Zbývají dva týdny. Vše, co potřebujete vědět o bezplatném upgradu na Windows 10

0

Platnost nabídky, licence, zahájení upgradu

Microsoft nabízí bezplatně Windows 10 formou upgradu pro stávající počítače (či tablety), a to po dobu jednoho roku. Podobně rozsáhlá nabídka tady nebyla, teprve Desítky učinily upgrady zajímavými, aspoň v rámci univerza Windows. Možnost bezplatně přejít se nicméně blíží ke konci. V tomto článku shrneme všechno důležité, abyste věděli, jestli má smysl se o přechod pokoušet, jak přejít nebo co si pohlídat.

Do kdy nabídka platí a koho se týká?

Možnost bezplatně přejít na Windows 10 se týká pouze domácího uživatelstva, nikoli firem. Ačkoli se vám může podařit přejít na Desítky z pirátské instalace Windows, licenci tím nezlegalizujete. Nabídka se vztahuje na zařízení s Windows 7 SP1 a Windows 8.1 v běžných edicích jako Home Premium a Professional. Starší stroje s např. Windows Vista tím pádem nárok nemají. Chcete-li na takovém zařízení upgradovat, budete si muset upgrade zakoupit.

Čas na získání nároku na bezplatnou licenci Desítek máte do 29. července 2016. Po tomto datu akce skončí a jedinou možností, jak přejít na Desítky, bude standardní placená licence, která začíná na zhruba třech tisících korunách. Původně jsme se domníval, že Microsoft akci bezplatného upgradu prodlouží, protože si myslím, že nikomu neubližuje, leda úplně minimálně, ale v tuto chvíli bych na to nesázel.

Nabídka Start může být na kterémkoli zařízení malá…
Nabídka Start může být na kterémkoli zařízení malá…

Před několika týdny dal Microsoft na svém blogu jasně najevo, že 29. července možnost bezplatně upgradovat skončí a jedinou výjimkou budou zdravotně postižení lidé. Pokud ale chcete na Desítky na svém počítači jednou přejít, ale nechcete na nich fungovat v tuto chvíli, máte možnost, jak si bezplatný upgrade pojistit. O tom dále.

Jak je to s licencemi?

Microsoft upgraduje stávající zařízení, nechce ostatně z Windows učinit freeware. Aspoň ne v roce 2016. Rád by ale snížil fragmentaci platformy a nabídl všem moderní zážitek. Pomůže mu to ostatně naplnit svou vizi. Proto nabízí možnost bezplatně přejít. Zdůrazňuji, že samotný upgrade tak není přenositelný, takže můžete Desítky využívat vždy pouze na tom počítači, na němž jste upgradovali.

Počítá se s tím, že nové stroje mají Desítky přeinstalované. Což je správný předpoklad, většina lidí získává operační systém s nákupem nového počítače. Proto nyní můžete starší stroje na Desítky povýšit bezplatně, do budoucna budete Windows (10) nadále získávat při nákupu nových strojů.

Akt upgradu nezruší vaši stávající licenci Windows. Podkladová licence Windows, která je, jak již bylo výše uvedeno, požadavkem nutným k získání nároku na bezplatný upgrade, vám zůstává. Platí ale to, že nelze současně používat starší a nový Windows. Kdyby se vám Desítky nelíbily, můžete se klidně vrátit k předchozí verzi systému, k níž vlastníte licenci. Podobně jako v předchozím případě platí, že tímto krokem získaný nárok na upgrade tím opět nepřicházíte.

…nebo naopak velká. Na rozdíl od Windows 8 to máte ve svých rukou
…nebo naopak velká. Na rozdíl od Windows 8 to máte ve svých rukou

K Desítkám se na daném počítači můžete kdykoli vrátit, podobně jako se můžete vrátit ke starší verzi Windows. Na daném zařízenou tedy můžete používat kteroukoli z vlastněných verzí Windows, jen ne nikdy obě naráz. Neplatí ani to, že si na jednom počítači necháte starší Windows a získané Desítky budete používat na jiném. V tomto případě zasahuje jednak pravidlo o nepřenositelnosti upgradu, jednak licenční podmínky upgradu.

