhoršily zisky výrobců GPU. Celkově marže této divize bude vždy nižší než ostatních, jelikož marže na APU pro konzole jsou dost nízké.

Posledním segmentem je „Embedded segment“, který dle očekávání obsahuje embedded produkty, částečně z původní produkce AMD, částečně jde o produkty Xilinx. Celkem v Q2 2022 vydobyly tržby 1,257 miliardy $. Výrazně větší část jsou asi FPGA Xilinx, protože AMD uvádí, že tato divize měla proti období před rokem nárůst tržeb o 2228 % (čili nárůst na 22,28násobek) vlivem toho, jak se k embedded produktům AMD přidaly produkty Xilinx. AMD mělo předtím prodeje svých embedded CPU, APU a GPU odpovídající jen 54 milionům $ za kvartál, protože provozní zisk byl údajně v Q2 2021 jen 6 milionů (11 % tržeb). Teď v Q2 2022 s masivně vyššími tržbami z FPGA přidanými do stejné kolonky vychází provozní zisk na 641 milionů $, což už je 51 % tržeb. Xilinx je tedy, zdá se, prakticky nejziskovější byznys AMD.

Xilinx Virtex je výkonná řada FPGA která může používat i paměti HBM2
Xilinx Virtex, výkonná řada FPGA, která může používat i paměti HBM2 (zdroj: Xilinx)

Vedle těchto účetních segmentů pak AMD v kategorii „jiné“ ještě zaúčtovalo ztrátu 1,5 miliardy (před rokem: 91 milionů $), což je amortizace nehmotného majetku související s akvizicí Xilinxu (toto je zřejmě hlavní faktor zodpovědný za poměrně velký rozdíl mezi nízkým GAAP ziskem a podstatně lepším non-GAAP ziskem).

Výhled: Růst skončil, teď už stagnace?

Toto nové rozpočítání tržeb na segmenty bychom od teď měli vídat ve všech finančních výsledcích. AMD jako obvykle ukázalo prognózu také na třetí kvartál a celý rok (v čemž je tedy implicitně i konzervativní opatrný výhled na Q4). V tomto výhledu je asi opět možné částečně spatřovat dopad oné makroekonomické situace.

Pro Q3 2022 totiž AMD zatím neočekává moc velký nárůst tržeb ve srovnání s druhým kvartálem, ačkoliv v posledních dvou letech rostlo výrazně víceméně každý kvartál. Momentálně je prognóza pro Q3 „jen“ 6,7 miliardy $ (plus minus 200 milionů). Pořád je to 55% meziroční nárůst, ovšem hnaný i akvizicí Xilinxu. Růst má přinést hlavně serverový trh a embedded, čili na trhu PC také AMD vidí zhoršenou situaci. Hrubá marže se čeká okolo 54 % (toto je non-GAAP číslo).

Finanční výsledky AMD za Q2 2022 výhled na třetí kvartál a zbytek roku 2022
Finanční výsledky AMD za Q2 2022 – výhled na třetí kvartál a zbytek roku 2022 (zdroj: AMD)

Na celý rok 2022 AMD zatím očekává tržby ve výši okolo 26,3 miliardy $ (plus minus 300 milionů) a opět non-GAAP marži okolo 54 %. Toto by znamenalo, že na tržby ve čtvrtém kvartálu „vychází“ asi 7,2 miliardy $. Pokud by se situace na trhu dál nezhoršovala, asi by Q3 a Q4 mohly dopadnou lehce lépe (zejména Q4 je teď asi odhadnuté více konzervativně). Ale v dnešní nestabilní až fekální situaci ve světě se s tím nedá úplně počítat, výhledy do budoucna jsou nutně nejisté.

