Intel uvádí Core i9-9900KS s 5GHz na všech jádrech a preview výkonu 10nm čipů Ice Lake

71

Včera AMD odhalilo Ryzeny 3000 s jádry Zen 2, které jsou docela zajímavé mimo jiného i proto, že přinášejí novou architekturu a 7nm proces v době, kdy Intel už dlouho nový proces nebo jádro neuvedl. Ovšem Intel také nespí, a na CES by zřejmě také měl ukázat svou odpověď v podobě 10nm čipů Ice Lakearchitekturou Sunny Cove. Nicméně společnost s jednou reakcí přišla paradoxně ještě v neděli večer před odhalením Ryzenů 3000. Představila nový vysoce výkonný procesor Core i9-9900KS, který se asi stane novou špičkou CPU pro herní počítače, a také ochutnávku oněch 10nm čipů.

 

Intel Core i9-9900KS: nový král hráčů s 5GHz na všech jádrech

Core i9-9900KS na první pohled vypadá jako poměrně zmatečný produkt, vzhledem k tomu, že už je tu i9-9900K, i9-9900KF, nemluvě už o i9-9900X. Ovšem ve skutečnosti je to celkem jednoduše pochopitelný produkt. Core i9-9900K bere víceméně klasické Core i9-9900K a pouští mu do žil trochu (nebo možná i docela dost) steroidů. Zatímco Core i9-9900K má maximální turbo 5,0 GHz, ale je to jen pro maximálně dvě jádra a na všech osmi dostanete maximálně 4,7 GHz, u Core i9-9900KS tato variabilita odpadá. Ano, Core i9-9900KS má ve specifikacích „all-core“ boost 5,0 GHz, tedy tuto frekvenci může CPU nasadit pro všech osm jader (a 16 vláken) vytížených najednou.

Nejde nakonec o jedinou změnu, Intel také zvedl základní frekvenci z 3,6 GHz na 4,0 GHz. Je možné, že si to vynutí navýšení TDP z 95 W na nějakou vyšší hodnotu, ale to zatím společnost neprozradila. Jinak má procesor stále 16MB L3 cache, oficiální podporu pamětí DDR4 na 2666 MHz a pořád je také obsažená integrovaná grafika UHD 630.

Aby enormně vysoký turbo takt (pro všechna jádra) byl dosažitelný, používá Intel pro tyto procesory speciální výběrové čipy s nejlepšími vlastnostmi, ačkoliv jinak jde o stejný křemík jako pro i9-9900K. Rozvaděč tepla je u něj stále připájený a zřejmě by pro jeho provozování nemělo být třeba úplně exotické chlazení. Intel ukázal novinářům demo naživo, a tento procesor při něm byl nainstalovaný ve standardní (byť asi relativně dražší) desce se socketem LGA 1151 a chlazen AIO vodním chladičem.

Sestava s procesorem Intel Core i9 9900KS pro demo na Computexu AnandTech
Sestava s procesorem Intel Core i9 9900KS pro demo na Computexu 2019 (Zdroj: AnandTech)

Toto CPU má být normálně na prodej v běžných obchodech a zřejmě by nemělo jít o žádnou omezenou sérii, byť ho společnost označuje jako speciální edici. Ve hrách by díky konzistentnímu běhu na 5,0 GHz asi mohlo jít o zatím vůbec nejvýkonnější procesor, i když rozdíl proti normálnímu i9-9900K možná nebude zas tak velký (zda ale dokáže 5,0 GHz udržet úplně vždy i třeba pod AVX2 zátěží, to teprve uvidíme).

Pokud ale hráči budou chtít špičku bez ohledu na peníze, i9-9900KS se asi stane jejich novou metou. Zatím nevíme, zda to nebude vyváženo nějakou „prémiovou“ cenou, částku zatím Intel nesdělil. Také ještě není známo, kdy se Core i9-9900KS začne prodávat, ale Intel to nejspíš sdělí během své regulérní keynote.

Aktualizováno: dnes během keynote Intel prozradil, že tyto procesory se začnou prodávat až ve čtvrtém kvartálu (tedy mezi říjnem a prosincem). TDP a cena upřesněné nebyly, takže tyto informace asi budou zveřejněny až s vydáním. Je zajímavé, že bude vydání takto pozdě, protože jsme měli za to, že touto dobou už by na trh spíš mohlo jít už nové Comet Lake-S. Pokud už by na trhu byla desetijádra, bylo by zvláštní dělat exkluzivní speciální edici ze starších osmijader místo z tohoto nového křemíku. Že by Comet Lake-S nevyšlo letos na podzim, ale až příští rok?

