Nereferenční Radeony RX 5700/5700 XT: první budou kolem půlky srpna, Asus až v září

30

Podle recenzí, které vyšly v neděli, jsou Radeony RX 5700 a RX 5700 XT od AMD s novými 7nm GPU Navi poměrně povedené a poskytují lepší poměr cena/výkon proti grafikám Nvidia GeForce RTX 2060RTX 2060 Super, které stojí stejné peníze (nebo RTX 2070 Super, která je výkonnější, ale o dost dražší). Potíž je ale v tom, že momentálně jsou na trhu jenom referenční karty, jejichž chladič má docela vysokou hlučnost a teploty v zátěži. Proto je u těchto karet záhodno čekat na to, kdy přijdou nereferenční karty, a právě o tom teď nějaké nové informace.

 

VP AMD: první nerereferenční karty kolem poloviny srpna

V pondělí jsme tu měli zprávu o připravovaných kartách MSI, v níž zaznělo, že by modely řady výrobců měly dorazit údajně v srpnu, respektive že to je termín, který prý uváděla mezi čtyřma očima řada z výrobců. Kdy přesně v srpnu by to mělo být, tehdy řečeno nebylo, ale teď už máme i trochu konkrétnější sdělení.

Veřejně se k nereferenčkám Navi vyjádřil Scott Herkelman, viceprezident divize Radeon, v komentáři na Redditu. V tom jednak uvádí klasický důvod pro to, proč byl chladič tohoto typu použitý, totiž že funguje ve skříních se špatným airflow, takže z pohledu výrobce je „bezpečnější“, ačkoliv v lepších skříních by otevřený chladič s více ventilátory a větším pasivem byl o dost lepší.

Hey all, Custom AIB designs will be hitting the market ~mid August.

Takové karty mají každopádně podle Herkelmana přijít někde okolo poloviny příštího měsíce („~mid August“). Prostředek měsíce by asi mohl znamenat pracovní týden od 12. do 16. srpna, případně začátek dalšího týdne (19. až 23.). Toto datum asi může být přibližné a je možné, že odchylka bude spíš směrem dozadu. Ale snad tedy nehrozí, že by ten „srpen“ znamenal uvedení až třeba 30.

AMD Radeon RX 5700 XT nereferencni MSI Hardwareluxx 01
První nereferenční grafiky AMD Radeon RX 5700 XT od MSI (Zdroj: Hardwareluxx)

Asus avizuje odhalení až v září, Gigabyte konec srpna

Ne všechny firmy ale asi budou hotové takto brzo, takže ona půlka měsíce může být třeba jen jedna nebo dvě karty. Asus například v srpnu nebude. U tohoto výrobce je potvrzeno, že nereferenční Radeony Navi uvede nejdříve v září. Na svém blogu Edge Up firma uvádí, že připravuje vlastní chladiče, a že další detaily uvolní v září.

Our initial Navi offerings will use AMD’s reference cooler design and clock speeds, but we’ll be tweaking, tuning, and powering up these new Radeons with coolers of our own design soon. Stay tuned for more details in September. (— Asus)

Jak ale už bylo zmíněno, podle VideoCardz vícero výrobců stanovuje jako termín srpen, takže v tomto pozdějším vydání snad Asus bude spíš výjimka. V srpnu by například měl vydat nereferenční karty konkurenční Gigabyte, byť v jeho případě to údajně bude až ke konci měsíce.

Každopádně otevřeně sdělený nástřel času vydání by snad měl znamenat, že v cestě nestojí nějaké zádrhele a vydání karet s custom chlazením snad nebude dále odkládáno.

Galerie: Prezentace GPU architektury AMD Navi a Radeonů RX 5700 na E3 2019

Nereferenční Radeony RX 5700/5700 XT: první budou kolem půlky srpna, Asus až v září
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

30 KOMENTÁŘE

 1. „V tom jednak uvádí klasický důvod pro to, proč byl chladič tohoto typu použitý, totiž že funguje ve skříních se špatným airflow, takže z pohledu výrobce je „bezpečnější“, ačkoliv v lepších skříních by otevřený chladič s více ventilátory a větším pasivem byl o dost lepší.“

  To je sice pravda, ale proc si sakra v AMD mysli, ze lidi grafiky v ceně 10 tisic Kč cpou do skrini se spatnym airflow? Necpou a protože v AMD nejsou hlupáci, určitě si to nemysli. Spíše mi to přijde jako klasický korporatni kec a duvody budou úplně jiné: např. aby samotný primárná vyrobce nekonkuroval ostatním.

 2. Tak snad ty nereferencni karty snizi tu prisernou hlucnost a vysoky teploty. Hodnoty namereny TPU jsou fakt desivy.

  Uvest 7nm produkt, kterej poradne nedokazal dotahnout snad 3 roky starou 16nm arch. konkurence a na 12nm je bez sance, jeste navic s jednim z nejhlucnejsich designu a minimalne dva mesice bez referencnich verzi, to se AMD moc nepovedlo. Jeste, ze je uvedli soucasne s Ryzenem, kterej jakz takz strhnul pozornost na sebe.

 3. TWL, to je tedy síla. Řekněte mně, kde je co u AMD špatně? Oni to snad dělají naschvál aby poškodili vlastní firmu. Nebo proč u Nvidie jsou nereference prakticky hned dostupné, u AMD to trvá věčnost.

  • Osobne na to už tiež začinam biť naštvany, lebo sa opakuje situacia pred 3 rokov, v tedy som chcel tiež kupiť GPU od AMD Rx480 uvedenie super ale 3 mesiace som čakal na nereferenčnu, potom ani skladom nebola, tak som kupil GTX 1060 nereferenčnu čo mi služi do dnes. Teraz sa to opakuje, 3 mesiace lakaju na NAVI tak som čakal a ked to vydaju tak zistim že treba dalšie 2 mesiace čakať a Nvidia ako obvikle laka na podobny produkt aje aj s poriadnym chladenim 😀
   Toho sabotera v AMD čo toto ma na svedomy treba chytiť konečne, takto roky sabotovať predaj AMD je fakt sila.

  • Velmi jednoduše, protože výrobci čekají na závěry recenzentů a dělají si vlastní analitiku, jestli se jim vyplatí pro daný prodkut vyrábět nereference. u nVidiie to je jedno, protože cokoliv vyrobí ví že to prodají a ještě jim lidé budou trhat ruce, u AMD to tak není, tak jsou zdrženliví.

 4. Pro nedočkavce chladič Arctic Accelero Xtreme IV je kompatibilní s RX 5700/5700XT. Ale je pravda, že se potom celková cena vyšvihne na nějakých 13 tisíc – tedy na cenu RTX 2070. Otázkou ale je, jestli tolik stejně nebudou stát nereferenční karty.
  Nicméně s tímto chladičem jde o tichou kartou a navíc dostane o kus výkonu navíc protože dokáže držet o dost vyšší frekvence.
  https://www.youtube.com/watch?v=WGo6s-2RXwo