Potvrzeno: Ryzeny 4000 Vermeer s jádry Zen 3 budou kompatibilní i s B450 deskami

Výrobce notebooků používající desktopová CPU od AMD potvrdil, že Ryzeny 4000 "Vermeer" s jádry Zen 3 budou fungovat ve starších deskách, stačí update BIOSu.

14

Pořád ne a ne uniknout nějaké bližší informace k Ryzenům 4000 pro desktop, které letos přinesou architekturu Zen 3. Nicméně objevila se zpráva, která asi úplně nepřekvapí, ale je dobré ji mít nějak potvrzenou – totiž o kompatibilitě těchto procesorů se staršími AM4 deskami. Jeden z OEM výrobců se totiž nechal slyšet, že čipy s jádry Zen 3 mají být kompatibilní i s deskami s čipsetem B450, nemělo by tedy dojít k nějakému omezení třeba jenom na generaci 500 (X570 a nadcházející B550/A520).

 

Kompatibilita s Vermeer půjde dozadu minimálně po B450

Zatím je to asi třeba brát s rezervou, protože jak ukázal třeba příběh zprvu avizované kompatibility desek založených na čipsetech řady 300 a 400 s PCI Expressem 4.0, plány se mohou měnit. Každopádně tuto informaci sdělil zástupce firmy Schenker, což je německý výrobce notebooků, v kontextu laptopu XMG Apex 15. To je monsternotebook mající uvnitř desktopový Ryzen 9 3950X (byť v 65W režimu Eco Mode) a na desce notebooku mu sekunduje právě čipset AMD B450.

Na Redditu ve vláknu k tomuto notebooku zástupce firmy předestřel různé vlastnosti a chlouby tohoto přístroje, přičemž mezi nimi je nejzajímavější zmínka o rozšiřitelnosti. Firma uvádí, že „socket AM4 a čipset B450 mají potvrzenou schopnost podporovat desktopová CPU Ryzen 4000“, čímž se myslí procesory kódově označené Vermeer s jádry Zen 3 (APU Ryzeny 4000 Renoir nejsou pro tento počítač relevantní, používá čistě samostatné GPU). Toto je pak ještě zopakováno a v textu je to podáno, jako by to firma měla přímo potvrzené od AMD.

XMG podpora pro Ryzen 4000 na platforme B450 02
Podpora pro Ryzen 4000 na platformě AMD B450 podle zástupce firmy Schenker na Redditu

To je tedy pro zájemce o upgrade dobrá zpráva, i když je pořád otevřená možnost, že by třeba na ocet zůstaly starší X370/B350 desky. U těch byla kompatibilita oficiálně ne úplně zaručená už u Ryzenů 3000. Ale výrobci desek ji pokud vím prakticky vždy přidali.

XMG podpora pro Ryzen 4000 na platforme B450 03Jako obvykle bude platit, že dnešní desky bude třeba aktualizovat novým BIOSem, jinak nové CPU nerozpoznají a nenaběhnou. Zástupce Schenkeru/XMG uvádí, že bude třeba update mikrokódu, což je špatná formulace (mikrokód je záležitost samotného CPU), mělo by jako obvykle jít o aktualizace BIOSu (přesněji UEFI firmwaru) samotné desky. Toto není nic nového a v minulých generacích už bylo i dost desek, které se daly aktualizovat bez potřeby mít starší procesor, speciální procedurou z klíčenky zasunuté v portu USB.

Jedinou překážkou by mohla být ochota výrobců desek

Toto by tedy mělo potvrzovat, že na starších deskách minimálně od B450 nahoru bude možné Ryzeny 4000 rozběhat a nestojí proti tomu zřejmě žádná hardwarová překážka (jen opět nebudete mít PCI Express 4.0). Záležet zde tedy asi zase bude jen na ochotě výrobců desek poskytnout vám aktualizaci BIOSu s podporou těchto nových CPU. Zde může hrát roli stáří desek, uvidíme, jak ochotní budou výrobci třeba u levnějších modelů s A320 a B350 z roku 2017.