Vzorek 10nm procesoru Ice Lake U pro notebooky. Druhý čip v BGA pouzdru je integrovaný čipset

Ochutnávka Ice Lake a jeho ambiciózního GPU

Druhou částí onoho „teaseru“ (pokud bychom si půjčili termit od filmařů), je asi vůbec první oficiální představení výkonu 10nm procesorů Ice Lake, které Intel publikoval opět v neděli před oznámením Ryzenů 3000. Ovšem s tím háčkem, že nejde o benchmarky pro jádra CPU, ale pro integrovanou grafiku. Ta má novou architekturu Gen11 a pokud jste už zapomněli, také poměrně velkou „šířku“ (64 EU).

Tip: GPU Gen 11 procesorů Intel Ice Lake: architektura, nové funkce, výkon

Jak se jen věci změnily… v minulosti byste asi nečekali, že se Intel při poměřování pinů s procesory AMD zaměří na benchmarky integrované grafiky, nicméně se stalo. V tiskovce Intel oznamuje velké navýšení výkonu proti stávajícím GPU architektury Skylake (Gen9), proti kterým má poskytnout až 2,08× vyšší výkon ve hrách (zlepšení se různí od +42 % po +108 %). Jde o srovnání 15W notebookového procesoru Ice Lake-U a 14nm Intel Core ii7-8565U (Whiskey Lake-U).

Preview GPU a AI vykonu Intel Ice Lake TomsHardware 01
Preview GPU výkonu Intel Ice Lake proti grafice Gen9 procesorů Whiskey Lake-U (Zdroj: Tom’s Hardware)

Grafiky Gen11 v noteboocích překonají Radeon Vega 10

Nicméně zajímavější je srovnání proti konkurenci – se zbrusu novým, ale stále ještě 12nm procesem (jenž je jen vyladěním 14nm procesu) vyráběným Ryzenem 7 3700U, uvedeným letos v lednu, a jeho grafikou Radeon Vega 10. V tomto případě ovšem jde o srovnání obou procesorů při nastavení na 25W TDP či typickou spotřebu.

Preview GPU a AI vykonu Intel Ice Lake TomsHardware 02
Preview GPU výkonu Intel Ice Lake proti Radeonu Vega 10 v Ryzenu 7 3700U (Zdroj: Tom’s Hardware)

Intel si proti integrovanému Radeonu ve svých oficiálních benchmarcích dokázal připsat vítězství, přičemž ve dvou případech sice dosahuje jen 94 a 98 % výkonu AMD, ale ve zbývajících sedmi testech poskytuje 103 až 116 % jeho herního výkonu a v průměru tedy celkem konzistentně vede. Jde ve všech případech o testy v rozlišení 1920 × 1080 bodů a nastaveních detailů Low nebo Medium.

Jak se toto Intelu povedlo? Jednak je zde faktor 10nm procesu proti 12nm výrobě Ryzenů. 10nm proces by měl Gen11 dodávat lepší energetickou efektivitu, která u mobilního GPU dovoluje vyvinout lepší absolutní výkon, protože strop spotřeby je poměrně drastickým omezením pro rozlet výpočetních jednotek. Druhý faktor ale bude asi také hodně důležitý. Ryzen 7 3700U měl v testu dvoukanálové paměti DDR4 na 2400 MHz (víc mobilní verze oficiálně nepodporuje), ale Ice Lake LPDDR4X-3733. Jeho pokročilejší paměťový řadič mu tedy dává velkou výhodu, propustnost by mohla být až o 50 % lepší. A na propustnosti výkon integrovaných grafik velmi záleží. AMD se tu vymstilo, že APU Picasso LPDDR4 nebo LPDDR4X nepodporuje.

