AMD už pracuje na architektuře Zen 5. Inženýři od procesorů nyní mají posílit vývoj GPU

48
Procesor Ryzen, 14nm čip Raven Ridge (Foto: Fritzchens Fritz)
-
Zdroj: Fritzchens Fritz

Zdá se, že tu opět máme jednu zprávu o tom, co bude za docela dlouhou dobu. Včera firma AMD vypustila na Youtube video nazvané Ryzen Processors: One Year Later. Hovoří na něm někteří zaměstnanci, kteří se na přípravě loni vydaných „comebackových“ procesorů podíleli a v podobném videu se sešli již loni před rokem. Ovšem do toho letošního se vloudily některé docela zajímavé informace, které stojí za to vypíchnout.

Tou první je, že se v tomto videu vůbec poprvé objevuje jméno další procesorové architektury, která následuje za jádry Zen 3, jež byla doposud nejvzdálenějším předmětem na horizontu, který jsme doposud v roadmapě procesorových jader AMD znali (viz například tyto rok staré informace). Pro připomenutí, Zen 3 bude jádro o dvě generace novější proti nynější první generaci Zenu, která pohání Ryzeny 1000 a 2000. Po těch přijde nejprve nová architektura Zen 2 na 7nm procesu, a poté až Zen 3 na nějaké vylepšené verzi 7nm technologie (možná třeba s EUV).

Už běží práce na Zenu 5

Mike Clark, který je jako inženýr jedním z hlavních autorů jádra Zen, nyní na zmíněném videu pronesl, že už v tuto chvíli pracuje rovnou na „Zenu 5“, který by měl přijít ještě později. Následující architektura tedy stále ještě bude patřit do rodiny Zenů, nebo je k ní alespoň marketingově řazena. Že už na ní započaly práce, je svědectví o tom, že AMD pracuje paralelně na více generacích jader naráz. V lednu bylo oznámeno, že vývoj Zenu 2 byl již dokončen, takže je možné, že na Zenu 5 se začalo pracovat poté a přesunuli se na ní tvůrci právě Zenu 2.

Oficiální video zmínku o Zenu 5 rozhodně nenechává zapadnout
Oficiální video zmínku o Zenu 5 rozhodně nenechává zapadnout (Mike Clark druhý zleva, Suzanne Plummer druhá zprava)

Ačkoliv jméno Zen 5 sugeruje rozdíl dvou generací proti Zenu 3, o případném Zenu 4 ani v minulosti, ani u této příležitosti řeč nikdy nebyla. Spíš se zdá, že Zen 5 je de facto čtvrtá generace a následuje hned po třetí. „Zen 4“ by mohl být přeskočen, a to z jednoho důvodu, který možná tušíte, pokud máte nějaké povědomí o asijské kultuře. V ní je totiž číslovka čtyři považována za nešťastnou a v názvech produktů není vítána. Tento postoj je zejména v Číně hluboce zakořeněn, jelikož 4 se čte jako slovo pro smrt/zemřít, tudíž je číslo se smrtí spojováno. Často se stává například, že budovy nemají v číslování čtvrté patro, nepopulární jsou třeba i adresy nebo telefonní čísla se čtyřkou (pokud vás tato kuriozita zajímá, viz Wikipedii). Web VideoCardz proto podotýká, že z tohoto důvodu by mohl být Zen 4 přeskočen, což mi přijde jako hodně pravděpodobné vysvětlení. Jinak moc nedává smysl, aby bylo jméno „Zen 5“ víceméně oficiálně sděleno (z vysvětlivek na konci videa vyplývá, že tato zmínka byla předem promyšlená), ale o Zenu 4 nepadlo ani slovo. Prozatím proto asi můžeme řadu Zen – Zen 2 – Zen 3 – Zen 5 brát jako hotovou věc.

amd-video-ryzen-zen-5Jak lze čekat, v této fázi nebyly sděleny žádné podrobnosti o tom, co od nové architektury lze čekat, takové informace zatím nejsou ani k Zenu 2, natož Zenu 3 (o Zenu 2 by se nicméně pomalu mohly začínat objevovat informace skrze patche pro Linux a překladače GCC a LLVM). Prozatím víme, že Zen 3 je zamýšlen pro procesory vyráběné na vylepšeném 7nm procesu, což by mohlo znamenat, že Zen 5 už bude prvním CPU od AMD, které bude vyrobené na 5nm procesu. Pokud tedy ona technologie nebude na potvoru přejmenovaná na 4nm. Pokud má Zen 3 vyjít v roce 2020, pak by Zen 5 měl být až záležitostí let 2021–2022. Tudíž by mohlo eventuálně jít o konkurenta Intelovských jader Alder Lake nebo Meteor Lake a Sapphire Rapids či Granite Rapids v oblasti serverů. Na druhou stranu podle této roadmapy by možná Zen 3 mohl přijít až v roce 2021, pak by asi byl Zen 5 vzdálenější.

