Alder Lake bude ještě rychlejší. Intel prý chystá Core i9-12900KS s 5,2 GHz na všech jádrech

16
Intel Core i9 9900KS 02
Balení Intel Core i9 9900KS má označení speciální edice
-
Zdroj: Intel

Intel chystá speciální edici procesorů Alder Lake s ještě vyšším výkonem, která naváže na tradici i9-9900KS. Mělo by jít o nové nejvýkonnější CPU pro hry, které to ještě víc zkomplikuje Ryzenům s 3D V-Cache, jež chystá AMD jako odpověď na Alder Lake.

Intel minulý měsíc vypustil první procesory Alder Lake a s nejvyšším modelem Core i9-12900K získal vedení v jednovláknovém i herním výkonu. Intel ale tímto možná ještě neskončil. Objevily se informace, že chystá ještě výkonnější model či speciální edici procesoru, Core i9-12900KS. To by mělo ještě vyšší výkon a pojistilo Intelu vedení proti případnému protiútoku AMD s procesory vybavenými 3D V-Cache.

Že Intel patrně chystá tento model Core i9-12900KS, píše web VideoCardz, jenž to údajně zjistil u zákulisních zdrojů. Vzorky toho procesoru už prý totiž testují výrobci desek, takže by mohla být slušná šance na skutečné vydání.

Označení KS s objevilo na trhu před časem v roce 2019. Šlo o vylepšení osmijádrového modelu Core i9-9900K, které spočívalo v tom, že Intel z jeho jednovláknového boostu 5,0 GHz udělal frekvenci udržitelnou na všech jádrech, procesor měl tedy v té době rekordní all-core boost 5,0 GHz (proti 4,7 GHz u i9-9900K). Šlo o omezenou edici, která se po několika měsících přestala prodávat.

Intel Core i9 9900KS 1600
Intel Core i9 9900KS (Zdroj: Intel)

Intel Core i9-12900KS by patrně mohlo zopakovat tuto ideu. Nynější Core i9-12900K má maximální jednovláknový boost 5,2 GHz (původně byl dokonce možná zamýšlený 5,3 GHz, ale podle jistých známek si to Intel pak rozmyslel poměrně krátce před vydáním), ale jeho maximální boost pro všechna velká jádra (P-Core s architekturou Golden Cove) je jen 4,9 GHz.

Intel Core i9-12900KS by mělo podle VideoCardz mít tedy opět all-core boost 5,2 GHz pro všech osm výkonných jader P-Core. O tom, zda se třeba přece jenom nezvýšil jednojádrový boost na těch 5,3 GHz, zatím informace nejsou. Je možné, že tedy opět půjde o CPU, které bude mít identický boost pro jedno až osm jader.

Toto by mohlo přinášet znatelné zlepšení ve hrách, kde omezení maximální frekvence jen na jedno až dvě vlákna mohlo přinášet určitá zpomalení v momentech, kdy hra vytěžuje vláken více. Procesor by díky tomu mohl ještě o kus navýšit vedení Intel Core 12. generace nad Ryzeny 5000 ve hrách. Také by se mohl zlepšit výkon v mnohovláknových aplikacích, ale je otázka, zda řízení frekvencí kvůli limitu PL2 dosažený výkon nepřistřihne dříve, než bude CPU mít možnost vytočit všech osm Golden Cove na 5,2 GHz. Intel by ale asi mohl maximální spotřebu v boostu zvýšit a pak by se zde toto omezení uvolnilo.

Intel Core i9-12900K (Zdroj: HWCooling.net)

Core i9-12900KS by nicméně také mohlo používat speciální „bin“, tedy vytříděné křemíky s lepšími vlastnostmi, které budou schopné dosáhnout vyšších taktů při stejné spotřebě. To by mohlo reálně dosažitelnému all-core boostu pomoci i tehdy, pokud by se PL2 nezvyšovalo ze současných 241 W. A pokud by šlo skutečně o výběrový křemík, pak by asi také čipy i9-12900KS také mohly být schopné vyšších přetaktování než i9-12900K.

Zatím není známo, kdy Intel tento procesor vydá. Mohl by ho ale oznámit příští měsíc na CES 2022 během své prezentace, kdy nejspíš budou odhalené také procesory Alder Lake s 65W35W TDP.

Cena procesoru Core i9-12900KS zatím také není známá, pravděpodobně by asi mohla být vyšší než u i9-12900K. A je také možné, že opět může jít o speciální edici procesoru, která třeba může být prodávána jen po omezenou dobu.