Trumf: Variable rate shading

Aby to bylo zajímavější, grafika Gen11 bude mít také v záloze podporu pro funkci Variable rate shading, která by jí mohla přihrát další výkon navíc ve hrách, které tyto optimalizace budou používat. Podle Intelu tato technika dokáže zlepšit výkon až o 40 %, pokud se otestuje v benchmarku 3DMark VRS Feature Test, který specificky testuje právě schopnost Variable Rate Shadingu. Pozor tedy, jde o mikrobenchmark a reálný výkonnostní přínos ve hrách by byl o dost menší (v Civilization 6 to prý má být až 20 %).

Preview GPU a AI vykonu Intel Ice Lake TomsHardware 03
Preview GPU a AI výkonu Intel Ice Lake: Variable Rate Shading (Zdroj: Tom’s Hardware)

Každý takový výkonnostní bonus se však počítá a proti Ryzenům 3000 s architekturou Vega bude tato novinka čipům Ice Lake pomáhat. Na straně Radeonů by ale zase mohly být lepší ovladače. Tady bude každopádně nutné si počkat na reálné nezávislé testy.

Nejrychlejší AI PC

Intel kromě toho výkonnostní primát ukázal ještě na jedné oblasti, tentokrát se ale bavíme o testu běžícím na jádrech CPU: AI výpočtech pro různé operace strojového učení a inference v noteboocích. V těch mají mít Ice Lake (ale i Whiskey Lake) o dost vyšší výkon a Intel proto uvádí, že počítače s těmito CPU budou „nejrychlejší AI PC“. U Whiskey Lake to bude díky dvojnásobnému výkonu instrukcí AVX2 (což u AMD dožene až jádro Zen 2, které mobilní Ryzeny 3000 ještě nemají). Jádro Ice Lake má mít AI výkon ještě vyšší díky použití speciálních instrukcí DL Boost (které měly premiéru v serverovém Cascade Lake) a možná také AVX-512. Proti Ryzenu 7 3700U v některých případech má být výkon až 7,56× lepší (benchmark ResNet-50 s 8bitovými hodnotami).

Preview GPU a AI vykonu Intel Ice Lake TomsHardware 06
AI výkon CPU jader Intel Ice Lake (Zdroj: Tom’s Hardware)

Je samozřejmě otázka, jak velkou důležitost těmto úlohám připisovat, ale má se za to, že inference (tedy aplikování už natrénované neuronové sítě na nějaký problém) by se v PC softwaru mohla v budoucnu hodně rozšířit. Například pro třídění fotek podle obsahu, rozpoznávání tváří a podobné věci. V embedded verzí těchto procesorů se pak také asi bude často uplatňovat. Na druhou stranu je otázka, či se pro tyto potřeby nebude spíše preferovat integrované GPU.

Tip: Uniklé parametry procesorů Intel Ice Lake-U pro notebooky

Také o Ice Lake se pravděpodobně dozvíme víc velmi brzy, až Intel přednese svou keynote na Computexu. Pravděpodobně tedy už za chvíli nezůstane jen u těchto střípků týkajících se integrované grafiky a AI. Ice Lake díky nové architektuře jádra Intel (po čtyřech letech) bude rozhodně jedna z nejzajímavějších věcí letošního roku, a to, že konečně přináší nový 10nm proces, to už může jenom utvrdit.

Galerie: Preview výkonu GPU a AI operací na procesorech Intel Ice Lake

Intel uvádí Core i9-9900KS s 5GHz na všech jádrech a preview výkonu 10nm čipů Ice Lake
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

71 KOMENTÁŘE

 1. Core i9-9900KS bude na all turbo 5GHz dobrý přímotop (odběr kolem 200W?). Velký rozdíl oproti Zen 2. Tohle si koupí asi jen ten, co nosí modré trenky s logem Intelu. Navíc si Intel zadělává na čím dál větší problémy s 10 nm, protože výkonově pak vyrovnat a překonat tyhle monstra bude celkem problém. Vše nasvědčuje tomu, že Intelovskému 10 nm stále nechutnají velké frekvence…

  • Tak velky rozdiel už nieje medzi 9900K 4,7GHz u všetkych 8 jadier a 5GHz u dvoch, oproti 9900KS, u jedno-dvoj vlaknovych operaciach je vykon totožny a pri zataženi všetkych jadier možno +5% narast vykonu. Spotreba už 9900K sa pohybuje kolo 180-230W tak že 9900KS bude cca o +50W vodnik nutny 250-300W box chladič s hliniku bez headpipe určite neda 😀

   • Hledáte problém tam, kde není. Intel prostě udělal edici pro ty, co chtějí vyždímat co nejvíce výkonu za každou cenu.
    Pro vás milovníky nízké spotřeby má jinou i9-9900, tentokráte s písmenem T na konci, která má TDP konfigurovatelné dokonce už od 25 W. Ta se nechá dokonce provozovat s pořádným pasivním chladičem.

