Značení procesorů Ryzen odhaleno? Devět čipů R3, R5 a R7 má stát proti Core i3 až i7-6900K

15

Předevčírem jsme psali o už možná téměř finálních parametrech tří procesorů Ryzen s šesti a osmi jádry. Netrvalo dlouho a na webu se objevila tabulka, která má zachycovat větší sestavu modelů, které AMD údajně chystá. Pokud jsou tyto informace reálné – což zatím nelze zaručit, takže jako obvykle vše berte s rezervou – pak jsme se dozvěděli jak se čipy budou jmenovat a také odkuď-pokuď se budou pohybovat výkonem a také cenou.

Tato data byla zveřejněna na čínském webu Coolaler, který není příliš sdílný o charakteru zdroje. Podle něj bude nabídka Ryzenů tvořena poměrně velkým počtem modelů. Začínat bude čtyřjádry s deaktivovaným SMT a tedy zpracovávajícími jen čtyři vlákna (tedy tzv. „4C/4T“), nad nimiž budou stát čtyřjádra s SMT funkčním a osmi vlákny („4C/8T“). Pak následují procesory s šesti a osmi jádry, u kterých již bude SMT zapnuté vždy.

Ryzen R3, Ryzen R5, Ryzen R7

AMD podle těchto zdrojů napodobí nomenklaturu grafik, kterou používalo do minulého roku a jednotlivé výkonnostní kategorie Ryzenu budou odlišeny přívlastkem R3, R5 a R7, po němž bude následovat vlastní modelové číslo. Systém by to tedy byl velmi podobný tomu u Intelu, pokud je tato zpráva pravdivá.

amd-ryzenNejnižší kategorie čtyřjader 4C/4T se bude jmenovat Ryzen R3 a chystány jsou údajně dva běžné modely: Ryzen R3-1100Ryzen R3-1200X. AMD také pro velké OEM výrobce počítačů přichystá „Business Class“ verze R3 Pro 1100 a R3 Pro 1200, které nás nemusí moc zajímat, lišit se budou v určitých funkcích pro firemní prostředí, stejně jako „Pro“ verze APU Bristol Ridge. Podle Coolaleru by tato CPU mohla mít základní takty kolem 3,1–3,4 GHz, což ale může být jen hrubý odhad, zatím se tedy na něj moc nespoléhejte. Tabulka neuvádí, proti jakým Intelům budou tato CPU stát nebo kolik budou stát peněz, nicméně z pozicování vyšších modelů lze dovodit, že by mohly vycházet někam na pozici (dražších?) čipů Core i3.

Nad kategorií Ryzen R3 budou stát Ryzeny R5. Ty budou trošku ošidné. Dva nižší modely Ryzen R5 1300R5 1400X budou tvořeny čtyřjádry s osmi vlákny (tj. „4C/8T“) a dva vyšší modely Ryzen R5 1500R5 1600X zase šestijádry s 12 vlákny („6C/12T“). Také zde budou od každého modelu existovat také verze Pro. Podle Coolealeru lze u Ryzenů R5 čekat základní frekvence okolo 3,2–3,5 GHz. Ryzen R5 1400 by údajně mohl být výkonnostně postaven proti Intelu Core i5-6400, R5 1500 možná proti i5-7500, nejvyšší šestijádro Ryzen R5 1600X pak zase proti Core i5-7600K.

Konečně nejvýkonnější osmijádra mají existovat ve třech verzích: Ryzen R7 1700Ryzen R7 1700X by podle Cooleleru měly soutěžit s Core i7-7700/7700K a šestijádry i7-6800/6850K od Intelu. Nejvyšší model Ryzen R7 1800X má pak soupeřit možná až s osmijádrem Core i7-6900K. Základní takty těchto čipů by mohly být někde od 3,0 do 3,6 GHz a od dvou modelů mají existovat i firemní verze: R7 Pro 1700 a R7 Pro 1800.

Údajné modely procesorů Ryzen dle webu Coolaler
Údajné modely procesorů Ryzen dle webu Coolaler

Co znamená přípona X bohužel nikde uvedeno není. Teoreticky by mohlo jít o označení „extrémních“ modelů s vyšším TDP, nebo třeba s odemčeným násobičem. Nicméně podle AMD měly být odemčené pro přetaktování všechny Ryzeny, takže tato teorie asi správná nebude. U grafických karet „X“ znamenalo výkonnější z dvojice modelů, takže nějaký zvláštní význam toto písmeno možná ani nemá.

Celkově je modelů překvapivě hodně, ovšem pozor – čipy Pro jsou jen dvojníci běžných, takže reálně je typů jen devět. A co je důležitější, ne všechna tato CPU asi přijdou na trh naráz. Tato tabulka nejspíš zahrnuje vše, co vyjde dejme tomu během celého letošního roku. V první vlně nyní v zimě by ale pravděpodobně mohla být uvedena jen osmijádra, podle Coolaleru by totiž v březnu prý měly být dostupné jen Ryzeny R7, možná tedy bez šestijader. A čtyřjádra Ryzen R5 a R3 tedy klidně mohou vyjít třeba až dva tři kvartály po prvních Ryzenech.