Zdroj: VideoCardz

Alder Lake bude ještě rychlejší. Intel prý chystá Core i9-12900KS s 5,2 GHz na všech jádrech
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 10 hlasů

16 KOMENTÁŘE

 1. AL se dost povedl a pokud to ještě vylepší tak jen dobře že zatlačí na AMD kde jim moc narostla křídla s cenotvorbou. Problém 12gen platformy je ale hlavně v dostupnosti DDR5 – kdo nenakoupil včas musí jít do DDR4 nebo si pořádně připlatit…

  • Toto IMHO bude taký výkrik ako dobehnúť a prekonať najlepšie AMD CPU aj v multi core. Totálne vyšponovaný, max. žravy a aj dráhy CPU. Len taká imidžovka pre Intel, že je „KING“ 😃 Tipujem aj biednu dostupnosť.
   Pre veľké percento ľudí budú oveľa viac zaujímavé práve cpučka z druhej strany spektra, čiže nieK i3, i5 atď …

     • Já bych „… ve hrách a běžných situacích…“ viděl běžnou potřebu BFU. Blender je už přeci jen poněkud speciálnější softvér, a kdo ho používá nebo chce používat nějak smysluplně, tak si pořídí i odpovídající HW. Ve smyslu tohoto nasazení je/bude spotřeba AL on par s řízky.

      • „Ve smyslu tohoto nasazení je/bude spotřeba AL on par s řízky.
       .. tak v blenderu zrovna je spotreba specialne 12900k doslova katastroficka oproti 5900/5950x. Podle techspotu to bylo 120+W navic, pokud si to dobre pamatuji.
       Co se tyce jineho nasazeni, ne-MT nasazeni, tam souhlasim, je spotreba AL v pohode, dokonce muze byt i lepsi nez Zen3.

      • Ale to je jednoduché, jestli je tvoje dealmaker aplikace Blender, a vadí ti ta občasná (občasná proto že jsme v poloprofi a amatérských kruzích jak říkáš) spotřeba, tak si pořiď AMD 🙂 Pro mně jsou to elektro cady a gamesy, potřebuju singlethread, nějakou spotřebu v Blenderu ti dlabu 🙂

      • Ze dlabes na blender a jiny MT SW je samozrejme tvoje vec. Nemusis ale zamerne lhati o tom, ze AL zere jen v ‚power benchmarcich‘, potoze to neni pravda.

 2. A kde sú už nejaké úniky s Ryzen 3D? Podľa nemenovaného zdroja už výroba beží od začiatku decembra. TR5000 začiatkom marca, dúfam aspoň ZEN3+ 6nm, alebo tiež 3D. Ryzen 3D február? U Nvidie a Intelu ide marketing na plné gule a AMD je ako keby mŕtve. Raz za mesiac vyjde dačo s Epycom a to je všetko. Niekto môže namietať, že ako dobre si stráži úniky, ale čušať do konca nie je podľa mňa úplne dobre. Tento ADL bude len pre fajnšmekrov. Už teraz sa dá obyčajné K dobre potuniť a vyhnať pár jadier aj k 5.4 samozrejme s adekvátnym chladením. V hrách to žere viac-menej ako 5950X, s výnimkami ako CP2077 a FC6. Vo full loade ako obyčajne Intelovsky. Mňa napr. štve réžia na mojom 3900X. V noci nechám zapnutý PC a dám power saver profil, jadrá žerú 5W pri odpojenom jednom čiplete a 1750MHz, ale ako celok 30W Package.

  • Tohle mě taky zajímá no, skoro to vypadá že těch zen3D procesoru bude málo a neplánují jich dělat víc kvůli kapacitám které radši využijí na serverové CPU, tak radši moc nedělají reklamu aby pak neměli vyprodáno hned prvních pár hodin.. nebo jestli jsou nějaké problémy kvůli kterým budou mít zpoždění? Kdoví.

   • Chcem si urobiť radosť a zobrať posledný 5900X 3D ak ešte pôjde do X470, tak už netrpezlivo striehnem na nejaké náčrty výkonu, hlavne som zvedavý na aplikačný výkon oproti konvenčným ZEN3. Hrám bude chutiť L3, Milan X tiež profituje vo vybraných veciach, mňa zaujíma Adobe, DaVinci, Blender, odozva systému a či neutrpia takty. Týždeň dozadu som videl niekde na videu test nového kúsku B2 bez 3D a neboli tam vidieť žiadne zmeny. Tak pravdepodobne len zlepšili výťažnosť.