Líp už bylo. Paměti NAND pro SSD začaly zdražovat, jen letos ceny stoupnou až o 40 %

Po dvou letech zlevňování bohužel začaly ceny pamětí NAND Flash zase růst. Čipů bude vůči rostoucí poptávce nedostatek, takže zdražování asi chvíli potrvá.

8

Nedávno jsme tu měli špatné zprávy o nárůstu cen grafických pamětí (a potažmo možná RAM obecně), které nás údajně v letošním roce čeká po posledním pozitivním období zlevňování. Vypadá to, že nepříznivá část cenového cyklu ale nastává i u pamětí NAND a na nich závislých cenách SSD a dalších úložišť. A možná to tam bude o dost větší brutus než u GDDR.

Tchajwanský web DigiTimes včera vydal zprávu, podle níž má v letošním roce cena pamětí NAND narůst až o 40 %. Takovéto zdražení předpovídají údajně jeho vlastní zdroje, pocházející přímo zevnitř výrobců pamětí NAND. Toto procento se týká nikoliv cen na komponentové „burze“, ale cen při uzavírání delších kontraktů. V delším horizontu je to prakticky jedno, pokud kontraktuální ceny stoupnou takto vysoko, budou paměti dražší i obecně. Do cen SSD se toto zdražování může přenášet s určitým zdražení, ale při 40% nárůstu nákladů na NAND budou muset také disky významně zdražit.

Tuto neblahou předpověď ovšem neuvádí jenom DigiTimes, bohužel ji potvrzují i analytici z TrendForce. Ti uvádí, že zlevňování NAND se zastavilo již někdy mezi druhým a třetím čtvrtletí loňska, kdy se asi v průměru ceny dostaly na hranici rentability pro výrobce. A v Q4 2019 už se ceny začaly zvyšovat, zdražení bylo údajně přes 10 %. V nynější první čtvrtině roku cena poroste podobně, opět mají ceny stoupnout o víc jak 10 % (takže dohromady by se už jednalo o možná i o čtvrtinové zdražení).

A čekat se asi dá, že tento trend ještě chvíli přetrvá, takže oněch plus 40 % během roku 2020 nezní nereálně. Cyklická zlevňování a zdražování totiž typicky trvají delší dobu. Podle TrendForce probíhalo snižování cen celkem sedm kvartálů, takže i čas zdražování může vydržet třeba rok a půl. Procentuální růsty z každého takového kvartálu se pak přirozeně nastřádají.

sk hynix nand ssd pameti
Paměti NAND a SSD (Foto: Hynix)

Kapacita výroby se teď zvyšuje nejméně v historii, čipů bude nedostatek

Bezprostřední příčina tohoto zdražování je jako obvykle to, že čipů bude teď relativní nedostatek – dochází k převisu poptávky nad nabídkou. Takže zákazníci „soutěží“ (vyšší) cenou o nabízené čipy, místo aby výrobci (nižší) cenou soutěžili o zákazníka. Podle TrendForce jsou skladové zásoby NAND na nízké úrovni a předchozí pád cen vedl k seškrtání investic do zvyšování kapacity – to bylo poslední dva roky údajně historicky nejnižší, poprvé bylo dva roky po sobě pod 35 %. Kromě snížení investic v tom měl prsty také výpadek výroby Toshiby v létě. A rovněž letos má údajně kapacita výroby těchto pamětí být navýšena jen o něco přes 30 %.

A zatímco nárůst výroby byl poměrně neagresivní, poptávka zřejmě stoupne víc, než je běžné. Již nyní v Q1 údajně zájem o NAND údajně neodpovídá typicky slabé sezónnosti, v enterprise sektoru je hlad po SSD (výrobci údajně momentálně nestíhají poptávku). A zřejmě se také prodeje mobilních zařízení budou v roce 2020 silné. V závěru roku pak zase vychází nová generace herních konzolí od Sony a Microsoftu, které budou vybavené úložištěm SSD místo doposud využívaných magnetických pevných disků. Toto přidá další tlak na dodávky SSD či samotných pamětí NAND.

