Ryzen 7000 s jádry Zen 4 prý bude až v Q4 2022. Radeony s RDNA 3 prý vyjdou příští rok

41

Procesory AMD s architekturou Zen 4 a 5nm procesem přijdou na trh později, než se doufalo, až rok po Alder Lake od Intelu. Současně asi vyjdou i GPU RDNA 3.

Vedle předcházející zprávy o (poměrně vzdálených) procesorech Ryzen 8000 „Strix Point“ tu máme ještě jednu informaci o AMD, tedy respektive dvě související. Týká se to ale bližších produktů, primárně procesorů Ryzen 7000 „Raphael“, tedy prvních Ryzenů, které už budou používat paměti DDR5 a nový socket AM5, přičemž také jako první přinesou CPU architekturu Zen 4 a výrobu 5nm procesem.

Momentálně jsou procesory AMD Ryzen 5000 plně konkurenceschopné proti těm od Intelu, nebo je dokonce překonávají. Jenže na konci roku by Intel měl vydat nová CPU Alder Lake, která mají mít výrazně vyšší IPC, protože opět půjde o úplně novou architekturu, takže by měl AMD v jednovláknovém výkonu zase utéct. Navíc Alder Lake přinese nové paměti DDR5, PCI Express 5.0 a novou platformu.

Tip: Detaily platformy CPU Intel Alder Lake: PCIe 5.0, DDR5, čipset, konektivita. Výkon až dvojnásobný

Na to AMD už bude potřebovat nějakou odpověď, kterou by měly být právě Ryzeny „Raphael“, také s pamětí DDR5 a novou platformou AM5. Protože budou mít nová jádra Zen 4, mělo by u nich také výrazně stoupnout IPC a tím jednovláknový výkon. Fanoušci AMD tedy asi po vydání Intel Alder Lake budou tyto procesory ze všech sil vyhlížet. Ovšem podle aktuálních zvěstí to vypadá, že to čekání bude hodně dlouhé.

Leaker Vegeta, který nedávno ukázal kus z roadmapy AMD ukazující právě Ryzeny Raphael (což potvrdilo, že budou 5nm a budou obsahovat CPU jádra architektury Zen 4), teď na Twitteru píše, že Raphael podle jeho informací vyjde až v Q4 2022, tedy ve čtvrtém kvartálu. Raphael by měl být asi první 5nm procesor od AMD a zároveň první Zen 4, takže na tento technologický upgrade se bude patrně čekat ještě takto dlouho.

Leak k architektuře Zen 4 v procesorech Epyc 7004 Zdroj Chiphell
Leak k architektuře Zen 4 v procesorech Epyc 7004. Jádro Zen 4 už má podporovat AVX-512 (Zdroj: Chiphell)

Až koncem roku 2022

Podle Vegety by AMD mohlo procesory formálně (papírově) odhalit už v září nebo říjnu 2022, ale reálný prodej bude asi až o pár týdnů později, dohadem v říjnu až listopadu, tedy ve čtvrtém kvartálu. To ovšem znamená, že Raphael a Zen 4 by vyšly až rok, nebo téměř rok po Alder Lake. A možná proto ani tak nelze hovořit o tom, že půjde o odpověď nebo konkurenci, protože v tu dobu by už Intel zase asi mohl vydávat svou vlastní další generaci (13. generaci Core), Raptor Lake, která by mimochodem mohla podle uniklých informací přinášet různá zlepšení herního výkonu.

V takovém případě by asi AMD proti Alder Lake mělo během jeho působení na trhu jen refresh nynějších procesorů s architekturou Zen 3 označený údajně Warhol, který ale asi nemá šanci příliš zvednou jednovláknový výkon. Podobně to jinak má být i v noteboocích. Tam AMD vydá asi na začátku roku 2022 6nm Ryzeny 6000 „Rembrandt“, které budou pořád mít jádra Zen 3. Do této oblasti pak asi Zen 4 přijde až na začátku roku 2023 v 5nm APU Phoenix, tedy ještě o kus později.

Nevíme jistě, zda se toto vyplní, zatím tento termín berte s rezervou (i když na druhou stranu zase optimisté, kteří čekají Zen 4 na začátku příštího roku, ne-li třeba ještě letos, by tyto informace měli vzít minimálně jako varování). Pokud má Vegeta pravdu, pak by se minimálně na nějakou dobu vrátily poměry, na které jsme byli ještě nedávno zvyklí, totiž že měl Intel prvenství v jednovláknovém výkonu. AMD by si díky svým šestnáctijádrovým CPU ovšem mohlo zachovat vedení v mnohovláknovém výkonu, na kterém by mohlo dál stavět. Možná, že by 12jádrové a 16jádrové modely mohlo zlevnit a níž by pod tlakem konkurence asi šla i šestijádra a osmijádra.

