
Zdá se, že tu opět máme jednu zprávu o tom, co bude za docela dlouhou dobu. Včera firma AMD vypustila na Youtube video nazvané Ryzen Processors: One Year Later. Hovoří na něm někteří zaměstnanci, kteří se na přípravě loni vydaných „comebackových“ procesorů podíleli a v podobném videu se sešli již loni před rokem. Ovšem do toho letošního se vloudily některé docela zajímavé informace, které stojí za to vypíchnout.
Tou první je, že se v tomto videu vůbec poprvé objevuje jméno další procesorové architektury, která následuje za jádry Zen 3, jež byla doposud nejvzdálenějším předmětem na horizontu, který jsme doposud v roadmapě procesorových jader AMD znali (viz například tyto rok staré informace). Pro připomenutí, Zen 3 bude jádro o dvě generace novější proti nynější první generaci Zenu, která pohání Ryzeny 1000 a 2000. Po těch přijde nejprve nová architektura Zen 2 na 7nm procesu, a poté až Zen 3 na nějaké vylepšené verzi 7nm technologie (možná třeba s EUV).
Už běží práce na Zenu 5
Mike Clark, který je jako inženýr jedním z hlavních autorů jádra Zen, nyní na zmíněném videu pronesl, že už v tuto chvíli pracuje rovnou na „Zenu 5“, který by měl přijít ještě později. Následující architektura tedy stále ještě bude patřit do rodiny Zenů, nebo je k ní alespoň marketingově řazena. Že už na ní započaly práce, je svědectví o tom, že AMD pracuje paralelně na více generacích jader naráz. V lednu bylo oznámeno, že vývoj Zenu 2 byl již dokončen, takže je možné, že na Zenu 5 se začalo pracovat poté a přesunuli se na ní tvůrci právě Zenu 2.

Ačkoliv jméno Zen 5 sugeruje rozdíl dvou generací proti Zenu 3, o případném Zenu 4 ani v minulosti, ani u této příležitosti řeč nikdy nebyla. Spíš se zdá, že Zen 5 je de facto čtvrtá generace a následuje hned po třetí. „Zen 4“ by mohl být přeskočen, a to z jednoho důvodu, který možná tušíte, pokud máte nějaké povědomí o asijské kultuře. V ní je totiž číslovka čtyři považována za nešťastnou a v názvech produktů není vítána. Tento postoj je zejména v Číně hluboce zakořeněn, jelikož 4 se čte jako slovo pro smrt/zemřít, tudíž je číslo se smrtí spojováno. Často se stává například, že budovy nemají v číslování čtvrté patro, nepopulární jsou třeba i adresy nebo telefonní čísla se čtyřkou (pokud vás tato kuriozita zajímá, viz Wikipedii). Web VideoCardz proto podotýká, že z tohoto důvodu by mohl být Zen 4 přeskočen, což mi přijde jako hodně pravděpodobné vysvětlení. Jinak moc nedává smysl, aby bylo jméno „Zen 5“ víceméně oficiálně sděleno (z vysvětlivek na konci videa vyplývá, že tato zmínka byla předem promyšlená), ale o Zenu 4 nepadlo ani slovo. Prozatím proto asi můžeme řadu Zen – Zen 2 – Zen 3 – Zen 5 brát jako hotovou věc.
Jak lze čekat, v této fázi nebyly sděleny žádné podrobnosti o tom, co od nové architektury lze čekat, takové informace zatím nejsou ani k Zenu 2, natož Zenu 3 (o Zenu 2 by se nicméně pomalu mohly začínat objevovat informace skrze patche pro Linux a překladače GCC a LLVM). Prozatím víme, že Zen 3 je zamýšlen pro procesory vyráběné na vylepšeném 7nm procesu, což by mohlo znamenat, že Zen 5 už bude prvním CPU od AMD, které bude vyrobené na 5nm procesu. Pokud tedy ona technologie nebude na potvoru přejmenovaná na 4nm. Pokud má Zen 3 vyjít v roce 2020, pak by Zen 5 měl být až záležitostí let 2021–2022. Tudíž by mohlo eventuálně jít o konkurenta Intelovských jader Alder Lake nebo Meteor Lake a Sapphire Rapids či Granite Rapids v oblasti serverů. Na druhou stranu podle této roadmapy by možná Zen 3 mohl přijít až v roce 2021, pak by asi byl Zen 5 vzdálenější.