Pokud vlastníte krabicovou verzi Sedmiček či Osmiček, která je přenositelná, i v tomto případě platí, že Desítky získané jako bezplatný upgrade přenášet nelze. Pokud ale např. koupíte nový počítač a starší odevzdáte do sběrného dvora, můžete na novém stroji opět používat svoji krabicovou verzi Windows 7 či 8.1.

Jak Microsoft ví, že mám nárok Desítky bezplatně používat?

Jak jsme značil výše, akce s bezplatným přechodem na Windows 10 skončí v červenci. Kdybyste měli dojem, že chcete ještě pár měsíců nebo i let počkat, než na svůj stávající počítač Desítky pustíte, můžete si bezplatný upgrade pojistit. Microsoft při upgradu negeneruje licenční klíče. Přistoupil k zajímavému, ale málo známému řešení.

Při upgradu se na servery Microsoftu uloží otisk hardwaru, který váš počítač jednoznačně identifikuje. Tím získáte nárok používat Desítky na daném zařízení, takže teoreticky stačí, když provedete upgrade dnes a pak se zase vrátíte k předchozí instalaci Windows 7 či 8.1. I kdybyste se rozhodli Desítky nainstalovat za rok, mělo by to jít.

Nevíme ale přesně, co se ukládá. V minulosti se stalo, že již někdo nabídku bezplatného upgradu využil, ale později se mu nepodařilo Desítky po instalaci aktivovat. Těchto případů je sice jistě minimum, ale s aktivací počítače teoreticky problémy nastat mohou. Proto odmítám skálopevně tvrdit, že když dnes získáte nárok přejít na vašem počítači na Desítky, ale reálně je budete chtít používat až za rok, obejde se to bez komplikací.

Nabídka bezplatného upgradu je dostupná vedle hodin
Nabídka bezplatného upgradu je dostupná vedle hodin

Mělo by to jít a pravděpodobně půjde, aktivační proces nicméně může selhat. Jak jsem uvedl, nevíme přesně, které komponenty hrají úlohu v ověření, takže teoreticky jakákoli změna konfigurace počítače může způsobit problém, protože starší otisk nebude odpovídat stroji, který dnes vlastníte.

Proti tomu se naštěstí budete moct pojistit, ale až od Windows 10 v1607, přičemž tato verze vyjde až 2. srpna. Bude však obsahovat možnost propojit získanou licenci s účtem Microsoft. Kdyby pak došlo k problémům při ověření, bude tak možné tyto problémy snadno vyřešit. V opačném případě vás čeká telefonát na zákaznickou linku Microsoftu.

Pokud si chcete bezplatnou licenci uchovat pro budoucnost s tím, že Desítky dnes ještě používat nechcete, upgradujte stávající počítač na samém konci nabídky, tj. 29. července, a vyčkejte do 2. srpna. V tento den pak aktualizujte na Windows 10 v1607, v nich propojte získanou licenci s účtem Microsoft a pak se teprve vraťte k předchozí verzi Windows. Je to mírně krkolomná trať, ale představuje nejlepší pojistku proti tomu, kdyby servery Microsoftu za čas nerozpoznaly váš počítač.

Jak mohu provést upgrade na Windows 10?

V období trvání nabídky bezplatného upgradu se v obou podporovaných verzích Windows objevuje v oznamovací oblasti nová ikona s logem Windows. Klepnutím by mělo být možné vyvolat okamžitou instalaci, případně upgrade naplánovat. Tento způsob berte jako doporučený.

Zvlášť pokud ikonu nevidíte, můžete si z webu Microsoftu stáhnout průvodce, který vám umožní upgradovat rovnou. Klepněte na Upgradovat, průvodce stáhněte a postupujte podle pokynů. Můžete rovněž klepnout na Stáhnout nástroj. S tímto nástrojem vytvoříte instalační médium s Windows 10. To využijete buď pro případný pozdější upgrade, nebo – a to hlavně – pro čistou instalaci. I s ním lze ale spustit okamžitý upgrade. Od listopadu tento nástroj umožňuje vytvářet instalační média s oběma bitovými edicemi Windows. Nástroj vám sám doporučí výchozí bitovou edici podle stavu daného počítače.

