AMD narostl akviziční hřebínek, prý chce za 30 miliard $ koupit výrobce FPGA Xilinx

22

AMD prý chce stejně jako Intel v roce 2015 koupit výrobce FPGA. Může ho to etablovat na serverovém trhu, nebo jde o čiré bláznovství za 30 miliard dolarů?

Jednou ze stěžejních, ale také hodně překvapivých událostí letošního roku (teda pokud se bavíme o počítačích a IT) bylo, že Nvidia kupuje firmu ARM a s tím tyto procesory a platformu, čímž by se z ní teoreticky mohl stát opravdu obří hráč podobný Intelu.

Nejen Nvidia má ale ambice. Vypadá to, že možná narůstá hřebínek také AMD, které ač pořád nijak bohaté, má zřejmě také chuť po chudé dekádě 2006–2016 zakousnout nějakou velkou akvizici.

AMD po letech nouze otrnulo: pokukuje po obří akvizici

Wall Street Journal včera přinesl informaci, že AMD údajně jedná o tom, že by koupilo firmu Xilinx – předního výrobce programovatelných hradlových polí FPGA. Stejnou informaci o této chystané akvizici pak publikoval také Bloomberg. Toto asi hned vyvolává paralely s tím, když Intel v roce 2015 koupil Alteru, což byla na stejném trhu konkurence Xilinxu (asi lze říct, že dvojka na trhu). Doufejme, že AMD má promyšlenější strategii, než jen „následovat to, co dělá konkurence“.

Jde o zvěst od zřejmě vícero „lidí obeznámených s věcí“. Podle Wall Street Journalu to však není jen tak nějaký akviziční drb, protože jednání jsou údajně v pokročilé fázi „plácnutí“ by mohlo být oznámeno hodně brzo, třeba už příští týden.

Ale stejně tak údajně není nic zaručeno, protože předtím jednání probíhala delší dobu a stalo se, že se zadrhla a firmy ztratily zájem (asi protože nabízené podmínky nebyly dost dobré) – nicméně pak se zase zřejmě k jednáním vrátily. Xilinx možná má zájem se spojit, ale jde o peníze, kterých AMD moc nemá.

Xilinx Versal 7nm FPGA
Xilinx Versal, 7nm FPGA (Zdroj: Xilinx)

Transakce by mohla mít cenu přes 30 miliard dolarů, což by ji řadilo mezi obří IT obchody (srovnejme s akvizicí Mellanoxu Nvidií – tam byla cena jen 6,9 miliardy $, ARM vyjde Nvidii na 40 miliard $). Pro AMD byla zatím největší akvizicí strategická koupě ATi za 5,4 miliardy dolarů v roce 2006, která vytvořila AMD, jak ho nyní známe, ale sešla se nešťastně se zhoršením ekonomické situace obou firem a AMD se dlouho vzpamatovávalo ze vzniklého dluhu.

Kvůli tomu vypadá 30miliardová akvizice až šíleně. AMD mělo v posledním kvartálu jen 157 milionu dolarů čistého zisku a hotovost nebo její ekvivalenty 1,775 miliardy dolarů, přičemž až nějakou miliardu z toho ale potřebuje na svůj vlastní provoz. Firma také jen nedávno splatila historické dluhy (a to byly miliardy ztrát za posledních 15–20 let umořeny vydáváním akcií). Velká akvizice v této situaci tak působí nejen odvážným, ale spíš zaslepeným dojmem – doufejme, že za ní nestojí to, že vedení stoupl do hlavy krátkodobý úspěch.

AMD financni vysledky za Q4 2019 dluh
Finanční výsledky AMD za Q4 2019: vývoj dluhu firmy (Zdroj: AMD)

Možné vysvětlení: kouzlo nakupování za vlastní akcie

Nicméně je teoreticky možné, že by AMD značnou část ceny zaplatilo svými akciemi, které jsou na historicky rekordních hodnotách nad 80 $ a firma měla včera tržní kapitalizaci 97 miliard. Pak by možná taková akvizice mohla být relativně bezbolestná a možná relativně rychle splatitelná i s poměrně malými zisky, které teď AMD má. Ovšem i tak platí, že tržní kapitalizace AMD pořád není zdaleka tak vysoká jako u Nvidie a také asi o dost nejistější. Firma by musela vydat výrazně víc akcií než Nvidia v poměru k existujícímu počtu, aby mohla velkou část z 30 miliard pokrýt.

Xilinx měl v posledním kvartálu roku 2019 tržby 828 milionu (pro srovnání: AMD mělo v Q2 2020 tržby 1,93 miliardy) a jeho tržní kapitalizace je 26 miliard $.

