Ryzen 7000 a 8000: Granite Ridge, big.LITTLE čipy Strix Point mají jádra Zen 5 a „Zen 4D“

26

Nejnovější úniky o budoucích procesorech AMD: 3nm Ryzen 8000 se Zenem 5 bude mít výkonnou verzi Granite Ridge, APU Strix Point má navíc malá jádra Zen 4D.

Za poslední týden uniklo hodně novinek o budoucích procesorech AMD. Měli jsme tu první informace o desktopovém socketu AM5, který přejde na konstrukci LGA s piny na základní desce, poté i něco o procesorech Ryzen (asi) 7000 „Raphael“ s jádry Zen 4.

Teď se objevily další průsaky s informacemi nejen o Zenu 4, ale už i o Zenu 5, jenž by možná mohl přijít na svět docela rychle po Zenu 4, možná už v Ryzenech 8000. Dokonce prosáklo i jméno, které mají mít malá jádra, která prý teď AMD připravuje – vypadá to, že budoucí APU Strix Point opravdu přinesou hybridní big.LITTLE architekturu.

Strix Point

Nejdříve se podívejme na stručnější únik, který ovšem přináší „vize“ vzdálenější budoucnosti – roku 2023 nebo 2024. Na čínském Weibo se objevil kousek údajné roadmapy, která ukazuje plány na Ryzeny 8000. Bohužel je zcenzurovaná, takže většina detailů nám zatím je utajená. Co se dozvídáme, je, že APU Ryzen 8000 má skutečně kódové označení Strix Point. Tedy přesně jako v nedávném úniku, který o takto pojmenovaném čipu přinesl informace. Mohl by to být doklad potvrzující pravost, jenže nevíme, zda jsou zdroje obou leaků na sobě nezávislé.

Tip: AMD prý také chystá big.LITTLE procesory: 3nm Ryzen 8000 s L4 cache a Zenem 5 v roce 2024

Velká jádra Zen 5, malá jádra Zen 4D

Kromě toho, že Strix Point (STX-A0) je Ryzen 8000, sděluje zamazaná roadmapa, že tyto čipy budou vyráběné 3nm výrobním procesem, a to zřejmě tím od TSMC, protože označení „N3“ používá tento Foundry závod. Nejzajímavější nový poznatek je určení architektury CPU „Zen5+Zen4D“. To zdá se potvrzuje verzi o tom, že APU Ryzen 8000/Strix Point je hybridní design. Bude mít novou architekturu Zen 5, což jsou zřejmě výkonná jádra.

Vedle toho ale zdá se má obsahovat další jádra „Zen 4D“. Jejich úloha by asi mohla být podobně jako v Intelově Alder Lake zvýšení mnohovláknového výkonu díky lepší energetické efektivitě. Název indikuje, že by měly být odvozené od předchozí architektury Zen 4. Ale nejsou zřejmě identická, AMD tedy asi jen nevezme předchozí architekturu, pravděpodobně by v ní mohlo udělat úpravy zaměřené na snížení spotřeby pro roli „malého jádra“. Těžko říct, zda to budou jen detaily, nebo se třeba výrazně zúží šířka/sníží počet výpočetních jednotek, zkrátí out-of-order buffery nebo zmenší cache (nebo dokonce bude odebráno SMT). To by samozřejmě vedle spotřeby a plochy čipu také snížilo výkon jednoho jádra.

Informace o procesorech Ryzen 8000 Strix Point a Granite Ridge
Informace o procesorech Ryzen 8000 Strix Point a Granite Ridge (Zdroj: itacg/Weibo)

O Strix Pointu se jinak také opět objevují zmínky, že by toto APU mohlo obsahovat nějakou novou cache – L4 nebo System Level Cache. Možná by mohlo jít o mezipaměť využitelnou jak jádry CPU, tak integrovanou grafikou, což by mohlo zlepšit výkon při dané propustnosti pamětí, podobně jako Infinity Cache v samostatných GPU. Zatím to není přímo doložené, v této roadmapě to nevidíme.