    • i9-9900 s 35W TDP na 1.7GHz… Jaký to pak má smysl? A nikde není záruka, že ani na BURN 1.7GHz to nepůjde nad 35W. Tyhle T edice jsou úsměvné, stačí stávající procesor podtaktovat a člověk se dostane na stejné TDP. Zkoušel jsem podtaktovávat Ryzena 5 a dostal jsem se na velmi rozumnou spotřebu už při 3,2GHz (kolem 45W max). A samozřejmě snížit napětí… Při 2.4GHz by to bylo zase u dost méně (i to napětí i ta spotřeba) a věřím, že by si jak odběrově, tak výkonově a i cenově dala tu i9-9900T ke svačině… Byl by to docela hezký námět na TEST – i když, potencionálních zájemců o kryplení výkonu na úkor spotřeby není moc… 🙂

      • Koupíte i9-9900T, nastavíte si na desce to 25W TDP a máte garantováno, že při zátěži 16 vlákny vám všechna pojedou na 1,6 GHz. V okamžiku, kdy všechna vlákna nevyužijete, tak ta, co využijete pojedou logicky rychleji. Takže v uvedeném příkladě, kdy se rejča chlubí tím, že podtaktoval Ryzen 5 na 3,2 GHz, mu to tenhle téčkový procesor samozřejmě natře při zátěži jednoho až těžko říci kolika jader, protože frekvence vyletí nad 4 GHz.
       Ale to je evidentně nad chápání vás obou, pane technický odborníku.

      • Ano, a to je presne co chcete, kdyz se bavite o produktu, ktery ma all core boost na 5Ghz :))
       To ze se tady bavime o tom, ze problem techto CPU je enormni odpadni teplo a vy prijdete s „35W“ resenim, s ‚tretinovym‘ (mozna vyssim, ale to je jedno) vykonem, ktery nikoho v takove debate nezajima..bravo presne jste to trefil, bohuzel mimo 😉

      • tombomino:
       Chápal bych kritiku toho 5GHz čipu, kdyby Intel nic jiného nenabízel. Ale on nabízí. A to je přesně důvod, proč je kritika mimo.
       Už kolikrát jsme se bavili o tom, že není problém nastavit desku na to, aby neignorovala TDP, takže u Intelu máte následující oficiální možnosti: 25 W a 35 W (i9-9900T), 65 W (i9-9900), 95 W (K, KF a KS). Další možnosti jsou pak závislé na tom, co deska nabízí. Prostě každý si může vybrat podle svého gusta.

      • Jenomze Vase odpoved je odpoved marketera..nelibi se vam ten produkt, vem te si jiny. On ale nechce jiny, on kritizuje vlastnosti toho produktu, na ktery se zameril.
       Je to podobne, jako by vam nekdo rekl..zere pro Vas Vega64 moc energie? Neni problem, poridte si misto toho Polaris 570… Vy sice Polaris 570 nechcete, protoze nema vykon, ale budete mit nizsi spotrebu, kera je vam v tom pripade uplne na nic. 🙂 To je asi stejna logika jako ta, kterou tady pouzivate a ktera nedava v danem kontextu smysl.

      • Tombo, a koho v takové debate zajímá odpadní teplo? Že by uživatele Polarisů, že by to už jako bylo příliš?

      • „a koho v takové debate zajímá odpadní teplo? “
       .. nikoho 🙂 protoze to mel byt jen priklad toho, ze kdyz se nekdo zajima o top vykon, ktery ma prilis vysoky prikon a ty mu jako reseni doporucis maly vykon s mensim prikonem..tak to neni odpoved na problem, protoze tebe nezajima neco malym vykonem, ty jej chces porad top 🙂