6f2045baddd8

Náznak výkonů a cenových hladin?

Ještě pár poznámek k onomu navrženému pozicování vůči Intelům. To bude patrně založené hlavně na vícevláknovém výkonu, který bude mít Ryzen proti Intelu asi relativně lepší než výkon jednovláknový, neboť Kaby Lake má vyšší IPC i frekvence. V čistě jednovláknovém výkonu například proti 4,5GHz Core i7-7700K samozřejmě Ryzen vyhrát nemůže, ani když má dvojnásobek jader. Tuto tabulku tedy berte jen jako hodně hrubou a nezaručenou informaci o výkonu. Počítal bych, že někde může být „protivník“ daného Intelu stejně rychlý, jinde rychlejší, ale za stejnou cenu a jinde zase o něco pomalejší, ale rovněž levnější (to bych čekal zejména v případě Core i7-6900K, jehož porážka asi není moc pravděpodobná).

Důležité také je, že nevíme jistě, zda tato rovnítka mezi dané modely Ryzenu a procesorů Intel dalo samo AMD a bude tak své produkty stavět, nebo zda nejde jen o něčí odhad. Například kladení Ryzenu R5 Pro 1600 jako ekvivalentu ke Core i5-7600 a R5 1600X jako ekvivalentu k i5-7600K nedává úplně největší smysl. To by nahrávalo tomu, že jde spíše o něčí spekulaci (motivovanou třeba zvolenými čísly, např. 1600 versus 7600, 1600X versus 7600K). Pokud by nicméně toto srovnání bylo oficiální a reálné, mohlo by snad něco naznačovat o cenách, které lze u Ryzenů předpokládat. Minimálně čtyřjádrové a do jisté míry i šestijádrové modely by pak byly relativně dostupné, což by nás potěšilo.

Ohodnoťte tento článek!

15 KOMENTÁŘE

 1. Ta tabulka je hodně divná. Aby Intelovské i5 se čtyřmi jádry konkuroval procák s 6C/12T se mi moc nezdá. Sice si myslím, že ty AMDčkové procáky nebudou tak úžasné, jak si spousta lidí myslí, ale pokud by měly mít tak bídný výkon, jak naznačuje tabulka, můžou se na vydání rovnou vykašlat.
  A i cenově to moc nevychází. Jestliže by 6C/12T stálo jen 5 tisíc, jako ta i5, nebo dokonce méně, pak 8C/16T nebudou moci prodávat za čtyř a více násobek.

  • Možná, že to není nejlepší nápad to pojmenovat takhle, ale myslím si že je to spíš pro ty debily co se v procesorech nevyznají, aby věděli s čím to srovnávat. Jako taky si myslím, že mohli vymyslet něco lepšího 😀

   • S tim prehlednenim pro laiky souhlas, ale jak proboha do toho zapada ze v R5 jsou 4c a 6c dohromady. Pokud to takto prekopali od zakladu, tak mohli toto jasne oddelit a klidne udelat R2, R4, R6, R8 a nebo klidne R3,R5,R7 a R1 pro 4C4T.

     • Co je na tom nepřehledného? Prostě tři řady výkonnosti, tak jako u Intelu. Pro běžné lidi to dává smysl, to srovnání tříd s Intelem.
      Je jasné, že AMD bude ve výkonu na takt o dost horší, navíc podle všeho nebudou schopni dosahovat takových taktů jako Intel, je tak logické že třeba na +/- 4GHz Intel bude AMD na 3,2-3,5GHz potřebovat o dost víc jader/vláken na dorovnání výkonu.

 2. jsem krapet na rozpacich, i5-7600k coz je 4 jadro bez HT a tedy 4 vlakna ma mit konkurenci v podobe R5 1600X coz je 6 jadro 12 vlaken, a naproti tomu i7-6900k coz je 8 jadro 16 vlaken ma mit konkurenci v podobe R7 1880X tedy take 8 jadro 16 vlaken? trosku divnej skok kdy 2 jadra a tedy 4 vlakna navic, najednou dorovnaj takovej vykonovej skok

  rad bych aby Ryzen opravdu zabodoval a zase si po letech poridil vykonnej levnej procik na kterym se posklada vykonne levne PC, ale tehle tabulce tak nejak asi neverim 🙂

  • 8 jader místo 6 je 33% navíc, to je skoro stejné jako možný přínos SMT na 6jádru, takže MT výkon by mohl být stejný, a ST výkon zase bude záviset hlavně na turbu, takže to IMHO není nic hroznýho. I když je pravda, že škálování na 8 vláken funguje líp než na 12.

   8C/8T model se nedá použít k prodeji částečně vadných čipů, takže vypnutí SMT na osmijádru by to bylo čistě „politické“ omezení.