AMD ukázalo referenční Radeon RX 6000: chladič s třemi větráky, je k vidění ve Fortnite

136

Radeony RX 6000 odhalí AMD až příští měsíc, ale už teď ukázalo jejich chladič. Referenční karta má tři ventilátory, tak snad nebude hlučná. Můžete si ji dokonce prohlédnout v modu Fortnite.

Minulý týden AMD oznámilo akce, na kterých bude příští měsíc oznamovat procesory architektury Zen 3 (zřejmě se tím míní Ryzen 4000 „Vermeer“), ale také grafické karty Radeon RX 6000, tedy novou generaci už s architekturou RDNA 2 podporující ray tracing. Teď tu máme odhalení designu a částečně chladiče, který AMD pro tyto karty chystá. Snad z něj budete mít radost, jde totiž o axiální chlazení nereferenčního typu rovnou se třemi ventilátory.

Minulý týden už sice fotky nějaké karty unikly, ale šlo tehdy o ES vzorek de facto bez chladiče (ten byl improvizovaný). AMD teď oficiálně na twitterovém účtu Radeon RX ukázalo, jak bude vypadat hotová karta – a to zřejmě ta referenční, když ji ukazuje přímo firma. Mohlo by nejspíš jít o nejvýkonnější model, který v generaci Radeon RX 6000 bude, soudě podle délky karty, chladiče a dvou osmipinů pro napájení. Možná Radeon RX 6800XT nebo 6900XT, ale kdo ví, jaké jméno nakonec ponese.

Top Radeon RX 6000 bude mít v referenční verzi ventilátorový chladič

Chladič má tři ventilátory axiálního typu, které foukají do pasivu, jenž jde zdá se po celé délce karty. Žebra jsou orientována kolmo na podélnou osu, takže vzduch jde z karty ven ze hřbetu (a také opačně směrem ke slotu na desce, odkud se bude cyklovat zpátky). Jako obvykle bude platit, že takováto karta potřebuje lepší airflow ve skříni než „blowery“, které vyfukují vzduch ze skříně. Závislost na airflow bude vyšší než u nových Founders Edition karet generace GeForce RTX 3000 od Nvidie, které částečně foukají vzduch ven (to u žeber orientovaných jako zde nejde).

Vizualizace grafiky AMD Radeon RX 6900 XT Zdroj: AMD

Karta AMD má dlouhé PCB – jsou vidět dva osmipinové konektory na konci a plný backplate. Nebude u ní tedy okno, kudy vzduch profukuje nahoru, jak to má Nvidia u grafik Founders Edition, ale paradoxně se tento zlepšovák prvně objevil u nereferenčních Radeonů R9 Fury. Chladič by nejspíš mohl stačit na 250–300W TDP. Doufejme, že nebude trpět horší hlučností jako ten u Radeonu VII.

Tip: Radeon VII je venku. Výkon mezi GeForce RTX 2080 a 2070, ale hlučný chladič

Zda má karta vespod pod žebry heatpipe, vapor chamber (to je pravděpodobné), nebo dokonce oboje jako Radeon VII, není vidět. Hřbet chladiče má červený nápis Radeon a také červenou linku obtahující otevřený výdech kolem žeber (z boku by to mohlo vypadat i celkem dobře). Obojí by zřejmě mohlo být svítící (minimálně nápis bude).

(Hrubý) model je vidět ve Fortnite

Vypadá to, že AMD se rozhodlo opět nacpat teaser na nové Radeony do mapy ve Fortnite (tam bylo schováno i první avizo přicházejících karet), kterou můžete najít na Fortnite Creative Islandu pomocí kordinát 8651-9841-1639. Tam můžete zřejmě najít přibližný model (hodně hrubě orientační, není zpracován úplně do detailů) této karty.

AMD Radeon RX 6000 ve Fortnite Zdroj: @boot_sequence via VideoCardz

Nevíme, jestli třeba model nemá uvnitř i vymodelované PCB tak, aby se dala vyčíst velikost GPU a případně počet čipů GDDR6 (a tím sběrnice a kapacita). Zatím máme jenom fotky vnějšku. Je samozřejmě otázka, nakolik jsou věrné. Zkoušel jsem porovnat součástky pod GPU na spodku karty, které jsou vidět výřezem v backplate, s tím, co bylo vidět na ES kartě, ale výsledek je nejasný. Nedá se moc říct, jestli oboje ukazuje stejné GPU, nebo jiné čipy.

AMD Radeon RX 6000 ve Fortnite Zdroj: @boot_sequence via VideoCardz

Obrazový výstup USB-C

Jedna věc, která by zřejmě mohla být reálná a asi se na ni dá spolehnout, jsou výstupy. Na záslepce karty je vidět čtveřici portů. Jeden je HDMI (zda již HDMI 2.1, není ještě jasné – AMD ho již má v APU Renoir, ale ne s maximálním datovým tokem 48 Gb/s). Další dva výstupy jsou DisplayPort, ale čtvrtý bude novinka – USB-C.

AMD Radeon RX 6000 ve Fortnite Zdroj: @boot_sequence via VideoCardz

Turingy již nesly tzv. VirtualLink, ale ten Nvidia zdá se s Ampere zase zrušila. Zda má AMD takto s křížkem po funuse osazený právě VirtualLink, nebo jde jen o běžné USB-C určené k připojení klasických monitorů s tímto rozhraním, to teprve uvidíme. Dlužno říci, že AMD již výstup USB-C na grafikách mělo, objevil se na Radeonech Pro WX 5700 pro pracovní stanice. Zde jde tedy možná jenom o opakování.

Galerie: Vizualizace grafické karty AMD Radeon RX 6000

Navnazovaček by ještě mohlo přijít víc

Po tomto odhalení to vypadá, že AMD bude během zhruba šesti týdnů, které zbývají do odhalení těchto grafik, dávkovat různá malá poodhalení a informační drobky jako bylo toto. To je samozřejmě marketingová metoda určená k upoutání pozornosti a navnazení zákazníků. AMD tím také dává najevo, že rovněž něco nového chystá, byť jeho karty vycházejí až o nějaké 2–3 měsíce po Nvidia GeForce RTX 3000, kde první model půjde už tento týden do prodeje.

Povedl se vzhled referenčního chladiče/karty Radeon RX 6000?

