AMD vydává 12nm procesory Ryzeny Pro a APU Athlon Pro určené do korporátních PC

6

Minulý týden jsme tu psali o tom, kterak AMD vydalo levné dvoujádro s jádry Zen Athlon 200GE. Zároveň s ním se ovšem svezlo formální uvedení ještě dalších CPU, tentokrát z řady Ryzen Pro. Pokud sledujete dění v CPU déle, pak asi víte, že řada Pro představuje u AMD procesory speciálně určené k použití v hotových OEM sestavách pro velké firmy. Loni v létě firma vydala první generaci takových „Ryzenů Pro“ a nyní přišel čas pustit i do této oblasti druhou 12nm generaci.

Ryzeny Pro řady 2000 už AMD nakouslo částečně v květnu, kdy vydalo Pro verze APU Raven Ridge – čtyřjádrové modely 220G/GE a 2400G/GE s grafikou Radeon Vega. Nyní bude nabídka druhogeneračních Ryzenů Pro v desktopovém provedení do socketu AM4 doplněna do celé šířky. AMD vydalo také šestijádrové a osmijádrové modely, které jsou čistými CPU založenými na 12nm čipech Pinnacle Ridge. A kromě toho se přidává také dvoujádrový lowend.

AMD-Ryzen-Pro-Desktop-AM4Od dvou po osm jader

„Pro“ 12nm modely jsou tři. Začínají procesorem Ryzen 5 Pro 2600 s šesti jádry a SMT na taktu 3,4–3,9 GHz a s 65W TDP. Nad ním stojí Ryzen 7 Pro 2700 s osmi jádry a SMR s frekvencemi 3,2 GHz v základu a 4,1 GHz v maximálním turbu, TDP je opět 65 W. Parametry těchto procesorů jsou podle všeho stejné jako u běžných verzí. To už ale neplatí o posledním modelu Ryzen 7 Pro 2700X s osmi jádry s SMT a 105W TDP. Jeho takt je totiž jen 3,6 GHz v základu a 4,1 GHz v maximálním boostu. Běžná verze 2700X má takty 3,7–4,35 GHz, ale zdá se, že profi model AMD nechce hnát na tak vysoké hodnoty.

amd-ryzen-pro-2000-modely
Modely nově vydaných Ryzenů Pro a Athlonů Pro (září 2018). Pozn.: kapacity cache uvádějí součet velikostí L2 a L3 cache

Čtvrtý procesor již není 12nm, jde totiž o ekvivalent právě uvedeného levného dvoujádra Athlon 200GE. Pro verze se jmenuje Athlon Pro 200GE. Parametry jsou zřejmě stejné: TDP 35 W, dvě jádra s SMT taktovaná na 3,2 GHz, absence turba, ale zachované SMT, takže procesor provádí naráz čtyři vlákna. Jde o APU s integrovanou grafikou Radeon Vega 3 se 192 stream procesory. Tento procesor je tedy charakterem příbuzný s oněmi v květnu vydanými čtyřjádrovými APU Ryzen Pro. Podle AMD by měl mít zachovány všechny funkce a výbavu dražších modelů – ořezán je čistě jen na úrovni hrubého výkonu.

amd-ryzen-pro-2000-bezpecnost

Bezpečnostní funkce

Ryzeny Pro mají jako v předchozí generaci podporu pro pokročilé bezpečnostní funkce spojené s vzdálenou správou a bezpečnostním koprocesorem PSP (TPM, Trusted Execution). Je u nich také dostupná funkce transparentního šifrování operační paměti ze serverových procesorů Epyc. Jde tedy o obdobnou výbavu, jakou má Intel pod hlavičkami vPro/AMT a tak dále, nicméně AMD láká na to, že tyto možnosti má neořezané i u levnějších čipů, zejména i u onoho levného Athlonu Pro 200GE. Procesory řady Pro mají také delší záruku a údajně jsou vyráběny z výběrových čipů pro větší spolehlivost.

Počítače, v kterých se mají nové Ryzeny/Athlony Pro objevit
Počítače, v kterých se mají nové Ryzeny/Athlony Pro objevit

Procesory řady Pro opět nebudou na běžném trhu

Nově uvedené Ryzeny Pro 2000 by se teď měly pomalu začít objevovat v OEM sestavách různých velkých výrobců. Šestijádra a osmijádra by měla být dostupná v rámci řady HP EliteDesk G4 nebo Lenovo ThinkCentre M725. Athlon Pro 200GE by měl být ve stejné řadě HP, Lenovo ThinkCentre M715 Tiny a Optiplexech 5055 od Dellu. Na běžném trhu by se tato CPU objevovat neměla, AMD je samostatně neprodává. Pokud byste se k nějakému ovšem nějakou cestou dostali (třeba při druhotném prodeji), měla by řada základních desek tyto modely normálně podporovat.

AMD vydává 12nm procesory Ryzeny Pro a APU Athlon Pro určené do korporátních PC
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85%) 12 hlasů

6 KOMENTÁŘE

    • Spíš kdo se tím zabývá a není úplnej debil tak poradí AMD, protože Intel stále inzeruje výkon CPU ještě před záplatama meltdown a spectre a ten udávaný výkon může i spadnout o třetinu.

      Takže asi tak… Kdo není debil a má v hlavě něco tak vybere AMD.