Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Slováci vylepšují VDSL. Od dubna budou mít rychlost až 80/8 Mb/s

Slovak Telekom, který spravuje většinu metalických linek stejně jako u nás Cetin, nabídne od 1. dubna vyšší rychlost VDSL. Zatímco u nás je již od roku 2012 maximem 40/2 Mb/s, nejvyšší slovenský tarif nabízel až 50/5 Mb/s. Od příštího měsíce to bude 80/8 Mb/s. Především rychlost uploadu je již velmi dobře použitelná i pro nahrávání videa, posílání velkých fotek či zálohy souborů do cloudu.

Cetin dá do sítí nové generace 22 miliard korun
Cetin dá do sítí nové generace 22 miliard korun

Je to ovšem něco za něco. Slováci sice mají vyšší rychlost, jenže od ledna u VDSL aplikují FUP. Měsíční datový limit činí 300 GB, poté rychlost spadne na pouhých 256/128 kb/s.

 

Zvyšovat rychlosti chce také Cetin, který na modernizaci sítě uvolní 22 miliard korun. Firma chce rozšířit VDSL2 a zavést nové technologie VDSL3 a vektorizaci, které by měly rychlost zvýšit teoreticky až na 500 Mb/s. Prozatím se ale pouze rozšiřuje VDSL tam, kde dosud měli jen ADSL.

Zdroj: Slovak Telekom via DSL.sk

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

"Především rychlost uploadu je již velmi dobře použitelná i pro nahrávání videa, posílání velkých fotek či zálohy souborů do cloudu."

Velmi? Jasně, slovíčkaření, ale velká fotka je co? 20MB raw nebo 10MB jpg? I pro případ 10MB fotek je 100 fotek, jeden menší výlet, 1 GB dat. Tedy 1000 vteřin při 8 Mbit/s (beru jen tisícové převody) to je skoro 17 minut. A nedejbože dělat videa. 8 Mbit je podle mě základ u kterého si člověk při posílání fotek možná nevyrve vlasy když má čas, ale ne "velmi dobře použitelná" rychlost. Pokud vím, tak upload je mrven uměle, linka by zvládla víc. Ale holt je třeba snažit se dohonit paka z UPC, kteří co nevidět budou mít 1000/10 *smajlík blíjíci střeva*

Reklama