 Většina lidí by měla upgradovat tímto způsobem, nikoli z média
Většina lidí by měla upgradovat tímto způsobem, nikoli z média

Dejte si ale také pozor na to, abyste zvolili správnou edici. Nástroj je určen pro jedince, kteří vědí, co dělají. Většině lidí doporučujeme právě kvůli uvedeným nástrahám pokud možno využít možnost upgradovat prostřednictvím služby Windows Update a nabídky vedle hodin, protože ta všechno provede automaticky.

Počítejte s tím, že ať už si vyberete kteroukoli cestu, stažení Desítek může chvíli trvat, jedná se o zhruba 3 GB dat. Neplatí to ovšem pro případy, kdy máte hotové médium, pak můžete rovnou instalovat. Microsoft ještě před koncem nabídky bezplatného upgradu zobrazuje celoobrazovkové upozornění, aby dal uživatelkám a uživatelům důrazně najevo, že lze Windows 10 bezplatně získat a že tato možnost brzy skonči.

Do konce nabídky bezplatného upgradu na Windows 10 dále platí, že nemusíte provádět upgrade, abyste nárok na nový systém získali. Až do 29. července lze nový systém aktivovat s produktovým klíčem k podkladové licenci Windows. Pak už pouze budou servery reagovat na dříve aktivované upgrady na Windows 10.

Edice, návrat k přechozí instalaci, problémy s upgradem

Jak dlouho trvá upgrade?

Podstatou upgradu je instalace nového operačního systému, ale se zachováním uživatelských dat. Upgrade na Windows 10 zachová některá systémové nastavení, především ale v počítači zůstanou vaše programy a data, jak jste je zanechali před instalací. Všechno zůstane na svém místě, včetně ikon na ploše. Čistá instalace naproti tomu nenechá nic.

Právě proto je čistá instalace relativně rychlý proces. Naproti tomu upgrade, který bere ohled na uživatelská data a nainstalované programy, je časově náročný. Náročnost roste s tím, kolik dat a programů v počítači máte a současně se zvyšuje s méně výkonným hardwarem. Upgrade proto může být hotový za hodinu, ale také za pět. Proto proceduru pečlivě naplánujte, aby vám počítač v danou chvíli nechyběl. Během upgradu s ním nebudete moct pracovat, s výjimkou první fáze příprav.

Na kterou edici přejdu?

Většinou není těžké odhadnout, kterou z edic dostanete. Zejména v případě Windows 7 ovšem platí, že bylo edic pro spotřebitele uvedeno výrazně víc než edic Windows 10. Přejdete vždy na edici, která je té vaší nejblíže. Kdybyste náhodou vlastnili zařízení s Windows 7 Starter, polepšíte si, protože dostanete běžnou domácí edici Desítek, na kterou se nevztahují podobná omezení, která platí pro váš stávající operační systém.

Průvodce poskytuje základní informace o kompatibilitě
Průvodce poskytuje základní informace o kompatibilitě

Co když se mi Desítky nelíbí?

Pokud se rozhodnete z libovolného důvodu vrátit k předchozí verzi Windows, můžete. Jak bylo uvedeno, podkladová licence nezaniká, takže se k původnímu Windows vrátit můžete kdykoli. Především je v Desítkách přímá možnost do 30 dní od provedení upgradu vyvolat obnovu předchozí instalace.

Pakliže narazíte na nepřekonatelnou překážku, jednoduše se vrátíte do starého známého prostředí. Obnovu naleznete v Nastavení | Aktualizace a zabezpečení | Obnovení. V prvním měsíci po upgradu bude mezi dvěma standardními položkami vměstnána ještě jedna možnost, a sice Přejít zpátky k Windows 7/8.1, a to podle verze Windows, z níž jste upgradovali.

Klepněte na Začínáme a dále postupujte podle pokynů průvodce. Kdyby byl z libovolného důvodu smazán soubor patřící k předchozí instalaci systému, obnova se podařit nemusí, což vám průvodce také hned sdělí. Pak vám nezbude, než provést znovu čistou instalaci, případně obnovit systém z jiné zálohy, pokud nějakou máte k dispozici.

Na si dát při upgradu pozor?