Granite Ridge: velká CPU nebudou big.LITTLE

Další novinka v této roadmapě je kódové jméno druhé linie Ryzenů 8000, tedy výkonnějších procesorů s více jádry, které dnes nemají integrované GPU (ale v generaci Ryzen 7000 a 8000 by prý mít mohly, takže dělící linie asi bude, že tyto zřejmě čipletové procesory budou čistě desktopové, kdežto asi monolitická APU budou založená na křemíku míněném pro notebooky).

V generaci Ryzen 8000 se podle roadmapy tyto výkonné procesory budou kódově jmenovat Granite Ridge. V jejich případě je bohužel vše další zcenzurované, ale lze se domýšlet, že pokud je Zen 5 v APU navržený pro 3nm proces, tak v těchto procesorech by měla být technologie stejná. AMD uvádí nová jádra nejdříve v desktopu, takže máme za to, že Granite Ridge bude Zen 5. Když se podíváte na to, jak je rozmazaný tyrkysový chlíveček, vypadá to také, že bude použitý jen jeden druh jádra (text je krátký). Takže pokud tady „cenzor“ nenastražil schválně nějakou habaďůru, je Ryzen 8000 Granite Ridge pro socket AM5 zřejmě čistě nehybridní design se samými jádry Zen 5.

Že je označení Granite Rapids opravdové, jinak tvrdí také poměrně osvědčený leaker ExecutableFix.

AMD roadmapa CPU Zen4 1600

Informace o Ryzenech 7000 „Raphael“

Nějaké zvěsti se objevily také o procesorech Raphael s jádry Zen 4. Uvádí je youtuber Moore’s Law Is Dead. Jde asi z části o kompilát různých dalších drbů či úniků, těžko tedy říci, co má MLID z vlastních zdrojů a co odjinud. Teoreticky tedy třeba některé části mohou být spekulativnější a nevyplnit se.

Kromě informací, které už známe (podpora AVX-512 nebo 28 linek PCIe 4.0, z čehož ale část vezme čipset) zmiňuje, že procesory budou mít osmijádrové CPU čiplety (to také již víme z informací o serverové verzi Genoa). AMD prý možná může udělat pro socket AM5 verzi se třemi CPU čiplety, což by dovolilo vydat highendová (a drahá) 24jádra. Ale prý to může být a nemusí, takže zatím raději s 24jádry moc nepočítejte, může jít i o pouhé spekulování.

Procesory by prý mohly podporovat DDR5-5200, podporu USB4 a přítomnost integrované grafiky také MLID ani nevylučuje, ani nepotvrzuje. Uvádí ale, že Zen 4 má prý mít IPC (tedy výkon na 1 MHz) proti Zenu 3 zlepšený i o víc jak 20 %, takže by asi mohl mít vyšší jednojádrový výkon, než Intel Alder Lake.

Informace o procesorech Ryzen 7000 Raphael a Zenu 4 od Moores Law is Dead
Informace o procesorech Ryzen 7000 Raphael a Zenu 4 od Moores Law is Dead (Zdroj: Moores Law is Dead via techPowerUp)

Zen 4 už v létě 2022?

Zen 4  jinak podle tohoto youtubera nyní má vydání plánováno na třetí kvartál roku 2022 (což by byl červenec až září). Také to ale nemusí být definitivní, takže nám to zas tak moc neříká, protože je zmíněno, že by nějaké zpoždění mohlo způsobit, že nakonec vydání nastane až ve čtvrtém kvartálu, jak tvrdily předchozí zvěsti.

