Intel Core i9-9900KS je tady. Překvapení v ceně a záruce, prodávat se bude jen do Vánoc

Do obchodů zítra jde speciální osmijádro Intel Core i9-9900KS, které nakonec stojí jen o pár dolarů víc než i9-9900K. Pozor ale, na prodej bude jen krátce.

55

Od května, kdy Intel oznámil speciální osmijádrový procesor Core i9-9900KS s all-core boostem 5,0 GHz, se o něm dost mluvilo (včetně komentářů pod články na našem webu). Včera shodou okolností o státním svátku Intel Core i9-9900KS také slavnostně uvedl na trh, přičemž během pár dní ho začne i prodávat. Pojí se s tím nakonec hned několik překvapení. To první: nakonec bude stát o hodně méně, než to vypadalo. To druhé: opravdu půjde o speciální edici – má se totiž prodávat jen omezenou dobu.

Core i9-9900KS uvedeno, 127W TDP potvrzeno

Specifikace Core i9-9900KS nebyly tajemstvím: procesor má stejný 14nm (přesněji 14++ podle nomenklatury Intelu) křemík Coffee Lake Refresh jako již existující Core i9-9900K, s osmi jádry a HT (16 vlákny), 16MB L3 cache, integrovanou grafikou UHD 630 a řadičem PCI Express 3.0 ×16 pro samostatné GPU. Na čipsetech Z370/Z390 je to rozdělitelné na ×8/×8 jako obvykle.

Oproti původnímu osmijádru je ovšem Core i9-9900KS taktováno výš. Už základní frekvence je 4,0 GHz (místo 3,6 GHz) a zejména je odlišné turbo. U i9-9900K je jeho maximální frekvence odstupňovaná podle toho, kolik jader je aktivních – při všech aktivních může běžet maximálně na 4,7 GHz, s jen jedním nebo dvěma dokáže jít na 5,0 GHz. A toto u nového Core i9-9900KS odpadá, tento procesor má 5,0GHz turbo pro všech osm jader najednou. Tato frekvence je stále maximum i pro jedno jádro/vlákno, ale nyní na ní procesor bude běžet asi téměř vždy. Zejména ve hrách by to mělo v nějaké míře zvednou FPS, pokud byla hra limitována výkonem CPU. Intel proto o Core i9-9900KS říká, že jde o nejrychlejší herní procesor, nyní ještě vylepšený.

Intel Core i9 9900KS 1600
Intel na IFA 2019 prezentuje Core i9-9900KS

Co nebylo dosud oficiálně známo, je TDP. To je nakonec přesně na hodnotě 127 W, která unikla před časem neoficiálně. Intel jinak uvádí, že procesor je „kompatibilní s existujícími deskami platformy Z390“. Toto by ale asi nemělo znamenat, že na jiných čipsetech nepoběží, počítám, že fungovat by mělo všude, kde napájecí kaskáda zvládne dodávat 127 W (respektive více, 127 W platí pro základní frekvenci, ne pro turbo) a s tím spojený proud. To nemusí platit pro všechny levnější modely, protože doposud (a platí to už snad deset let) na socketech LGA 115x nikdy CPU neměla TDP přes 95 W.

Aktualizace: Kam může jít spotřeba v turbu?

Zatímco 127W TDP je stanoveno pro základní takt, například web Golem.de uvádí, že čistě dle specifikací Intelu by spotřeba v turbu měla být až 159 W. To je totiž takzvaný limit PL2, který specifikace Intelu uvádí jako přípustnou spotřebu v boostu, který by ale dle specifikací mohl být časově omezený a po vyčerpání rezervy chlazení by se CPU mělo vrátit spotřebou na limit PL1, jenž se rovná TDP. Pro srovnání, 95W Core i9-9900K má oficiálně stanovenou hodnotu pro limit PL2 na 119 W, a mělo by tedy běžně na tuto hodnotu spotřeby chodit při boostu. Tyto hodnoty by měly být odvozené jako 1,25× TDP/PL1.