Zdroje: VideoCardz, AMD

AMD ukázalo referenční Radeon RX 6000: chladič s třemi větráky, je k vidění ve Fortnite
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.43%) 14 hlasů

136 KOMENTÁŘE

  • Tak to striktně vzato nevíme. Já teda doufám, že to bude efektivnější a vyhnou se těm problémům, kvůli kterým nebyl tak účinný/tichý, jak by dobrý 3×větrák té velikosti měl být…
   Jenže na druhou stranu mohou být tlaky na to, aby bylo provedení levnější, než u RVII…

 1. Krom inspirace u 20×0 founders chladičů – z boku – to připomíná fail Radeon VII, pamatujete jak byl ten pasiv vyřezaný vevnitř aby fo zoho zapadly fany? Tohle je úplně to samé. Když srovnáte ten chladič s Founders 20×0 řady tak i densita žebrování je nižší. To zas bude 50dBa?

    • Tak snad ani ultrafans AMD necekali, ze pri 2x vetsim chipu (byt s 50% zlepsenim v pomeru vykon/W), ze si to vystaci s jednim 6-ti pinem. 😀

     Akorat se asi prestanou objevovat vtipky na tema primotopu na zimu…

      • Tak 2x8pin na Radeon VII znamenal efektivitu horší než měla NV na 12nm, že… TO kolik to má konektorů neříká nic o tom jaký výkon to bude mít, že.

       Tipuju že to bude někde mezi 3070/3080 v rasterizace, s RT počítám že nebudou mít takový výkon jako NV, pokud vůbec aktuální tituly s RT budou na AMD fungovat bez zásahů vývojářů.

       Otázkou pak zůstává zda AMD nabídne kvalitou něco srovnatelného s DLSS. Dále zůstává otázkou zda poskytne featury pro content creatory jako RTX Broadcast s použitím AI. Tohle s již tak kvalitním NVENC je velký selling point.

      • Tak zatim to naznacuje pouze to, ze to bude zrat cca stejne jako nV karty. 🙂

      • S RT a DLSS souhlasím, ale nějaký RTX broadcast 99% kupců trojkové řady vůbec nezajímá a ani neví co to je.

      • @Aznohh samozřejmě že to není funkce pro masy, taky jsem psal „zda poskytne featury pro content creatory“. Content creatoři jsou influenceři, jdou vidět. Dělají reklamu. Navíc RTX Broadcast není feature 3000 řady, funguje i na 2000 řadě. RTX sound dnes leckdo používá.

       Já třeba tu a tam něco streamuji a chtěl bych green screen, ale kupovat ho, ani řešit nějaké provizorium vzhledem k charakteru mého streamování nemíním, greenscreen přes AI, klidně si ho zapnu.

       @leppard tak to je snad jasné, výrobní procesy sice poskytují vyšší efektivitu ale zdaleka ne takovou aby byly schopné navýšit výkon tak zásadně jak se děje, takže u nejvýkonnějších produktů je třeba počítat se zvyšováním spotřeby.

       Už v keynote 2000 řady bylo řečeno že výkon nejde posouvat nahoru donekonečna a je třeba hledat nové možnosti jak ten výkon získat, proto třeba DLSS který na spotřebě člověk nepocítí ale na výkonu ano. Stejně jako RT které lze akcelerovat přes specializovaný křemík, kterého není mnoho Ale RT není o zvyšování výkonu ale realističnosti, takže je to trošku něco jiného, ale realističtější grafiku ve hrách lidé chtějí a rasterizace na to potřebuje hodně výkonu i lidské práce aby bylo možné obcházet limitace rasterizace.

   • Překlepy, pořád mám na G915 problém F-D, Z-T

    A hate? Jaký hate Radeon VII měl chladič, který byl extra hlučný, což potvrdily snad všechny recenze které měřily hlučnost. Při rozboru té karty taky bylo vidět že tam té plochy na odvod tepla moc není, když to žebrování bylo snížené aby tam zapadl poměrně tlustý ventilátor. Z fotky to vypadá hodně podobně. Spotřebou to taky bude hodně podobné, takže to vypadá že to bude zase hlučné jako Radeom VII nebo Vega64

      • podle „ddudlíka“ nás jensen ojebává 😀 … ty ceny nemyslí vážně

      • Tak to mu už snad úplně hráblo.
       Ale nepředpokládám, že by mu to zabránilo v dalším „objektivizování“ reality 🙂

      • @Alich a čím? nikdo je nenutil, koupili to protože to buď potřebovali nebo chtěli a přistoupili na danou cenu, to že časem bude něco výkonnějšího a levnějšího je samozřejmé a přesně to všichni chtějí, nebo ne?

      • Jj, Nvidia nám lže protože nereference nebudou stát tolik co prezentovala Nvidia u FE. To je přece do nebo volající lhaní. Co na tom nechápete. Přeci výrobce čipy odpovídá za vše. A budmě rádi za AMD které 2 měsíce prodává jen reference a tím vlastně chrání zákazníky. To je logické ne?

      • Hosi, to tvrdite vy dva. Ja jsem to myslel spis jako vtip, na ktere narazelo jedno video. Na druhe strane jsou lidi, kteri se snazi tech 2080Ti rychle zbavit, -$700 profit. Ale ano, byla jejich volba tu kartu koupit a ted ji i prodat.

     • Nemůžeš se divit, že lidi mají v radeony nedůvěru, po tom, co předvádí posledních 7 let.

      Já si taky myslím, že to bude řvát jako prase, protože to bude topit. Ta hypovaná efektivita nebude tak slavná. Nedělejme tady z 7nm nějakej super zázrak, AMD ho používá už přes rok a moc jí to nepomohlo.

      • nemusí to být žádna tragedie, pokud nebudou hnát frekvence na doraz a nepřeženou to jejich „TDP“ … raději malinko slabší s lepšími provozními …

      • Souhlasím. Ale právě toto, co popisuješ, AMD dělalo v posledních letech:-D Aby se dotáhli výkonem, museli to hrotit.

       Pokud to jádro bude fakt větší, bude žrát taky, koneckonců 5700 XT žere dost, když to porovnáš s Turingem na starším procesu.

       Jinak oddborníkův traktát na téma nVidia a cen mě taky pobavil. On v poslední době jen obšlehává místo wccftech videa Moore´s law is dead. Což je taky totální arogantní šašek, co všude byl, všemu rozumí a má děsně moc zdrojů:-D Ti dva by si velmi rozuměli, kdyby se znali. Oba taky šíří stejnej bullshit. Moores law is dead je fanboy, stach je fanatik.