Galerie: Úniky a roadmapy AMD o procesorech Ryzen 5000, 6000, 7000 a 8000

Zdroje: VideoCardz, Weibo, techPowerUp

Ryzen 7000 a 8000: Granite Ridge, big.LITTLE čipy Strix Point mají jádra Zen 5 a „Zen 4D“
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (74%) 10 hlasů

26 KOMENTÁŘE

 1. Vážení zákazníci a všetci fanúškovia našej firmy AMDD –
  s hrdosťou Vám oznamujeme odchod na 2 ročný
  zimný spánek…V prípade, že by vás počas spomínanej
  doby napadla nepochopiteľná myšlienka zakúpiť
  nový procesor, veľmi ochotne vám sprostredkujeme
  nákup u spriatelenej firmy Intel…

 2. V preplnenom kremíkovom autobuse ledva stojí nejaký
  roztrasený a takmer hluchý dedeček…
  Mladý synak vyskočí zo sedačky a ponúkne svoje
  miesto dedovi.
  Dedo si s námahou sadne i prihovorí sa synkovi:
  Mladá krv, mladá krv a akože ťa volajú synku ?
  Ja som Raptor Lake dedečku…
  Ako synku, ako ?
  Ráptor Láke dedečku, zahučí hlasno mladík..
  Aha, aha, no mladá krv, mladá krv,
  mńa u nás v starobinci volajú Ryzen 5000…

 3. Víte kdo může za to, že AMD neuvede nový CPU, protože se prý zbavila výrobních fabrik(GloFo)?
  .
  .
  .
  .
  .
  Všichni ostatní:

  „S výrobní situací u TSMC, která stojí za odložením / zrušením 6nm Zen 3+, těžko někdo něco udělá. Všichni zákazníci se tlačí k TSMC. Můžeme poděkovat Arabům za zastavení vývoje v GlobalFoundries. Můžeme poděkovat Američanům za sankce na čínské výrobce. Můžeme poděkovat Intelu za podfinancování vývoje vlastních procesů a šetření na výstavbě nových továren. Můžeme poděkovat Evropské unii za nulovou podporu polovodičových výrobců v Evropě.“

  Viník nalezen a usvědčen, teď vzhůru k světlým zítřkům…

  • Ježkovy voči, přitom ty „6nm Zeny3+“ možná nikdy neexistovaly (jenom 6nm APU, který by se mělo normálně vyrábět, akorát vždycky bylo naplánované až na příští rok).

   Jinak ty stesky po GlobalFoundries zapomínají na to, že jejich problém byla právě kapacita. Měli jednu 14nm továrnu v New Yorku, která jim vydělávala, ale kdyby chtěli rozjet 7nm proces, tak by ho museli dát tam a omezit kapacitu 14nm… a přijít o tržby/zákazníky. To byl zřejmě jeden z faktorů, proč to vlastníci nakonec stopli. Bohužel holt nebyla vůle/prostředky investovat včas do toho, postavit pro to úplně separátní linku a rozšířit tak celkovou kapacitu. Možná lidem uniká, že kdyby AMD použilo GloFo na 7nm Ryzeny, tak teď nebo jednou můžou být limitovaní kapacitou úplně fest, bez možnosti získat další, protože neexistuje kompatibilní proces, kde by se to dalo vyrábět jinde, než v té jedné továrně. TSMC má těch linek víc i když se tam tlačí spousta výrobců, tak TSMC má kapitálově na to, aby jim ty kapacity rozšířilo – sice to může trvat třeba rok, ale pořád lepší, než nikdy.

   • to je pravda, ale mám pocit, že právě proto měla vzniknout ta nová továrna na 7nm proces v New Yorku, aby to neomezovalo kapacity těch ostatních továren. Další věcí je to, že Glofo když koupila IBM tak ziskala další 4 továrny navic do svého portrfolia plus spoustu talentovaných lidí z branže. Navíc, když TSMC zveřejnila obrat z výroby 7nm, tak si v Dubaji museli trhat vzteky vlasy.

