AMD uvádí embedded Epyc 3000 a APU Ryzen V1000. Až 16 jader a 10Gb/s síťovky v BGA

14nm embedded procesory od AMD přináší konkurenci pro Xeony D včetně integrovaných 10Gb/s adaptérů, ale také 45W APU, která možná ukazují, jak bude vypadat Ryzen Gaming pro notebooky.

7

Během posledních pár týdnů se na webu objevily známky, že se AMD chystá procesory založené na nové architektuře Zen uvést po desktopu, serverechnotebocích také do tzv. sektoru embedded. O těchto plánech víme nějakou dobu. Jednak pod jménem Snowy Owl, což jsou serverové (či síťové a embedded) procesory namířené proti Xeonům D; tento produkt byl včera uveden na trh pod jménem Epyc 3000. Vedle toho ale AMD zároveň vypouští i další procesory: embedded verzi APU Raven Ridge pro různá nasazení, kde je potřeba také slušné integrované GPU. Tyto čipy dříve známé pod kódem Great Horned Owl nyní přicházejí na trh jako Ryzen V1000.

 

Předchozí
Následující

Epyc Embedded 3000: odpověď Zenu na Xeon D

Epyc Embedded 3000 je podle toho, o kterém modelu se bavíme, něco jako Ryzen nebo Threadripper v BGA balení, pájeném přímo na desku. Tyto procesory přejímají většinu vlastností serverových Epyců v pouzdru SP3, ale složené jsou buď ze dvou, nebo jen z jednoho čipu. Dvojčipové modely mají 12 nebo 16 jader, celkem 32 MB L3 cache a čtyřkanálový řadič pamětí DDR4, který oficiálně podporuje frekvenci 2666 MHz s ECC, kapacita může být až 1 TB (se současnými největšími 128GB DIMMy). AMD od každého počtu jader nabízí jak verzi s aktivním SMT, tak bez něho pro aplikace, kde není preferováno.

Takto nějak vypadá jednočipová verze Epycu Embedded 3000. Jde o čip Summit Ridge, používaný v Ryzenech, v BGA pouzdře
Takto nějak vypadá jednočipová verze Epycu Embedded 3000. Jde o čip Summit Ridge, používaný v Ryzenech, v BGA pouzdře

AMD má celkem čtyři modely dvojčipového Epycu s 12 či 16 jádry, jejichž základní frekvence jsou mezi 1,85 a 2,15 GHz. Podle počtu jader mají tyto modely turbo pro všechna jádra 2,15 až 2,75 GHz a úplně maximální turbo pro aplikace používající více vláken je 3,0 GHz. TDP je 65 nebo 80 W pro dvanáctijádra a 85 nebo 100 W pro šestnáctijádra, což je poměrně slušné. Procesory mají totiž také plnou konektivitu dostupnou na čipu, lze z nich tedy vyvést 64 linek PCI Express. Osadit lze až 16 NVMe SSD nebo osm disků SATA. Epyc 3000 nepoužívá externí čipset, toto vše je tedy zahrnuto přímo v samotném SoC.

amd-epyc-3000-specifikace-1Jednočipová varianta Epycu 3000 má kompatibilní pouzdro, ovšem počet jader a všechna konektivita je logicky osekaná na polovinu. Výrobci tedy mohou tyto SoC pájet na stejnou desku, ovšem některé konektory a sloty na ní zůstanou nepoužité či neosazené. AMD nabízí čtyřjádrový a osmijádrový model, opět ve variantách s SMT a bez něj. TDP je zde 30 až 50 W a takty 1,5 až 2,5 GHz v základu a 2,9 až 3,1 v maximálním turbu. Paměťový řadič je přirozeně jen dvoukanálový, takže podporován je poloviční počet modulů DIMM a tím jen 512 GB RAM. Také konektivita PCI Express je jen na 32 linkách PCI Express.

Takto vypadá dvojčipový Epyc Embedded 3000 (Foto: ComputerBase)
Takto vypadá dvojčipový Epyc Embedded 3000 (Foto: ComputerBase)

10Gb/s Ethernet

Kromě těchto základních specifikací podporují Epycy 3000 hardwarové bezpečnostní technologie z řady Epyc 7000 jako je šifrování paměti (SME) a běžících virtuálních strojů (SEV) nebo různé RAS funkce. Co ovšem pro oblast serverů, NAS a síťové infrastruktury je obzvlášť cenné, je jedna novinka, kterou řada 7000 nemá. Epycy 3000 totiž poskytují přímo v rámci SoC integrované síťové adaptéry s přenosovou rychlostí 10 Gb/s. Tímto mohou přímo konkurovat Xeonům D nebo Atomům C3000, proti kterým stojí i svým rozsahem TDP. Dvojčipové modely Epycu 3000 mohou obsluhovat těchto 10Gb/s Ethernetů až osm (dvojnásobek proti čtyřem u Xeonů D-2100), jednočipové čtyři.

Všechny modely řady Epyc 3000. Verze s dvoukanálovým řadičem jsou složené z jednoho, čtyřkanálové ze dvou čipů
Všechny modely řady Epyc 3000. Verze s dvoukanálovým řadičem jsou složené z jednoho, čtyřkanálové ze dvou čipů

Výhodnější než Xeon D?

AMD uvádí, že proti Xeonům D může nabídnout podstatně vyšší výkon na jedno CPU, zároveň ale také nasadilo podstatně nižší ceny, takže výkon za dolar (nebo korunu) je proti Intelu prý až 2,7×. Benchmarky, které AMD prezentovalo, jsou ale zatím jen proti generaci Broadwell, údajně z časových důvodů. Ovšem i proti novým modelům D-2100 má být podle AMD výhodnost zachována. Nejvýkonnější model Epyc Embedded 3451 s 16 jádry se prodává za 880 dolarů, zatímco Intel chce za 18jádro Xeon D-2191 rovnou 2407 dolarů, takže v poměru výkonu a ceny pro AMD asi nebude těžké vyjít vítězně. Nižší dvanáctijádro bez SMT Epyc Embedded 3301 lze pak mít už za 450 dolarů, což je cena, za jakou Intel nabízí jen osmijádrový model (AMD má v prezentaci srovnání s Xeonem D-2142IT).

Předchozí
Následující

7 KOMENTÁŘE

    • Tam to určitě byl kompromis ohledně „time to market“ a problému, že navrhnout úplně novej socket bylo větší riziko, v malých sériích by byl drahej (nevěděli, jak dobře se TR ujme), kdežto u TR4 se to amortizuje tím, že je to stejná komponenta, jako server SP3. Použití toho monstrprocesu ze serverů nejspíš pomohlo přesvědčit výrobce desek, aby do toho s nima šli. Samozřejmě by bylo ideální udělat pro další generace jiné pouzdro co nepotřebuje ty dummy(?) čipy a při přechodu na DDR5 zkusit udělat ten jinej socket, pokud už to economies of scale umožní…