Xilinx Virtex je výkonná řada FPGA která může používat i paměti HBM2
Xilinx Virtex je výkonná řada FPGA, která může používat i paměti HBM2 (Zdroj: Xilinx)

Co by Xilinx přinesl?

Xilinx znáte asi primárně jako výrobce FPGA a v očích AMD tedy tento produkt musí asi být strategicky významný coby doplněk jeho serverového portfolia. Pomocí vlastních FPGA (přičemž ta od Xilinxu by měla být lídry trhu) může podpořit platformu Epyců proti Intelu a Nvidii, protože FPGA v poslední době jsou používána častěji jako akcelerátory v serverové, síťové infrastruktuře a podobných působištích. Je také určitý zájem o jejich využití v AI výpočtech, což je oblast, kde AMD musí dohánět konkurenty (hlavně Nvidii).

Současně se ale FPGA používají také pro síťování, tzv. SmartNIC. Těm se Xilinx věnuje a je teoreticky možné, že touto cestou vlastně AMD trošku také kontruje na to, že se Mellanox dostal do rukou Nvidie. FPGA se také používají v 5G sítích a telekomunikační infrastruktuře a také automobilech, takže by se AMD dostalo do trhů, kde teď moc není.

Xilinx Alveo U50 programovatelný akcelerátor pro různé účely AI kompresi síťování i další
Xilinx Alveo U50: programovatelný akcelerátor pro různé účely, AI, kompresi, síťování i další aplikace (Zdroj: Xilinx)

Je asi možné, aby se tato investice a spojení postupně vrátilo v „synergii“, kdy se pomocí produktů Xilinxu podaří prodat více serverových procesorů AMD a propojení s nimi zase podpoří prodeje FPGA Xilinx. Pokud to posílí pozici AMD v datacentrech a ustaví ho jako silnější konkurenci proti Intelu (a Nvidii), může se to asi vyplatit.

Ale jsou zde asi značná rizika – jednak, že finanční zátěž zase uvrhne AMD do krize, vedle toho je tu také otázka, zda se 30 miliard nedalo investovat lépe. I pokud by se podařilo celou transakci provést „zadarmo“ pomocí akcií, je otázka, zda se opravdu povede oba byznysy úspěšně integrovat a nenastane případ, kdy akvizice je na škodu a nepřinese nabyvateli užitek, zatímco koupená firma po akvizici má problémy a změna vlastníka také jen zničí její potenciál.

AMD nemá na akvizice nějaké velké štěstí (i když koupení ATi asi bylo nezbytné, třebaže bolestivé), tak doufejme, že tady to špatně nedopadne.

Galerie: FPGA Xilinx

Zdroje: Bloomberg, Wall Street Journal, techPowerUp, The Next Platform

AMD narostl akviziční hřebínek, prý chce za 30 miliard $ koupit výrobce FPGA Xilinx
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.18%) 11 hlasů

22 KOMENTÁŘE

 1. Dost o tom pochybuji. Hodnota předpokládané akvizice převyšuje hodnotu AMD. Museli by si na to vypůjčit a ne málo. Přitom nedáno splatili minulé dluhy a konečně mají na vývoj a výrobu. Podle mě je to něčí fantazie. I Lisa Su zná případy, jak dopadlo pohlcování velkých firem jinde. Jak se třeba Compaq udávil DECem. Koneckonců i jak AMD málem nepřežilo akvizici ATI.

  • větší hodnotu než AMD ta akvizice nemá, ale může je to potopit docela rychle … intel vyplázl za Alteru 16 miliard „keš“, zhruba stejně velká firma, jako xilinx … jenže intel měl, má na takové výtrty peníze a umí rozhazovat i jinak … tohle je docela pakl i pro větší firmy, než je AMD …

  • Myslím, že nákup za cca desetinásobek ročního obratu je v tomto oboru běžnou cenou. Například nákup Redhatu IBM (34mldUS$ versus 3mldUS$ obratu, nákup ARMu NVIDII 40mldUS$ versus 4,1mldUS$, …). Zda se to dlouhodobě vyplatí je otázka jiná.