AMD roadmapa CPU 02 Ryzen
Roadmapa desktopových/klientských procesorů. Zen 3 má letos přijít v procesorech Ryzen 4000 s kódovým označením Vermeer (AMD Financial Analyst Day 2020)

Také zde opět může vyvstat problém s velikostí paměti Flash, na které nemusí být dost místa na další sadu kódu AGESA. Loni výrobci toto řešili odstraněním podpory pro 28nm APU Bristol Ridge, nyní by teoreticky také mohli vykopnout třeba podporu pro Ryzeny 1000. Ale je právě možné, že dělat tento krok znovu už se jim nebude chtít a některé desky podporu nedostanou z tohoto důvodu.

Zdroje: techPowerUp, Reddit

Potvrzeno: Ryzeny 4000 Vermeer s jádry Zen 3 budou kompatibilní i s B450 deskami
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 13 hlasů

14 KOMENTÁŘE

 1. !!!Pecka!!!
  Ryzen 3600 půjde do Fatal1ty X370 Professional Gaming
  a
  nový Ryzen 4xxx půjde do ASUS ROG STRIX X470-F GAMING
  A tohle se prostě vyplatí 😉 Ryzen 1600 už šel do světa a Ryzen 1700 se tam jak vidím chystá 🙂
  Tohle je prostě paráda a prokazuje se, že to byl už tehdy best kauf!

  • Pokud se to potvrdi, tak AMD v dekstopu zatim jede fakt dobre. „H“ckovy Renoire v noteboocich predcil dokonce ocekavani. Ted jeste vic tech modelu s nim. Zbyva „U“cko, na ktere jsem dost zvedavy co predvede.

   • Jj v desktopu je to pecka. Už první Ryzeny i přes porodní bolesti (kompatibilita s RAM) byly super. V době kdy byl 7700K mít R7 1700@4.0GHz byl super kauf a když si člověk přečetl, že budou držet dlouhou kompatibilitu tak volba byla jasná.
    U NTB mě zajímá nějaké 6 jádro a bude mi stačit integrovaná grafika. A opravdu se AMD nyní daří, což prospívá konkurenčnímu boji. Intel snižuje ceny a přidává jádra/vlákna. Všichni musí být šťastní.

     • AVX-512 má zatím dost omezené využití.
      4/8 to by bylo asi minimum radši bych 6/12
      pokud IGP bude u Intelu na úrovni APU od AMD tak proč ne. Já na NTB nehraji. Čili jen kvůli děcek bych rád aby to utáhlo v klidu Portal2, WOT, WOW, Minecraft…

      • Radšej mám Optane + SSD a AVX-512 ako prehnanú mnohojádrovosť / mnohovláknovosť.
       Hry sa takmer nehrajem, pri iGPU sú pre mňa dôležité len jej multimediálne schopnosti ako napr. prehrávanie videa a pod.

   • Ahoj ne ještě jsem se k tomu nedostal 😀 Přiznávám, že PC kde je 3600 nyní leží v rozebraném stavu. Prodal jsem původní CASE a ještě nebyl čas to dát do nové. Ale jak to budu skládat tak to při té příležitosti poladím a dám pak vědět.
    Ta deska je fakt super! Jen se musím víc zorientovat v ASUS BIOSu 😀

 2. Praci vyrobcu desek musi nekdo zaplatit a protoze update BIOSu byl zatim vzdy bezplatny, tak to vyrobci udelaji asi jen tehdy, kdyz to nebude stat moc sil.
  Jinak tomu krome dostatecne pameti nic nebrani, tech par desitek lidi, kteri si koupi jenom procesor a desku ponechaji, nikoho nevytrhne.

 3. Na nové Ryzeny jsem fakt hodně zvědavý. Sice asi zatím upgrade nemám v plánu, jelikož ho nepotřebuji, ale možná AMD příjde s nějakým vymazleným procákem, který by nahradil mé 12ti jádro.