AMD odhalilo Radeony RX 5700 generace Navi. Prý nemají architekturu GCN, ale „RDNA“

7nm grafické karty Radeon generace Navi se jmenují RX 5000, AMD je včera odhalilo. A prý již nemají architekturu GCN, ale novou RDNA s velkými změnami.

41

Včera už jsme psali o oficiálním odhalení (a tak trochu i papírovém vydání) Ryzenů 3000 s architekturou Zen 2. Kromě toho AMD na prezentaci na Computexu mluvilo i ke grafickým kartám, očekávaných 7nm Radeonech „Navi“. Ty sice mají být podrobněji rozkryté až 10. června na E3, ale AMD už teď udělalo takové malé předodhalení a nějaké věci řeklo, takže už nejsme tolik závislí na nezaručených únicích nebo dokonce drbech.

Řada GPU „Navi“ se oficiálně bude jmenovat Radeon RX 5000, respektive Radeon RX 5700 (to už by asi mohly být konkrétní modely, něco jako teď řada RX 570 či RX 580?). De facto tedy AMD místo přechodu na řadu 600 přidalo jednu nulu na konec značení řady RX 500. Nemusí to dávat moc systematický smysl, ale motivace je podle Lisy Su taková, aby byla v označení padesátka – vzhledem k tomu, že firma letos má 50leté výročí.

7nm gpu AMD Radeon RX 5700 Navi RDNA prezentace 08

Nová architektura?

Na začátek jedno překvapení. AMD v živé prezentaci na Computexu Navi prezentuje jako novou architekturu. Respektive, „Navi“ je označení pro generaci GPU. A samotná architektura má podle AMD jméno RDNA („Radeon DNA“), už nejde o zástupce linie GCN, kam AMD řadilo i Polaris a Vegu, ale prý o „nový design“, který má pohánět nové grafiky v nadcházející dekádě.

7nm gpu AMD Radeon RX 5700 Navi RDNA prezentace 05Ovšem pozor, toto nemusí zdaleka znamenat, že jde o úplně čistý nový design na zelené louce, jako byl Zen v porovnání s jádry Bulldozer–Excavator. Je celkem pravděpodobné, že zde je koncepce a dílčí komponenty použitá jako základ a „RDNA“ mění jen některé věci. Bylo by to tedy spíše něco jako architektury Haswell a Skylake u Intelu. Druhá je sice novým jádrem, ale evolučně vycházející z první. Možné je ale i to, že změny jsou spíš méně radikální a ono označení RDNA je spíš marketingové, aby se novinka v očích veřejnosti více odlišila od předchozích generací.

Navi has an all-new 7nm RDNA architecture – Radeon DNA. This is different from GCN (…). It’s a brand new Compute Unit design.

Architektura RDNA má mít nový design základního bloku CU (Computer Unit, výpočetní jednotka). Pořád je použito členění s 64 stream procesory na jednu CU. Ovšem jednotky mají mít lepší efektivitu a vylepšené IPC. Zároveň má být zlepšeno také využití paměťové propustnosti, toto GPU by tedy mělo být schopné dosáhnout stejných výkonů s o něco nižší propustností paměti, než by potřebovala Vega (zde má architektura Nvidie jednu ze svých výhod, takže Radeony by se možná mohli trochu přiblížit – otázka samozřejmě je, o kolik).

7nm gpu AMD Radeon RX 5700 Navi RDNA prezentace 04

Úpravy pro vyšší IPC a frekvence

Zajímavé je, že redesign pipeline a jednotek prý zároveň má umožnit vyšší frekvence (než Vega), ale také zvýšit IPC. Výkon prý při identické taktovací frekvenci může vrůst až o 25 %, což by bylo velmi vysoké zlepšení. Ale jde jen o dílčí měření v konkrétním případě, takže to berte s rezervou (údajně je to průměr 30 her v rozlišení 3840 × 2160 bodů a Ultra detailech, s 4× vyhlazováním). Pravděpodobně jde o vybraný případ, kdy se změny projevily nadprůměrně pozitivně a v průměru budou zlepšení menší (jak říkají angličané „cherry picking“).

