8 tipů na nejlepší herní konzole [Vánoce 2017]

Nechcete se krčit za stolem, složitě vybírat hardware, ladit nastavení PC hry a ani nepohodlně hrát hry na mobilu? Konzole jsou řešením, které není drahé, má exkluzivní tituly a dnes již zdaleka nemusí sloužit jen pro hry. Kterou herní konzoli ale vybrat?

6
Herní ovladač
Ilustrační foto (zdroj: quakeboy / Pixabay)

Nvidia Shield TV

Konzole od Nvidie sice byla představena již na jaře 2015, ale pořád jde o nejlepší zařízení se systémem Android TV. Hardware Shieldu ještě nezastaral a pro potřeby hraní dostačuje i v roce 2017. Možností máte habaděj. Konzole podporuje mobilní hry pro Android, Nvidia navíc sama některé tituly optimalizovala nebo nechala portovat z PC (Half-Life 2, Crysis 3, Doom 3…). Kromě toho s ní můžete streamovat hry z domácího počítače (zdarma) nebo z internetu (za peníze).

Nvidia Shield TV
Nvidia Shield TV

Služba GeForce Now vám za 10 eur měsíčně zpřístupní katalog několika desítek her. Kvalita obrazu závisí na rychlosti internetu. K vám totiž putuje video, směrem od vás pak ovládací povely. Díky serverům umístěným v Německu si s kvalitní linkou skoro ani nevšimnete, že hra neběží lokálně. Nvidia Shield navíc poslouží i jako výborný multimediální přehrávače s podporou 4K a HDR. Zde si můžete přečíst recenzi Nvidia Shield TV 2017 a recenzi Nvidia Gamestream a GeForce Now.

Cena od: 6000 Kč (k dispozici je i dražší verze Pro s integrovaným 500GB diskem)

Jednou větou: Shield TV je nejuniverzální konzolí vhodnou pro video i hry.

Apple TV 4K

Pokud spíš než Googlu holdujete Applu, měli byste vyzkoušet jeho televizní krabičku. Ta funguje obdobně jako Android TV. Slouží jako multimediální centrum s hromadou aplikací, ale zároveň může zabavit jako jednoduchá herní konzole s tituly pro iPhony a iPady. Apple TV se ovládá jednoduchou „dálkou“ (ta je v balení) nebo iPhonem. Koupit ale samozřejmě můžete i gamepad s Bluetooth.

Apple TV 4K
Apple TV 4K

Apple navíc po letech konečně přinesl zásadní aktualizaci. Apple TV 4K, jak název napovídá, podporuje 4K video, HDR a hlavně má výkonnější procesor A10X, který oceníte i při hraní her. V obchodě si proto dejte pozor, abyste nekoupili starší Apple TV 4. generace. Ta je pomalejší a podporuje jen Full HD video.

Cena od: 5000 Kč

Jednou větou: Ideální možnost, jak si zahrát (některé) oblíbené hry z iPhonu na velké televizi.

Xbox One S

Původní Xbox One se přestal vyrábět, k dispozici je jen vylepšený model S. Microsoft zmenšil tělo o 40 %, lehce navýšil výkon, integroval dovnitř napájecí zdroj a uvedl i 2TB model. Dodávaný gamepad je pak protiskluzový a slibuje dvojnásobný dosah. Hlavní novinka se ale týká videa. Xbox One S podporuje rozlišení 4K a HDR u streamovaných filmů (zatím jen Netflix) a také Ultra HD Blu-ray. To z něj dělá i jeden z nejdostupnějších přehrávačů nové generace filmových nosičů.

Microsoft Xbox One S
Microsoft Xbox One S

Kdo to s hraním myslí vážněji, pro něj je určen Xbox One X. Pokud vám nevadí nižší snímková frekvence i rozlišení, i na Xboxu One S si užijete exkluzivity jako Quantum Break, Halo, Forza, Gears of War, Titanfall či Ori And The Blind Forest. (Všechny jsou k dispozici i pro Windows PC.)

Cena od: 5700 Kč

Jednou větou: Mimo hraní potěší bohatou nabídku aplikací a poslouží jako přehrávač Ultra HD Blu-ray.