Roadmapa procesorů AMD sestavená z postupně uniklých výřezů. Ovšem mezitím se zdá se vydávání výkonných procesorů v horním řádku opozdilo proti tomu, jak je časově naznačené v plánu Zdroj: MebiuW/Vegeta, kompilace: Cnews.cz

Galerie: Úniky a roadmapy AMD o APU Cezanne, Van Gogh, Lucienne a Rembrandt a CPU Warhol, Raphael (Ryzen 5000/6000/7000)

RDNA 3 také koncem roku 2022 (už)

Je tu i potenciálně dobrá zpráva. Včera jsme psali, že Nvidia možná vydá novou architekturu GPU až v roce 2023 a Ampere by tedy na trhu byl déle, než se asi běžně čeká (tedy nebyl by nahrazen hned po dvou letech, ale třeba až po 2,5 roku). V případě AMD ale prý, opět podle leakera Vegety, nová architektura GPU není takto opožděná. AMD podle něj stále má v roadmapě nová GPU s architekturou RDNA 3 plánovaná na rok 2022, i když to opět bude jeho konec.

Roadmapy AMD z Investor Presentation červen 2020 02
Roadmapy AMD z Investor Presentation (červen 2020): architektury herních GPU RDNA (Zdroj: AMD)

Pokud AMD vydá Radeony s novou architekturou RDNA 3 třeba v listopadu 2022 a Nvidia nové GeForce (Hopper?) například v únoru 2023, nebude to v praxi asi zas tak velký rozdíl. Ale po dlouhé době by mohlo mít AMD novou generaci grafické architektury na trhu jako první, což se už dlouho nastalo. Možná by to mohlo firmě pomoct získat o trošku lepší postavení proti dnes výrazně dominantní a trh ovládající Nvidii. Ale opět je třeba dodat, že tyto zprávy jsou zatím nepotvrzené a pocházejí z méně osvědčených zdrojů než by nám bylo libo. Tudíž je opět berte s patřičnou rezervou.

Více: Radeony s architekturou RDNA 3 možná jsou čipletové. Navi 31 prý bude 2 × 5120 shaderů

Zdroje: Vegeta (1, 2)

Ryzen 7000 s jádry Zen 4 prý bude až v Q4 2022. Radeony s RDNA 3 prý vyjdou příští rok
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.43%) 14 hlasů

41 KOMENTÁŘE

 1. Podotkl bych, že jednojádrový výkon zajímá stále méně a méně uživatelů. Všechny nové hry už samozřejmě využívají více jader, donedávna byl ideál 6 jader, teď se začíná jít i výš.

     • a ty, jako největší ňouma tady, jsi dělal anketu 😀 … hlavně že kritizuješ, vokurko, přitom sám pouštíš takové kraviny, že je to spíše k pláči … co jsme slyšeli od vydání posledního zenu? Že super mega hyper amd konečně porazilo intel i v singlu … o jiném se pomalu an i nepsalo …

      • Ubohý gogo je zase v ráži, chudáčkovi zase někdo šlápnul na kuří oko a zase uráží lidi kolem sebe.
       Anketu dělat nemusím, tak debilní komentář jen tak někdo nenapíše, ale jestli chceš, tak ano, AMD je nejhorší a na single core výkon sere a válcuje ho i stará VIA a možná i Z80.
       Čekám další urážky, tak pojď do toho, ať ostatní vidí, jaký jsi frajer, jak dokážeš nadávat.

      • tak jinak … ubohý Wandrák vidí v ironii fakta … myslel jsem to tak, že po singlu jede amd naprosto stejně, jako intel a nebýt vysokých frekvencí intelu, je na tom amd lépe, protože má lepší ipc … pokud jsi to pochopil jinak, je mi tě líto

      • To je slabota, tady tě známe jako největšího hulváta, víc sprostých slov to chce, určitě nějaký vymyslíš, protože to jsou tvoje nejpoužívanější slova (nejspíš nejen tady)

      • o čem to plácáš? Že mě „vy“ znáte jako největšího hulváta, o tom se hádat nebudu, ale proč jsi začal tuhle trapnou debatu? Já snad můžu za to, že jsi nechápavý idiot?