     • Smysl to má v tom, že zákazník Intelu si může vybrat. Na jedné straně může provozovat osmijádro na garantovaných 1,6 GHz s 25W spotřebou, na straně druhé osmijádro s garantovanými 5 GHz a spotřebou 200+W. Oba extrémy jsou extrémy a většina lidí do nich nepůjde. A když už si pořídí osmijádro, bude ho provozovat někde mezi těmito dvěma extrémy.
      Otázkou je, proč vám vadí, že Intel tyto dva extrémy nabízí.
      Podtaktovávat můžete samozřejmě cokoliv a nižší spotřebu dostanete. Ty Téčkové procesory jsou ale výběrové kousky, které sice nedávají na jedné straně extrémní frekvence, ale na druhé straně mají nižší spotřebu. Prostě Intel se chová finančně rozumně. Dokáže zpeněžit jakoukoli výhodu. Nebo se na to klidně dívejte i obráceně, dokáže zpeněžit i jakoukoli nevýhodu. Osmijádro s funkčním HT, které není schopno běžet na 5 GHz, by neměl jak prodat, tak ho prodá jako Téčkový model za stejnou cenu jako tu obyčejnou i9-9900.

      • Když si to najde kupce, proč by to neprodával… Ono Intelu teď nic jiného nezbývá než se pokusit uspokojit všechny.

       Jsem velmi zvědavý na nové jádro (iCore je už asi pro desktop za zenitem) a na konečný přechod na 10 či 7 nm. Intel se teď podceňuje, ale myslím si, že ani zdaleka neřekl poslední slovo a ještě dokáže překvapit. V dobách Intel Pentium 4 a Pentium D (Celeron D) Prescott jsem si říkal, proč nevezmou Pentium M (Intel Core) a nedají ho na desktop, to by byla cesta. A byla. Teď už nemají co vzít, ale určitě něco kutí. Ta recyklace 14nm už jim dlouho nevydrží. Tohle jsou takové poslední výstřely… Nevěřím, že jsou až v takovém srabu.

       Nová architektura už musí být mnohem méně náchylná na chyby.

      • rejča:
       Že je ve srabu tu tvrdí jen někteří lidé, kteří odmítají přijmout realitu. Realita je, že vydělávají jako nikdy předtím, realita je, že mají frekvenční náskok, realita je, že pokrývají segment od párwattových čipů, až po žravá monstra.
       Nové procesy jsou výzva hlavně pro ně. Teď po ohlášení se ukazuje, že ani 7nm proces nedovolí AMDčku frekvenčně Intel dohnat, takže to, že se Intel dokáže svým 10nm procesem vyrovnat tomu svému 14nm, není žádná katastrofa.
       Rozdíl mezi dobou těch Pentií D a dneškem je, že desktop už vymírá. Ano, stále jsme tu my, kdo na něj nedáme dopustit, ale realita je, že už v roce 2007 byl podíl desktopu a notebooků 1:1, dneska už notebooky válcují desktop na celé čáře (i já milovník desktopů mám doma na 1 desktopový procesor 5 notebookových). A v těch notebookových procesorech může být Intel vysmátej, teď uvede Ice Lake, který dotáhne i výkonem grafiky těch pár notebookových čipů od AMD, pravděpodobně při dost nižších nákladech na výrobu (přeci jen ty AMDčkové mají víc jak 200 mm2), doplní to párwattovými Lakefieldy a nabušenými 14nm „monstry“. V uvozovkách to je proto, že to 14nm notebookové osmijádro je menší, než to jediné APU, které AMD do notebooků nabízí.

      • Radek Holeček: Tak desktop je furt jakýsi etalon… Jinak máš asi pravdu. Někdy je NB dobrá volba, ale kolikrát si to kupují i lidé, co to dají na jedno místo a bylo by pro ně vhodnější PC s větším monitorem. Do firmy na kancelář stále stačí 14nm i3 (4C4T) a je to ještě až až… Nicméně problémy jsou teď u desktopu a můžou se přenést i na servery a časem i na ty notebooky… Tam ale AMD tak nějak nevyužívá stále potenciál (nevím proč). Uvidíme :-).

