PCI Express 4.0 na starších AM4 deskách je jen na chvilku, AMD pořád chystá zablokování

V posledních dnech dostaly starší AM4 desky vícero výrobců možnost použít PCIe 4.0. Neznamená to ale, že vydrží. Jen ještě nevyšly BIOSy, které ji odstraní.

91

Příběh kompatibility s technologií PCI Express 4.0 na deskách se socketem AM4 a čipsetem řady 300 nebo 400 je už docela komplikovaný. Původně to plánovalo přímo AMD, ale pak se firma oznámila, že plán se ruší kvůli obavám z nespolehlivosti. Mezitím se opět objevily zprávy, že nyní PCIe 4.0 na těchto deskách funguje, pokud se do nich posadí patřičný procesor (Ryzen 3000 „Matisse“ s jádry Zen 2). Jenže to vypadá, že moc nadějí bychom si kolem toho dělat neměli, protože AMD má pořád v úmyslu tuto možnost zablokovat.

Že podpora PCI Express 4.0 na starších deskách není jistá, respektive nemusí být definitivní, uvádí i Asus, který ve vyjádření pro německý web ComputerBase sdělil, že seznam desek schopných podpory PCIe 4.0 vyjadřuje cosi jako interní „status quo“ firmy. Ovšem podpora nezávisí jenom na tom, ale také na kódu AGESA v BIOSech. Asus potvrzuje, že pokud AMD vypne PCIe 4.0 skrze AGESA, tedy rovnou na úrovni procesoru, tak už se PCIe 4.0 na těchto deskách nebude dát použít.

AMD na zablokování trvá

A bohužel to vypadá, že přesně toto má AMD v plánu. Pro změnu AnandTech od něj dostal oficiální vysvětlení, podle kterého se rozhodnutí nijak nezměnilo. AMD pořád má v plánu PCI Express 4.0 zablokovat ve finální verzi AGESA uvolněné pro základní desky (to implikuje, že ta současná, minimálně pro desky s čipsety X470/B450 a staršími, ještě není považována za finální prodejní verzi). Nová AGESA, na které kromě jiného už nepůjde PCIe 4.0 mimo desky s čipsetem X570, má údajně být v brzké budoucnosti předána výrobcům desek, kteří by pak s určitým zpožděním měli vydat BIOSy, které budete moci nahrát do svých desek.

Our plan is unchanged. For the reliability and consistency reasons cited at Computex, we still intend to disable PCIe Gen 4 for pre-X570 motherboards. That AGESA is being released to motherboard manufacturers soon.

V současnosti se objevující možnost použít PCIe 4.0 na starší desce tedy podle tohoto vyjádření neznamená, že by AMD toto tolerovalo a dívalo se jinam. Ani to neznamená, že by se výrobcům desek podařilo zjistit, jak PCIe 4.0 zapnout nějak pokoutně a omezení obejít. Je to prostě proto, že aktualizace mikrokódu, která toto rozhodnutí bude vymáhat, ještě nebyla vydána. Vzniklo tak určité mezidobí, v němž beta BIOSy mají tuto funkci, ale to se zase za nějakou dobu skončí. Pro experimentátory budou tím pádem tyto BIOSy zajímavé, jelikož se s nimi bude dát zkoušet „co by kdyby“. Ale si nebude nejlepší nápad je používat dlouhodobě, protože pozdější aktualizace by kromě tohoto „DRM na PCIe 4.0“ měly mít i užitečné opravy a zlepšení vlastností.