      • „Moores law is dead je fanboy“
       .. mne by zajimal sled myslenek, jak jsi k takovemu ‚poznani‘ dosel. Ale kazdy si nejspis z jeho videi vzdycky vybere, to co chce on sam, aniz by to v tech videich vubec bylo 🙂

      • „Nedělejme tady z 7nm nějakej super zázrak, AMD ho používá už přes rok a moc jí to nepomohlo.“
       .. s tim se da velmi lehce nesouhlasit. AMD Zen2 Ryzeny jsou na mile efektivnejsi v mobilni oblasti, nez Intelovsky 14/10nm Comet/IceLake. Tudiz tvrdit, ze to nikde neni videt je nesmysl. Zalezi na architekture.
       Ono s tema 320-390W, co ty karty typu 3080-3090 budou v extremech zrat, si jeste spousta mene zkusenych uzivatelu zazije spousty ‚legrace‘. Pocinaje poddimenzovanymi zdroji – blue/blackscreeny, pres vysoke teploty a thermal throtling z duvodu spatne udelanych airflow az po vytapeni pokojiku, kde obzvlaste v lete, to bude velmi ‚vitane‘ plus.

      • grafiky v konzolích ukazují, že to jde i bez frekvencí a spotřeby … neviděl bych to černě

      • @gogo Pro spotřebu je lepší přidávat křemík, tam spotřeba roste lineárně, kdežto s takty lineárně neroste.

       @tombomino Na poli CPU jim to jistě jde dobře, proč sem ale taháme procesory? NV má minimálně stejnou efektivitu na 12nm Turingu jako 7nm VII nebo 5700/XT. A efektivita Ampere bude zase vyšší. A to neberu v potaz 1.9x lepší efektivitu při normalizovaných FPS, ale při max výkonu. Jestliže na Turingu Control dává 60FPS při 4W/frame, tak Turing dává víc než 100 při max 3.2/frame. to je o čtvrtinu lepší efektivita.

      • Tombo, jak by se nějaký trotl dostal k 3090 a co by asi na ní extrémního dělal?

      • Tak ja nevi, co na ni bude delat extremniho, ale tech 390W v peaku je dost realne na kartach jako 3090 a mozna ze i u nejake OC edice 3080 (ale to uz jen fabuluji). Proste si koupi kartu a bude se divit. Nic divneho bych v tom nevidel. Spotreba je extremni a s tim prijdou i problemy, ktere u NV normalne nikdo neceka.

      • Jiricku, Navi neni RDNA2. Nejblize RDNA2 je to co je v konzolich, proto dava vic smysl se divat tam (jak pise spravne i gogo), nez vychazet z praveku ala Radeon7 a nebo Navi1. To ze se resi grafiky je podruzne. Problem byl AMD architektura. Pokud se architektura zlepsi, muze mit AMD nakonec klidne i efektivnejsi karty.

      • A někdo říká že AMD nemůže mít efektivnější karty? To by sakra měli, když mají efektivnější proces za který platí nemalé peníze navíc.

       Pokud ale proces nabídne hypoteticky 50% lepší efektivitu a ty zvedneš výkon o 100% tak spotřeba rozhodně půjde nahoru, to je jednoduchá matika.

       Mimochodem pěkný teoretický a hodně spekulativní výpočet, kdyby NV zvolila 7nm, tak by teoreticky platila až o 50% za číp více než u Samsungu.

      • A co ti pripsevkem chces komplikatore sdelit?
       Muj prispevek byl o tom, ze nema smysl fabulovat o RDNA2 na zaklade predchozich generaci a toho „ze 7nm AMD nepomohl“. Je to nova architektura, pravdepodbne i na vylepsenem procesu.

      • takže o RDNA2 se nesmí fabulovat, ale o Ampere ano? tak aspoň že máme jasno

      • Komplikatore, a co jako mam „fabulovat“ o Amper?
       Ze mas „jasno“ to vim davno, ale uplne jinym smerem nez ostatni 😀

     • Ano můj pocit z toho chladiče je takový že je konstrukčně blízký tomu z Radeonu VII a rozhodně to není nic po čem by masy toužily. Taky chápu že hlučnost mnohým nevadí, mě třeba nevadí teploty jestli 60, 70, 80 když maximum je 90 je naprosto šumák, pokud jsou ve výrobcem stanovených mezích, což jistě nové Navi budou.

      To není žádný hate ale konstatnování pocitů na základě znalosti podobně vypadajícího produktu.

      Jestli to skutečně bude hlučné jako Radeon VII netuším, proto jsem také svůj příspěvek ukončil ?

      • Chladič R VII byl zadušenej na bocích, kde měl jen minimální výdechy. Tenhle chladič podle toho Fortnite renderu je na bocích mnohem víc otevřenej. Pod plast navíc nevidíme, takže tam hrubě fabuluješ.

       Pokud udělá AMD opět nepovedený referenční chladič a posere si tak první dojem z karty, tak dobře jim tak. Člověk by si myslel, že už by se mohli poučit…

      • Kto dneska kupuje referenčni chadiče, chladič na Radeon VII bol total fail, ja len dufam že AMD sa poučilo, ale na to by som nevsadil ani cent 😀 Osobne ma to netrapi zdroj neplanujem meniť a ten ma 450W tak že moj limit je 250W na GPU s tymy spotrebami nad 300W sa možu isť vycpat ako AMD tak Nvidia…

      • @Aznohh tohle dělá ale každý, že si tam někde na bok prdne logo, to problém není, problém bylo že tam bylo málo plochy na efektivní odvádění 300W tepla.

       Fortnite? Jako vážně? Ve hře s velice omezeným počtem polygonů a z toho si mám vzít co? Ano je tam nějaký radeon a toť vše. Tohle je příklad marketingu který nikomu nic neřekne a lidi ho přijímají špatně, viz komentáře na twitteru třeba.
       Už ten normální render říká že třeba žebrování je řidší než u FE 2000 řady

       @snajprik spousta lidí, zvláště pokud na začátek není nic jiného.

       450W zdroj bude na velkou navi na hraně, pokud nemáš zbytek sestavy co si vystačí se 150W, ale nechtěl bych zdroj provozovat na maximu výkonu

      • Já ti vysvětluju, že vidím jasnej rozdíl mezi těma chladičema, že bok tohoto chladiče je víc otevřenej proudění vzduchu ven https://cdn.videocardz.com/1/2020/09/AMD-Radeon-RX-6900XT-Jay.jpg
       Žebra jsem nepočítal, můžeš si je přepočítat, když jsi si tak jistej že jich je mín a zároveň jistě víš, jaká je ideální hustota žeber, protože zřejmě děláš návrhy chlazení pro Nvidii. 🙂
       Fortnite normální marketing.. 350 milionů hráčů… tady asi bude probém, že není cílenej na tvou konzervativní generaci, takže mu nejspíš nerozumíš.

      • Komplikator hleda chybu za kazdou cenu..hledat v nich u nej nejakou normalni „logiku“..to snad ani obcas nejde.

 2. Tombomino: ty vole, ty seš fakt Stach. Jedinej rozdíl mezi DD a tebou je interpunkce, ty ji umíš on ne, ale i to se dá vysvětlit. Vrať se do garáže.