Vedoucí vývoje Zenu má pozvednout vývoj nových GPU
Ve videu padla jinak ještě jiná zajímavá věc. Mluví na něm také Suzanne Plummer, která vedla vývojové práce architektury jádra Zen coby Senior Director. Tato vystudovaná inženýrka, jejíž kořeny jdou až do roku 1989 ve firmě Motorola (kde pracovala na procesorech Power a předtím RISC architektuře 88000, viz LinkedIn) ale na této pozici již není. Jednak povýšila na corporate vice prezidentku, ale současně se přesunula se nebo byla přesunuta do grafické divize. Tam má pro změnu dohlížet na práce na architekturách GPU. Grafická divize podle jejích slov dostala v poslední době cosi jako „transfúzi“ z procesorové sekce. Není však úplně jasné, zda je pod použitým termínem („expertise“) míněno jen sdílení technologií, metodologie, postupů a způsobu řízení vývoje, nebo zda AMD ve větším přesunulo i inženýry.
Cílem ale má být nyní po jádrech CPU dosáhnout významného skoku ve výkonu (vyšších taktů, lepší spotřeby a tak dále) také u architektur GPU a zajistit, aby úspěšné prvky vyvinuté v procesorové divizi byly aplikovány i v grafických čipech. Suzanne Plummer na videu říká, že u Zenu šlo o to, dosáhnout lepšího výsledku, než se považovalo za možné, a podobně by to údajně AMD chtělo realizovat i u Radeonů. Jestli to ale vyjde, toť otázka, na níž odpověď ukáže až budoucnost, protože plán je jedna věc, jeho naplnění ale potřebuje i určité štěstí. Pokud je ale toto pravda, tak to aspoň znamená, že divize grafik nebyla vykuchána a že se na vývoj budoucích architektur nerezignovalo. Jen doufejme, že zase nebyl oslaben program procesorů.
„Suzanne Plummer na videu říká, že u Zenu šlo o to, dosáhnout lepšího výsledku, než se považovalo za možné, a podobně by to údajně AMD chtělo realizovat i u Radeonů.“
Marketingové žvásty. To by chtěl přece každý, kdo něco vyvýjí či vymýšlí.
Zajímalo by mne, jaký má jako víceprezidentka reálný vliv na konečnou podobu chipu.
Neprimo je ten vliv zcela zasadni, protoze ona jako vedouci stoji za tim, kdo, v kolika lidech, s jakymi prostredky a jak dlouho bude neco takoveho delat.
Tak to je snad jasný, to platí o každé vedoucí funkci.
Mě by zajímalo jestli na té pozici ovlivňuje třeba jen směr vývoje nebo i detailněji kompletní podobu nějakého řešení či součásti např. že zvolí jedno z možných řešení nebo to jde úplně mimo ni.
Byt tebou, tak tyhle vyjadreni AMD s klidem ignoruju. AMD je slibotechna, nic vic. Hlavne se temahle vyjadrenima snazi zmensit dopady realneho vykonu jejich produktu. Pro AMD fans je to koneckoncu modus operandi.
Vzpomen na Bulldozer: „To bude bozi architektura, drtic Intelu, bla bla ..“. A pak totalni propadak. AMD fans ale diky temhle prohlasenim muzou hned naject na mantru: „Za mesic je tu Steamroller, ten vam ukaze. Steamroller je super duper architektura, bla bla ..“. Steamroller zase propadak, takze najednou je to: „Piledriver uz Intel rozdrti, nejlepsi architektura dekady, bla bla..“. A tak furt dokola.
Grafiky to samy: „Polaris srazi Nvidii na kolena, nejnovejsi GCN, desitky featur, DX12, Mantle, bla bla ..“. A zas totalni fail, nekdy dokonce oddela diky napajeni vasi desku. Takze: „Vega, to bude novej kral high-endu, super efektivni, bla bla ..“. Zas fail, Vega je rada, ze sotva dorovna Nvidia grafiku, ktera je treti odshora (s 2 roky starou architekturou). Takze dalsi AMD modla je Navi.
