Kdosi proměřil osmijádrový procesor Vermeer s jádry Zen 3 ve hře Ashes of the Singularity. Máme tím první test Zenu 3 ve hře, ovšem ten zatím moc neznamená.
Pokud vyhlížíte procesory AMD s jádry Zen 3, bude vás možná zajímat, že se zřejmě první finální sériový model teď objevil, nebo možná lépe řečeno zanechal stopu na internetu. Před nedávnem jsme tu měli zmínku, že AMD zařadí desktopový Zen 3 (procesory „Vermeer“) už do generace Ryzeny 5000 a měly by mezi nimi být modely Ryzen 7 5800X a Ryzen 9 5900X.
První z nich asi máme potvrzený, teď se totiž poprvé našel v internetové databázi jednoho z benchmarků, v nichž občas nové procesory před vydáním unikají.
AMD Ryzen 7 5800X 8-Core Processor
Tento objev se podařil leakerovi z Twitteru s přezdívkou Tum Apisak, jenž našel záznam o testování čipu „AMD Ryzen 7 5800X 8-Core Processor“ v databázi benchmarku zabudovaného ve hře Ashes of the Singularity (AotS). Tento benchmark ve výchozím nastavení posílá výsledky do veřejné databáze, což je někdy možná nechtěný únik, ale je samozřejmě možné i to, že už toto někdo v AMD udělal schválně za účelem guerrila marketingu.
AMD Ryzen 7 5800X 8-Core Processorhttps://t.co/ZhMPIwfRHy pic.twitter.com/L0ej7wgekk
— APISAK (@TUM_APISAK) September 29, 2020
Procesor má dle očekávání osm jader a 16 vláken, testován byl s 32 GB paměti a grafickou kartou GeForce RTX 2080 dne 29.9. 2020, tedy včera. AotS bohužel neukládá frekvence testovaného hardwaru, takže nic moc bližšího nám už tento údaj nesděluje, jen že někdo měl snad finální verzi CPU v rukou a spustil na něm tento test. Pravda, 16 vláken ještě může být signifikantní pro toho, kde pořád čekal SMT4, čli čtyři vlákna na jádro (to ale momentálně už vypadá zcela nepravděpodobně).
Osmijádrový model Ryzen 7 5800X pole tohoto pravděpodobně bude firmou AMD vydán hned v první vlně procesorů. Ty by měly být oznámené již zanedlouho 8. října, ale reálně se asi začnou prodávat o nějaké týdny později.
Tip: „Rudý říjen“. AMD ohlásilo na příští měsíc procesory s jádry Zen 3 i Radeony RX 6000
Pozor, výkon v AotS nemusí ještě o ničem vypovídat
Informační hodnota tohoto úniku je asi hlavně v samotném objevení se procesoru, které může dokládat blížící se vydání (ale kolik to „blížící“ se znamená v přepočtu na dny/týdny, to nelze říct). Zatím bych raději nezkoušel něco vydedukovat z výkonnostních skóre, které databáze u procesoru uvádí (vidět je můžete v galerii).
Ashes of the Singularity neškáluje úplně nejpředvídatelněji a není to nejtypičtější hra. Výkon procesoru v ní sice vypadá na první pohled docela dobře, ale může být způsoben nějakou zvláštní okolností a nikoliv přímo schopnostmi Zenu 3. Samozřejmě také nevíme, zda třeba CPU nebylo výrazně přetaktované.
Nicméně určitý nárůst herního výkon pro Zen 3 očekávat můžeme – CPU má mít vyšší maximální boostové frekvence a současně také lepší IPC (výkon na 1 MHz), takže by se měl zlepšit jednovláknový výkon. A ten obvykle vede k zvýšení výkonu ve hrách. Jen zatím únik v databázi AotS není dost informativní na to, aby se dalo odhadovat, zda to zlepšení ve hrách bude 15 %, 10 %, 5 % nebo třeba jen půl procenta. Zde se vyplatí si prostě těch několik týdnů počkat na recenze.
Galerie: Úniky a informace k procesorům AMD s jádry Zen 3
Zdroj: Tum Apisak/Twitter
čo som pozeral herny test 5800X o proti 1090 , tak AMD malo na vrch 16% a či je to pravda? Oficialne testy už niesu daleko, tak realne testy budu čoskoro, ale keby sa to potvrdilo bola by to bomba 🙂
Ano, je to pravda, ale za CPU výkon. CPU výkon nemusí reflektovat výkon grafický i s použitím stejné grafiky. Zde hrají roli i třeba jen latence a nikoliv ipc. Ostatně, Zen2 má citelně vyšší IPC než Cometa a přesto v hrách (ne ve všech) drobně ztrácí.
čo sa tyka latence tak
intel 45
ZEN2 68
ZEN 3 52
Tak že čo sa tyka latence u ZEN3 by to mal biť citelny narast k lepšiemu.
Jee, ClockTuner pro Ryzeny je venku 🙂
j viděl jsem .. co všechno se s tím dělá? Optimalizace?