Nedostatek čipů a silná poptávka proto asi nějakou dobu přetrvají a jako jsme viděli v minulých letech, způsobí zase ono delší období zdražování. Promítne se to přirozeně nejen do SSD, ale i do cen paměťových kareta úložišť pro telefony a další zařízení, kde kvůli tomu mohou výrobci přestat zvyšovat kapacity. Asi nezbývá než doufat, že to nebude taková dramatická horská dráha, jakou udělaly v posledních třech a půl letech ceny pamětí DRAM a vrchol cenového kopce doufejme nebude až tak extrémní.

Galerie: Jak vypadají čipy NAND Flash pro SSD

Líp už bylo. Paměti NAND pro SSD začaly zdražovat, jen letos ceny stoupnou až o 40 %
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.91%) 11 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  • takhle je to ale vždycky, nahoru dolů … nemůžeme chtít, aby nám to dávali zdarma … ssd moc dražší nebudou, jinak se jim na ně každy vyprdne … vysoký zájem byl právě kvůli nízkým cenám a kvůli AMD 😀

  • Definici kartelu to moc nesplňuje. Ti výrobci nebrání nikomu dalšímu, aby vyráběl paměti. A nikdo další se do toho nehrne přesně z toho důvodu, z kterého ti současní výrobci nenavyšují kapacity nad rámec střízlivého odhadu (ono 30% navyšování produkce ročně není zas tak málo). Je to nejistý podnik. Postavit fabriku zabere roky času a stojí to miliardy dolarů. A odhadnout roky dopředu, jaká bude v té době poptávka a hlavně, jestli bude prodejní cena vyšší, než ta výrobní, to jde dost špatně. Zvláště pak na trhu, který roste o desítky procent ročně.
   Když staví pekař pekárnu na rohlíky, dokáže plus mínus odhadnout, kolik se jich za dva tři roky prodá, i kolik budou stát. U těch pamětí tohle moc neplatí. Může se jich prodat o desítky procent víc či méně a cena může být na několikanásobku, stejně jako na zlomku dnešní hodnoty.

   • jj když jsem před 4 roky kupoval „jednovrsvé“ kingstony 32GB za 3600 korun, dva roky později stály „milion“ vrstvé jednou tolik … podle mě výrobci jen brečí, ale nespokojeni určitě nejsou … že chtějí vyšší ceny? No, kdo by nechtěl …

    • Řekl bych, že tenhle článek je o jiných pamětech. O těch NAND. Tam jsem v lednu 2016 kupoval 120GB SSDčko za 1331 korun. Dneska mám za tutéž cenu 4x větší.
     Ty paměti, o kterých mluvíte vy, pro změnu nejsou vrstvené.

      • Jenže na těch cenách je právě vidět, že to ti výrobci zas tak jednoduché nemají. Ceny lítají díky nabídce a poptávce celkem výrazně, a pokud výrobce zprovozní továrnu na nějaké technologii v nevhodném okamžiku, tak v době, kdy má ta fabrika konkurenční výhodu díky lepší technologii, prodávají se ztrátou nebo s minimálním ziskem a mezitím už zase konkurence přijde s modernější fabrikou, která vyrábí opět levněji.
       Krásně je to vidět třeba na Micronu nebo Samsungu. Ty prodeje a výkyvy jsou až neskutečné. Micron měl v roce 2016 (rok jim končí v srpnu) ztrátu 275 milionů. Dva roky poté zisk 14 miliard, což bylo víc, než tržby v tom roce 2016. Aktuálně má za své poslední čtvrtletí (končící v listopadu 2019) zisk jen 491 milionů (před rokem to za to samé čtvrtletí bylo 3,293 miliardy).
       V takovémto prostředí se nelze divit, že ty firmy investují opatrně. Získat podíl na úkor konkurence je jistě lákavé, ale stačí blbé načasování a jde to do háje. A to časování se dělá opravdu špatně. Zkuste si sám odhadnout, jaká bude cena RAMek nebo SSDček za tři roky a jaká bude poptávka.

 1. No jo no, jenze CZC zrovna SSD vyprodal a priplatek alzaka me nenadchnul, takze to odlozim az za rok. Asi v Crucialu zaspali nebo nevim proc nestihaji vyrabet a potrebujou zdrazovat. Ale je to hrozny 1TB SSD uz na ty hry moc nestaci. :-/