  Ja řeším dopad 7nm u grafik ne u procesorů. Však už to brzy uvidíme, jak ta hyper super TSMC node pomohla AMD. Možná doženou dva roky starou flagship na starym procesu.

  • Ty vole..a napadlo te ty vole, ze ty vole, treba v konolich ty vole, bude rdna2 ty vole s vykonem ty vole minimalne 2080S ty vole a jeste k tomu ty vole dohromady s 8C Zen2 v jednom APU a cele to ty vole, bude mit spotrebu nejakych max 230-250W i spametnma deskou a se vsim, ty vole..
   😀
   Jinymi slovy, tvuj komentar vychazi z praveku a je mimo, ty vole..

   • „nejakych max 230-250W i spametnma deskou a se vsim“

    a paměti na grafikách nejsou? grafiky nemají ztráty na napájecí kaskádě, nemají další součástky, které také něco odebírají?

    Jinak ty už si ty konzole testoval že „minimalne 2080S“ když spousta lidí to vidí že to bude max 2070S?

    • Jiricku, ty mas nejaky problem s chapanim textu? Kdyz pisu se vsim, to znamena se vsim, to by mela byt spotreba cele konzole. Proc do toho motas VRAM mi neni jasne.
     Ne ja jsem to netestoval a je mi uprimne jedno, jestli si myslis, ze to bude 2070S nebo 2080S. Nikdo to stejne takhle presne nezmeri, nicmene se obecne predpoklada, ze diky optimalizacim, je vykon konzoli vzdycky o neco lepsi, nez potencialne stejny HW PC. Preber si to jak chces, hlavne, ne jednoduse, protoze to se od tebe ocekavat neda 😀

     • Spotřeba karty se snad měří taky se vším, tedy i s pamětí, ztrátami kaskády atd. Takže spotřeba čipu bude menší jak u té konzole tak u samotné grafiky.

      „Nikdo to stejne takhle presne nezmeri“

      On to taky veřejně nikdo ani neměřil, že

      „obecne predpoklada“

      Ano, snížení vizuální kvality je běžná praxe, to není třeba předpokládat, to se ví. A snižování kvality je optimalizace – mám požadavky a mám pro ně určité množství prostředků, když prostředky nestačí na požadavky, tam je navýším – to u konzole nejde – nebo uberu na požadavcích, tzn. nebude to vypadat tak jak by autor chtěl.

      Ty navíc bez jediného podkladu striktně uvádíš jaký to bude mít výkon, já si to nemyslím, ale to neznamená že to tak nebude, na rozdíl od tebe si to ale netroufnu tak nekompromisně napsat.

     • Presne jak jsem si predpokladal..komlikovany az na pudu a presne z druhe strany.
      Ano je to muj odhad vykonu, ale je zalozeny na nejakych predpokladech. Ty si mej jaky chces a prezentuj si jej jak chces.

  • @Defaultz ak by bol Tom len „prezlečený“ DD tak mu osobne v darčekovom balení pošlem 150€ fľašku 16ročného Diplomática aj z venovaním 😀

   Vážne, aDDDDmin ktorého diskusné nástroje sú nadávky, urážanie, osočovanie, zosmiešňovanie, banovanie, mazanie s 29 násobným zopakovaním „ja som objektívny, ty nie“ – ak by ten istý človek vedel diskutovať už celkom dlhu dobu spôsobom ako diskutuje tombomino tak to môže ísť rovno robiť tajného agenta a ani jeho žena/priateľka? by na to neprišla.

   Nehovoriac o tom že sám maestro aDDDDmin sa už asi tak pred 2 rokmi vyjadril že už nikde mimo svojho webu neprispieva ani kometom lebo – čuduj sa svete – všade mimo jeho webu sú len intel, nvidia a apple fanboy, flamery a ohovárači s ktorými taká kapacita v obore ako je on už nechce mať nič spoločné a strácať čas.

   …to jeho NEprispievanie samozrejme nemá nič, ale vôbec nič spoločné s tým že kde prišiel dostal „na prdel“ a už očividne nemá odvahu na akúkoľvek konfrontáciu kde nemá možnosť označiť oponenta za blbca a zabanovať ho.

   • Ty si opravdu myslíš že se on byť jen někdy otřel o nějakou ženskou ? 😀 On je učebnicový příklad klasického 40ti letého obrýleného buzíka co ještě bydlí u své matky a ženské zná jen z filmů a netu 🙂 A tak je zapšklý na celý svět a vytvořil si v garáži ten svůj, digitální, kde jen on hlásá tu svatou pravdu a kdokoli mu jen náznakem zkříží cestu a názorové vyznání, tak je po zásluze z jeho světa vykázán 😀
    Ne vážně… ten týpek je opravdu nemocný blázen, znal jsem jednoho takového… i když mu x lidí nezávisle na sobě řeklo že nemá pravdu tak i tak všechny osočil že jsou to pitomci a pravdu má on 🙂 A ještě jak se začne ohánět tou objektivitou tak to se člověk musí válet po zemi smíchy 🙂
    To fakt nevidí jakého ze sebe dělá vola ? 😀

   • „Vážne, aDDDDmin ktorého diskusné nástroje sú nadávky, urážanie, osočovanie, zosmiešňovanie, banovanie, mazanie s 29 násobným zopakovaním „ja som objektívny, ty nie“ “

    To je fakt, ale když vlezl na cizí diskuzi, tak byl samozřejmě o značnou část možností ochuzen, protože by byl hned smazán a na jeho projevu to bylo znát. Navíc se (aspoň někdy) snažil maskovat, že jde o něj a prozradil ho až styl psaní. Osobně mi přišlo, že urážel určitě méně než TOMBOMINO. Druhá věc je, že se většinou rychle ztrapnil a brzo ztichl, tak možná se k urážení nestihl dostat 🙂

    • Některý ty jeho formulace sou nápadně podobný:-D Například: Vidíš ve videích moores law is dead něco, co tam není, a.k.a. nic takovýho jsem nenapsal, to je jen tvůj subjektivní pocit:-D
     Už tady toho bylo víc. On samozřejmě jinde než v žumpě nemůže rozjet svuj standardní diskurz.

  • Mne spis fascinuje ze navzdory X clankum, ktere byli jednak tady, tak na tvem „fanboy“ MoresLaw is Dead a jinde, tak nevis o novych konzolich zatim nic.. Jen pro tvou informaci, MS sam uvadi 12TF vykonu pro XOX X, coz by ji v pripade pouze „RDNA“ architektury radilo na vic nez +20% nad 5700XT.
   🙂

      • Sory Jiricku, ale mne tve dotazy a uvahy opravdu nezajimaji 😀
       Musis si najit nekoho, kdo s tebou „diskutuje“ a bude to s tebou podobne komplikovane rozebirat. To ja bohuzel nejsem, protoze na to je mi skoda casu 🙂

      • To je v pořádku já očekávám že se odpovědi nedočkám protože by to bylo proti tomu tvrzení výše.