Zen je zas propadak. Neni o nicem jinym, nez brute force pristupu – vic jader vic adidas. Guess what – Intel muze hrat stejnou hru. A hraje. Takze AMD uz jejich fans zas nazhavuje Zenem 2/3/4/5, aby z toho nebyly v depresi .. 😄
Tenhle retez nikdy nekonci. Je to smesny/smutny. Vyber si 😃
No jo, ale…
1) Před rokem Intelu hromadně umíraly Atomy C2000, protože je navrhnul s vadou. Kompenzace postiženým zákazníkům nikde.
2) Teď Intelu hromadně umírají Atomy E3800, protože je taky navrhnul s vadou.
3) Drtivá většina procesorů Intelu obsahuje bezpečnostní chybu Meltdown, kterou nelze opravit na 32bit OS. Kompenzace se opět nekonají, prý to není vada, ale záměrné!
Ono si člověk nevybere. Buďto AMD slibotechnu nebo Intel Bugzilla.
Podle https://support.microsoft.com/en-us/help/4073757/protect-your-windows-devices-against-spectre-meltdown a https://blogs.windows.com/windowsexperience/2018/03/13/march-2018-windows-security-update-expanding-our-efforts-to-protect-customers/ snad nějaká forma ochrany na Win32 existuje, je to v aktualizacích, které vyšly v březnu. Jestli je to stejně účinné jak KVA Shadowing, nevím. Myslím že jsem nikdy neviděl nějaký popis toho, jak to funguje a jestli je to ekvivalentní/stejné. Doufám že jo…
Maudit: Do kamene tesat, líp bych to nenapsal, s dovolením si to uložím někam na svůj SSD disk a budu to neustále do konce životnosti toho SSD disku od intelu kopírovat všude kde se objeví AMD trollové.
Jarousi uloz si to, Maudit je podobny material jako ty..takze neprekvapuje, ze se ti to libi 😉
Vis co je legrace Jarousi, ze blbec nikdy nevi, ze je blby 😉
No Mauditku, jsou tam momenty, kde se ti zadarilo, byt afektovane, slabiny AMD typu FX a Vega.
Co se tyce Ryzenu, tak jsi ale uz vedle jako ta jedle..ale co by clovek od tebe taky chtel 😉 a koukam ze mas u sebe uz i kristalovou kouli.. 😀
Vsak ono by se toho na Intel taky naslo…
A co se takhle na to podivat zvenci tvoji reality distortion bubliny?
Realny posun prodeju procesoru AMD, jak bylo zmineno v clanku i tady na cnews.cz, byl z 10% na 11% (nebo tak nejak). Jeden jedinej procentni bod, coz muze byt klidne statisticka chyba.
To jsou fakta. Zbytek jsou kecy.
To číslo si pamatuješ mírně špatně, ale copak tržní podíl úplně nutně něco říká to kvalitách? Nepřímo asi jo, ale určitě ne s takovou přesností, aby se o něčem dalo tvrdit, že to „sux“, jak tam vejš zkoušíš naznačovat…
Maudite a ty vis co je to „distortion bublina“, nezijes v ni treba sam? 😉
Pro tvou informaci, prodeje mimo OEM segment loni Ryzenu byli nejvetsi za poslednich nekolik let. Pokud si sledoval clanky, tak tohle dobre vis. Dalsi vec je napr. zvyseni obratu AMD, ktere nejde na vrub miningu (jak by jsi si mozna rad vysvetlil), ale Ryzenum, jelikoz AMD samo prohlasilo, ze mining mel vliv na jejich obrat v radove procentech, nikoliv radove desiteky procent.