Vedoucí vývoje Zenu má pozvednout vývoj nových GPU

Ve videu padla jinak ještě jiná zajímavá věc. Mluví na něm také Suzanne Plummer, která vedla vývojové práce architektury jádra Zen coby Senior Director. Tato vystudovaná inženýrka, jejíž kořeny jdou až do roku 1989 ve firmě Motorola (kde pracovala na procesorech Power a předtím RISC architektuře 88000, viz LinkedIn) ale na této pozici již není. Jednak povýšila na corporate vice prezidentku, ale současně se přesunula se nebo byla přesunuta do grafické divize. Tam má pro změnu dohlížet na práce na architekturách GPU. Grafická divize podle jejích slov dostala v poslední době cosi jako „transfúzi“ z procesorové sekce. Není však úplně jasné, zda je pod použitým termínem („expertise“) míněno jen sdílení technologií, metodologie, postupů a způsobu řízení vývoje, nebo zda AMD ve větším přesunulo i inženýry.

amd-radeon-gpuCílem ale má být nyní po jádrech CPU dosáhnout významného skoku ve výkonu (vyšších taktů, lepší spotřeby a tak dále) také u architektur GPU a zajistit, aby úspěšné prvky vyvinuté v procesorové divizi byly aplikovány i v grafických čipech. Suzanne Plummer na videu říká, že u Zenu šlo o to, dosáhnout lepšího výsledku, než se považovalo za možné, a podobně by to údajně AMD chtělo realizovat i u Radeonů. Jestli to ale vyjde, toť otázka, na níž odpověď ukáže až budoucnost, protože plán je jedna věc, jeho naplnění ale potřebuje i určité štěstí. Pokud je ale toto pravda, tak to aspoň znamená, že divize grafik nebyla vykuchána a že se na vývoj budoucích architektur nerezignovalo. Jen doufejme, že zase nebyl oslaben program procesorů.

AMD už pracuje na architektuře Zen 5. Inženýři od procesorů nyní mají posílit vývoj GPU
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.76%) 37 hlasů

48 KOMENTÁŘE

 1. „Suzanne Plummer na videu říká, že u Zenu šlo o to, dosáhnout lepšího výsledku, než se považovalo za možné, a podobně by to údajně AMD chtělo realizovat i u Radeonů.“

  Marketingové žvásty. To by chtěl přece každý, kdo něco vyvýjí či vymýšlí.

  Zajímalo by mne, jaký má jako víceprezidentka reálný vliv na konečnou podobu chipu.

   • Tak to je snad jasný, to platí o každé vedoucí funkci.

    Mě by zajímalo jestli na té pozici ovlivňuje třeba jen směr vývoje nebo i detailněji kompletní podobu nějakého řešení či součásti např. že zvolí jedno z možných řešení nebo to jde úplně mimo ni.

  • Byt tebou, tak tyhle vyjadreni AMD s klidem ignoruju. AMD je slibotechna, nic vic. Hlavne se temahle vyjadrenima snazi zmensit dopady realneho vykonu jejich produktu. Pro AMD fans je to koneckoncu modus operandi.

   Vzpomen na Bulldozer: „To bude bozi architektura, drtic Intelu, bla bla ..“. A pak totalni propadak. AMD fans ale diky temhle prohlasenim muzou hned naject na mantru: „Za mesic je tu Steamroller, ten vam ukaze. Steamroller je super duper architektura, bla bla ..“. Steamroller zase propadak, takze najednou je to: „Piledriver uz Intel rozdrti, nejlepsi architektura dekady, bla bla..“. A tak furt dokola.

   Grafiky to samy: „Polaris srazi Nvidii na kolena, nejnovejsi GCN, desitky featur, DX12, Mantle, bla bla ..“. A zas totalni fail, nekdy dokonce oddela diky napajeni vasi desku. Takze: „Vega, to bude novej kral high-endu, super efektivni, bla bla ..“. Zas fail, Vega je rada, ze sotva dorovna Nvidia grafiku, ktera je treti odshora (s 2 roky starou architekturou). Takze dalsi AMD modla je Navi.