Podpora PCI Expressu 4.0 na deskách Asus dle uniklého slajdu (Zdroj: Momomo_us)
(Dočasná) podpora PCI Expressu 4.0 na deskách Asus dle uniklého slajdu (Zdroj: Momomo_us)

Je možné, že PCIe 4.0 měla zakázat aktualizace, v které byla zároveň oprava chyby v instrukci RdRand (pro generování náhodných čísel). Ta měla vyjít ve zrychleném režimu, ale AMD ji po pár dnech od uvolnění výrobcům desek zase stáhlo. Důvodem údajně bylo, že rychlost rozhraní PCIe 4.0 na deskách platfromy X570 degradovala na PCIe 2.0. To, proč oprava RdRand má takový efekt, bylo hned trošku divné. Možná je to znamení, že AMD už s touto opravnou verzí AGESA spojilo i ono nucené vypnutí PCIe 4.0 na starších deskách, ale tato funkce ještě nefungovala korektně a bude ji nutné dále opravit. Dost možná by tedy experimenty s PCIe 4.0 mohly být zaražené už s BIOSy, které mají opravovat problémy s distribucemi Linuxu (respektive jejich systemd) a hrou Destiny 2.

AMD cipset X570 slajdy 04
Podpora PCI Expressu 4.0 s dvojnásobnou propustností bude nakonec jenom na highendovém čipsetu X570 (slajd k Ryzenům 3000)

PCI Express 4.0 zpětně zapnul také Biostar

Mezitím se podpora PCI Expressu 4.0 mimochodem objevila také na deskách Biostar (jak informuje techPowerUp). Ty ovšem u nás lze koupit jen hodně ojediněle, takže vás asi mohou zajímat spíš teoreticky. Také zde firma zprovoznila PCIe 4.0 na slotu ×16 vyvedeném z procesoru a na slotu M.2, který je také zapojený přímo do něj. S aktualizací BIOSu je možné PCIe 4.0 zkoušet na deskách Biostar X470GTN, Biostar Racing X470GT8 a dále levnějších B450MH a B45M2 (která má vzdor názvu čipset B350).

Ovšem také tady asi platí, že podpora bude jenom dočasná, pokud AMD skutečně PCI Express 4.0 na starších deskách zablokuje přímo v rámci mikrokódu/AGESA procesoru Ryzen 3000. V takovém případě vyšší rychlost přestane fungovat (půjde zpět na PCIe 3.0) na všech značkách desek.

Galerie: Specifikace a slajdy k čipové sadě AMD X570

PCI Express 4.0 na starších AM4 deskách je jen na chvilku, AMD pořád chystá zablokování
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

91 KOMENTÁŘE

   • Hele ty „tragikomedie“. Pro domácí stavbu univerzálního PC není výhodnější CPU než Ryzen 3000. Globálně zakázané PCIe 4.0 na starších deskách bude určitě škoda, ale říkat tomu tragikomedie?

    • Pokud myslis tim domacim PC takovy „dodelej si sam“, tak se Ryzen da s obema vypichnutejma ocima jeste prezit. Pokud ale myslis domaci PC pro normalni beznou domacnost, pak jsi se asi posr** 😀 To jako myslis, ze beznej Franta bude flashovat bios, aby si opravil vsechny ty bugy? Nebo ze se mu v lepsim pripade Ryzen v typicky maly case prehriva a totalne degraduje vykon, v horsim pripade pece a on to dokaze zjistit a vyresit? To fakt ne. Takovej BFU si vsimne ze se mu PC skube/pada nebo ze mu odeslo.

     Ryzen? Fak ne 😀

     • No jo, Ryzen je plný chyb a nedodělků, zato intel je vzorem stability, bezpečnosti a spolehlivosti.

      https://www.dell.com/support/home/cz/cs/czdhs1/drivers/driversdetails?driverid=trm8j&oscode=wt64a&productcode=latitude-14-5490-laptop

      Doporučuju se, dříve než budeš blábolit ty své FUDy dál, kouknout na ta CVEčka a taky na předešlé verze, s jakou frekvencí se opravuje Intel. Abys tu nakonec nebyl za komickou figurku. Totéž platí pro tvé nohsledy jako mlvadar a další.

      Aby bylo jasno: já nijak nerozporuju to, že tahle AMD platforma je čerstvá, a že má chyby. Ale jsou to chyby nepodstatné – domácí noobový user nebude taktovat, nebude se vrtat v BIOSu, a ani nebude instalovat Linux. Nakonec ty chyby AMD odstraní.