7nm gpu AMD Radeon RX 5700 Navi RDNA prezentace 07
Architektura RDNA má údajně dosahovat o 25 % vyššího výkonu při stejné frekvenci (a počtu jednotek?) a o 50 % lepší energetické efektivity

Vyšší energetická efektivita

AMD uvádí, že RDNA má také přinést o 50 % lepší energetickou efektivitu, ale nevíme ještě, jak je toto číslo odvozeno. Jde asi o kombinaci efektu architektonických změn a přechodu na 7nm proces. Půjde pravděpodobně o srovnání výkonu a TDP určité karty generace Vega (na 14nm) a určité karty Navi. Toto číslo tedy nemusí být až tak vypovídající. Hodnota tedy bude záležet na tom, jak úsporně nebo naopak neúsporně (případ Vegy nebo Polarisu RX 500 v porovnání s RX 400) jsou srovnávaná GPU nastavena co do taktu a napětí.

7nm gpu AMD Radeon RX 5700 Navi GPU RDNA
7nm GPU AMD Navi (3D vizualizace)

GDDR6 a efektivnější cache, PCI Express 4.0

Už delší dobu víme, že GPU Navi používají paměti GDDR6, nyní to AMD už potvrdilo i definitivně. Ty dodají vyšší propustnost proti použití GDDR5, aniž by se musely použít drahé paměti HBM2. Kromě pamětí má však být v subsystému také inovovaná paměť cache, respektive paměti cache. Přesné změny nejsou známé, ale mají vést ke snížení latence, lepší dosažené propustnosti a také k nižší spotřebě těchto částí čipu. Už v architektuře Vega byl cache změněné, takže zde může jít o inkrementální vylepšení.

7nm gpu AMD Radeon RX 5700 Navi RDNA prezentace 06Nová je následující informace je potvrzeno, že Navi bude umět rozhraní PCI Express 4.0 s dvojnásobnou propustností proti generaci 3.0, takže se s těmito kartami bude dát využít podpora této technologie v právě vydaném Ryzenu 3000. Samo o sobě to však nebude nějaká rozhodující výhoda, vliv rychlosti PCIe není dnes pro grafiky příliš důležitý.

Vydání v červenci

Více se dozvíme 10. června, kdy by mohla být architektura šířeji odhalena. Poté karty přijdou na trh na začátku třetího kvartálu – v obchodech se objeví v zatím neupřesněný den červenci. Šéfka AMD Lisa Su ukázala GPU Navi na kameru, čímž se potvrdilo, že jde o celkem malý čip (což ovšem byla i Vega 20).

GPU Navi Anandtech
GPU Navi ukázané na COmputexu 2019 (Zdroj: Anandtech)

Odhad AnandTechu je velikost jen asi 275 mm², je to tedy menší čip než má třeba GeForce GTX 1660/1660 Ti (Turing TU116: 284 mm², tam je to ovšem 12nm křemík). Tím se potvrzuje, že nepůjde o grafiky pro nejvyšší highend, alespoň dokud AMD nevydá větší variantu. Ale zatím nikde nebylo řečeno, že se tak vůbec má stát, takže podobně jako u Polarisu v roce 2016 možná generace RX 5000 bude končit někde ve vyšším mainstreamu.

7nm gpu AMD Radeon RX 5700 Navi RDNA prezentace 09
7nm gpu AMD Radeon RX 5700 Navi RDNA prezentace 09

Výkon před GeForce RTX 2070?