      • rejča:
       Souhlasím s tím, že servery mohou být problémem. Ale právě proto, zrovna serverový trh Intel neignoruje. Vidí, že 64jádrové Epycy jsou skvělé. Ale má pár želízek v ohni, kterými by jejich nástup mohl odvrátit. Prvním je ten 10nm proces, který chce v serverech použít dříve, než v desktopu. Druhým je podpora instrukcí, které zvedají výkon, viz ta v článku zmiňovaná umělá inteligence ve formě neuronových sítí. A třetím je použití 3D-XPoint pamětí přímo v adresovém prostoru procesoru.
       A pak mám jednu takovou soukromou spekulaci. Čekal bych, že mobilní Lakefield je jen testem toho, jak vrstvit čipy v CPU a výhledově Intel vyrukuje se serverovými čipy, které budou mít integrovánu paměť, čímž docílí řádově vyšší propustnosti.
       A všechno to, co jsem zmínil, je pro AMD problém. Ne technický, ale finanční. Proto jim držím palce, proto jsem rád, že se s novými Ryzeny nepodbízí cenou, ale jdou cestou navyšování zisku. V dohledné době budou totiž potřebovat hodně peněz, aby vůbec dokázali na ty Intelácké novinky reagovat.

      • tak ten kdo misto 2600 vezme 9400F ma holt modrej mozek, vim ze to bylo jeste prd MDS, ale uz tak tam bylo chyb pozehnane, rozumne uvazujici clovek musi tusit, ze ta architektura je proste jaka je

   • Zas tak moc ta spotřeba vylézt nahoru nemusí. Pokud jsou to opravdu nějaké extra speciální biny co běží na těch 5,0 GHz při stejném napětí, jako normální i9-9900K má na 4,7 GHz all-core, tak ta spotřeba o tolik nevyroste – na frekvenci sice závisí, ale ty velké nárůsty dělá hlavně napětí, které je pro tu vyšší frekvenci nutné. Když se to povede bez zvýšení, tak se příkon tolik nezvýší.

  • Tech 200W to asi da, ale ne ve hrach a o to nejpis Intelu pujde. Jinak za mne je to „marketinovy“ produkt (pravdepodobne s marketingovou premiovkou) v soutezi o nejdelsiho pindika, protoze realne bude rozdil ve hrach 0% prd az po vyjimecne celych 5% prd…oproti 9900k

 2. Proc je tam oznaceni „Core i9-9900KS“, proc tam jako jinde v clanku neni uvedena i generace „Zombie Lake Core i9-9900KS“?

  U Ice Lake me zajima take jen jedna jedinna vec, teda 5 veci: obsahuje to zdarma navic i Spektre, Meltdown, Spoiler, Fallout a Zombie land?

  • Ice Lake je ale zatím plánováno jen jako U procesory pro notebooky? Co jsem koukal na „plánované“ takty, tak byly velmi bídné. Na příští rok jsem našel info jen na Comet Lake (14nm) a pak možná i Rocket Lake (opět 14nm). Očekávám, že Intel zcela přepracovává jádro pro desktop, aby bylo chyb prosté, výkonné, konkurenceschopné a umožňovalo lepší výtěžnost i provozní vlastnosti na nižším výrobním procesu. Ale pak zase bude asi velmi těžké zachovat velmi silný jednovláknový výkon, na který fanoušci stále (i když trošku nelogicky) trvají.

   Ani bych se nedivil, kdyby se dopracovali k podobnému řešení jako má teď AMD… To mi přijde geniální… A je fajn, že se časem zlepšuje podpora i pamětí (rychlých).

 3. Tak je jasné, že něco museli vydat, aby trochu změkčili release nových Řízků. Tak binningem vybrali pár čipů a budou chtít po recenzentech, aby vlajkový Ryzen porovnávali s tímhle top modelem. Co na tom, že ofiko bude tento cpu dostupný až na konci roku a cenu napálí nahoru, protože jich sítem projde jen málo. 🙂
  Předpokládám, že Intel ve hrách pozici uhájí, pokud teda nevyjde pár dalších záplat ementálu.

    • Rozebirat co je pro nekoho drahe a neni, je treba vec principu, ale to ty stejne nechapes.

     Nicmene Hnizdile, co budes delat, pokud ti tva Intel-modla ztrati nekde v nejake hre kyticku?
     Druha vec, co budes delat, pokud R5 rada bude nahodou ve hrach rychejsi nez i5?
     🙂

      • Ja nic troubeline, protoze ja si nepotrebuji premerovat pindiky jako ty 😀

      • tombomino 28.5.2019 at 12:28 Ja nic troubeline, protoze ja si nepotrebuji premerovat pindiky jako ty 😀

       tri ctvrte hodiny zpet >>>

       tombomino 28.5.2019 at 11:45 Nicmene Hnizdile, co budes delat, pokud ti tva Intel-modla ztrati nekde v nejake hre kyticku?
       Druha vec, co budes delat, pokud R5 rada bude nahodou ve hrach rychejsi nez i5?