      Nakonec, i kdyby čistě teoreticky CPU od AMD vydržel jen půlku toho, co Intel (jako že to je vysoce nepravděpodobné a celá tato úvaha je pouhý nákladový kalkul), tak i tak při poloviční ceně oproti Intelu to není žádný problém.

      Váš promodralý klub má problém s tím, že nemá argumenty proč kupovat Intel, a tak si hledáte směšné záminky. Já z Intelu aktuálně přestupuju na AMD a vaše kňourání je pro mě (poměrně nepodstatnou) známkou toho, že jsem zvolil dobře. Taktovat nebudu, spíše budu přemýšlet o undervoltingu (pokud budu mít vůbec čas a chuť se v tom rýpat). Byebye 4C/8T, kterými nás tady Intel roky krmil!

      • Undervolt se nedoporučuje. Tím, že si ten procesor sám automaticky hlídá napětí, to dost znemožňuje. Protože když zjistí, že má málo, takž z desky požádá o vyšší a tím se to stejně zkazí. Navíc tam pak dojde k tomu, že začne používat clock stretching (to je IIRC ta ochrana proti vdroop), což snižuje efektivní frekvenci, ale na reportované frekvenci to není vidět. Ta ochrana proti příliš vysokému napětí totiž vychází z napětí, které procesor požaduje, na z toho, které po aplikovaném undervoltu dostane. Takže CPU jde pomalej, aniž by to uživatel poznal (dokud neudělá benchmark). Je tam prý jenom minimální prostor na snížení napětí, než se tenhle fenomén dostaví.

       Jestli má něco smysl, tak snížit tomu CPU limit PTT, pak v multithread zátěži pojede na nižších taktech/napětích. Ale singlethread takt/napětí se tím asi neomezí.

       https://www.overclock.net/forum/28044514-post7.html

      • Díky za osvětu, zatím jsem po tom moc nepátral. Před chvílí jsem to poskládal na stole, zatím testuju paměti.

  • Nedalo se to čekat a doufám, že se situace ještě vyvine a PCIe 4.0 bude s určitým úsilím dostupná i na některých deskách se staršími čipsety. Až AMD vydá AGESA, které to bude zakazovat, a výrobci nepřijdou s možností obejití, pak budeme moci správně AMD spílat. Do té doby bych byl zdrženlivý.

 1. Osobne dávam AMD šancu do vydania 16core 3950X, čo je zámysel inovácie z 2700X. 3.generáciu Ryzen som si predstavoval inak. Pokial mi procesor hreje v nečinnosti na 50st. a pri spustení Wordu alebo obyčajného prehliadača pracuje jadro na U 1.5V , teplota a spotreba nezmyselne a neopodstatnene vystúpi, je to celé zle. 16core má výrobcom proklamovaný single boost 4.7GHz, to naznačuje +1.5V, jadrá budú v single a málojadrových aplikáciách extrémne namáhané, teda aj teploty a spotreba. Užívatelia 3700X hlásia v multicore záťaži 85st. na default, tak potom 16core bude musieť hodne skresať frekveciu, aby sa to dalo uchladit.
  Každopádne, to nadšenie zo 7nm procesu sa postupne vytráca, frekvencie nad 4GHz mu nesvedčia.

  • Intely na ty teploty jdou taky (mobilní CPU klidně přes 90 stupňů), já bych to nějak extra neřešil.
   To napětí je určitě nastavené tak, aby to riziko nebylo – takhle vysoko ho ta řídící jednotka pustí jen při mírné zátěži (jedno jádro), jinak ho hned dá níž.
   Ta firma si určitě ohlídala, aby ty CPU při normální používání neodcházely, protože existujou záruky a navíc existuje v USA riziko hromadných žalob, pokud by ten produkt byl považovanej za defektní v návrhu.

   • Jinak teda ještě jedna věc k tomu. To mačkání napětí je součást pokročilé správy napájení a výkonu – to CPU si napětí sleduje a má logiku na to, aby ho snížilo, když by to začalo být nebezpečné, nebo zvýšilo, když je příliš nízké pro stabilitu (to samozřejmě jenom když není současně případ A, pak místo toho sníží frekvenci). Je to úplně jiné, než jak se napájení a volba frekvence chovaly o pár let zpátky.