Xbox One X

Xbox One má oproti PS4 jen poloviční prodeje a také méně dostupných exkluzivních her, ale Microsoft uzmul jiný primát. Xbox One X je dosud nejvýkonnější konzolí. Hrubý výkon grafiky je oproti modelu One S více než čtyřnásobný a oproti PS4 Pro pak o 40 % vyšší. Ve hrách si tak „iksko“ může dovolit běžet i v rozlišení 4K nebo při 60 snímcích za sekundu. Kombinace obou zlepšování ale není vždy dostupná.

Microsoft Xbox One X
Microsoft Xbox One X

Tvůrci již postupně vydávají aktualizace starších her, které umí vyššího výkonu využít a díky vylepšené grafice slibuje zase nový zážitek. Microsoft bohužel trochu podcenil kapacitu pevného disku. Xbox One X má 1TB HDD, ale některé vylepšené hry mají i přes 100 GB. Je mimochodem až neuvěřitelné, jak je One X malý (nejmenší Xbox v historii) a přitom jej lze i dobře a ne moc hlučně uchladit.

Cena od: 13 300 Kč

Jednou větou: Technicky nejpokročilejší konzole pro ty, kteří mají 4K HDR televizor.

PlayStation 4 Slim

Základní PS4 byl v roce 2016 aktualizován. Má nižší spotřebu, menší tělo, ale jinak jde o totožnou konzoli se stejným výkonem i výbavou. Dnes má smysl kupovat ji kupovat jen případě, že narazíte na zajímavou akci, případně výhodnou sadu s hrou. Model s 1TB diskem lze koupit okolo 7000 Kč. Za 8000 Kč by už neměl smysl, protože příplatek za lepší verzi Pro by byl jen přibližně 1500 Kč.

Sony PlayStation 4 Slim
Sony PlayStation 4 Slim

I nePro verze vás zabaví, spustíte na ni všechny hry, jen nepoběží v takové technické kvalitě a nevyužijete naplno PS VR. Jen u Sony si můžete zahrát pecky jako Uncharted, Bloodborne, Gran Turismo, The Last Guardian, The Last of Us, Until Dawn nebo Horizon Zero Dawn. PS4 se spíš hodí jako doplněk k PC, neboť řadu her pro Xbox One si můžete zahrát i ve Windows.

Cena od: 6300 Kč

Jednou větou: PS4 nabídne největší katalog her a nejvíce exkluzivních titulů.

PlayStation 4 Pro

PS4 Pro oproti normální PS4 nebo Slimu přináší 2,5× výkonnější grafiku, které už nebudou dělat problém hry v rozlišení 1080p. U některých méně náročných pak zvládne i 4K. Novinkou je podpora her v HDR. Ve stejné kvalitě (HDR a 4K) pak zvládne i streamované video, na rozdíl od Xboxu One S/X ale nepřehraje Ultra HD Blu-ray. Zato si poradí s virtuální realitou, budete však potřebovat zvláštní brýle PS VR. Jejich cena klesla k 8000 Kč.

Sony PlayStation 4 Pro
Sony PlayStation 4 Pro

Oproti starší generace má nově Bluetooth 4.0 a především Wi-Fi 802.11ac. Kvůli lepší výbavě je však PS4 Pro nepatrně větší. Hráči se mohou těšit také na nový ovladač. Aktualizovaný DualShock 4 má světelný pruh i nad touchpadem. Ve hrách bude stejně jako dřívější proužek vepředu informovat o zdraví postavy.

Cena od: 9500 Kč

Jednou větou: Nejlevnější vstupenka do pořádné virtuální reality.

Nintendo Switch

Japonci v roce 2017 ukázali, jak zkombinovat handheldovou a stolní konzoli. Switch je díky modulárnímu konceptu obojím. Má podobu 6,2palcového tabletu, ke kterému lze z boků připevnit ovladače. Případně tablet vložíte do dokovací stanice připojené k televizoru a z ovladačů uděláte gamepad. Hru tak můžete začít doma v obýváku a dohrát ve vlaku cestou do práce. Výbornou funkcí je, že hry koupené na cartridgích není třeba instalovat, rovnou se spustí. Tak jako tomu bývalo v minulosti.