Zdroj: AMD

Zatímco Intel narazil, na AMD krize moc nedopadla. V Q2 mělo tržby přes 6,5 miliardy $
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.75%) 16 hlasů

38 KOMENTÁŘE

 1. Já tak přemýšlím, co funkčního AMD má a Intel ne, aby to generovalo takový zisk navíc. Napadá mě něco, na čem se těžej penízky a trošičku to bylo nadceněné poslední dva roky. Ale jakože nevím no…

  Každopádně je fajn vidět Intel v téhle pozici, jen ať se kluci snažej, ve výsledku bude těžit zákazník. Akorát ta avizovaná zdražení myslím nejsou na pořadu dne.

  • Jestli on to nebude funkční a trhem pozitivně přijímaný produkt… 😃
   Reálně to je tak, že u AMD jsou roky zvyklí hospodařit s titěrnými rozpočty a být vysoce efektivní (žádné vyhazování peněz za neúspěšné projekty). Z toho pak plynou ty rozdíly.

   • Souhlas, schopnost tancovat nad propastí se teď AMD enormně hodí, stejně jako zaměření na tech místo armády finančáků, kteří ti produkt neudělají a ve výsledku ten špatný ani neprodají. Co se týče trhu, o tom už hezkou dekádu iluze nemám.

    Lidí kupují podle hypu, toho se nezúčastňuju :)).

  • AMD samozřejmě nemá nic výrazně ziskovějšího než Intel, jen holt Intel více (ve vztahu k příjmům) investuje. Kdyby AMD investovalo stejný podíl tržeb, je ve ztrátě taky. Anebo naopak, kdyby Intel investoval stejný podíl jako AMD, je v zisku.
   A není to nějaký můj dojem, může si to ověřit každý, kdo se podívá na ty zveřejněné finanční výsledky.
   Není asi taky úplně korektní vykládat o tom „zisku navíc“, co má AMD, když letos zatím vydělal Intel o 6,4 miliardy více než AMD.

      • Ony jsou hlavně „disruptive“ ty CPU do serverů, alias EPYCy, tam se teď láme chleba a Intel totálně failnul udržet AMD pod těmi 10%.

      • CPU trh už dojel. Doby, kdy se měnily procesory každé dva roky, jsou už dávno za námi. Výrobci se pomalejší obměnu rozhodli řešit vyššími cenami, což taky pár let fungovalo, ale dneska tu máme celosvětovou krizi a lidi i firmy začínají šetřit.

   • „‚Není asi taky úplně korektní vykládat o tom „zisku navíc“, co má AMD, když letos zatím vydělal Intel o 6,4 miliardy více než AMD.“
    .. Intel je uplne v jine pozici nez AMD. Stale. Pozice na trhu, kapacity vyroby, atd jsou stale uplne jine. Jedine co se da srovnavat je pak budto ciste technicky nebo ciste „ucetne“.

    • ale vzdyt prave to RH dela, srovnava ucetne. Intel vic investoval a je ve ztrate. AMD mene investovalo a je v zisku. Intel utrzil o 6.4 miliardy vice nez amd. to je ucetni srovnani.

     no a pak je technicke srovnani. treba pokud nema amd kapacity, muze do nich investovat jako intel, ale nebude v zisku 🙂

     • Když „investuješ“ do obarveného Koduriho prdu, tak si nejsem vůbec jistý, že to investice doopravdy je.

      AMD je zcela záměrně fabless, což má jak pozitiva, tak negativa (např. vyšší náklady, pokrývající zisk TSMC). A investují do jiných věcí: vývoje vlastní platformy a nákupů komplementárních technologií.

      • Teoreticky by USA mohly brát Intel fab jako záležitost vnitřní bezpečnosti (což tak i berou), zvlášť když víme, kde TSMC sídlí.

       Ale myslím, že soudruzi to odloží na později, stejně na tu invazi nejsou připraveni. Zatím.

      • vubec jsem nehodnotil, jestli kdokoliv investoval dobre nebo spatne. to se ostatne ukaze za dost dlouho.

     • Amd ‚investice do vyroby ‚vyrovnava“ vyssima cenama za waffer. Neni to samzorejme uplne 1:1, ale Intel by mel mit aspon teoreticky nizsi cenu na waffer, nez AMD. Coz je vyhoda pro Intel v objemech, ktere na tom cvaka.

