AMD potichu vydalo podporu pro 4K a HDR Netflix na grafikách Radeon. V ovladači 18.4.1

1
Netflix
Netflix

Pro grafické karty Radeon vyšel před pár dny nový ovladač Radeon Software Adrenalin Edition 18.4.1 Beta. Přímo v poznámkách k vydání o tom není zmínka, ale zdá se, že je v této verzi schovaná jedna větší a dlouho vyhlížená novinka – podpora pro přehrávání 4K a HDR videa streamovaného ze služby Netflix. Ta grafickým kartám od AMD dlouho chyběla, ale jak už bylo dříve avizováno, letos se to mělo změnit, a tato změna je zdá se konečně tu.

 

4K pro Polarisy (a další Radeony?)

Důvodem, proč 4K obsah z této služby nefungoval, jsou vysoké požadavky kladené na zabezpečení před neoprávněným kopírováním, vlastníci si chtějí materiál v ultra vysokém rozllišení co nejlépe ohlídat. Pro 4K Netflix (a totéž platí také pro HDR obsah) je proto vyžadováno DRM Microsoft PlayReady 3.0, pro které GPU Radeon ani APU dosud neměla certifikaci. Tento obsah tedy zatím na PC běžel jen pomocí integrovaných GPU Intelu (od Kaby Lake výš) a na kartách Nvidia GeForce (GTX 1050 Ti a výš).

Nizozemský web Hardware Info ale zjistil, že s ovladačem 18.4.1 už streamování na grafice Radeon v tuto chvíli funguje, takže podpora je zřejmě kompletní a certifikovaná. Ve svém článku z úterý uvádí, že při přehrávání 4K obsahu nepozoroval žádné problémy, rozlišení bylo 3840 × 2160 bodů a datový tok plynoucí ze serveru byl příslušně vyšší. Otestoval ho na Radeonu RX 580, nikoliv na APU Raven Ridge, jak by se asi intuitivně dalo čekat. Pro APU tento ovladač zdá se ještě k mání není, ale snad už neměl meškat moc dlouho. Také ještě není známo, jak velkého množství Radeonů se podpora týká. PlayReady 3.0 a 4K Netflix ale evidentně fungují i na samostatných grafikách Radeon generace Polaris, přičemž zřejmě nezáleží na tom, jaké CPU je osazeno. Pro HTPC každopádně dobrá zpráva.

Diagnostický výstup ukazující Netflix ve 4K na Radeonu RX 580 (Zdroj: Hardware.info)
Diagnostický výstup ukazující Netflix ve 4K na Radeonu RX 580 (Zdroj: Hardware.info)

Jako na ostatních platformách je je třeba pro příjem 4K streamů splnit určité požadavky, tedy mimo to, že musíte mít zaplacený patřičný stupeň předplatného (Netflix Premium). Kromě podpory PlayReady 3.0 zajištěné nyní novým ovladačem je třeba také ochrana HDCP 2.2, kterou musí podporovat a mít aktivní připojený monitor. Je potřeba také dekodér formátu HEVC, v němž je video enkódováno. K přehrávání je pak třeba použít prohlížeč Microsoft Edge a ovšem také operační systém Windows 10 (zda je nutná úplně nejnovější verze ,nebo stačí podzimní Fall Cretators Update, nevíme). Na Windows 10 by snad měla fungovat také samostatná aplikace Netflixu.

radeon-rx-580x-oem

Podpora pro jarní update Windows 10

Ovladač 18.4.1 jinak také přináší oficiální podporu pro novou aktualizaci systému Windows 10, tzv. April 2018 Update. Podle poznámek by měl opravovat také nějaké chyby ve hrách. Pro upgrade na nejnovější verzi Windows by ovšem neměl být striktně nutný, stejně jako v budoucnosti by s ní měly pracovat i starší verze včetně třeba legacy vydání pro již nepodporované architektury (Radeony a APU z doby před nástupem GCN s architekturou VLIW5/VLIW4).

AMD potichu vydalo podporu pro 4K a HDR Netflix na grafikách Radeon. V ovladači 18.4.1
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.91%) 11 hlasů

1 komentář

  1. Zajímavý článek. Děkuji. Doufám, že přehrávání 4K HDR na APU brzy vyzkouším. Momentálně čekám na ITX desku. Nevím, zda-li i 35W verze APU tj. model GE zvládne 4K HDR 60Hz…. Na youtube jsem našel video, kde při 4K HDR 60 Hz byla Vega 8 u Ryzenu 3 2200G vytížená na 87 % a procesor byl vytížen zcela minimálně. Ukázku s modelem GE jsem nenašel. Mám proto určité pochybnosti, i s ohledem na fakt, že také GTX 1030 se s 4K HDR 60Hz obsahem dle různých recenzí trápí. Chystám se proto spíše vyzkoušet Ryzen 5 2400G.