Intel Core i9 9900KS power limity
Limity spotřeby v turbu pro Intel Core i9-9900KS (Zdroj: Golem.de)

Komplikace ale je, že tuto hodnotu PL2 (a také dobu, po kterou může CPU spotřebovávat PL2 místo jen PL1) mohou výrobci počítače či desky změnit. Doba, po kterou může CPU spotřebovávat elektřinu až do limitu PL2 místo PL1/TDP, bývá nastavená v podstatě na nekonečno, takže CPU v zátěži boostuje a spotřebovává více energie trvale. Golem.de uvádí, že jím testované desky Asus zvedaly defaultně limit spotřeby PL2 na 200 W, a to jak pro nové Core i9-9900KS, tak i pro běžné Core i9-9900K. Tato nastavení desek jsou asi důvodem, proč může spotřeba Intelů v testech být rozdílná, a znamenají, že například u Core i9-9900KS byste v náročném softwaru (intenzivní zatížení jednotek AVX2/FMA) mohli mít spotřebu i přes oněch 159 W, případně u i9-9900K přes oněch 119 W (což v recenzích nebylo neobvyklé).

Například ComputerBase uvádí, že při stress testu Prime95 Small FFT s enormní zátěží SIMD jednotek včetně AVX měli bez manuálního vynucení 159W limitu spotřebu celé sestavy až na brutálních 386 W. Prime95 s AVX je ovšem extrém, který není reprezentativní. Ale v normálnějším testu plné zátěže vyšla ComputerBase spotřeba celé sestavy bez vynuceného 159W limitu pořád ještě dost vysokých 285 W. Toto se ovšem bude asi skutečně hodně lišit podle měřené úlohy a také desku od desky, v některých recenzích jsou vidět i čísla o pár desítek wattů nižší.

 

V obchodech zítra, za necelých 14 tisíc

Včera byl procesor Intelem oficiálně uveden, ale ještě pořád jen na papíře. Prodávat se začne až 30. října, takže vlastně zítra. Zítra by také měly vyjít recenze, protože výkon je zatím pod NDA právě do 30. Včera měli údajně recenzenti povoleno jen ukázat unboxing, pokud platí starší uniklé informace. Každopádně byste ale měli zítra možnost si tuto specialitu koupit, a to ze „pouhých“ 513 $, což je doporučená cena. Není to zrovna málo, ale Core i9-9900K stojí oficiálně 488 $, takže relativně k němu je nakonec příplatek za speciální verzi KS opravdu překvapivě uměřený. S DPH by to v našich luzích a hájích mělo dělat nějakých 13 600 Kč (532 €).

Intel Core i9 9900KS 02
Balení Intel Core i9 9900KS má označení speciální edice

Množství je omezené, prodávat se bude jen do konce letoška

Co je ovšem podstatné: Intel uvádí, že Core i9-9900KS má status speciálního modelu. V tom smyslu, že nebude dostupné neomezeně. V tiskové zprávě je uvedeno, že počet vyrobených kusů je omezený, nevíme nicméně, na kolik kusů. A v prodeji je Intel hodlá mít jen do konce letošní (před)vánoční sezóny, takže zhruba do konce roku. Je samozřejmě možné, že když potom nějaké zůstanou v distribuci, ještě se doprodají, ale stejně tak by asi taky teoreticky mohlo nastat, že při větším zájmu vyrobená série zmizí ještě dřív.

Šarže by ale asi neměla být úplně nepočetná, protože Silicon Lottery již oznamuje, že bude nabízet Core i9-9900KS binové s garantovaným OC, jak to obvykle provádí. Dostupné by snad měly být už během pár dní, od 3. listopadu (novembra pro mezinárodní čtenáře).

Intel Core i9 9900KS 04
Intel Core i9 9900KS

Zkrácená záruka?

Další neobvyklost, která by ale už snad v praxi neměla být tak důležitá, se týká záruky. Intel ji zdá se pro Core i9-9900KS zkrátil na jeden rok, byť normální oficiální záruka na procesory prodávané v boxovaném balení je u něj tři roky. Nicméně u nás/v EU byste coby koncový uživatel stejně měli dostat dvouletou záruku ze zákona (od prodejce), takže nejde o až takový rozdíl.