Proces upgradu je významně automatizovaný, zvlášť pokud zvolíte cestu bez samostatného instalačního média či průvodce. V tomto případě si buďte jistí, že instalujete správnou edici (Home či Pro) a také správnou bitovou edici (32bitová či 64bitová). Ačkoli dříve byly upgrady prováděny málokdy, s Desítkami se z nich stala běžná věc. Proces byl výrazně zpříjemněn a považuji jej za bezproblémový.

Přesto je upgrade z podstaty věci věc vrtkavá a i dnes může selhat. Obvykle když se upgrade nepodaří, instalační program vrátí změny a skončíte tam, kde jste byli před zahájením instalace. V nejhorším scénáři, který je vysoce nepravděpodobný, skončíte s pokaženou instalací Windows. Důrazně doporučuji před každým upgradem zálohovat všechna data, případně instalaci systému pro snadné obnovení.

V tomto bodě nelze dělat nic jiného, než čekat, až upgrade skončí
V tomto bodě nelze dělat nic jiného, než čekat, až upgrade skončí

Díky obsažené funkci pro návrat k předchozímu Windows je možné si Desítky osahat s tím, že obnovení předchozí instalace nevyžaduje návštěvu odborníka či odbornice. Teprve po instalaci můžete jistit, že vám dělá problémy nějaký ovladač nebo vám v novém systému nefunguje program, který jste používali. Možnost vrátit se snadno zpět je tedy kritická.

Věřím, že nejčastějším důvodem, kterým vám případně bude v používání Desítek bránit, je kompatibilita. Podotýkám, že průvodce upgradem provádí kontrolu kompatibility, takže kdyby vám v Desítkách nefungovala např. tiskárna, upgrade nebude automaticky proveden. V případě manuálního vyvolání procesu pomocí uvedeného průvodce budete na tuto skutečnost upozorněni.

Doporučuji, abyste si Windows 10 zkusili a nespoléhali se pouze na report zmíněného průvodce. Z osobní zkušenosti vím, že někdy upgrade není schválen kvůli chybujícímu ovladači napsanému přímo pro Desítky, ale v realitě Desítky bez problém šlapou se starším ovladačem. Podobně se ale může stát, že průvodce nekompatibilní programy či zařízení nenajde, v realitě se s problémy s kompatibilitou setkáte. Každá konfigurace může na systém reagovat jinak a nelze dát jednu obecnou radu pro všechny. Desítky zkuste a uvidíte.

Poslední fáze instalace Windows 10
Poslední fáze instalace Windows 10

Proč nelze upgradovat?

Důvodů, proč případně nevidíte nabídku pro upgrade vedle hodin, může být celá řada. Další otázkou je, proč se nezdaří již vyvolaný proces upgradu. K nejčastějším problémům patří:

  • Nemáte jednou z podporovaných verzí Windows, na něž se nabídka vztahuje.
  • Váš počítač obsahuje správnou edici Windows, získání nároku k bezplatnému upgradu však brání připojení počítače k doméně v zaměstnání či ve škole. V takovém případě váš stroj spravuje správkyně či správce v organizaci, upgrade tedy prokonzultujte s tímto člověkem.
  • Byly nalezeny problémy s kompatibilitou.
  • Vaše instalace Windows není legální.
  • Windows Update je vypnutý.
  • Vaše stávající instalace Windows není zaktualizována. Nainstalujte všechny dostupné aktualizace pomocí služby Windows Update.
  • Nemáte dostatek volného místa na úložišti. Na počítačích by to mělo být aspoň 10 GB.

Osobně jsem se setkal také s tím, že na počítači, kde by měl upgrade normálně proběhnout, došlo v poslední fázi k potížím a obnově předchozí instalace. Upgrade byl spuštěn z instalačního média. Instalace byla úspěšná až po odpojení počítače od internetu. I to se může stát. Problémy někdy působí stávající bezpečnostní řešení, které v případě potíží odinstalujte.

Přetrvávají-li potíže s upgradem, odpojte od počítače nedůležitá periferní zařízení. Selhání instalace může způsobit zakázání upgradu v registru. Řešení nejčastějších problémů naleznete na fóru Microsoftu, případně kontaktujte technikou podporu firmy.

Přehled novinek, pro a proti, ztracené funkce

Jaké jsou nejdůležitější novinky ve Windows 10?