    Dnes by se další 7nm a 5nm kapacita rozhodně hodila a přes prvotní investice, které jsou sice opravdu obrovské by jim dnes klienti utrhali ruce …..

   • Moc jsem to překombinoval. Souček o prodeji továren GloFo nic nepíše(přece nepřizná, že AMD se zbavila továren, které teď potřebuje:-). To byla čistě moje poznámka v reakci na tu jeho obžalobu.

    Ta další věta je také výživná:
    „Těžko z toho ale můžeme vinit x86 vývoj a těžko z toho můžeme vinit TSMC, která jako jediná investovala a jako jediná dokáže rozumně (i když ne ideálně) posouvat technologie dopředu. Bez ní bychom stále byli někde na 12-14-16nm produktech.“

    S TSMC na věčné časy a nikdy jinak…

    • Vidíš to moc jednorozměrně, a tím naprosto zkresleně.
     V první řadě: AMD prodávalo továrny v okamžiku, kdy pro ně nemělo prakticky žádné využití (kdo si pamatuje, jak následně licitovali o snížení kvót?) a v okamžiku, kdy mělo samo hluboko do žlabu, natož aby ještě lilo těžké prachy do vývoje 7nm výroby.
     V druhé řadě: prodej nastal v okamžiku, kdy za ty továrny ještě něco rozumného utržili
     A ještě jedna retrospektiva: GloFo (už ve vlastnictví Mubadaly) se prsilo, že 7nm „určitě bude,“ aby se následně ukázalo, že to byl naprosto planý slib. Skončilo to naprostou blamáží.

     Takže vzato kolem a kolem, prodej továren byl správný krok ve správný čas, stejně jako prodej mobilní divize ATi, protože se ukazuje, že AMD umí Qualcommu (Ardeno) bez potíží konkurovat. Je to totiž jeden ze zásadních kroků krizového managementu, odstřihnout (a nejlépe prodat) všechny neklíčové části byznysu. Kdyby to totiž neudělali, tak už tu taky AMD nemuselo být, nebo by bylo součástí Samsungu, nebo jiné firmy.

     • AMD prodávalo továrny, protože potřebovalo prachy. Jinak by je neprodalo. Nepřehánějte to s tou změnou historie, tady nejste u Součka/Stacha.

      P.S. Myslete trochu! Kdyby AMD ty továrny nepotřebovalo, proč by si nasmlouvalo velké odběry? Oni je v té době ještě potřebovali.

      • No AMD potřebovalo prachy a nemůžu vyloučit, že to někdo tak tehdy mínil. Ale spíš asi ne a jestli to byl hlavní důvod, tak udělali správnou věc ze špatné motivace.

       Fakt je, že by AMD nikdy nebylo schopné ty vlastní továrny do budoucna utáhnout. Jejich poslední proces byl 45nm a výhledově 32nm a troufnu si tvrdit, že na další by se už nezmohli – no možná na nějakých 22nm ještě jo (ale byla by na tom ztráta) a pak konec.

       1. Ty moderní procesy od té doby v každé generaci stojí výrazně víc než ty předchozí. Je důvod, proč strmě klesá počet firem, které na novou generaci přešly (viz obrázek). Jenom ty největší firmy mají na to, aby utáhli vlastní proces a ta laťka se pořád zvedá. Je hodně pravděpodobné, že si to v AMD uvědomovali a tudíž věděli, že jednou z těch továren bude jen přítěž.

       2. Druhý faktor asi už věděli jistě – cena za novou továrnu je strašně vysoká, je to v jednotkách miliard $, tj. něco co si AMD skoro nikdy nemohlo dovolit. Když se pokusili postavit další továrnu v NY tak to byl pro ně projekt na dekádu a to je neúnosný. Když firma nestaví pro nový proces nové továrny ale jenom adaptuje ty předchozí, tak přichází o spoustu provozní kapacity a má problém, protože jí zase chybí prostor pro ty starší produkty a tím pádem se vypaří peníze, které mohly zpětně splácet ten velmi drahý rozjezd (stará továrna má nízké náklady, už je splacená, takže už se jenom zpětně vyplácí za předpoladu, že mám produkt, který v ní můžu dělat, aby nestála – nezanedbatelné množství peněz TSMC jde ze starých i velmi starých procesů, což pomáhá vydělávat na ty nové).