Intel is providing a one-year warranty on both the box and tray versions of this processor due to its limited volume.

Jaký je důvod zkrácení záruky? Asi se zde vynoří spekulace, zda vyšší TDP/napětí pro 5,0GHz turbo třeba nemůže jít na úkor životnosti (stejně jako se tak spekulovalo u Ryzenů 3000), ale ty pravděpodobně opět nebudou moc opodstatněné, obavy o spolehlivost bych neměl. Podle Intelu je důvodem to, že produkt bude nabízen jen po omezenou dobu a jde o speciální edici s omezeným množstvím. Tím pádem by dejme tomu po těch dvou letech mohlo být logisticky obtížné či nešikovné stále držet na skladě zásobu těchto procesorů pro případné náhrady odešlých kusů v rámci záruky.

Tip: Core i9-9900KS vyjde 30. října. Už unikly testy výkonu, OC, spotřeby… a IPC?

Galerie: Předběžné testy Intel Core i9-9900KS (Tom’s Hardware)

Intel Core i9-9900KS je tady. Překvapení v ceně a záruce, prodávat se bude jen do Vánoc
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94%) 10 hlasů

55 KOMENTÁŘE

 1. Tak tá cena za kremíkový klenot je fantastická. Najviac očakávaný parameter, teda potrebné napetie pre takt všetkých jadier na 5GHz vychádza famózne – konštatovanie recenzenta :
  “ já se na základním napětí dostal na 5,1 GHz „

     • Však práve preto má i9-9900KS za tú cenu ohromnú hodnotu a keďže
      5.0-5.1GHz dosahuje na základnej voltáži, spotreba i teploty budú OK.
      Kto počká na Comet Lake pre desktop /2 mes./ bude odmenený stejne tak vysokou frekvenciou all core, pričom cena procesora 8c/16t by mala byť ešte podstatne nižšia. Hráči a užívatelia programov využívajúce/profitujúce z vysokých frekvencií budú mať skvelé možnosti.

      • do určité míry chápu tvé nadšení, ale že by to bylo nějaké terno s nevímjakou hodnotou. .. možná jako sběratelský kousek pro magory, co nevědí co s penězi, nebo pro der8tauera, který do deliduje a udělá na něm nějaké hokuspokusy … kdo chce výkon, dávno ho má …

      • Práve ten výkon dnešných procesorov je žalostný, nejde o exel, či internetový prehliadač, ale na prácu. Pretočené 16-jadro exportne hodinu videa 10-bit 4K/60p H.264 do H.265 za 5-8 hodín podľa filtrov, upscal jedinej 40MPx fotografie za pomoci AI trvá dlhé minúty. Práve preto veľmi vítam iniciatívu vývojárov/výrobcov softu pri implementácii HW akcelerácie GPU.

      • Protože mvladar. Když jsem mu nedávno psal, že ten svůj HEDT cpe pomalu do každé diskuze a naznačil, že by se v jeho případě mohlo jednat o projev OCD, tak prý trepem sprostosti 😉

 2. Chtěl jsem napsat vánoční dárek od intelu, ale pak mi to nějak došlo, že dárak by měl bejt zadarmo… Nébó když né úplně zadarmo, tak takty navíc v ceně nižšího modelu, nébó prodloužená záruka na 10let, nébó tričko v ceně s nápisem jsem…

 3. Cena je úplně v pohodě.. ve srovnání s 9900K. Pokud chce někdo top cpu na hry, tak nemá smysl šetřit litr a koupí rovnou tohle. Jinak výkon dle očekávání, záležet bude na možnostech OC. Pokud by byl limit OC jen 5.1 -5.2 GHz, tak by to pro mě bylo spíš zklamání, protože stejný výkon už tu je rok v podobě binnovaných 9900K.

   • Ano, to je mi jasné. Jen mě trochu překvapila cena, myslel jsem, že Intel uviděl příležitost jak si přivydělat binningem, když o to určitá sorta lidí má zájem a tak trochu napálí cenu. Ale jestli je rozdíl jen 1000-1500,- tak to je nic.. (pokud teda zároveň nezlevní 9900K)
    Právě protože ten binning dělal přímo Intel z obřího množství kusů, tak by to měly být opravdu mega výběrové kousky, uvidíme z recenzí, kam se OC dostane.