       Vega64: 12.66 TFLops
       Radeon VII: 13.44 TFlops

       2080Ti: 13.45 Tflops

       Dle toho by Radeon VII vs 2080Ti měly mít stejný výkon, že, jak to bylo? Výkon na úrovni 2080 Super, takže 25-35% pod 2080Ti.

       Vega64 má mít jen o cca 6% nižší výkon než Radeon VII a 2080Ti, a jaký ve skutečnosti má? Ani se neptejme…

       Takže 12TFlops u xboxu může znamenat že je to o těch cca 20% rychlejší než 5700XT ale také že je to o cca 20% pomalejší než Vega64.

       U NV se zvedly TFlops téměř na trojnásob, uvádí se až 2x vyšší výkon a fakticky ten výkon bude někde kolem 70-75%?

       TFlops je naprosto nic neříkající údaj.

    • https://www.cnews.cz/xbox-series-x-architektura-gpu-amd-rdna-2-akcelerace-ray-tracing/

     12 TFLOPS (52 CU, 1825 MHz nebo tak něco). Propustnost bude taky vyšší (560 GB/s, i když sdílená s CPU, pravda).
     Jako taky bych byl opatrný a zatím moc nekalkuloval s velkým zvýšením „IPC“ mezi RDNA1 a RDNA2, dokud to „nebude v hrsti“, právě aby nebylo zklamání, ale z těch parametrů docela vychází, že ten Xbox Series X by měl být významně rychlejší než RX 5700 XT.

     Ono teda, ještě důležitější než IPC možná bude případné zvýšení efektivity (tj o kolik MHz*jednotek/watt to dá proti RDNA1), protože to bude rozhodovat o tom, jak vysoko se výkon s těmi 80 CU dostane. Opět, raději si asi počkám, než abych tu měl nějaká očekávání.

      • Pan Olšan tu má přeci jen poměrně velkou autoritu a s ním se nikdo hádat nebude. Když do diskuzí nezasahoval, nedaly se některé ani číst. Podle mého je ku prospěchu věci, když se to tu snaží občas korigovat. Tímto mu děkuji 🙂

      • Ale ať se klidně hádá. Názory nejsou prokázaná pravda, ty se holt můžou plést. Samozřejmě hlavně ty cizí 😀 ale i mistr tesař se někdy (stává se to maximálně 4x za jeden film) utne ;p

 3. Jinými slovy, Jan Tombomino Stach už přesně ví, jaký výkon má konzole. Sice je to podle TFLOPs, což absolutně nic neříká o výkonu ve hrách (kdyby to tak bylo, AMD by nVidii drtilo ve hrách) ale to nevadí. Výkon konzole byl na 2070, pak 2080 a teď už 2080s:-D Bavím se.

  Ono za to AMD fakt nemůže, že zklame vždycky. Za to můžou fanboys a jejích vlhké sny.

  • Když se srovnává v rámci jedné architektury a není tam zrada, že třeba karta s víc TFLOPS má poloviční rychlost pamětí, tak to trošku i funguje. Za předpokladu, že mezi RDNA a RDNA2 neklesne „výtěžnost“ herního výkonu z treoretických TFLOPS, což není až tak nehorázný předpoklad, to není zas tak děsná úvaha.
   „neříká absolutně nic“ určitě ne, samozřejmě že to „něco“ říká. Akorát se to musí správně interpretovat/používat.

   Chyba by to byla při srovnání mezi architekturami, kde se ta výtěžnost hodně liší, tj. mezi Nvidií a AMD, nebo třeba mezi Turingem a Ampere, kde ten dvojnásobná počet shaderů zdvojnásobil počty TFLOPS na jeden blok SM a jeden MHz, ale v reálném výkonu se to IMHO odrazí o něco míň, takže jeden TFLOPS u Turinga nebude totéž co jeden TFLOPS u Ampere.

   • Ano chápu, co se snažíte vysvětlit, ale nevíme, jak to bude „škálovat“ a psát tady, než výkon bude jako 2080 s je mimo prostě.

    Ale at si fanboys myslí, že to třeba bude jako 3090. Oni budou zklamaní, ne já.

    • Ono ve vysledku je to stejne uplne jedno, protoze pokud je hra dobra, tak drtive vetsine lidi je uplne jedno, jestli to hraje na 2080Ti, nebo konzoli. A v dusledku, kdybych chtel byt hnidopich, tak reknu, ze jeste dlouho bude grafika ve hrach vypadat fakt hnusne (nebo nerealisticky), protoze ten vykon neni a jeste dlouho nebude. A pak muzeme jit dale a bavit se o VR (zvyseni realisticnosti), a tam se hranice jeste posunou.
     Takze ja nechapu, proc se porad vsichni hadaji o tom, jestli 3090, nebo konzole, nebo Navi2. Proste nejlepsi je to, co si clovek koupi sam (jelikoz si dle nejake subjektivni formule vybere). Navic vykon u obou taboru uz je tak vysoko, ze ty rozdily jsou nerozeznatelne pri hrani. A kdo je hleda, tak hraje asi spatnou hru, protoze misto hrani resi blbosti.
     Treba muj subjektivni nazor a preference je ta, ze ja uz vysoke modely (jak RTX, tak Navi2) nechci, protoze me strasne stve spotreba a teplota, kterou to v mistnosti zvysuje. 300+W grafiku jsem koupil jednou a uz to neudelam, gaming AAA titulu na 350W – 430W se mi proste ekluje.

     • Já si třeba dobrou hru se špatnou grafikou nezahraju, naopak béčko s parádní grafikou ano.

      Však člověk nemusí tu grafiku používat na max výkon, já uvažuju o 3080 místo 2070S, na FHD v 60FPS je to overkill i s RT, ale pokud dnes mívám spotřebu 130-150W u hraní většiny her, tak ta karta už je prostě slyšet, třeba v nenáročné Destiny se vetilátory roztočí jednou za čas na chvilku na nízké otáčky. S 3080 a capem FPS může jít spotřeba i pod 100 W a to už ta grafika pojede drtivou většinu času pasivně chlazená a bude to luxusně tiché.

