Je libo ATX zdroj s výkonem přes 3 kilowatty? Jsou pro těžbu a vydají za dva (fyzicky)

3
Zdroj Afox AFMPS-3300A1 (Foto: PC Watch)

Některé výrobky přijdou na trh trošku pozdě, ale to neznamená, že nemůžou být zajímavé. Na Computexu 2018 se objevila taková kuriozita: speciální ATX zdroje pro těžaře kryptoměn, které výkonem výrazně převyšují to, co doposud bylo na trhu PC. Respektive, spíš standardní zdroje výrazně „přešiřují“, jak uvidíte. Těžní horečka se sice momentálně zdá být spíše za zenitem, ale počítačový zdroj s kapacitou přes 3000 W by se koneckonců mohl hodit i jinde.

Na Computexu 2018 byly takto silné zdroje vidět hned od dvou firem – značky Afox, která patří pod koncern Foxconn, a od Qdionu. A oba mají podobou koncepci, vysoký napájecí výkon realizují tak, že opustily standardní rozměr ATX krabice. Tyto zdroje vypadají v podstatě jako dva klasické zdroje ATX vedle sebe na šířku – na „vtažné“ straně jsou paralelně vedle sebe dva 120mm ventilátory a perforovaná „výdušná“ strana (báňskou terminologií) je opět dvakrát tak široká jako normálně. Dokonce i kabeláž zřejmě na obou zdrojích vychází ze dvou míst, jako by skutečně šlo o dvě spojené ATX jednotky (při vymýšlení nadpisu se mi pořád vkrádala myšlenka na fiktivní herečku Musilovou-Weberovou, co byla „jak dvě“).

Zdroj tak rozhodně nenamontujete do žádné standardní ATX skříně, což ale kryptobaronům nevadí, protože provozují své „rigy“ bez skříně na otevřeném racku. V PC na druhou stranu zase lze přistoupit k nějakému druhu úprav skříně, pokud by byl zájem. V dnešní době není dodržování standardizace komponent až tak striktní (viz třeba nadrozměrné desky pro připravované extrémní 28jádro od Intelu). Důležité je, že po elektrické a funkční stránce tyto zdroje stále jsou ATX kompatibilní.

Afox AFMPS-3300A1: 270 ampérů na 12V větvi

Zdroj Afoxu (označení AFMPS-3300A1) má oficiálně udávanou kapacitu 3300 W a máme naštěstí fotku postranního štítku od webu AnandTech, na které je popis jednotlivých větví. Jak můžete vidět, 3,3 kW je celkové maximum – a to trvalé, nikoliv špičkové – zatímco na nejdůležitější 12V větvi, která napájí CPU i GPU, má zdroj výkon 3240 W, neboli umí dodat proud až 270 A. Tato větev je přitom unifikovaná, což také docela stojí za pozornost (například vysokokapacitní zdroj FSP Group speciálně mířící na těžbu měl šest oddělených 12V větví).

Zdroj Afox AFMPS-3300A1 (Foto: AnandTech)
Zdroj Afox AFMPS-3300A1 (Foto: AnandTech)

Zajímavé je, že kapacita 5V a 3,3V větví není vyšší než u běžných nevýkonných zdrojů, celkem dají jen 100 W a pro 5 V má zdroj maximum 12 V (60 W). Toto znamená, že je uzpůsoben k napájení skutečně hlavně velkého množství GPU nebo podobných karet, zatímco třeba pro připojení velkého počtu USB zařízení nebo pevných disků by mu 5V větev nemusela stačit (3,5″ disky typicky mají na 5 V uveden odběr až 0,7 A, běžné zařízení pro USB 2.0 může mít dle standardu proudový odběr až 0,5 A).

Zdroj Afox AFMPS-3300A1 (Foto: AnandTech)
Zdroj Afox AFMPS-3300A1 (Foto: AnandTech)

V kabeláži je devět konektorů SATA, jeden Molex a 8pinový EPS konektor pro procesor. Počty konektorů pro grafiky se asi nikomu nechtělo počítat, ale podle AnandTechu prý tato svářečka utáhne dvanáct GPU skoro jakéhokoli typu, což by implikovalo 24 osmipinových napájecích konektorů PCI Express. Podle popisu by zdroj měl mít řadu různých certifikací, výrobce se ale neobtěžoval se získáním žádné nálepky garantující efektivitu. Určen je zřejmě pro síťové napětí od 180 do 240 V a frekvence 47–63 W. Takže by se u nás měl dát provozovat (v USA ne), ale zda ho někdo bude dovážet, to těžko říct. Dost možná se bude nabízet jen speciálními kanály pro kryptotěžební průmysl. Cena má údajně být 250 dolarů (6600 Kč s DPH) při větších objednávkách. To vůbec není moc, takže asi nebudou použité nijak luxusní komponenty, ovšem kryptotěžební trh je citlivý na cenu, takže toto je asi nutnost.

Qdion QD3050 (Foto: AnandTech)
Qdion QD3050 (Foto: AnandTech)

Qdion QD3050: tři kilowatty od FSP Group

Druhý zdroj Qdion QD3050 je podobný, ovšem výkon je o něco nižší. Také zde to vypadá jako dva zdroje vedle sebe. QD3050 má o něco nižší výkon, „jen“ 2976 W na 12V větvi, jež je opět jediná unifikovaná; maximum proudového odběru je 248 A. I zde se opakuje nízké dimenzování 3,3V a 5V větví, které dohromady smějí pustit jen 110 W. Pro 5V větev je poskytnuto o něco více šťávy, dodá až 15 A (75 W). Pro sestavu na retrogaming s Ahtlonem XP, který míval ještě napájení z 5V větve, každopádně tyto zdroje nejsou. Na nadšenecké či přetaktovací účely asi také obecně koupíte spíš nějaký klasický ATX zdroj s lepšími komponenty.

Qdion QD3050 (Foto: AnandTech)
Qdion QD3050 (Foto: AnandTech)

Qdion QD3050 (Foto: AnandTech)

Qdion se od zdroje Afox liší nálepkou 90 Plus Gold, což možná stojí i za jeho o něco nižším maximálním výkonem. Pro těžaře platící za elektřinu (hanba těm ostatním, ale děje se to…) by tedy mohl být vhodnější. Ovšem je třeba říct, že žádná certifikace 90+ Gold oficiálně neexistuje, takže je třeba věřit výrobci, že si efektivitu nevymýšlí. Qdion ale je značkou firmy FSP Group (Fortron), takže určitá důvěryhodnost by tu být měla. Cenu v tomto případě neznáme. Mimochodem, i 90 % účinnost by měla znamenat, že zdroj při plné zátěži vypotí až nějakých 330 W navíc na ztrátovém teple…

Je libo ATX zdroj s výkonem přes 3 kilowatty? Jsou pro těžbu a vydají za dva (fyzicky)
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 8 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE