Změna plánu. Windows 10X se jako první objeví na zařízeních s jedinou obrazovkou

Od začátku nám Microsoft nový systém prezentoval tak, že byl navržený pro používání na dvou obrazovkách. Koronakrize ale firmu donutila změnit plány.

6

Loni na podzim Microsoft představil dvě zařízení, která měla přijít nejdříve koncem tohoto roku. Surface Neo měl být prvním zařízením s chystaným operačním systémem Windows 10X, zatímco u Surfacu Duo se počítalo s Androidem. Pro obě zařízení měla být typická konstrukce se dvěma obrazovkami.

V první části dubna ale Mary Jo FoleyJordan Novet přinesli zprávu, že se podle jejich zdrojů Microsoft rozhodl zaměřit raději na virtualizovaná prostředí a stroje s jednou obrazovkou. Donutila ho k tomu situace s koronavirem. Podle reportů byl Surface Neo odložen s tím, že ho v roce 2020 neuvidíme. (O Duu nic nového nevíme.) Letos prý nespatříme ani jeden přístroj s Windows 10X od jiných výrobců, jenž by disponoval dvěma obrazovkami.

Novou prioritou pro redmondského giganta měla být zařízení s jednou obrazovkou. Nový směr teď v květnu, zhruba měsíc po publikování reportu americké novinářky, potvrdil Panos Panay, šéf vývoje Surfaců a také Windows. Uznává, že svět se od října změnil. Microsoft se chce přizpůsobit aktuálním potřebám lidí. Windows 10X si proto premiéru odbude na zařízeních s jedinou obrazovkou.

Protože má jít o odlehčenější systém, mohl by konkurovat Chromebookům, byť se počítá s tím, že v něm spustíte i tradiční desktopové programy. Panay dále neurčitě uvádí, že ve správnou chvíli na trh dorazí také přístroje se dvěma obrazovkami, přičemž postup koordinuje s partnerskými firmami. Windows 10X byl původně pro dvě obrazovky navržen.

Jste zklamaní z toho, že Windows 10X nejdříve poznáme skrze klasické formy počítačů s jednou obrazovkou?

Změna plánu. Windows 10X se jako první objeví na zařízeních s jedinou obrazovkou
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  1. „Jste zklamaní….“ 🙂 Jasně, každý čeká na křížence Windows Phone s Windows RT na ARM, kde bude muset člověk posílat všechna svá data do cloudu, platit si předplatné a po zapnutí zařízení pozavírat několik reklamních hlášek 🙂

  2. Spíš než zklamání mám pocit, že je to trochu zbytečné. Ač bych uvítal kontejnery pro Win32 aplikace, obávám se že desktop experience bez enormní práce vývojářů spíš utrpí. A legacy software bude navždy problém.

  3. Pokud to tedy je opravdu znova napsaný OS, tak je to něco, co svět podle mě potřebuje. Já bych to nezavrhoval, kdoví, třeba se z toho vyvine výborná verze Windows pro doma. Už jen proto, že v tom nebudou spousty ptákovin, postupně nasbíraných v průběhu času už od verze 3.1.

    • Dovolil bych si oponovat. Podle mě svět další uzavřený, win32-nekompatibilní systém nepotřebuje. Proč by někdo takový systém měl chtít? Kvůli čemu? Jakým způsobem by z tohoto systému MS dostal zpět prostředky investované do vývoje? Podle mě to MS časem zahraje do autu.