   Zen je zas propadak. Neni o nicem jinym, nez brute force pristupu – vic jader vic adidas. Guess what – Intel muze hrat stejnou hru. A hraje. Takze AMD uz jejich fans zas nazhavuje Zenem 2/3/4/5, aby z toho nebyly v depresi .. 😄

   Tenhle retez nikdy nekonci. Je to smesny/smutny. Vyber si 😃

   • No jo, ale…

    1) Před rokem Intelu hromadně umíraly Atomy C2000, protože je navrhnul s vadou. Kompenzace postiženým zákazníkům nikde.

    2) Teď Intelu hromadně umírají Atomy E3800, protože je taky navrhnul s vadou.

    3) Drtivá většina procesorů Intelu obsahuje bezpečnostní chybu Meltdown, kterou nelze opravit na 32bit OS. Kompenzace se opět nekonají, prý to není vada, ale záměrné!

    Ono si člověk nevybere. Buďto AMD slibotechnu nebo Intel Bugzilla.

   • Maudit: Do kamene tesat, líp bych to nenapsal, s dovolením si to uložím někam na svůj SSD disk a budu to neustále do konce životnosti toho SSD disku od intelu kopírovat všude kde se objeví AMD trollové.

   • No Mauditku, jsou tam momenty, kde se ti zadarilo, byt afektovane, slabiny AMD typu FX a Vega.
    Co se tyce Ryzenu, tak jsi ale uz vedle jako ta jedle..ale co by clovek od tebe taky chtel 😉 a koukam ze mas u sebe uz i kristalovou kouli.. 😀
    Vsak ono by se toho na Intel taky naslo…

    • A co se takhle na to podivat zvenci tvoji reality distortion bubliny?

     Realny posun prodeju procesoru AMD, jak bylo zmineno v clanku i tady na cnews.cz, byl z 10% na 11% (nebo tak nejak). Jeden jedinej procentni bod, coz muze byt klidne statisticka chyba.

     To jsou fakta. Zbytek jsou kecy.

     • To číslo si pamatuješ mírně špatně, ale copak tržní podíl úplně nutně něco říká to kvalitách? Nepřímo asi jo, ale určitě ne s takovou přesností, aby se o něčem dalo tvrdit, že to „sux“, jak tam vejš zkoušíš naznačovat…

     • Maudite a ty vis co je to „distortion bublina“, nezijes v ni treba sam? 😉
      Pro tvou informaci, prodeje mimo OEM segment loni Ryzenu byli nejvetsi za poslednich nekolik let. Pokud si sledoval clanky, tak tohle dobre vis. Dalsi vec je napr. zvyseni obratu AMD, ktere nejde na vrub miningu (jak by jsi si mozna rad vysvetlil), ale Ryzenum, jelikoz AMD samo prohlasilo, ze mining mel vliv na jejich obrat v radove procentech, nikoliv radove desiteky procent.
      Mluvit o tom, ze Ryzen nebyl uspech, muze jen nekdo, kdo naprosto ignoruje fakta, potazmo si z nich vytahne jen to co se mu hodi. A ze ty tvoje kecy tady vsichni znaji, to je taky fakt 😉

 2. „Pokud je ale toto pravda, tak to aspoň znamená, že divize grafik nebyla vykuchána a že se na vývoj budoucích architektur nerezignovalo. Jen doufejme, že zase nebyl oslaben program procesorů.“

  jako vtip po ránu dobrý Honzo :-))

 3. Procesor od AMD si nekoupim, mam hluboce zakorenenou predstavu o cislovce 5 jako nestastne uz ze zakladni skoly. Kdykoliv jsem dostal kouli, tak me doma mlatili. Je teda logicke, ze pokud AMD na tradice kasle a klidne si procesorovou architekturu ocisluje cislovkou 5, ze to nemam zajem podporovat, AMD fakt ne!

 4. Lehký off-topic, ale nedá mi to neupozornit. Intel má další průšvih, po umírajících serverových Atomech C2000 Intel zjistil, že z obdobných důvodů umírají také embedded Atomy řady E3800.

  PCN 116196-00 – Stepping Conversion with new Order Codes
  https://qdms.intel.com/Portal/SearchPCNDataBase.aspx

  Intel will start transitioning the D-0 stepping of the Intel® Atom® Processor E3800 Automotive Series to D-1. The new D-1 stepping will be physically and electrically drop in compatible, no change to form and fit.

  Summary of changes of the D-1 stepping:
  1. Intel identified possible circuit design issues in the LPC bus, USB2.0 LS/FS and SD Card logic which may result in degradation of the LPC bus, USB2.0 LS/FS and SD Card signals over time at a rate higher than Intel’s quality goals. The D-1 stepping dispositions these possible issues.