AMD mělo na scéně živé demo Navi nejmenované grafiky Navi (RX 5700?) ve hře Strange Brigade. Podle Scotta Herkelmana z divize Radeon má v tomto benchmarku karta Navi mít zhruba o 10 % vyšší výkon než GeFore RTX 2070. není nicméně řečeno, zda referenční, nebo přetaktovaná verze FE. Raději tedy počítejte s tím, že jde o srovnání s obyčejnou verzí. A také je opět nutné připomenout, že AMD si určitě vybralo nějaký dobře vyznívající případ a hru, která architektuře Radeonů svědčí (Strange Brigade by měla mít relativně lepší výkon s Radeony než se srovnatelnými GForce). Na to, jak se herní výkon nakonec povede, si tedy raději počkejte až na nezávislé recenze.

7nm gpu AMD Radeon RX 5700 Navi RDNA prezentace demo
Demo AMD Radeonu RX 5700(?) ve Strange Brigade. FPS kolísaly, ale v průměru prý byly asi o 10 % vyšší než u GeFoce RTX 2070 od Nvidie

Na prezentaci na E3 (10. června) mají ovšem už údajně být odhaleny konkrétní modely grafik Navi a řečeno, jaké budou jejich ceny a výkon (toto opět budou jen oficiální benchmarky, ale asi jich už bude víc a konkrétněji dokumentovaných). A také budou prezentovány novinky v architektuře a nové funkce pro hry.

Galerie: Radeon RX 5700 a architektura RDNA, prezentace

AMD odhalilo Radeony RX 5700 generace Navi. Prý nemají architekturu GCN, ale „RDNA“
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

41 KOMENTÁŘE

 1. Buildzoid má v tomto jasno a já s ním souhlasím. Je jedno jak se to jmenuje, i kdyby to bylo pořád nadále GCN. Jediné, co je důležité je, jestli se konečně AMD konečně přenese přes ten 64 CU strop, kde GCN žere jako český zájezd, potřebuje tunu paměťové propustnosti, přitom… to pořád není ono, mírně řečeno. 🙂
  Pokud Navi bude trochu lineárněji škálovat, dostane to normální robustní chlazení, a konkureční ceny (což u AMD nemám obavu), tak to bude konečně závažný důvod se zamyslet nad příštím nákupem.

  Nicméně za značení by marketingové oddělení zasloužilo kopanec do rozkroku. „Předbíhání“ konkurence v jejich číselných řadách tak, aby v tom byl megabordel napříč trhem je fakt partyzánská akce bez sebemenšího přínosu pro cílového zákazníka.

 2. No, na 7nm pomerne veľké jadro, GDDR6 (ktože to pri uvedení Fury opakovane tvrdil že AMDD končí s GDDR pamäťami 😀 ) a byť v jednej správne vybranej hre ale predsa výkon 10% nad RTX2070 dáva tušiť že karta by slabá byť teda rozhodne nemusela…

  ..OK, 10% nad RTX2070 v Strange Brigade kde AMD karty inak herne rovnako výkonným nVidiám utekajú kľudne o 10% znamená že Navi aspoň v tejto verzii bude v priemere na výkone RTX2070, možno ľahučko do 5% pod ňou. Čo by bolo stále perfekt ak Navi dostane aj mainstreamovú cenu dajme tomu do $299/300€/8000kč.

  Uvidíme, ale troška podraziť nohy nVidii a pripomenúť jej že na 7nm od nej nečakáme nič než perfektné grafiky by nebolo na škodu…

   • Jedna moznost by mohla byt.. intel i9 9900k = 500$, AMD r7 3800x=400$ 🙂
    Jina moznost je, ze AMD dlouhodobe ztracelo, potrebuje proto necim znovu ziskat zakazniky a tak nejak se da cekat, ze technikcy budou RTX 2070 a 5700 podobne a zaujme tim padem cena.
    Pak je tu posledni moznost, ze cena bude RTX 2070-10% a moc se toho nezmeni :))

    • Rozdiel medzi i9 9900k $500 vs 3800x $400 je 25%.
     Rozdiel medzi RTX2070 $480 vs NAVI $300 je 60%.
     Náklady na výrobu graf. karty sú vyssie ako cpu + pribalený chladič, takže pri cpu má AMD väcsí manévrovací priestor ako pri grafikách.

     Nizsie ceny bude musieť mat, ale ja to vidím na $50-75 max rozdiel.