      Gamer Nexus zvažují dát do testování grafik něco jako spotřeba při normalizovaných FPS, to by pro mě bylo hodně zajímavé protože bez capu ani ránu

      • Ja jsem take graficky zalozeny a grafika je pro me podstatna. Ale zjistil jsem, ze pokud me hra chytne, tak XBOneX uz ji ma natolik dobrou, ze ji neresim. Naopak tituly, ktere maji vyrazne lepsi grafiku treba na PC a jsou tak nejak nudne, mi zacnou paradoxne graficky vadit take, protoze najednou mam cas hledat chyby a nedostatky.

  • @Defaults
   ..koukam, ze jsi na tom teda dost bidne a v principu jsi s kazdym komentarem mimo obraz.
   Ale tak se klidne bav, protoze ti evidentne chybi zaklad, jakekoliv rozumne diskuse.

   „Výkon konzole byl na 2070, pak 2080 a teď už 2080s:-D Bavím se. “
   .. jinak by jsi nemusel apson lhat, na to je tady uz dost jinych expertu. Ale asi ti nic jineho uz moc nezbyva, protoze ja jsem nic takoveho nepsal a zatim, ze „je to“ 2080S (u XOX X) si stojim. Ty si mezitim klidne ver na mimozemstany..

    • Tak to je mi jasné, že tě to neuráží:-D

     Nevím, co mám řešit s člověkem, kterej sleduje moores law is dead a bere ho vážně. Jak jsem psal, tvoje tflops si můžeš poměřovat 28.10., respektive, až ty karty reálně vyjdou. To možná bude i v lednu 2021. Pak se těším zase na ten brekot. Ale chápu, zase za to budou moct uživatelé, zlá nVidia a aštar šaran.

     • Se mnou nic neres. Ja jsem pouze odpovidl na tvuj chybny komentar o tom, ze AMD „nepomohl 7nm“. Evidentne nejsi schopny zadne normalni racionalni kritiky a argumentace.
      „kterej sleduje moores law is dead a bere ho vážně.“
      .. dalsi tvuj vymysl. Ja jsem nidky nerekl, ze beru vse to co rika vazne, i presto ze jej sleduju. Jednoduse mne tp bavi. Tvuj pohled je pohled 1-bitove logiky – cerna/bila, coz nesvedci zrovna o vekem nadhledu. Dale rad nalepkujes..on je pro tebe fanboy..a ty jsi kdo? Ty jsi ten kdo je nestranny, nad veci? Vzdyt se podivej, co jsi tady nablil (a to doslova) ty sam v tehle diskusi.
      „‚ Jak jsem psal, tvoje tflops si můžeš poměřovat 28.10“
      .. ja si pomerovat nemusim. Ten vykon se na zaklade tech indicii, ktere tady celkem hezky shrnul JO da odhadnout. Samozrejme ze je to plus/minus bulharska konstanta. Ale tohle se cloveku, ktery vidi cerna/bila asi tezko vysvetli.
      „Pak se těším zase na ten brekot. “
      .. proc bych mel z neceho brecet? Ja nejsem akcionar ani AMD, NV ani Intelu. V principu jsou mi vsechny 3 firmy ukradene. To ze je mi AMD, narozdil od tech 2 dalsich sympatictejsi, je neco jineho. Takze zase jen tvoje vymysly.
      „Ale chápu, zase za to budou moct uživatelé, zlá nVidia a aštar šaran.“
      ..bohuzel nechapes nic, protoze by jsi jinak psal jine komentare. Jen tady delas vlnky a placas nesmysly

 4. Já rozhodně budu vybírat kartu podle cena / výkon… RT je naprosto nepoužitelná featura kde i Quake2 po aktivaci RTX renderu padne na nehratelných 52FPS. (testováno na 2070S) … Takže kdo dá lepší poměr cena výkon a rozumná spotřeba od toho kupuju výrobek a je mi jedno zda to budou zelení nebo červení.

  • Však tady nikdo neříká, co si má kdo koupit. Reaguje se tady na žvásty stachomina,, kterej už tu sází výkon konzolí:-D a komplik zcela logicky připomněl, že ten chladič vypadá stejně jako na radeonu vii, kterej se dal zaměnit zvukově za cirkulárku.

    • @tombo, stachane stachanoviči, fakt by si mal brat vážne doporučení jedného diskutujúceho v tej tvojej objektívnej garáži :

     “ vymaž si ty bláboly co máš nakopírované v paměti a začni nanovo, od nuly a bez osobních pocitů(jen analiticky), pak ti tu třeba lidi přestanou flamovat těmi nesmysli jako třeba pravdou. „

      • 😀
       Jeste pridej defaulte, mas to slaby, zatim jsi se ztrapnil prilis malo.. trosku tomu svemu kanalu popust vic.. zatim jsi tu zumpu jeste nespustil naplno. Ale mindraky z nejmenovaneho redaktora mas slusne..:D

      • Jeníku, seš dnes ňákej nesvůj. Měl bys jít rozdat pár banů, ať seš zase v pohodě, blíží se recenze ampere, budeme tě potřebovat ve formě, ať se můžeme pobavit.

   • Procházka byla super, už se to tu uklidnilo?

    @Defaultz: Sorry, ale připadá mi to jako že zloděj křičí chyťte zloděje. Hejtovat si začal ty s tímto komentářem, to by nenechalo chladným nikoho, takže si to rozpoutal ty:
    „Tombomino: ty vole, ty seš fakt Stach. Jedinej rozdíl mezi DD a tebou je interpunkce, ty ji umíš on ne, ale i to se dá vysvětlit. Vrať se do garáže.“

    Takže to není jak píšeš: „Reaguje se tady na žvásty stachomina“, ale on reaguje na to, co si napsal ty.
    Zkus se příště zamyslet, než začneš někomu nadávat, díky

     • Opet lzes. Muj prvni prispevek byl o tom, ze je nesmysl tvrdit, ze jim „7nm nic neprinese“, kdyz evidentne maji jine architektury, ktere na 7nm jsou velmi dobre. Takze zalezi na architekture a odvolavat se na Vega 7 nebo Navi je nesmysl, protoze RDNA2 je kompletne predelana. Takze jedine na co sema smysl odvolavat a co se i dela, je resni AMD v novych konzolich. Jenze na takovou uvahu ti chybi par bunek..
      Debata „vykonu“ zacala az potom a to ze tobe nepreleze pres ty zelene chranice to, ze by konzole mohla podle papirovych predpokladu mit vykon 2080S a misto toho tady zacnes zumpovat, je tvuj osobni problem.

      • Ja bych to asi shrnul tim, ze konzolistum je nejaky master race a honeni fps, tanecky s drivery a taktovanim cpu a gpu ukradene. Prijdou, sednou na gauc, zmacknou cudlik, odreaguji se u oblibene hry, vypnou. Vice netreba resit. Defaulti a podobni se zatim budou uzirat cerveno modro zelenymi rozdily. Zbyrek poridi nejlepsi dle sveho uvazeni.

