Zdraží operační paměti. Během tohoto čtvrtletí má jejich cena stoupnout i víc jak o čtvrtinu

4

Radostné zprávy pokračují. Kvůli neplánovanému koronavirovému prodejnímu boomu notebooků není dost pamětí a do června mají zdražit o 25 % i víc.

Grafiky jsou předražené, procesory od AMD nejsou, hrozí prý nedostatek všudypřítomných síťovek a audio čipů Realtek, bez nichž se může zadrhnout výrob základních desek, a prý by dokonce mohly být problémy s disky. Bohužel přichází špatné zprávy i ze sektoru operačních pamětí, RAM pro počítače zdraží (a přeneseně se tím prodraží i zařízení, v kterých je integrovaná z výroby).

Podle analytiků TrendForce, které trhy s pamětí sledují, nás čeká, respektive už probíhá zvyšování cen operačních pamětí. Výrobci počítačů a další konzumenti čipů DRAM totiž zvýšili své výrobní plány proti předchozím předpokladům – například proto, že se kvůli pandemii COVIDu, práci a studiu z domova výrazně zvedla poptávka po noteboocích.

Tímto vznikla na trhu situace, kdy zásoba pamětí DRAM jako je DDR4 není dostatečná. Vlivem zákona poptávky a nabídky tím přirozeně stoupá cena, kterou výrobci počítačů (nebo třeba i samostatných paměťových modulů) platí výrobcům čipů. V situace, kdy je převis poptávky nad nabídkou, totiž vyšší cenou soutěží jednotliví zájemci o omezený zdroj, zatímco v situaci, kdy je nabídka silnější než poptávka, soutěží nižší cenou naopak výrobci o zákazníka.

Jak vysoké toto zdražení může být? TrendForce uvádí, že v případě operačních pamětí pro osobní počítače teď očekává, že v současném druhém kvartále paměti podraží o 23–28 % proti průměrným cenám v prvním čtvrtletí. Oblast osobních počítačů podle nich zřejmě bude ze různých sektorů postižena zdražením nejvíc. O něco méně, ale pořád dost značně, mají v Q2 2021 podražit paměti pro servery, tam se očekává zdražení o 20 až 25 %.

Moduly DDR4 čínské firmy Xian UniIC Zdroj JD.com 07
Moduly DDR4 čínské firmy Xian UniIC (Zdroj: JD.com)

Galerie: První čínské paměti DDR4 Xi’an UniIC a CXMT

Je pravděpodobné, že zdražení bude pokračovat i poté v třetím kvartále, takové další zdražování samozřejmě bude s tím v Q2 kumulativní. Takže pokud váháte nad upgradem kapacity paměti RAM, pravděpodobně uděláte nejlépe, pokud nákup uspíšíte, než pokud byste čekali na druhou polovinu roku.

Nejsou to dobré zprávy, proto nafouklé ceny často vydrží dlouho, respektive zdražování se několik čtvrtletí nabaluje, dokud se nepodaří navýšit výrobu nebo z jiného důvodu neskončí převis poptávky.

V operačních pamětech asi ale aspoň nehrozí scénář z GPU, tedy že by se v obchodech vůbec nedaly rozumně sehnat. Objem tohoto trhu je naštěstí výrazně větší a tudíž by nerovnováha neměla mít tak drastické dopady jako v grafikách. Pocítíme tedy asi hlavně to zdražení.

Zdroj: Trendforce, via: techPowerUp

Zdraží operační paměti. Během tohoto čtvrtletí má jejich cena stoupnout i víc jak o čtvrtinu
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.27%) 11 hlasů
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost * * * Očkováno. Rusko, иди нахуй

4 KOMENTÁŘE

    • A ještě pár let předtím bylo zvykem, že cena za jednotku kapacity klesala o desítky procent ročně s tím, jak se vylepšovaly výrobní procesy, a nikoho by ani ve snu nenapadlo, že přijde doby, kdy ceny budou stagnovat, či dokonce půjdou opačným směrem.

    • V 2012 som kúpil 8GB DDR3 RAM za 35€. Potom im zhorela nejaká fabrika a ceny vyleteli na niekoľko rokov na dvojnásobok.
      Teraz po 9 rokoch sa dá kúpiť 8GB DDR3 RAM za 32€. To je pokrok! To by vtedy nik neveril ako zle sa bude cena ramiek vyvýjať.