  • Guardian: The rouble is soaring and Putin is stronger than ever – our sanctions have backfired

   Western sanctions against Russia are the most ill-conceived and counterproductive policy in recent international history.
   Economic war is ineffective against the regime in Moscow, and devastating for its unintended targets.

   A rare student of this subject is the American economic historian Nicholas Mulder, who points out that more than 30 sanctions “wars” in the past 50 years have had minimal if not counterproductive impact. They are meant to “intimidate peoples into restraining their princes”. If anything they have had the opposite effect. From Cuba to Korea, Myanmar to Iran, Venezuela to Russia, autocratic regimes have been entrenched, elites strengthened and freedoms crushed. Sanctions seem to instil stability and self-reliance on even their weakest victim. Almost all the world’s oldest dictatorships have benefited from western sanctions.

   https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/jul/29/putin-ruble-west-sanctions-russia-europe

   • Má tvůj spam nějakou pointu? To není článek, to je sloupek, tedy názor jednoho člověka, v tomto případě 80ti letého staříka, který dle Wiki v nedávné minulosti navrhoval zrušit kompletně celý rozpočet UK na obranu. 😀 „In a piece in The Guardian in June 2010 he wrote that the government should „cut [defence], all £45 billion of it. … With the end of the Cold War in the 1990s that threat [of global communism] vanished.“

    Napiš si do Ruska o lepší notičky… 😀

    • Simon Jenkins

     In August 2016 he wrote in The Guardian in support of NATO membership, saying: „It is a real deterrent, and its plausibility rests on the assurance of collective response“.[18]

     Jenkins voted for the UK to Remain within the European Union

     https://en.wikipedia.org/wiki/Simon_Jenkins

     Pokud cherrypickujes a deformujes skutecnost, docti to aspon do konce.

     Vcerejsi Financial Times si uz neni jist „udrzitelnosti a praktickem efektu sankci“.

     Pokud povazujes Guardian a Financial Times za Putinovy noticky, jak je ctena libost, ale podle konzervativnich medii to nevypada na tu tvoji severni koreu.

     Klidne sem postni tu americkou studii o tom jak sankce Rusko drti, at je to spravne vyvazene.

     My jsme v pohode, Elektrina vcera 400E/MWh, plyn na 11ti nasobku. Lidem co meli fakturu na rok 30kkc prisel predpis na 110k a oceka se, ze 2024 bude jeste horsi.
     A to se zatim vlastne nic nedeje.

      • Vždyť měl pravdu, Putina by zastavila jedině diplomacie. Stačilo říct (a pokud možno i písemně zaznamenat), že Ukrajina do NATO nepůjde a bude neutrální.

      • A ty jsi kdo, že to víš tak jistě, ty jsi Putin?
       Leda kulový, stačí si pusťit jeden z Putlerových hate projevů, kde popírá právo Ukrainy na existenci. NATO byla vždy jen záminka. Rus vždy lhal a lhát bude, vždyť Putler do posledního dne přesvědčoval svět, že se na žádnou invazi nechystá.

      • MMM: „Stačilo říct (a pokud možno i písemně zaznamenat), že Ukrajina do NATO nepůjde a bude neutrální.“
       Nejsem si jistý, jestli by to stačilo. Když nestačilo, že se Rusko v roce 1994 zavázalo k hájení svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny výměnou za to, že se Ukrajina vzdala svého jaderného arzenálu.
       Myslím, že kdokoliv si nevšiml, že na slovo ruska se nedá spolehnout, tak nějak prospal posledních „pár“ let, nebo alespoň posledních 5 měsíců.