    Tohle jednou převezme i Intel, je to prostě cesta vpřed jak vymáčknout víc výkonu, když je proces limitem – a to bude čím dál víc. AMD se to naučilo při vývoji 28nm procesorů, kdy mělo proti Intelu mizerný proces bez FinFETů a ještě horší architekturu, pročež investovali do řízení taktů, kompenezace vdroop (ten clock stretching), nastavování frekvencí s větší granularitou (25 MHz proti 100 MHz u Intelu) a rychlostí přepínání, a inteligentního řízení, aby frekvence mohla jít výš a nemusela se nechávat taková nevyužitá rezerva „pro jistotu“. Začalo to u APU Carrizo (Excavator), pak to Ryzen 1000/2000 posunul dál a vypadá to, že Zen2 ještě o něco.

    Intel místo toho doteď používá o dost míň propracovaný/pokročilý (starší) přístup, ale tohle IMHO jednou začne dělat taky, nejspíš už na tom dávno pracujou. Zrovna na 10nm procesu je zdá se problém s dosažením vyšších frekvencí, takže to je přesně situace motivující k vyvinutí podobně agresivního řízení taktů a napětí. Dokud měli výhodu vysokých frekvencí na 14nm a AMD/14nm proces GLoFo byly v singlethread výkonu o dost víc pozadu, tak pro to ještě neměli takovou motivaci.
    Ono teda by měli motivaci i u Comet Lake, protože tam bude taky proces už dost limitem, ale tohle je spíš věc k začlenění do úplně nové architektury.

    • To je ale věc pro regulaci na desce. Když není uvnitř skříně teplej vzduch, tak není důvod zvyšovat otáčky. Ty větráky by asi měly být řízené podle jiného senzoru než teploty CPU. Na desce jich je několik. (Teda u herních PC by to asi mělo být řízené podle grafické karty s axiálním ventilátorem, ale to podporuje menšina karet.)

     Nepamatuju si, že by skříňovýma ventilátorama někdo argumentoval, když měly vysoké teploty pastované odemčené Intely.

     • No, to som nepresne napísal, samozrejme myslím vetráky chladiča CPU v skriňovej zostave PC.
      Na prúdení vzduchu si dávam dosť záležať, vstup, výstup, CPU i GPU ovládam separátne cez PMW reguláciu auto aj manuál.

      • Jo tak to jo. Je to holt jako u těch pastovaných CPU – akorát že tam to bylo částečně umělé, protože pájky by to vylepšila, kdežto tady už ta pájka je a horší chlazení je holt dané tím, že je ten 7nm čip tak prťavý.

     • @gi, citujem z recenzie 8core 3700X :
      “ Teploty se nijak nesnížily, zdá se, že 7nm výroba není ideální. Docela se bojím teplot vyšších čipů s vyšším TDP a vyšším počtem jader. Takové šestnáctijádro bude topit jako kamna. “ koniec citátu.

      • 3700X má limit spotřeby (pro turbo) 88 W, což jde převážně (něco spotřebovává i IO čiplet) z toho jednoho CPU čipletu, který má 74mm2.

       3900X a 3950X mají v turbu limit spotřeby 143 W, ale je to ve dvou čipletech 2x 74mm2, tj. 71,5 W na jeden CPU čiplet. Když se odečte spotřeba IO čipletu, tak by max. spotřeba CPU jader (toho 7nm křemíků) na jeden 7nm křemík měla asi být dost podobná. Takže pokud nebude slabý chladič, tak odvod tepla bude díky 2x ploše cca stejný a problém s chlazením by být neměl. Kde bude vyšší teplota, je asi Ryzen 7 3800X – podle toho, o kolik víc žere.

       OC samozřejmě, to bude jiná, tam to bude limitující a asi člověk bude muset chladit IHS co nejlépe (takže ideálně voda), protože větší problém než celkový výkon chladiče bude přenos tepla z CPU do IHS.