V kostce novinky shrnu ve dvou hlavních bodech. Za prvé byste o Windows 10 měli vědět, že Microsoft k nim přistupuje zcela odlišně než k předchozím verzím a troufám si tvrdit, že je tento styl unikátní v kategorii vývoje operačních systémů. Microsoft s Windows 10 zachází jako se službou. V tomto případě to znamená, že je systém pravidelně aktualizován a není neměnný jako dřívější Windows.

Desítky jsou poslední Windows, žádný Windows 11 se nechystá. Cílem je totiž všechny uživatele a uživatelky dostat na jednu platformu. Místo dosavadního tříletého cyklu tak Microsoft počítá se zhruba dvěma většími vydáními ročně pro Windows 10, přičemž všechny tyto větší i menší aktualizace bezplatně dostáváte. Tedy, mít nejnovější verzi je v případě Desítek dokonce povinnost a v rámci vize to smysl dává.

Desítky jsou dobrý desktopový systém
Desítky jsou dobrý desktopový systém

Fragmentace stěžovala a prodlužovala vývoj softwaru, výrobci museli vydávat ovladače pro více verzí Windows a starší verze technologicky zastarávaly, byť pro ně vycházely opravy. S Desítkami máme všichni, kdo je používáme, nejnovější operační systém se všemi funkcemi a stejným jádrem. Dostáváme tak i konzistentní zážitek napříč počítači.

I kdyby vás nezajímaly nové funkce, k nimž patří např. virtuální plochy nebo centrum s oznámeními, vyplatí se o Windows 10 uvažovat právě z důvodu servisního. Nebudete totiž dostávat pouze opravy, podobně jako nyní Osmiček či Sedmičky, místo toho budete časem získávat úplně nové prvky zabezpečení, lepší jádro, které bude spolehlivější nebo rychlejší, novější verze mohou díky optimalizacím zajistit delší životnost vašeho notebooku při běhu na akumulátor atp.

Tento model zkrátka nenechá váš systém technologicky zastarat a získáte všechna vylepšení, která Microsoft časem vyprodukuje. Dříve byste si na nové funkce museli pár let počkat a novou verzi systému si zakoupit. Vzhledem ke zcela odlišnému vývojovému cyklu v případě Desítek nebudete vyhlížet pevně stanovené datum ukončení podpory. Poslední aktualizace pro Windows 7 vyjdou v lednu 2020.

Do 29. července lze Desítky instalovat a aktivovat s produktovým klíčem ke starším verzím Windows
Do 29. července lze Desítky instalovat a aktivovat s produktovým klíčem ke starším verzím Windows

Desítky žádný viditelný strop nemají. Potenciálně tak prodlouží život staršího zařízení, kde už nebudete muset řešit neaktuální systém. Navíc i kdyby Desítky z vašeho pohledu nenabízely oproti vámi používané verzi Windows žádnou zásadní novinku, myslete na to, že dříve či později se v nich může může objevit funkce, která vás bude zajímat. Na Microsoft tento ambiciózní model klade vysoké nároky, protože pokud vydá vadnou aktualizaci, kterou v Desítkách nelze odmítnout, poškodí si reputaci.

Kdyby by vám model, s nímž získáváte nové funkce a systém se v průběhu času v drobnostech mění, nevyhovoval, Desítkám se raději vyhněte a zůstaňte na stávající verzi Windows. Za druhé se Windows mění v zaměření. Desítky jsou hybridní systém, který je pokračovatelem Windows 8 a bere v potaz rozmáhající se dotykové obrazovky. Můžete jej provozovat jak na tabletu, tak na klasickém počítači. Nebo například na laptopu s dotykovou obrazovkou.

Měsíc po upgradu lze snadno přejít zpět k předchozí instalaci Windows
Měsíc po upgradu lze snadno přejít zpět k předchozí instalaci Windows

Tabletový režim je ve Windows 10 samostatná položka, takže pokud nechcete, tak ho nezapínáte. Pokud se mu vyhnete, některé prvky sice prozradí, že jim dotyk není cizí, ale neopakuje se situace s Windows 8, kde Microsoft propojil desktop s tabletovým prostředím mnohem násilněji s cílem zbavit se do pár let desktopu. Tato strategie ovšem nevyšla.