      • Tak ja nechapu v cem ma vlastne problem? Pokud se AMD povede RDNA2, tak muze byt jedine rad, protoze spadnou ceny karet jako takovych..
       A jinak samo, konzole jsou o pohodli, ktere je dost nakazlive, kdyz clovek jednou z gauce zacne hrat 🙂

  • Marketing AMD nikdy nebyl žádný zázrak – ala Poor Volta nebo jak nedokázali pořádně prodat Mantle API
   Nvidia je zase až moc přemarketingovaná a slibují nereálné. Když už jsem u příkladů, tak slavné „It just works“ a nebo k aktuální situaci 3080 je 2080+100%, což podle úniků nemusí být pravda, možná tak v RT, ale tak to měl Jensen říct, že je to v RT…. Ale toto je pořád jen z úniků a pravdu uvidíme snad už zítra.

   No a Intel, to je podobná katastrofa jako AMD, prostě srovnávání hrušek a jablek v praxi, aby intel vyšel líp.

   • On řekl, že je to v RT plus třeba ještě s DLSS a že AMpere bude tím rychlejší čím víc RT. Čili z toho vyplývalo, že rasterizace je pomalejší. Akorát to moc nezdůrazňoval, klasika. Od toho se vždycky snažíme upozorňovat že se ty oficiální benchmarky musí brát s rezervou (t. vzít na vědomí, ale nevěřit tomu) a čekat, jak to vyjde v nezávislém testování.
    Lidi si z toho často těch „2x RTX 2080“ vzali, to je holt to nebezpečí silného marketingu, i když tady bych tomu možná říkal i prostě síla značky/mindshare.

   • Mně šlo spíš o formu než obsah (sliby) marketingu. I v těch slibech je na tom spíš hůř AMD – poor volta, overclockers dream, zprovoznění části funkcí vegy, potom radeonu 7 atd.

    U nVidie ale ten marketing funguje. U AMD je to strašný. Kryptický zprávy na twitteru, pubertální urážení konkurence atd. zoufalost. Dobrý video teď měl Gamers nexus a souhlasím s ním. Marketing AMD je zaměřen na fanboye na redditu.

    • Podle mě to teda je hlavně clickbait/senzacionalismus a honění ega. Kritizujou AMD za to oznámení termínů odhalení Zenu 3 a RDNA2, který zrovna bylo úplně čistý (a měli tam míň hype než Nvidia ve svojí verzi téhož s tím videem se supernovou).
     IMHO prostě youtubeři věděj, že mezi lidam žije to klišé, jak je AMD strašný a marketing „cringe“, tak prostě udělali videjko, který to těmhle lidem zase zopakuje. Protože lidi mají samozřejmě nejradši to, když jim někdo potvrzuje jejich existující názory. Že je to teď reakce na událost, kna kterou to vůbec nesedí, to nevadí. IMHO ani to Fortnite není nic kritizovatelnýho – proč je to jako špatně? Holt marketingový legrácky. Na nikoho to neútočí, akorát to nějak zmiňuje nebo ukazuje ty karty. Nejsou tam ani sliby výkonu. Čili IMHO jsou ti youtubeři dost vedle. Možná jsem úplně mimo já a něco mi teď jako uniká, ale myslím, že spíš jim…

     Pozastavil se mimochodem někdo z těch chytráků na tím tvrzením Nvidie, že Ampere má 1,9× lepší energetickou efektivitu (když je evidentní, že reálně je to tak 1,2× – 1,3×)? Je to úplně stejně zmanipulovaný, jako AMD vymyslelo ten údaj o 2,8× energetický efektivitě u Polarisu, což se mu taky dodnes vytýká.

     To samý zdá se Huang udělal u těch slibů, že chladiče Foudners Edition budou u RTX 3080 až 5× a u RTX 3090 až 10× tišší.
     https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-ampere-architecture-board-design-gaming-tech-software/images/rtx-3090-thermal-performance.jpg
     Vypadá to, že to zfalšovali tak, že vzali chladič z Titanu RTX, což je karta s 280W TDP a přetížili ho na 350W, což je TDP RTX 3090. A světe div se, najednou se ventilátory roztočej a asi to hodně řve. No a hlučnost tohohle OC stavu se porovná s hlučností stock RTX 3090, která má výkonnější chladič (350 W), jede na optimálnějších otáčkách a tedy ve srovnání vyjde mnohonásobně tišší. Ale proti stock kartě, tedy tak, jak by se to mělo srovnávat, a co člověk čeká, by to vypadalo úplně jinak.
     Bylo to sice poctivě vysvětlené jen ve slajdech, ale na videu to Huang řekl jako fakt bez hvězdiček, takže ti, co by jenom poslouchali keynote, si odnesou informaci o 10× tišším chladiči. Tady IMHO Nvidia fakt trošku přehnala gumovost termínu „up to“. Přitom to ani neměli zapotřebí, ale stejně neodolali a fabulovali.

     Tehdy jsem to nekomentoval, protože hlučnost a teploty karet FE stejně ukážou testy, takže se na to asi přijde. Ale když tady vidím, jak má jako AMD ten marketing hroznej a lživej a Nvidia nic, dobrý, tak jsem si teda nemoh pomoct…
     Podle mě ty firmy dělaj marketing docela podobně (jen na to má asi Nvidia víc peněz, takže má hezčí design stránek, víc profi napsaný ty oslavný textový omáčky a tak a podobný faktory, ale nic, co by mezi nimi vytvářelo zásadní kategoricekj rozdíl). Akorát u AMD to automaticky vadí, protože to vadilo našim dědům a dědům našich dědů.

     • Já neříkám, že je Nvidia čistá a nekecá. Pouze jsem říkal, že si, dle mého názoru, vymýšlí méně než AMD a celkově to nevyzní tak trapně. Sorry, ale firma, která má 20 – 30 podíl na trhu, a naváží se do konkurence, tak je to směšný.

      O tom, že jim to také lépe funguje se asi bavit vůbec ani nemusíme.

      • To žiješ někde v pravěku ne? Hlavní markeťák Chris Hook, kterej vymyslel „Poor Volta“, odešel dávno z AMD do Intelu.

      • OK. Ale řeč je to těch tweetech, co oznámily ty říjnový eventy. Případně o těch teaserech ve Fortnite. To jsou ty věci, o kterých teď ti youtubeři kvičí, takže proč je tenhle konkrétní marketing teda špatně?