   • Vadí to kvůli o něco málo větší spotřebě. Vypadá to na, pravděpodobně jen dočasný, problém s častým probouzením z úsporného režimu. Jestli za to může plánovač z windows, AGESA nebo testovací program, si nejsem zcela jistý. Nicméně to jsou, dalo by se říct, porodní bolesti každé nové architektury, které se v drtivě většině případů časem vyřeší.

    • No a jaká je ta idle spotřeba? Opravdu to vadí reálně? Klidně ten čip tak může být navržen schválně, na 50°v idle, a ničemu to nevadí. Např. notebookové CPU běží 50+ naprosto normálně.

     • Idle spotřeba by by mohla být tak o 10W nižší. Nejlepší je, když se teploty elektronických součástek po zapnutí vzdalují od teploty okolí co nejméně. Dochází k nejmenším rozdílům v roztažnosti materiálů a tím je výrobek trvanlivější. Notebooky na trvanlivost moc nehrají. Pro výrobce jsou možná důležitější jiné parametry jako tloušťka, váha, hlučnost. Tam se pak CPU peče ve vlastní šťávě a dokonce poměrně často přichází na řadu throttling.

   • @jfb, ideálna teplota procesora je čo najnižšia v rámci možností. Ide o to, že s nárastom teploty sa zhoršujú vlastnosti kremíka. Inak povedané, pri nižšej teplote jadra dosiahneš lepšiu stabilitu pri nIžšom U, teda i výkon.

     • Bavíme sa o teplote jadra všeobecne, proste pri 85st.. je na stabilitu v burne potrebné vyššie U ako pri 50st.
      Potom musí automatika zvýšiť U nutné na stabilný chod CPU až do max. povolenej teploty procesora a naopak po dosiahnutí zhadzuje frekvenciu i voltáž, klesá výkon.

      • A? Tad někdo kritizoval 50 v idle. To naprosto ničemu nevadí. 85 v burnu je horší, je to tak teplota, kterou by to nemělo opravdu raději nikdy přelézt, ovšem např. oblíbené I7-7700K mělo špičky i přes 90.
       ALe u AMD to těch 85 nepřeleze se stock chladičem, tak jen záleží na chlazení sestavy a případně pak lepšího chladiče, aby se dostal ideální výkon. Což je naprosto stejné jako u Intelu.

  • to jsou žvásty, tohleto.
   Včera jsem se na to zaměřil a výsledek je následující:
   1. bez PBO: teplota v idle 36°, v allcore zátěži okolo 50°, napájecí napětí osciluje okolo 1,3V, frekvence 3,9GHz allcore s pokakováním ke 4,1-4,2GHz.
   2. s PBO: teplota v idle cca 50° (ale všechna jádra jedou stabilně 4,1-4,5GHz), v loadu maximálně 70°. Napětí okolo 1,4V, více než 1,45V jsem neviděl.

   Chlazeno lacinou Fera3, deska MSI MEG X570. Deska je zatím venku na krabici (dělal jsem burn-in a testoval paměti), takže ventilátor na čipsetu má stále okolo 600 RPM a teplotu okolo 63° (tady doufám, že tomu pomůže airflow ve skříni) , což je zatím největší zklamání. Jinak jsem z trojkového Ryzenu nadšený.

 2. @jfb, mýliš sa, to neni naprosto stejné ako u Intelu. Procesory Intel sa dajú ocnúť all core na frekvenciu turbo boostu v single, napríklad 9900K má turbo 5GHz a all core 4.7GHz, úplne v pohode to ocneš na +5GHz all.
  Vieš si predstaviť u 3900X ocnuté všetky jadrá na 4.6GHz ? Nezmysel. A to je práve tá obrovská snaha AMD dotiahnuť sa výkonom v ST na konkurenciu za cenu vysokej voltáže. Každý to pred spustením predaja ohromne chválil, ale nikto nevedel, že to bude boostovať na +1.5V.