Desítky lze na rozdíl od Osmiček pěkně nastavit, aby na klasickém počítači bez dotykové obrazovky fungovaly jako nedotykový systém, který dobře známe, zatímco na tabletech či hybridech se přizpůsobí způsobu ovládání vlastnímu dotekovým obrazovkám. Navíc máte hlavní slovo a můžete se natvrdo přepnout z jednoho režimu do druhého. Kontrola nad systémem je významný prvek, jenž Osmičkám chyběl.

Doporučili byste mi Windows 10?

Z podstaty věci platí, že se v průběhu času Desítky proměňují a v jistém slova smyslu nejsou nikdy hotové, aspoň ne tak jako bychom to dříve řekli např. o Windows 7. Musíme si přiznat, že Microsoft byl zvyklý na úplně jiný styl vývoje a že mu trvalo, než se přizpůsobil. Osobně jsem Desítky v první verzi používat nedoporučoval. Microsoft vydal několik aktualizací, které rozbily fungující věci, zatímco postupně spravoval, co nefungovalo.

Na Windows 10 byla zpočátku opravdu znát uspěchanost vydání. Systém se musel rychle dostat na trh, výsledkem byly chybějící funkce a řada chyb. Systém ani neměl tak banální funkce jako možnost obarvit záhlaví oken. Přebývaly v něm některé prvky z Windows 8, které firma nestihla předělat, týkalo se to zejména kontextových nabídek. OneDrive bylo sekaný a nespolehlivý.

Desítky lépe než Osmičky skloubily dotyk a klasické ovládání myší
Desítky lépe než Osmičky skloubily dotyk a klasické ovládání myší

Zkrátka jsem měl dost důvodů, proč se zatím do instalace Desítek nepouštět. V listopadu firma vydala druhou verzi Windows 10 a obrousila hrany. Základní nedělky zmizely a dalším laděním se během zimy systém zbavil problémů souvisících se spolehlivostí. Od té doby nemám problém někomu Desítky doporučit. V tuto chvíli již běží dobře a jako celek jsou lepší než kterákoli předchozí verze Windows.

Méně zásadní dětské nemoci přetrvávají, Microsoft např. dodnes nestihl přenést všechny položky z Ovládacích panelů do moderního Nastavení. Pracuje na tom a další významné zlepšení v této oblasti zaznamená srpnová verze 1607. A přijde den, kdy budou i ty nejmenší nerovnosti vyžehleny. Náš život to ovšem nijak zásadně nezmění. Desítky jsou dnes dobrý operační systém.

Pro a proti

Tím neříkám, že musí všichni za každou cenu upgradovat. Bezplatný upgrade je sice skvělá nabídka, přesto si každý musí srovnat sám svá vlastní pro a proti. Dále se již nebudu rozepisovat o jednotlivých funkcích a vlastnostech systému, neboť jsme o nich dost napsali. Dovolím si vás tedy odkázat na starší články:

Ztratím některé funkce, které znám z Windows 7?

Ano. Obecně funkce získáte, ale některé prvky staly obětí inovace. Ve Windows 10 nejsou podporovány miniaplikace na ploše, jejich částečnou náhradou jsou aktivní dlaždice v nabídce Start. Pryč budou po upgradu klasické hry jako Hledač min nebo Solitaire, Microsoft má jejich modernější verzi připravenou ke stažení ve Windows Storu. Největším kusem ztraceného kódu je několik let nevyvíjený Windows Media Center.

Ztratím některé funkce, které znám z Windows 8.1

Ve Windows 8.1 je pokročilejší OneDrive, který umí ve správci souborů zobrazovat nestažené soubory. Ke stažení dojde při pokusu o otevření, případně můžete soubory a složky ručně označit, aby byly automaticky synchronizovány. Podle Microsoftu bylo řešení nespolehlivé a matoucí. Kdo jej používal, bude mu ovšem chybět. Dále stejně jako u Sedmiček chybí Windows Media Center.

Osmičky již podporovaly tablety a Windows 8.1 umožňoval poskládat vedle sebe na obrazovce až čtyři aplikace. Ve Windows 10 v tabletovém režimu můžete mít vedle sebe maximálně dvě aplikace.

Zbývají dva týdny. Vše, co potřebujete vědět o bezplatném upgradu na Windows 10

Ohodnoťte tento článek!