       Oba tyhle problémy řeší, když je výrobní podnik nebo výrobní divize dostatečně velká jako je to u TSMC nebo u Intelu. Prostě v tomhle oboru je economy of scale nadevše, protože fixní náklady jsou obrovské a když je nemáte možnost rozpustit ve velkém objemu výroby, tak jste odsouzení k nekonkurenceschopnosti. AMD nemělo šanci to ustát samo, ani kdyby mělo Ryzen třeba o tři roky dřív. Myslím, že ani kdyby mělo něco jako Ryzen v roce 2011 místo Bulldozeru a nikdy se tak nepropadlo a nemuselo dohánět Intel.

   • „Možná lidem uniká, že kdyby AMD použilo GloFo na 7nm Ryzeny, tak teď nebo jednou můžou být limitovaní kapacitou úplně fest, “
    .. to je dost spekulativni a podle mne chybna uvaha. AMD mohlo kombinovat kapacity stejne jako to delalo v minulosti od ruznych vyrobcu. Uz jen rozdeleni na GPU a CPU chipy u 2 vyrobcu, by jim zvedlo kapacity dost vyrazne. Takze se da v celku s jistotou rict, ze zatnuti 7nm GF (pokud by byl dotazen do uspesneho konce), je duvod, proc AMD ma podstatne mensi kapacity, nez kdyby GF bylo k dispozici.

    • To by ale museli pro konzole přeportovat CCX Zen 2 z GloFo na TSMC, což by mohlo být dost netriviální úsilí.
     Dost možná by to odčerpalo prostředky, za které by se dal navrhnout jeden extra čip (Van Gogh? … uvidíme tedy, jestli ten se vyplatí, ale i tak).

     • tak u GPU nebo pamětí je multisourcing docela běžný, tak proč ne u jiných čipů ? Jde pouze o to, aby smlouva na 7nm s tou GloFo nebyla exkluzivní jako dříve, ale umožnovala AMD vyrábět jinde. ( takhle to je nakonec u poslední dohody WSA do roku 2024 )

      Pořád se ale zapomíná na to že je tady ještě Samsung, Nevím jak ten je na tom s kapacitami, ale poslední dobou hodně investoval do výroby a zřejmě bude po TSMC další v hledáčku polovodičových firem včetně AMD.

     • AMD muselo mit „nejake“ paralelni navrhy. Vzdyt puvodni Zen2/Navi musel byt z principu delana pro GF 7nm. Takze se da dost dobre predpokladat, ze pri prechodu k TSMC 7nm bud prepracovali puvodni navrh (coz vytvorilo paralelni vetev) pro GF a nebo to meli nejak ‚paralelne‘ organizovane od zacatku.
      Dasli variantou mohlo byt treba jen ‚outsorcovani‘ treba grafik.

      • „Vidíte to moc jednosměrně“. Jeden z dalších „směrů“:

       Nebo AMD vědělo na základě vztahu s GloFo, že 7nm nebude včas….

      • Ehmm..aneb jak nechapat psany text asi po 50te simiku..
       Kdyz by jste si to pozorne precetll, mohl jste si svuj ‚vsimavy‘ komentar tradicne usetrit.
       Vase varianta se kryje s tim, co pisu o paralelnich navrzich. Tezko ho mohli delat od zacatku vykucne pro TSMC, kdyz byli smluvne vazani s GF. Samozrejme jsou to vsechno spekulace a nikdo z nas nemuze rict s jistotou jak to s 7nm GF bylo.