     • No, ale potom napr. 480€ za najlacnejšiu neref. RTX2070 a nech 400€ za najlacnejšiu nereferenciu NAVI o ekvivalentnom výkone síce bude v prospech AMD ale nebude to nič z čoho by sme padali na zadok – kde bude tá výhoda 7nm ? + nVidia hupne cenu na 399USD a posun vďaka 7nm NAVI ale aj 12nm RTX2070 bude oproti GTX1080kám za 2 roky, 12 a 7nm výrobu – no smiešny.

      napr. MSI ARMOR 8G GTX1080 ktorá u nás išla dlhodobo od 04/2017 do 12/2017 v rozmedzí 530-500€ – ak si v 12/2019 kúpim kartu s nech o 10% vyšším výkonom o 100€ lacnejšie či už to bude NAVI alebo zlacnená RTX2070 – čo to je ? Nič, na smiech, najme ak porovnáme 16nm 1080ku s hypotetickou 7nm NAVI s o čosi lepšom výkone.

     • + Vega 64 od Sapphire sa dá kúpiť bez problémov od 422€, výkonnostne neviem, pár percent pod RTX2070.

      Vydať 7nm NAVI o výkone +/- RTX2070 za cenu blízko RTX2070 tak nedáva zmysel nielen z pohľadu nVidie ale ani z pohľadu vlastnej stajne – Vegy 64.

      To by toľko očakávané 7nm karty mali ešte horší pomer cena/výkon než Vega 64, o 300€ Vege 56 ani nehovorím.

      • Však peDDagog to už vysvětlil ne? Můžeme poděkovat Nvidii, že nastavila ceny RTX karet tak vysoko. Proto má být NAVI tak drahá

      • oDDborníkovi by trebalo pripomenúť ako pri Vege 56/64 1000x opakoval že cenu určuje trh a že ak sa predávajú za také ceny tak ich trh očividne akceptuje a o žiadnom predražení či dojení zákazníkov sa nedá hovoriť.

       Pochopiteľne, pri nVidia pardon NV grafikách to už neplatí a nastupuje 100 a 1 dôvodov prečo je NV banda kreténov a on objektívny.

   • 1. lebo je to AMD ktoré potrebuje nabrať podiel na trhu

    2. AMD je dlhodobo cenovo agresívnejšie – viac hrá na cena/výkon

    3. No, stačí si spomenúť na prechod 28-16/14nm, tam sa tiež udiali „neslýchané“ veci – 300€ RX480/1060 dosiahli výkonu 450-550€ 390X/GTX980.
    Prečo by sa to nemohlo +/- zopakovať pri prechode na 7nm u AMD ?

    OK, sám som opatrný a sám nečakám výkon RTX2070 za 300€ ale opakujem, keby že sa to stane nebolo by to prvý krát v histórii…

    …uvidíme.

 3. AMD by si mělo hlavně samo ujasnit co je a co není nová generace a jak to vlastně prezentovat. Ještě na Earning Calls prezentovali roadmapu, kde je NAVI v chlívečku (2019) před next gen GPU planovaným na rok 2020. Teď tvrdí že Navi je next gen a RDNA je nová architektura, která není GCN 😀
  https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?p=9548079#p9548079

  trochu zchizofrenie ne ?

  v Linuxových commitech je GX1010 (NAVI) popsáno jako GCN

  „// First/last AMDGCN-based processors.
  EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_FIRST = EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_GFX600,
  – EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_LAST = EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_GFX909,
  + EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_LAST = EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_GFX1010,“

  ale RDNA zní pěkně ne ? .-)

   • Taky si to myslím. Z GCN budou vycházet, ale jestli architekturu přepracovali řekněme z 1/3 tak už to jsou tak velké změny, že to radši označili jako RDNA. Je to dost možná takový „mezi-vývoj“ kdy si na Navi vyzkouší některé změny se kterými počítají do další architektury.