 4. AMD už reportovalo finančné výsledky za 3Q. Stručne – očakávané tržby 1.81mld. boli takmer splnené, očakávaný zisk 15cent na akciu sa nepodarilo dosiahnuť. Výhľad na 4Q mierne za očakávaním finančníkov, hodnota akcií po zverejnení výsledkov poklesla.

     • jfb, nič som necitoval, dal som ti link na články, tak nepanikár. Výsledky AMD sú dobré, ale žiaden wau efekt sa nekoná, jak si niektorí predstavovali. Pokles hodnoty akcií zrejme vyvolal nie príliš sebavedomý odhad na 4Q.

      • Ten „ne příliš sebevědomý“ odhad Q4 znamená absolutně historicky nejlepší výsledky. Nevím, co by ještě spekulanti ještě chtěli…
       Ty jsi dokázal napsat zprávu, která je tvrdě optimistická tak, jako by ty výsledky nebyly nic moc. To je prostě ten nejhorší typ lži – polopravda.

      • Sa zobuď, moja informácia neni žiadne klamstvo, že si ty čakal rachot šampáňa a realita má dve strany mince je tvoj problém.
       A už mi nepíš, nemám náladu na tvoje ufňukané sprostosti…
       Odhad na 4Q si mýliš s výsledkom…jáj…to je úroveň…

      • Já nic nečekal¨. JInak AMD čeká na Q4 historické příjmy. Tak nevím o čem blábolíš.

      • Ježíš, ty si nechápavý truhlík, však to máš v tom linku. Jednoducho analytici očakávali viac a odhad na 4Q je 2.15mld, no samo AMD odhaduje do 2.15mld., preto hodnota akcií klesla….

      • @jfb..Vladar je normalni trolici pitomec (tim se omlouvam JO), ktery nema jinou napln v diskusich, nez achat nad zpravami Intelu a hanit cokoliv, co jde v jeho ocich z konkurencniho tabora a neystale vyvolavat flame.
       Necekej od neho zadne normalni vyjadreni..

       Vysledky AMD jsou skvele, hlavne kdyz se podivas, na narusty, ktere jsou tazeny hlavne narustem prodeju desktopu. Osobne si nemyslim, ze Navi zatim nejak vyznamne prispiva. Servery maji prijit ve ctvrtem a nekdy v pulce pristiho roku lze ocekavat objednavy na nove konzole, takze tahle cast bude vykazovat nejspis velky rust taky. Uz tech 2,1Miliardy na pristi ctvrtleti je neco, co asi neocekaval ani nejzarytejsi fanousek AMD, pred rokem 2017..

      • tombíku, kde som napísal lož, ha ?
       Tak láskavo prestaň trolliť a napádať za pravdu..huh…

 5. Přidána malá aktualizace k reálné spotřebě (v turbu/plné zátěži).
  Oficiálně by asi limit PL2 pro turbo měl být 159 W, ale desky to asi typicky ignorují a nechají ho brát víc (pro vyšší výkon).

  • Pěkná moc není, když záměrně vynechávají přímého cenového konkurenta R9 3900X. Ale ono by to vypadalo špatně, kdyby furt vedl konkurenční CPU ve výkonových testech. Naštěstí v handbrake tomu slavnýmu 5.3G natrhnul otvor i R7 3700X s o 50W menší spotřebou, takže jsem se i pobavil. Ve hrách ušmoulané jednotky FPS jsou až k smíchu opět. Shrnuto podtrženo ani 5.3GHz tomu CPU nepomohlo, aby byl atraktivní z jakéhokoliv výkonového důvodu.

 6. Co je na zimu lepsie?elektricky radiator alebo tento intel samovar?vzhladom na vstupnu investiciu by ten radiator bol lepsi ale v tych nakladoch je asi lepsi na vykurovanie 250w odber na CPU,takze 500 dolarova investicia sa moze po par rokoch vratit…alebo co taky radiator s cpu intel?to by mohlo byt zaujimave ak by to predavali ako taky bundle balíček