      • jestli neumíš číst vlastní komentáře, tak to je hodně smutný, stačí si projít pár článků a komentářu pod nimi a myslím, že každý má o tobě jasno, hulvát, největší. To i CéKáčko sice popichuje, ale nesníží se k takové mluvě. (Tam je to spíš „sport“ kdo dýl vydrží). Vztekat se můžeš jak chceš

  • Ten jedno-jadrový výkon bude vždy veľmi dôležitý lebo kopec algoritmov sa nedá optimalizovať na viac jadier.
   A veľa tých čo by sa aj dalo sa nespraví, lebo programovať to je komplikované.

 2. Prečo zen4 až v Q4/2022…no lebo môžu….Intel a jeho Alder Lake v desktope neuvidíme skôr ako v Q4/2022 (osobne si myslím že až Q4/2022-Q2/2023), inak by nevydával v Q2/2021 Rocket Lake a hlavne nerobil refresh Tiger Lake-U (4core) a neuvádzal Tiger Lake-H (8core) prakticky v 3Q/2021 keby tu tie procesory nemali byť minimálne rok až rok a pol. Intel bude hlavne tlačiť na notebooky a servery…desktop má najnižšiu prioritu.

  A z pohľadu AMD je pre nich v súčastnosti väčšia hrozba (súper) nVidia ako Intel, a zrejme sa budú teraz sústrediť na GPU, lebo tam majú teraz jedinečnú možnosť, minimálne na čas, odskočiť nVidii vo výkone. Čipletový dizajn GPU im dáva dosť veľkú konkurenčnú výhodu a na to potrebujú čo najviac 5nm liniek, aby toho plne využili. Takže predpokladám, že minimálne dva štvrťroky (v 2022) sa bude vyrábať prioritne pre GPU až potom sa pomer vyrovná.

  • Zen4 bude v Q4/2022 ne proto, že „môžu“, ale naopak, že „nemôžu“, protože nemají ty 5nm výrobní kapacity nasmlouvány na dřív. Čaká se, až je Apple uvolní tím, že přejde na 3nm proces, a i tak je o ně celkem bitka, protože je chtějí další výrobci čipů do mobilů.

   • Radek Blbeček ma zasa raz pravdu TSMC vyvíjalo 5 nm proces v spolupráci z AMD a hneď keď sa vývoj ukončil si AMD spomenul ze vlastne oni si ho este nenasmlouvaly tak teraz čakajú pred riaditeľstvo TSMC ci sa náhodou niečo na poslednú chvíľu neuvolni

     • Kľudne toho môže byť menej, veď konzolové apu ostanú na 7nm ešte dlhú dobu, a tie najviac zasiahli do dostupnosti ostatných 7nm produktov AMD, takže by som s dostupnosťou 5nm pre AMD nerobil tragédiu…tentokrát to vidím tak, že GPU a Serverový Zen4 dostanú prioritu v tomto poradí a až potom bude desktop a neskôr aj notebook-ové apu.

      • však jáí žádnou tragedii nedělám, jen konstatuji … retard Wendak ti to vysvětlí podrobněji, je expert na tyto věci … tedy kromě jebání do jiných …

    • vladarov tatko:
     Podle vás TSMC vyvíjelo 5nm proces ve spolupráci s AMD, vloni na jaře se rozjela hromadná výroba a od té doby si nechává AMD vyrábět ty čipy asi na sklad, protože mě nenanapadá, k čemu by jim jako ta nasmlouvaná kapacita byla, když žádný 5nm čip neuvedly. A až budou mít na skladě zboží čipů za desítky miliard, tak je vrhnout na trh a Intel zkrachuje. Nebo jak si to s tou rezervací pan inteligent představuje?

 3. AMD procesorová apokalypsa začala rozkošnou stratou pudu sebazáchovy.
  Warhol zrušený, Raphael odsunutý na záver roku 2022, hybridná technológia
  možno v roku 2024….
  – Apple slávi megaúspešný integrovaný čip M1 a už vyrába ešte výkonnejší M2
  – Intel maká na zbrusu novej hybridnej platforme Alder Lake
  – AMD kuká na nové technológie jak teľa na nové vráta…

    • M1X (M2) vypada zajimave, ale pokud vyjde na stejnem jadru, tak to zase takova pecka taky nebude. Bude to nejspis o neco rychlejsiv MT nez soucasny Zen3 TOP 5980HX 45W krenik, ale zase ne o tolik. ST by to melo mit stejny. Takze dobry, ale na revoluci to moc nevypada.