V jednoduchosi.. snizi ti spotrebu, zvysi o nejake procenta vykon 🙂
nastaví se to, běží to hned po startu, žádná obsluha navíc?
prvotn9 nastavení je na delší čas, spouští se při tom cinebench.
aha hehehe … díky, abych věděl, kdyby něco …
bohuzel 3950X neni podporovany plne, takze me to jenom nastavilo manualni overclock 🙁 skoda, snad to casem doplni
takovy automaticky undervolt, overclock, musim pockat az mi dojede backup abych to mohl ozkouset
Termin zahajeni prodeje (ne uvedeni, to je 8.10) pro 5800X a 5900X ma byt udajne 20.10.
to by prý měly být plné sklady … jsem zvědavý jak to zvládnou …
Kdykoli si řeknu, že udělám upgrade tak se oznámí nějaká nová funkce/technologie nebo naopak její konec. Chtěl jsem udělat upgrade na Zen3, ale když s další generací už má přijít nová patice a podpora DDR5, tak to holt asi zase odložím. A pak pro Zen4 oznámí SMT4 a AVX512 a já to zase posunu… Nakonec budu asi upgradovat až v době, kdy budeme mít kvantová PC s procesory z grafenu…
no bud upgrade potrebujes, nebo nepotrebujes 🙂 pokud muzes cekat na Zen4 tak asi uplne nepotrebujes 😉
A jeje to nášho cespolneho mongola asi úplne slahne keď toto uvidí aj z jeho 5.3Ghz all core hriankovačom. Aj keď už pár dní sa po ňom zlahla zem tak možno to už aj videl a za liezol niekam do diery.
Nepotřebuji, ale usnadnil by mi práci. Na hraní je i7-4790 pořád super, ale poslední rok pracuji i s 60FPS 4K videem a překódovat hodinový záznam mi trvá půl dne, takže něco s vyšším IPC a více jádry/vlákny by mi ušetřilo dost času.
tak upgrade z i7 – 4790 na treba na R9 5900X je velmi vyrazny 😀 to se divim, zes preskocil 3900X 😀
S tym by som si až tak isty nebol, že bude nova patica, začiatkom buduceho roka ma prisť doska 670 s ddr5 PCIE5 USB4 a procesory ZEN4 maju doraziť až o rok neskvor, tak že sa tam budu strkať ZEN3 CPU
Mal by to biť makky štart DDR5
kdes to četl, že přijde? Zajímavé … není to nějaký supr rumr?
„S tym by som si až tak isty nebol, že bude nova patica, začiatkom buduceho roka ma prisť doska 670 s ddr5 PCIE5 USB4“ — to fakt ne, na to pokud vím nic neukazuje. To mi přijda jako 100% fantazmata 🙂
DDR5 bude až v roce 2022 s AM5 a do té doby určitě ne. Kdy vyjde X670, se zatím neví. PCI Express 5.0 zatím taky není na obzoru – pravděpodobně bude až se Zenem 4, a to možná jenom v serverech, zda to bude talčeno do desktopu není jasné, může být nějakou dobu omezeno jenom do serverů a na AM5 zůstane jenom PCIe 4.0 (totéž je možné u Intelu).
Tiez mam v plane teraz prejst na Zen3.
Ale z toho, ze to je posledny CPU na AM4, si velku hlavu moc nerobim. som zvyknuty od Intelu 😀 Upgrade vzdy robim globalny, doska + CPU, pripadne RAMky a disk, atd.
Nemam rad exoticke kombinacie stare CPU + nova doska alebo vice versa. A malokedy byvaju nove generacie o tolko vykonnejsie nez predchadzajuce, takze sa to neoplati.
Upgrade PC by mal byt podla mna vzdy minimalne doska+CPU. Aj keby nebolo dostatocne mnozstvo financnych prostriedkov („love“), tak radsej by som kupil v ramci budgetu, ale oboje nove (resp. poslednu generaciu).
ty tzv. „exotické kombinace“ na Intelu moc nefungují (naposled si pamatuju 440BX chipset, že by se takto dal označit), ale na AMD je to velmi pohodlné a funkční – stačí si pořádně pročíst compatibility matrix a sledovat podporu BIOSů. Výsledkem jsou upgrady za hubičku a minimální přetržky v práci.
Já si naopak myslím, že nutit zákazníkům kvůli CPU měnit i desku je prasárna. Zejména dnes, kdy deska s DDR4 a PCIe3.0 nebo 4.0 morálně vydrží zase minimálně 5-6 let, a kdy např. u Intelů je byl „upgrade“ často jen o změně názvu čipsetu. Naopak široká interoperabilita CPU a desek umožňuje využít jak starší desky, tak CPU. Já třeba (asi) upgraduju Zen2 na Zen3, ale CPU jednoduše strčím synátorovi do jeho desky, ze které zase vypadne 1600AF, který posunu dál manželce (a bude mi stačit koupit „výprodejovou“ desku typu B450.) Celý upgradovací „kulový blesk“ bude hotový za hodinku (žádné šroubování několika desek, přehazování NVMe disků, šachování s aktivací Windows) a jediné co budu muset koupit navíc, bude levná B450 a nějaká paměť, naopak mi vypadne stará deska od intelu s G3258 (sice OC, ale poletí rovnou do rezervy na účely stavby NASů a routerů)
Přesně tak, já mám třeba desku z roku 2017 s B350 a R51600 a podporuje i Ryzen 9 3900XT
Souhlas, nejvetsi ztrata casu je prave prehazovani desek, pripadne disku a instalace OS. Zatimco vycvaknout CPU je raz dva. Nehlede na to, ze si treba clovek usetri i praci s prepastovanim po N letech.
Pokud se 5xxx povedou, vyzkouším ho a případně zůstane doma.
taky zajímavé … Refreshed ASUS B450 motherboards boost your build’s bang for the buck with ROG Strix, TUF Gaming, and Prime … https://videocardz.com/press-release/asus-refreshes-amd-b450-motherboard-series
mirec2283 vidíš ,já ted vyměním jen CPU a upgrade mě výjde velice levně než kdybych musel kupovat celé kombo 🙂