   Na druhou stranu nákup převážně formou výmeny akcií by asi extrémní finanční zátěž nezpůsobil. Asi by nejspíš stačila i nějaká forma úzké (úspěšné) spolupráce, ze které by profitovali oba. Pokud se FPGA stane běžnou integrovanou součástí serverových řešení (Xeon+Altera) je v zájmu obou tj. AMD i Xilixu mít obdobnou nabídku. V opačném případě se vystavují rizku nezískat(AMD) či ztratit(Xilix) podíl na tomto trhu. Třeba samostatní výrobci FPGA narazili na strop dalšího růstu v této oblasti.
   https://www.macrotrends.net/stocks/charts/XLNX/xilinx/revenue

   • U obou vámi vyjmenovaných transakcí byla na straně kupce firma dosahující miliardových zisků (IBM má aktuálně zdržené zisky 162 miliard, nVidia 16 miliard). Naproti tomu AMD je firma, která se aktuálně nachází stále ještě v 6 miliardové kumulované ztrátě, z které se nevyhrabala od té doby, co před 14 lety koupila ATI. AMD není v pozici, že by mohla dalších deset let čekat, jestli se jí koupě vyplatila. Akcionáři na to mají asi obdobný názor, protože ohlášení vyjednávání poslalo akcie dolů.

 2. No jestli to amd pomuze vylepsit situaci kolem serveru, pochopim to. Jestli se jim tim otevrou dvere k dalsim moznostem, to taky chapu.
  Jestli si to ale mohou dovolit, to nevim.

  Ja bych byl asi rad, ze jsem konecne neco doplatil a kdyz teda uz konecne nejaky finance mam, vrazil bych to do AMD GPU divize.
  Co?

  • Co? Kdo ví, co mají za lubem … takovou pálku … 30% svých akcí jen tak nevyblajznou … a půjčovat si, no nevím … teď jsou sice na koni, ale jakákoliv krize v Jihočínském moři a jde to d hajzlu a Intel bude na koních … taiwan news píšou o provokacích v průlivu každý den …

   • U akciových transakcí je problém v tom, že velcí akcionáři (fondy) mají podíl v obou firmách. Takže ti neřeší, jestli je transakce výhodná pro jednu z firem, ale řeší jestli má sloučení smysl (byť na něm jedna z firem prodělá). Takže je klidně možné, že odsouhlasej rozředění akcií a ostatní akcionáři mají smůlu.
    S tím Taiwanem taky moc nechápu, že ty zainteresované firmy neřeší nějakou diverzifikaci, když ta situace vypadá tak bídně.

    • ona ta čína by to asi nějak akutně neřešila, kdyby se nenabízel scénář „když my z toho nemáme ani hovno, nemusí mít nikdo“ … mám na mysli produkty, které byly vyráběné pro čínské výrobce, ne peníze …

   • Půjčit si dnes, kdy jsou i záporné úroky? Klidně !! Dnes je na trhu obrovské množství peněz pro které nemají banky a investiční společnosti uplatnění. Ví to NV a ví to i AMD. Dnes je situace na finančním trhu, jaká tu ještě nebyla a z tohoto úhlu pohledu se na podobné akvizice musí člověk koukat. To co by bylo před 10 roky nemyslitelné fantazírování, je dnes uskutečnitelné.

 3. Pamätáte si ako tu pred pár rokmi boli niektorí nadšený z toho, ako Intel do svojich procesorov integruje FPGA, a oni si budú len konfigurovať rôzne akcelerátory, kodeky, alebo dokonca nové inštručné sady? Nájdu sa teraz podobný experti aj v druhom tábore? 😀

  Inak 30 je veľa. Iný výrobcovia FPGA ktorý by ich vyšli lacnejšie, napríklad Achronix vyzerá vhodnejší do ekosystému AMD a dokonca už majú aj 7nm…

  Btw. Xilinx je aktuálne jediný dodávateľ FPGA pre simulátory pri návrhu leading edge ASICov. Dodávajú platformy pre Nvidiu aj Intel. Nebolo by to zo strany AMD porušenie nejakých konkurenčných pravidiel?

  • Ono to smysl samozřejmě dává, ale k tomu musíš mít jako manažer koule a nadto velet ještě týmu odhodlaných a schopných inžů, kteří budou schopni tu technologii integrovat. U Intelu této dekády pochybuji, že má obě tyto nutné podmínky. Ostatně i Core uarch vznikla na základech PentiaM, vyvinutého „bokem“ v izraelské pobočce Intelu …

   Uvidíme, jak se s tím popasuje AMD. Ale jsem mírně optimistický, integrace Vegy do CPU se povedla velmi dobře, takže bych řekl, že v tomto ohledu mají na co navazovat.

 4. I já přidám svůj názor do mlýnice: Jednak to vypadá, že spíše než o klasickou akvizici půjde spíše o specifickou fúzi (podporovanou akcionáři obou firem), byť AMD bude ten, kdo bude kontrolovat. Jsem zvědavý, kam tím Su míří – podle mě to nebudou jen servery, ale další „hráč do mariáše“ CPU + GPU + FPGA.

  Nezbývá než doufat, že Su to zvládne líp, než Ruiz s ATi – osobně si myslím, že to tam teď drží všechno zkrátka, protože AMD jede jak namazaná mašina.