  • Mongol se probudil a hned je zase za exota…
   To umí každej ňouma vytrhávat věci z kontextu a vybírat si jen to, co se „hodí do krámu“,
   Schválně:

   Apple mě nezajímá, dokud to nebude mít 256 ALU 😀
   Nvidia: Nová generace grafik Nvidia s post Ampere architekturou možná vyjde až v roce 2023
   AMD: AMD skoro zdvojnásobilo tržby proti loňsku, v Q1 2021 byly 3,445 miliardy $
   Intel: Finanční výsledky Intelu: Tržby vysoké, ale zisk klesl o 41 %. AMD zabilo marži Xeonů

   Jen Mongol kuká jak teľa na nové vráta… kam se AMD posouvá a před chvílí z toho měl mrtvičku
   Tak pojď, udělej se sebe ještě většího exota a vytáhni zase něco o „Wendulke“

   • No opatrně, z toho zdvojnásobení můžou být třeba 700-800 milionů (nevím, jestli třeba i ne víc) konzole, což je jednorázová věc (další objem jejich výroby nepřibude, bude se jen chvíli držet a pak budou postupně tržby z nich klesat).

     • Díky, že si se představi jako idiot, aspoň víme, s kým máme tu čest.
      A pokud jde o vytrhávání, tak já jen zkopíroval názvy článků tady z CNEWS, nic víc, takže pokud chceš kritizovat, tak pana Olšana, a chápu, že si to nepochopil, to bych od tebe ani nečekal. Evidentně se přibližuješ intelektu Mongola

      • retarde, nauč se číst … ale to už bude stejně pozdě … umět číst neznamená chápat napsané … jsi idiot, a tvoje hrané nepochopení tohoto faktu na tom nic nezmění …

      • Ale no tak, přidej, to je málo, ještě víc urážej, toto je slabý odvar, potřebuješ přidat aspoň na úroveň CéKáčka, chci slyšet víc urážek, ať poznáme víc tvůj charakter. Tak se nenech prosit, ju?

      • Wendulko, ty jedna popletko….chuderka jedna, má v tej malej tekvičke mišung…

      • Wandráku, schválně … jak podle použití nadávek v debatě poznáš charakter člověka? 😀 A přestaň mluvit ta ty ostatní, mluv za sebe, kriple … je mi jasné, že se i v reálu rád skrýváš za kolektiv, něco vyrýpeš a pak „my tě sledujem, my víme“ 😀 kdo tohle dělá? Jen duševní mrzák … a teď utíkej poodat hlášení, kriple…

 4. AMD 16-jadro v drahej pc zostave s príkonom stovky W podľahlo integrovanému čipu Apple M1 s príkonom mobilu v teste Photoshop.
  Profesionálny fotograf Andrew Hoyla, citujem /strojový preklad do češtiny/:

  “ Photoshopu (prostřednictvím Rosetty 2) trvalo 50,3 sekundy, dokud se vrstvy vyrovnaly, a 1 minutu, 37 sekund, dokud se sloučily. Porovnal jsem to s mimořádně výkonným stolním počítačem se systémem Windows, který disponuje procesorem AMD Ryzen 9 3950 X, grafikou Nvidia RTX Titan a 128 GB RAM. PC trvalo 20 sekund, dokud se vrstvy vyrovnaly, a 53 sekund, dokud se sloučily.

  Stejné testy jsem však později vyzkoušel i na beta verzi Photoshopu, optimalizované pro procesor Apple M1. Zarovnání vrstev trvalo 22 sekund a jejich sloučení 46,6 sekundy – celkový čas byl tedy lepší, než při extrémně výkonném stolním počítači. „

 5. ani tomu Alder Lake bych nevěřil že vyjde podle plánu, nakonec může být v desktopu rozdíl pouhé měsíce…
  Průser AMD je že musí o výrobu soupeřit byť je pro TSMC „dvorní zákazník“ – není největší ani nejbohatší. Jediné štěstí pro Lisu je že Huawei byl nuceně odejit ze soutěže o kapacity jinak by se to začalo sypat ještě dřív.
  Pro zákazníky retail/desktopu to má výhodu určité stabilizace trhu a tím že producenti budou víc pečovat o hw kterému se původně nepředpovídala dlouhá životnost.

 6. Tak snad konečně klesnou ceny AMD procesorů 🙂 Zatím nikdo nedonutil AMD jít dolu s cenou… Raketa se nepovedla je moc žhavá a palivo rychle sežere… Tak daleko nedoletí no co naplat. No snad nové Intel procesory něco zmůžou. Nakonec mám v plánu jít do R9 5900X 🙂

  Jinak jsem vedl diskusi na téma nových serverů k nám do firmy a byly mi jednoznačně doporučeny Epyc s tím že, Intel je minimálné 2 roky pozadu.
  PS: to nejsou moje slova s těmi servery 😉 Ale od prodejců serverů…