Mluvit o tom, ze Ryzen nebyl uspech, muze jen nekdo, kdo naprosto ignoruje fakta, potazmo si z nich vytahne jen to co se mu hodi. A ze ty tvoje kecy tady vsichni znaji, to je taky fakt 😉
„Pokud je ale toto pravda, tak to aspoň znamená, že divize grafik nebyla vykuchána a že se na vývoj budoucích architektur nerezignovalo. Jen doufejme, že zase nebyl oslaben program procesorů.“
jako vtip po ránu dobrý Honzo :-))
Procesor od AMD si nekoupim, mam hluboce zakorenenou predstavu o cislovce 5 jako nestastne uz ze zakladni skoly. Kdykoliv jsem dostal kouli, tak me doma mlatili. Je teda logicke, ze pokud AMD na tradice kasle a klidne si procesorovou architekturu ocisluje cislovkou 5, ze to nemam zajem podporovat, AMD fakt ne!
Tie tvoje taraniny su tak hlupe, az su zabavne.
Pozri si toto:
https://www.youtube.com/watch?v=YBHPpkyrCFs
A co že máš za procesor teď?
:)) to by mne taky zajimalo..doufam ze ne i5.. 😉
Skylake i7-6700 a Xeon.
Jenze pointa meho prispevku je, ze v Intelu mysli matematicky a odjakziva po trojce je ctyrka. Az v AMD nekoho napadlo, ze po trojce bude z duvodu nabozenstvi petka.
Sorry, ale to proste neni normalni.
No vidíš, a v Číně je zase nešťastným číslem 4ka… A co myslíš, že je pro AMD důležitější – pár jedinců s komplexem z dětství, nebo miliardová Čína?
A stejně tak u Intelu – pokud se nepletu, tak mají řad i3, i5, i7 a i9… Takže jsou na tom se značením naprosto stejně, jako AMD…
3,5,7,9 vidim tam nznak matematicke rady.
1,2,3,5 vidim tam, ze nekdo neumi do peti pocitat.
@ Redmarxi
já myslím že nějaké číslování je úplně bezpředmětné… Důležité snad je co to umí ne? 🙂
Zas jeden z Tvých laškovných pokusů vyvolat diskusi? 🙂
@KOCHREN: Ale uznej, ze to je vtipny, ten muj komentar. 🙂 A vedel jsem hned, ze nekteri se chytnou. Ostatni se jiste zasmali. 🙂
@Redmarx
no ja se urcite pobavil 😀 Mi to hned prislo ze si delas prdel 😀
@Redmarx
> 3,5,7,9 vidim tam nznak matematicke rady.
> 1,2,3,5 vidim tam, ze nekdo neumi do peti pocitat.
řady to úplně v pohodě jsou obě 😉 řešit něco takového může jen trotl
no a AMD také přeskakuje z 485 udělala rovnou 580. Jinak to by byla další skládačka do puzzle refrešů polarisů, kdy by razil sestavy: Zen 5 k RX 595 (R10 4865).
Ani se nedivim, že jsi měl ve škole koule a doma tě mlátili, asi to bylo málo…. 🙂
Oni Číňané tu čtyřku zdá se řeší mnohem, mnohem víc než my 13ku, pro nás je asi těžký pochopit, že by se tomu někdo podřizoval, ale tam to asi lidem přijde normální.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tetraphobia#In_China
Šéfka AMD má kořeny na Tchaj-wanu, takže nepřekvapuje, že tomu firma teď vyjde vstříc. Nic to koneckonců nestojí, tak proč ne.
Jenze v civilizovanym svete jsou proste za blbce.
Za blbca je v tomto pripade predovsetkym AMD marketing. Byt Cinan, tak si to nekupim, pac ma evidentne maju za blbca. 😉
To se snadno řekne, ale když v té kultuře lidi vyrůstají a všude kolem nich existuje pověra, že čtyři je špatné znamená a přináší smůlu, nebo smrt, tak můžeš být jak chceš racionální, ale nejspíš tě to stejně bude trošku ovlivňovat, byť třeba nevědomky. Nejspíš by se na nějakých statistikách dalo vysledovat, že se lidi někdy rozhodujou koupit starší nebo novější výrobek v řadě, aby se té 4ce vyhnuli.
Chapes me spatne.
Ja tomu rozumim a chapu, ze vyobce mejdla ho nikdy v Cine nenazve „Mejdlo 4.0“, ale vazne by mela technologicka firma pristupovat vazne k takovym to nesmyslnym poveram?