    • Deformuju skutečnost? Tak ty máš dost.. 😀 Borec dá sloupek označenej jako ‚opinion‘, druhej zdroj nedá raději vůbec (asi zase něčí názor nebo blog) a mele o deformování skutečnosti. Pobavilo. 😀 Chlapče tady není co cherrypickovat, já jasně uvedl, že stařík už v minulosti plácal nesmyslné názory, takže i tento jeho současný je třeba brát s velkým nadhledem. Není o čem.. ty tvoje nesouvisející spamy o hlasování pro EU jsou čiré zoufalství. Že děda chce zrušit celý budget min.obrany, ale zároveň podporuje UK v NATO, to je už jen zcestná třešnička na dortu. 🙂

     Ceny energií rostly dávno před válkou, stejně jako inflace (10% v lednu). Poděkuj Merkel za green deal a vybudování závislosti na Rusku a centrálním bankám za nekonečnej tisk peněz. A pořád nebreč bobe, byla tu x let konjunktura a tys měl možnost zajistit se na horší časy… Raději budu mrznout, než nečinně sledovat vyvraždění národa.

     • koukam ze se dost casto zabyvas osobami, nez tematy, a kdyz uz to jinak nejde, cele to radsi poplives odshora dolu a uteces jinam. asi budu radeji cist ocenovaneho novinare co dela pro G. 30 let, nez tebe. cus.

      • Nemám rád když se někdo snaží manipulovat odkazováním na jednotlivý názor. Je ti snad jasné, že na každý takový link existuje 10 jiných, které jsou opačného pohledu.

       Uteč tak jako v minulé diskusi, kdy jsem tě vyzval k návrhu toho co by se tedy mělo podniknout, pokud dle tebe sankce nemají efekt. Utekl jsi bez odpovědi.

      • ale copak? 😃 Sankce tady nikdo neřeší, protože by ten tvůj kremelský miláček stejně plyn uprostřed zimy vypnul.

       Ale zatím co Evropa bez vás, rusáků, přežije, jen si trochu utáhneme opasky, tak u vás v Novosibirsku si koupíš tak maximálně čínskej šunt, a to kdoví jestli, protože Medvídek Pú hraje vlastní hru a rusko je pro něj taky jen jedna velká benzínka. To je totiž tak, když jsi všem jen pro smích a musíš harašit zbraněmi a vydírat aby tě někdo bral aspoň trochu vážně.

      • tekkene tvůj názor, jakožto někoho kdo pracuje v Novosibirsku za krvavé peníze, je v této diskusi celkem nepodstatný. 😀

      • tekken 5.8.2022 at 4:51

       No abyste nemusel sám skákat (abyste se zahřál). Je to jenom otázka času kdy si soudruzi nebudou schopni opravit těžební zařízení. U nás si jenom připlatíme.

      • tynyt…. plyn neobjednali nezaplatili a nedostali… nějaká mezera v logice?
       A NATO základny jsou okolo Ruska nebo jsou rozmístěné ruské základny okolo ameriky..
       Čeká vás toto: 1. energetická krize, 2 ekonomická krize a pak 3. finanční krize..
       Kámošení mědveda s Púem je rozhodně to nejlepší co jste pro svoji budoucnost mohli udělat.. .-)).
       Budu to z tepla se soudkem českého piva a pytlem brambůrků pozorovat.. Ještě si zaskáčete .-)

      • ehm.. tekkene, „plyn neobjednali“ mě pobavilo.
       NATO, to ti je taková zajímavá věc – všichni, kdo se nějak dostali z vlivu Kremlu, se do něj mermomocí snaží nacpat, čím to tak asi bude? 😃 Když si nebudeš hrát na tříprdelní sibiřskou opici, tak na to přijdeš i sám. A opravdu to není o tom, že „NATO obkličuje Rusko,“ 😃 jako spíše o tom, že ten váš ropovodný bantustán si myslí, že může všechny okolo zotročit.

       A klidně sleduj, já bych to viděl tak, že to bude přesně opačně.

 2. však AMD brzy zapláče, bohužel u nich nenastala žádná změna paradigmatu, tak je jen otázkou času, kdy nadobro zkrachují a Intel se ujme vedení. Všichni včetně Německa přece vědí, že budoucnost je v „atomu“ .-)