       Čili jde o toto a toto:
       https://www.cnews.cz/amd-radeon-rx-6000-big-navi-prvni-teaser-easter-egg-fortnite/
       https://www.cnews.cz/amd-ohlasilo-odhaleni-procesory-zen-3-radeony-rx-6000-bude-v-rijnu/

       Kde se v nich AMD naváželo do konkurence? Kde v těchhle věcech bylo nějaký vymýšlení?
       Dnes jsem viděl, že nějakej chytrej youtuber už zpražil i tohle ukázání renderu karty, o kterém je tenhle dnešní článek. Pro mě další důkaz, že je to pěknej BS, „much ado about nothing“ a uměle vyvolávaný drama za účelem kliků/views. On to je obecně s youtuberama problém, ta finanční/egocentrická motivace u nich hrozně deformuje to, co dělaj.

      • Vím, že tam už není, teď je myslím šefem spoluzakladatel Alienware.

      • Pokud si pamatuju, tak první teaser na navi byl ve fortnitu, teď ten render. Vám to přijde jako dobrej marketing?

       Nebo ten smajlík toho Herkelmana, jak i řešil stach (a vyvodil z toho, stejně jako moores law is dead) že AMD je silný?

      • A? nevím, co mám napsat. Asi to, že by mělo AMD směřovat reklamu na dospělé lidi, co si ty karty koupí, ne na 12 letý děcka ve fortnite.

       Ale ať v tom pokračují, je to jejich věc, jen ať se pak nikdo nediví, až krachnou.

      • „že by mělo AMD směřovat reklamu na dospělé lidi, co si ty karty koupí, ne na 12 letý děcka ve fortnite. “
       To je nějak synchronizovaný, nebo co? tohle už jsem dneska viděl dvakrát 🙂
       Ale ne, už vážně 🙂 Copak to, že je udělaná nějaká akce přes ten Fortnite, znamená, že na ty ostatní AMD kašle/nesměřuje? To přece není buď/a nebo, že když firma chce bejt dospělá, tak nesmí mít reklamu a tam a tam, a naopak když ji má tam a tam, tak to znamená, že se vykašlala na všechny ostatní… Firmy mají normálně nějakou přítomnost na Twitteru, Facebooku současně, znamená to, že pak už nemůžou bejt na Instagramu? Nebo na tom Redditu? To jsou vždycky věci navíc, který se pak kumulujou. Fakt nevidím důvod vztekat se, že si udělali propagaci tím modem mezi jednou herní komunitou, když to ani není jedinej kanál… není to trochu snaha najít něco do čeho by se dalo šťourat, za každou cenu?

       (Z týhle kritiky jinak na jednu stanu vyplývá, že AMD nemělo dělat a ukazovat vůbec nic. Ale pak by zase kašlalo nejen na dospělý, ale i ty 12letý děcka, takže to je taky vlastně ještě horší…)

      • NO vidíš, takže se vlastně nic neděje, stejně si AMD kartu nekupuješ, aspoň podle reakcí, tak ti to může být fuk.
       Spíš bys měl řešit, jestli Nvidia dodáto, co slíbil Jensen. Bylo by to fajn, taky uvažuju o 3080, ale stejně si počkám, až vydají oba tábory a podle testů koupím…
       Prostě tady slovíčkaříte a zbytečně jsou v tom emoce a poté i nadávky

     • „že Ampere má 1,9× lepší energetickou efektivitu“

      Bylo uváděné AŽ.

      Navíc to platilo při normalizovaných 60FPS, graf na kterém to bylo prezentováno ukazoval vše i to že při max výkonu to je jen o cca 20-25% lepší efektivita, ale pro ty co hrají na 4k telce/monitoru který nemá DP a má HDMI 2.0, tak stejně víc neprotlačí a ten údaj může být velice zajímavý a pro mě je to taky silný motiv k upgradu, kdy můžu jet kartu na minimální zátěž při malé spotřebě a bude pasivně chlazená i u hraní AAA titulů

      • komplik 15.9.2020 at 11:38
       “A to neberu v potaz 1.9x lepší efektivitu při normalizovaných FPS, ale při max výkonu. “
       Treba tady vam to klicove AZ nejak vypadnulo. Ja uz jsem se tomu ale smal, protoze to “jedna cela devet krat” uz jste zminil tolikrat, ze jak vidim novy prispevek od vas, tak uz cekam, ze to cislo tam bude 😉

    • Neviem ako ty ale ja som ešte nepostrehol marketing AMD uviedli Radeon VII a ani sa neunuvali nan dodať iny chladič ako referenčny, vyzeralo to že zopar kusov s profi oblasti sa im zvyšilo tak kto chce kupte si.
     Marketing RX 5700 asi to bolo to že 2 dni pred uvedenim znižili cenu o 50 dolarov ine som nepostrehol. proste 0 zero nič.
     Na to Nvidia a jej marketing to by mali vyučovať na vysokej, proste dokonalosť do posledneho puntiku. Kde zakaznik len kvoli dobremu pocitu rad utrati viac penazi ako je dany produkt hodny. Proste jak Apple.

    • „Vypadá to, že to zfalšovali tak, že vzali chladič z Titanu RTX, což je karta s 280W TDP a přetížili ho na 350W, což je TDP RTX 3090. A světe div se, najednou se ventilátory roztočej a asi to hodně řve. No a hlučnost tohohle OC stavu se porovná s hlučností stock RTX 3090“

     ROFL tak to je mazec 😀 ježíš a tohodle se někdo zastává, že to je super marketing… 😀 😀

 5. DD je cistej blogar..a tam bych ho nechal byt.
  AMD razi reklamu prez Fortnite a proc ne kdyz to ma takovou zakladnu a zde se muzou tvorit zakaznici do budoucna. Tohle je myslim si dobry tah. Jelikoz Veterani cekaji na bezny marketing a oficialni predstaveni vcetne nezavyslich testy.
  Podle konzoli jde odhadovat vykon mnohem vice jelikoz jde ciste o herni zalezitost nezatizenou vypocty.AMD vzdy delala jednu kartu na vsechno a jen orezavala. Cili pro nikoho se nedalo odhadnou jaky to vlastne bude na dane platforme…
  Kdyz AMD nasadilo 7nm proces osobne jsem byl velice sklamanej ,protoze to nebyl vuci konkurenci zadny zazrak jak Intel tak nV…
  Ted je AMD ve fazy ,ze opravdu nikdo nevi…RNDA2 , konzole ,na procesu se take zapracovalo i kdyz bez UV ,bude to zajimave ..
  Jedna vec od AMD si letos koupim jen CPU protoze od GPU je to s nima vzdy stejny na papire pecka posporuji kde co udela to kde co a vykonove je to zalostny.. navic se mi nechce cekat 3080 splnuje nad miru co potrebuju.