Nemela by technologicka firma jit prikladem k odstranovani takovychhle nesmyslu?
Nejde preci o to, ze ctyrka ma spatnou povest, ale ze se tou pohadkou o ctyrce ridi nekdo jako je AMD, ktera by mela mit vysokou uroven a pohadky nepodporovat. To je to spatne.
Tyvoe tak tvoje problémy bych chtěl mít. Zadlužená AMD udělá kvůli Redmarxovi Ryzen 4, aby šla příkladem k odstraňování čínských pověr. Co na tom, že přijdou o 10% profitu, hlavně že půjdou příkladem. 😀
U národa, kterej dennodenně a zcela nehumálně vraždí a jí psi, mě to nijak nepřekvapuje..
Ono se to týká třeba i Japonců, myslím, že ve východní Asii je to hodně častý, nejen v Číně.
Ne, v Číně nevraždí psy, stejně jako u nás nevraždíme krávy či prasata. Navíc pes má moc dobrý maso.
PROMAZ KOMENTÁŘE (nevkusné stupidity) – JO
Co se ti nelíbí na poprsí šéfky AMD, nevím proč jí za to nepochválit. Nebo tady musíme být pohlavně korektní?
Lehký off-topic, ale nedá mi to neupozornit. Intel má další průšvih, po umírajících serverových Atomech C2000 Intel zjistil, že z obdobných důvodů umírají také embedded Atomy řady E3800.
PCN 116196-00 – Stepping Conversion with new Order Codes
https://qdms.intel.com/Portal/SearchPCNDataBase.aspx
Intel will start transitioning the D-0 stepping of the Intel® Atom® Processor E3800 Automotive Series to D-1. The new D-1 stepping will be physically and electrically drop in compatible, no change to form and fit.
Summary of changes of the D-1 stepping:
1. Intel identified possible circuit design issues in the LPC bus, USB2.0 LS/FS and SD Card logic which may result in degradation of the LPC bus, USB2.0 LS/FS and SD Card signals over time at a rate higher than Intel’s quality goals. The D-1 stepping dispositions these possible issues.
…
Ještě jsem udělal krátký research k tématu.
Chyba je ve Specification Update vedena pod VLI89 – https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/specification-updates/atom-e3800-family-spec-update.pdf
VLI89 System May Experience Inability to Boot or May Cease Operation
Problem: Under certain conditions where activity is high for several years the LPC, USB (low speed and full speed) and SD Card circuitry may stop functioning in the outer years of use.
Implication: LPC circuitry that stops functioning may cause operation to cease or inability to boot. SD Card or USB circuitry that stops functioning may cause SD Cards to be unrecognized or Low Speed or Full Speed USB devices to not function. Intel has only observed this behavior in simulation. Designs that implement the LPC interface at the 1.8V signal voltage are not affected by the LPC part of this erratum.
Workaround:Firmware code changes for LPC circuitry and mitigations for SD Card & USB circuitry have been identified and may be implemented for this erratum.
Status: For the steppings affected, see the Summary Tables of Changes
Vtip celé věci je v tom, že Atomy C2000 umíraly také kvůli chybě v návrhu LPC sběrnice – viz chyba AVR54 v tomto Specification Update
https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/specification-updates/atom-c2000-family-spec-update.pdf
Přišlo se na to až po delším čase. U Atomů C2000 lze očekávat non-stop provoz, jsou to serverové procesory. Atomy E3800 jsou embedded řešení, používá je např. deska Intel NUC DE3815TYBE, která má vývody na I2C sběrnici – tedy se dá čekat, že tyhle Atomy budou řídit různé průmyslové stroje. Tedy také budou mít delší dobu provozu než běžné desktopy.
A teď to „nejlepší“ – když jsem porovnal 10 náhodně vybraných veřejně dokumentovaných bugů vedených ve Specification Update pro Atom E3800 s bugy vedenými pro Celeron a Pentium N- a J- (https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/specification-updates/pentium-n3520-j2850-celeron-n2920-n2820-n2815-n2806-j1850-j1750-spec-update.pdf), všechny jsou stejné. Nemůžu se zbavit dojmu, že procesory mají zcela stejný základ že chyba s umírající LPC se dříve či později projeví u všech Atomů Bay Trail – je to patrně jen otázka četnosti používání. Pokud ho někdo provozuje jako server 24/7, může to mít stejné následky jako u Atomů C2000 a E3800.