  • Next gen může znamenat i prostě „ještě jsme neřekli jméno“, teoreticky i to klidně může být GCN, nedá se na to označení spoléhat.
   IMHO to nebude architektura postavená na zelené louce (ale to myslím dlouho neudělala ani Nvidia) a u těch GPU se asi dá ledacos převzít a spoustu změnit, holt to bude nějaké přepracování GCN. Jestli si to zaslouží nové jméno, to nevím. Otázka asi je taková, jak moc to bude reálně změněné (i když třeba do interního fungování moc vidět nebudeme, podobně jako třeba my laici moc nevidíme, jaké jsou rozdíly mezi Haswellem a Skylake).

   Jestli rok po tom vyjde nová architektura, která se bude lišit radikálně a bude to opravdu ve všem jiný, tak z toho asi vyjde, že to byl spíš marketing. Jestli ten následník ale bude zase navazovat na Navi, tak by to mohlo znamenat, že to úplně mimo nebylo.

   Ono GCN je nejenom mikroarchitektura (tj něco jako konkrétní architektura CPU jádra), ale taky instrukční sada a high-level koncepce. Ta instrukční sada a některé koncepční věci jako ta CU s 64 shadery se může zachovat i když se většina věcí předělá.

   • zaleží jaké změny tam nakonec budou a co přesně v AMD předělali. Může to být ostrouhaná Veka bez blbostí typu HBCC a všech mining/compute instrukcí, ale může to být také v podstatě úplně jinak poskládané GPU a potom by bez ohledu na instrukce šlo o opravdovou změnu ….

    každopádně podle linux compileru je to furt GCN, byť poslední generace, což naznačuje, že to co přijde potom bude fungovat malinko odlišně od GCN.

    • jenže tím by se odstřihli od HSA, GPGPU akcelerace a dalších věcí, co tu roky klopotně tlačili, podporovali, vyvíjeli. Já si nemyslím, že tohle jen tak z ničeho nic hodí za hlavu, když je to stálo tolik úsilí a dodnes to není úplně hotovo. Řešení emulací mi nepřipadne úplně košer, tím spíše, že z mého pohledu GCN jako takové není úplně špatné. Jeho problém (v kostce) je, že jej 6 let nikdo pořádně nerozvíjel, jen se dolepovaly nové funkce/optimalizace, které ani třeba nebyli pak schopni reálně zprovoznit, případně se navyšovaly počty jednotek.
     Je možné, že s Navi přijde radikální řez a „upgrade“ architektury (čemuž nasvědčují Lisina vyjádření), která předznamená budoucí vývoj. Uvidíme, zda to bude parametrické/evoluční řešení stávající GCN, nebo tam bude vidět rysy nové, rodící se revoluční architektury (čemuž osobně moc nevěřím), na kterou se plně přejde v post-Navi GPU.

     • jenže holt budou muset, pokud se chtějí pohnout výkonem dopředu a začít zase konkurovat Nvidii.

      HSA ? Ale prosímtě…. Kdo a kde to používá ??? To je dneska stejnej gimmick jako Primitive Shader u Vegy 10

      • K tomu můžu říct jen to, že všechny cesty vedou do Říma. 🙂

       A HSA se možná nezdá, ale akcelerace přes grafiku je vlastní mnoha programům, zejména těm, kde se pracuje s multimédii (střižny, editory fotek, apod.)

  • Podle vývojáře ovladačů z AMD má instrukční sada být použitá stejná jako u GCN (což by teoreticky mohlo vysvětlovat, proč se ta zratka používá v ovladačích), ale mikroarchitektuktura už má být změněná.

   https://www.phoronix.com/forums/forum/phoronix/latest-phoronix-articles/1103202-amd-is-aiming-for-radeon-rx-5700-navi-support-in-linux-5-3-mesa-19-2?p=1103266#post1103266
   „You could call it a hybrid but not in that sense… we used to talk about GCN as an ISA, but it seems that most people outside AMD think of GCN as a micro-architecture instead (ie an implementation of the ISA). RDNA is GCN ISA but not what you think of as GCN architecture. „