Nintendo Switch
Nintendo Switch

Pokud máte rádi Maria a Zeldu, je to konzole pro vás. Co do počtu her se Switch zatím nemůže s Xboxem One nebo PS4 měřit. Tyto konzole ale mají několikaletý náskok, pro Switch budou tituly teprve přibývat. Je škoda, že konzole vůbec nevyužívá toho, že má podobu tabletu. Switch prakticky nelze použít jako přehrávač videa, chybí mu plnohodnotný webový prohlížeč i app store. Holt je to herní, ne multifunkční konzole. Online multiplayer bude jako u konkurence od roku 2018 placený.

Cena od: 8500 Kč

Jednou větou: To nejlepší, pokud chcete hrát doma i v „terénu“.

Nintendo Classic Mini: SNES

Pokud si naopak chcete vychutnat staršího Maria či Zeldu (a nechcete pirátit ROM do emulátorů), Nintendo pro vás připravilo remake konzole Super NES z roku 1990. Nepodporuje cartridge, všechny hry má již předinstalované. Ke konzoli firma dodá dvojici gamepadů, připojit půjdou také ty původní. Obraz i zvuk do televize poputuje moderně přes HDMI.

Nintendo Super NES Classic Edition
Nintendo Super NES Classic Edition

Super NES Classic Edition bude obsahovat těch 21 her: Contra III: The Alien Wars, Donkey Kong Country, EarthBound, Final Fantasy III, F-Zero, Kirby Super Star, Kirby’s Dream Course, The Legend of Zelda: A Link to the Past, Mega Man X, Secret of Mana, Star Fox, Star Fox 2, Street Fighter II Turbo: Hyper Fighting, Super Castlevania IV, Super Ghouls ’n Ghosts, Super Mario Kart, Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars, Super Mario World, Super Metroid, Super Punch-Out!!, Yoshi’s Island.

Cena od: 3500 Kč

Jednou větou: Retro konzole vám připomene a dětem ukáže, jak se hrálo před 30 lety.

8 tipů na nejlepší herní konzole [Vánoce 2017]
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas/ů

6 KOMENTÁŘE

    • Ale vůbec nevadí. Na xbox si sice vybírám z většího množství her, než kolik jich je k dispozici na PS4 (zpětná kompatibilita totiž), ale nevadí mi, že to číslo obracíte. Nevadí mi ani opakování dávno neplatného tvrzení, že se PS4 prodalo dvakrát víc. Ale když už se vůbec zniňuje irelevnatní údaj jako počet prodaných kusů, proč tam není nic o tom, jak velký prodejní hit je Switch?
     Vadí mi taky článek, kde se srovnávají hrušky s jablkama. Kde jsou skutečné konzole vedle Apple TV a retrohraček. Proč tam teda není Raspberry, když je tam Apple nebo Shield?
     Mimochodem PS4 exkluzivní tituly jde taky hrát na Windows. Teda teoreticky, kdyby Playstation Now streaming byl skutečně použitelný.

     • Tohle není recenze, ve stručnosti jsem jen shrnul hlavní info.

      1. PS4 64 milionů kusů, Xbox One 31 milionů http://www.vgchartz.com/analysis/platform_totals/
      2. Switch je zatím hit ve srovnání s neúspěšným Wii U. Za půl roku Nintendo prodalo 7 milionů konzolí. Stejně rychle rostl i PS4, byť u něj v tom půlroce byly Vánoce. Uvidíme, jak na tom po Novém roce bude Switch.
      3. Všechno to splňuje definici herní konzole (nejmíň tedy ta Apple TV, která v základu nemá gamepad). RPi tady není, protože to není konzole, pro kterou by někdo psal hry. A nejde s tím hrát hned po rozbalení, je to geekovina, kterou člověk musí nejdříve složit a nastavit. (RPi je samozřejmě geniální deska, která toho hodně změnila, ale prostě to není konzole.)
      4. PS Now je nouzovka, která u nás stejně ani není dostupná.

     • Já sice celkové prodeje považuju za irelevnatní – BudLight je světově nejprodávanější pivo, ale určitě není nejlepší – jenže Switch je na nejlepší cestě prodat 15milionů kousků za první rok na trhu (už teď roste rychleji než jakákoli playstation nebo xbox a to ještě nebyly žádné velké nákupní svátky). To se ještě žádné herní konzoli nepovedlo.
      Plus online Nintendu už funguje, od 2018 bude placený, zatím je ve fázi „free preview“.