Jojo, E3800 by měl být Bay Trail a stejný čip jako ty ostatní včetně třeba Celeron J1900 nebo Atom Z3740/Z3735 v tabletech (to potěší,jeden taky mám, SD karta je v něm permanentě…).
Situace potvrzena, Intel se vyjádřil.
https://www.servethehome.com/another-atom-bomb-intel-e3800-bay-trail-atom-vli89-bug/
Všechny procesory Silvermont (tj. nejen Atom C2000) obsahují chybu v návrhu Low pin count (LPC) sběrnice, kdy po delší době používání tato odejde a čip přestane fungovat. Chyba se zjevně týká také některých generací 14nm procesorů Goldmont.
Atom C2000 „Avoton“ Silvermont – AVR54
https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/specification-updates/atom-c2000-family-spec-update.pdf
Atom E3800 „Bay Trail – I“ Silvermont- VLI89
https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/specification-updates/atom-e3800-family-spec-update.pdf
Celeron J1000/N2000 pro IoT „Bay Trail“ Silvermont – VLP1
https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/specification-updates/Celeron-J1900-N2807-N2930-IoT-SU-Addendum.pdf
Pentium J/N4000, Celeron J/N3000 „Apollo Lake“ Goldmont – APL46
https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/specification-updates/pentium-celeron-n-series-j-series-datasheet-spec-update.pdf
Všechny procesory mají stejné symptomy – degradace LPC sběrnice, případně i USB, SD Card a Real time clock (RTC), pokud jsou tyto používány několik let. U Atomu C2000 se chyba typicky projevovala po 18 až 36 měsících, jelikož se běžně používají non-stop, dá se čekat, že taková je životnost těchto CPU (tj. při osmi hodinách denně asi čtyři a půl roku, při dvanácti 3 roky). Postiženy jsou řádově až stovky milionů procesorů.
Systémy pro 24/7 dostávají nový stepping (Atom C2000 C0, Atom E3800 D1), consumer produkty opravu nedostávají. Produkty z H2/2017 nejsou postiženy (Atom C3000, Goldmont Plus – Pentium J/N5000, Celeron J/N4000).
Tak jsem o tom konečně sepsal aktualitu: https://www.cnews.cz/intel-chyba-bay-trail-apollo-lake-degradace-cipu
A ještě jednou díky za upozornění na tenhle problém. Doufám, že se to moc nedotkne všech těch tabletů a notebooků, co Bay Trailama existujou. Protože ty nikdo z trhu stahovat/opravovat kvůli něčemu podobnému nebude a uživatelé by prostě měli pech. Snad to má to SDIO/USB/LPC dost velkou životsnot, aby při lehkém používání vydrželo aspoň těch 6-7 let. I když teda iddeálně víc, koukám, že letos v létě budu mít Transformera T100TA už čtyři roky (taky jsem se do toho chytil…)
Cokoliv co pomuze vykonove/provozne zlepsit AMD grafiky, je vitano 🙂
…o tie by som sa všeobecne nebál, skôr by to chcelo zatlačiť na highend + herné booky.
S notebooky urcite souhlasim, co se tyce uplneho highendu typu Titan…tak jo, na reklamu je urcite dobry.
ps: u tech notasu je to prave o tech provoznich vlastnostech. Ale treba nize taktovane Veky pozitivne prekvapi.
taková menší odbočka : -)
https://www.svethardware.cz/pcworld-kaby-lake-g-nema-opravdovou-vegu/46403
Z trochu jineho soudku..v odkaze tvrdi, ze nova Intelovka 8jadra prijdou az jako cast nove 9te generace a stejne tak i Z390. Tudiz Kafe a 8ma generace konci 8700k na 6C/12T
https://www.techpowerup.com/243215/intels-core-i7-8700k-generational-successor-could-be-8-core