       LOL XD Asi je zrejme, kdo si ho tu meri 😀 Ty mas z tech vidli dneska prekazkovou drahu 😀

 4. Baví mě jak tady v diskuzi se řeší GHz válka AMD vs Intel, přitom prvořadě záleží na ipc a až potom takty, takže pokud vezneme v potaz, že zen 2 má vyšší ipc, což už zen 1 měl skoro stejné ipc jak intel, tak i při nižší frekvenci může být výkonnější, takže si počkáme pěkně na testy a pak uvidíme jak moc špatná je situace u Intelu, že musí dělat takové kroky.

  • Přesně tak, je třeba si uvědomit že každé procento rozdílu výkonu IPC představuje u 4GHz ekvivalent taktu +/- 40MHz. Takže pár procent IPC navíc může s kartami srovnání frekvencí značně zamýchat. Zvlášť když IPC je vždy all-core, na rozdíl od boost frekvencí. 😉

   Osobně si myslím, že vyšší (než vysněné ceny) Ryzen 3000 je kromě asi nákladnější výroby mj. projev rostoucího sebevědomí AMD. Trochu se děsím čeho se dočkáme u EPYC2. Mám obavu, že nejrychleji taktovaný 16-core EPYC2 (pokud bude vůbec vydaný s takto nízkým počtem jader) se pod 1000US$ nepodívá. Nakonec Threadripper 3000 je ve hvězdách a v levnějším segmentu Tr2-16core stále okupuje 800US$.

  • Navíc Ryzen 9 3900X bude dvanáctijádro,takže proti němu to tohle osmijádro od Intelu nebude mít lehké… 🙂 Jestli IPC u Zen 2 půje nahoru o cca 10 – 15 procent oproti Zen+ a Boost bude někde kolem 4,6GHz, tak tenhle kousek bude jen pro nekritické nadšence Intelu…

   Cena asi bude +- stejná.

   🙂

   Takže jinými slovy, tohle nikdo (normální) nekoupí…

   Ono bude ztrácet i desetijádro Comet Lake… Třeba se dočkáme i reálné spotřeby 300W, aby AMD dohnal…. Možná Rocket Lake :-)))

   • Tak jestli bude 9900KS ve hrách rychlejší, tak proč ne. Když se velká část těch premium desktopů prodává na hry/machrování ve hrách, tak to určitě není nelogická koupě.

    IMHO tohle ve hrách vyhraje. ST výkon asi bude pořád mírně vyšší v hodně aplikacích, pokud ne ve většině, podle toho testu v Cinebench by Ryzen 9 3900X nejspíš měl v jednom vlákně vyhrávat jen v menšině aplikací, které mu jdou líp (v MT samozřejmě asi vyhraje ve většině). A taky tohle CPU bude mít na své straně lepší latenci RAM a kompletně sdílenou L3 cache pro všechna jádra. Ve výsledku IMHO to bude ve hrách dávat vyšší výkon, aspoň teda pokud se nenajde nějaká hry, která bude schopná plně výpočetně vytížit 24 vláken a pořád přitom bude potřebovat CPU čas, takže by 16vlákno bylo „CPU starved“

    • To je fakt… nicméně je otázkou jak dlouho bude ještě 14nm Intel s takovou spotřebou důvodem k chlubení, je možné, že brzo bude takový majitel spíš jen pro smích…

     Ale je pravda, že herní výkon je modlou mnoha nadšenců. O pět procent lepší FPS a jsou schopni utratit 2x tolik za CPU…

      • no to az tak neni, kdyby Vega pri 400W mela vykon vic nez 2080Ti tak to neresi 🙂 na druhou stranu pro me Vega byla jasna volba i kdyz jsem chvili vahal nad 1080Ti, ale me ten obraz NVidia proste nesedi, zabte me vsici, ale proste mi prijde horsi i kdyz to ma byt vsechno uz digital a doba analogu je davno pryc, tudiz by mel byt stejnej, ale proste neni, kazda architektura jede nejaky optimalizace jez nemaji byt videt, ale u starych NVidii jsem si toho vsiml a uz jsem nezkoumal jestli to opravili, proste je vylucuju z kupovnani …

      • mittar: chápu, ale vega je prostě hiend, jak cenou, tak výkonem. Že nedosahuje na nejvýkonnější kartu, to přece není důležité. Podstata je, že jednou se to řeší, jindy zase ne – podle toho, zda je hodnocena tzv. oblíbená značka.

