Zlevněná licence Windows požaduje SSD či eMMC, ale jen do kapacity 32 GB

0

Microsoft před pár roky začal dávat edici Windows výrobcům velmi levně, někdy úplně zadarmo. Windows 8.1 s Bingem přitom pro spotřebitelstvo nepředstavuje nic, co by nemělo chtít. Je to úplně běžná edice Windows, kde je Bing nastavený jako výchozí vyhledávač. Můžete to ovšem změnit. Cena koncového zařízení díky snížené ceně za licenci operačního systému je přitom nižší. Menší tablety pak mohou mít Windows zcela zdarma.

Definice levného počítače

Důležitá je část s levnými počítači. Pokud můžeme důvěřovat webu CNXSoft, jehož redaktor e‑mailem obdržel tabulku se specifikacemi, pak máme konečně konkrétní představu, jak je podle Microsoftu definován levný počítač, který má nárok na levnější licenci Windows. V samotné tabulce vidíme také definice malých tabletů – musí mít low-endový procesor a velikostně se musí nacházet mezi 7 a 9″.

Asus EeeBook X205TA
K získání levnější licence jsou oprávněna jen skutečně low-endová zařízení

Požadavek na low-endový procesor se vztahuje ke každému zařízení, které by levnější licenci chtělo získat. To nepřekvapí. Pro hybridní zařízení dále platí, že smí mít nejvýše 4 GB operační pamětimaximálně 32GB úložiště typu SSD či eMMC. Tyto dvě klíčové podmínky platí také pro notebooky, počítače do ruky a desktopy. Pro tyto tři kategorie zase platí ještě to, že výrobce nesmí používat pevné disky. Což je samo o sobě dobrá zpráva.

Pevné disky brzdí a někdy úplně znemožní jinak výkonný počítač. Současně je ale jasné, že jakkoli je posun směrem k rychlým úložištím chvályhodný, samotná 32GB kapacita představuje pořádně nízký limit. Na takhle velkém – vlastně malém – úložišti budete mít systém, několik málo prostorově úsporných aplikací a dál nic. Více se na něj nevejde, i kdybyste se na hlavu postavili. Jaký efekt může požadavek mít?

Důsledky omezení

Počítače s levnou licencí Windows nesmí mít optickou mechaniku.

Za prvé mohou výrobci omezovat své přístroje, aby se vlezly do nižší cenové kategorie. Což platí i pro operační paměť. Máte-li pocit, že by se 4 GB pomalu mohly stát minulostí, právě omezení levné licence Windows může producenty motivovat k tomu, aby se stále uchylovali k osazování strojů právě tímto objemem paměti.

Přitom osmigigabajtové moduly nejsou drahé a počítače by díky nim měly důstojnější život. Na druhou stranu sleva je určená pro úplně nejlevnější a nejzákladnější počítače, od nichž bychom zázraky čekat neměli. Také je nedostaneme, výkonnější stroje podle současných podmínek dosáhnou pouze na standardní licenci Windows. Možná tím Microsoft rovněž zbraňuje Windows, aby se více rozšířil v segmentu levných strojů.

Podmínky pro výrobce k získání levnější licence Windows
Podmínky pro výrobce k získání levnější licence Windows | Zdroj: CNXSoft

Takové 64GB úložiště by bylo jistě atraktivnější. Jenže stačí porušit jednu z nastavených podmínek a už musíte platit plnou cenu za licenci, což tedy zvedá cenu koncového zařízení. Podle CNXSoftu nejméně jeden výrobce porušuje požadavek na maximální kapacitu úložiště, ale plnou cenu neplatí. Kvůli porušení podmínek by s ním tak Microsoft měl prohřešek řešit právně.

Zdroj: CNXSoft

Zlevněná licence Windows požaduje SSD či eMMC, ale jen do kapacity 32 GB

Ohodnoťte tento článek!