   • Já tu jeho pointu zcelá chápu Honzo, ale když si vzpomenu na jeho komentáře k Polarisu na SA tak mi to prostě nedá. Tehdy taky tvrdil, že vnitřní stavbou je ten čip zcela jiný, jen se to prej nepromítlo do driverů (gfx verze) a nakonec schémata čipu ukazála, že se zase tak moc od Hawaii neliší a vnitřní uspořádání CU bloků se 64 Shadery a 4 Geometrickými engine zůstalo prakticky stejné včetně uspořádání cache, Rop´s atd……

    To samé pak tvrdili v AMDúRTG o Vega architektuře a opět je to vnitřně dost podobný/stejný čip. Viz Hiro Goto komentář k Vega arch. To je zřejmé už na pohled.

    https://translate.google.com/translate?sl=ja&tl=en&u=https%3A%2F%2Fpc.watch.impress.co.jp%2Fdocs%2Fcolumn%2Fkaigai%2F1187758.html

    U Navi mě opět zaráží těch 64SP v jednom CU a to že je GCN ISA, to je prostě číslo, které GCN architekturu provází od vydání Tahiti. Až uvidím ty schémata a zjistím přesně čím se liší, tak pak budu možná méně skeptičtější. Do té doby beru tyhle jeho komentáře z rezervou, protože když se ho před pár dny ptali na B3D fóru na to samé, tak tvrdil že rozdíl mezi GCN architekturou a GCN ISA je nejasný a že nic nemůže říct ….

    „When the first GCN parts were launched we talked about ISA and implementation without drawing a line between them… so while we have generally thought about GCN as a programming model / ISA a lot of people seemed to be thinking about „GCN“ as a micro-architecture instead.

    Is your question about definition of GCN ISA or definition of GCN micro-architecture ? Probably can’t answer yet either way but at least we can get closer on the question “

    Tož asi tak. Nemám nic proti NAVI ani proti AMD, ale tyhle kecy o jiné architektuře jsme už tady zažili mnohokrát……

    • a tohle co napsal na phoronix fóru moje podezření spíš zvyšuje než snižuje :

     Q:
     thanks for the clarification bridgman
     can you share anything about the „next-gen“, is it gonna be called RDNA too or something different?

     bridgman
     bridgman
     AMD Linux

     Join Date: Oct 2007
     Posts: 12060

     #25
     06-01-2019, 04:42 PM
     Sorry, but all the new product info goes through marketing first… I’m just keeping an eye on things to help keep our driver code aligned with marketing plans.

     PS: protože přesně tuhle debatu ohledně driverů jsme s ním vedli na SA fóru (je škoda, že to fórum už nefunguje ) poslal bych ti odkazy… Tehdy tvrdil, že drivery nereflektují (velké změny) v Polaris architektuře a že pokud bych navrhoval uměny v driverech z marketingových důvodů, tak by mě s tím inženýři poslali k šípku a teď už si dávají pozor na to, aby i drivery reflektovaly marketing. No Bravo AMD ! Zdá se že se poučili 😀 LoL

 4. Možná, slovy klasika, „nebudeme se teď pouštět do větších akcí“ 😉 Podle všeho to vypadá, že NAVI//RDNA bude vylepšená GCN, ale nepůjde o něco radikálního. Už podle toho, jaký je avizovaný výkon a udávaná spotřeba, to nevypadá na nějaký revoluční předěl. Spíše i s ohledem na brzkou inovaci konzolí do toho AMD teď nechce moc řezat a cílem je prozatím zachovat co největší kompatibilitu. V grafikách by AMD potřebovalo něco jako ZEN, což ale NAVI nebude. Parametrově to nebude nic, co by tu již nebylo, a cena? Ten čip není úplně malý a 7nm výroba pořád něco stojí; AMD potřebuje, aby i grafická divize aspoň nějak vydělávala, tak nečekám, že cena bude výrazně nižší, než u konkurence.