       Jinak co se kvality obrazu týká, mám to podobně (a to už od dob starých ATi karet). Ono to není jen tím, jak se obraz přenáší, ale taky tím, jak je nastaven barevný prostor.

    • pokud nekdo da tolik penez do procesoru, tak by mel slapat jako hodinky a to ne rusky, kdyby to byl alespon uz opravenej kremik, ale je to porad stejna derava architektura, alespon se mi nedari najit, ze by byla fixnuta, zda se, ze je to jen vyberovy 9900K … me AMD radost zatim neudelalo, chci pockat a doufam, ze se dockam na 16 jadro … mam proste rad funkcni cely kremiky a i kdyz by me stacilo teoreticky i 8 jadro, protoze konecne pro me potreby ma AVX256, rad bych ten skok mel vetsi a ty 4 disablovany jadra na 12 jadru me proste mrzi, Vegu jsem taky chtel 64 i kdyz pretaktovana Vega 56 ma defakto stejnej vykon ve hrach, na posledy jsem mel necelej kremik jsem mel 4850 a od te doby vzdy uz jen celofunkcni kremik, kazdej ma neco co treba i nedava smysl, u me je to zrovna zustavani u tech celofunkcnich kremiku i kdyz by me 12 jadro stacilo, tak pockam, mam pocit, ze konverze x265 skaluje dobre az do tech 16 jader, takze budu cekat a doufat, ze koncem roku takovej kousek prijde, ale bude to tezky, protoze vaham, kdyby byla u 12 jadra oseknuta i cache bylo by cekani jednodussi, ale tim, ze ji ma stejnou jako pripadne 16 jadro tak me to narusuje trpelivost 🙂

  • jasne a proto maji spotrebu 105W … si fakt vtipalek 😀 ale jen tak dal, vice takovych blbu a alespon nam AMD nepoleze cenou kvuli nedostupnosti, vlastne je to od tebe skvely pristup pro nas ostatni 😀

   • Jestli si myslíte, že to dvanáctijádro bude mít na 4,6 GHz spotřebu 105 W, tak jste vtipálek i vy. Tím se tedy nechci zastávat Jakima, ten dost silně přehání, ale to by mělo být jasné skoro každému. Dnešní čipy 2 volty vážně nedají bez toho, aby se odporoučely do křemíkového nebe.

    • tak 12 jadro hlavne nejede na vsech jadrech 4.6Ghz … mam pocit, ze pri testech 16 jadra se jim podarilo max 4.1-4.2 na vsech, spotreba ale neznama, vzhledem k tomu, ze treba Taichi je schopna napumpovat 300W je otazka kolik Ghz na vsech jadrech tim pujde nakrmit, ale mit vsechna jadra na max trochu postrada smysl, pokud uz je treba multijadrovej vykon je lepsi tam prasknout pak 32 nebo i tech 64 na efektivni rychlosti kremiku … je zbytecny kupovat 16 jadro a hnat to na doraz, bude mit vetsi spotrebu nez defaultni 32 jadro a i tak bude pomalejsi …

    • tak 4.25 Ghz vsechna jadra jelo to AMD 16 co zkouseli na Computexu, ale spotrebu nerikali 🙂
     EDIT: na 4.1 Ghz vsechna jadra melo to 16 spotrebu 245W … coz je parada … pri 1.428v … pri tech 4.25 uz bylo potreba pres 1.5v … takze tech 4.1 na vsech jadrech pri 245W je jeste snesitelny 🙂 v multivlaknu to ten 9900KS na 5Ghz rozcupuje totalne …

 5. Intel taky uvedl procesory s revizí R0. A např. takový i5-9400F se nabízí s revizemi U0 (SRF6M), P0 (SRFAH) a R0 (SRG0Z).

  Uvedeny byly také Xeony E-2200, některé modely ovšem s revizí U0, takže patrně s bezpečnostními chybami.