AMD ukázalo 7nm čipy. Vzorky Zenu 2 už běží, 7nm GPU Vega 20 vyjde ještě letos

18
Vzorky 7nm procesorů Epyc a GPU Vega 20, Computex 2018 (foto: Heise.de)

Včera jsme vás už informovali o hlavní novince, kterou AMD představilo na veletrhu Computex, probíhajícím v Tchaj-peji: desktopových procesorech Ryzen Threadripper druhé generace, které budou obsahovat až 32 jader. To ale nebyla jediná věc, kterou firma přes hodinu trvající program vyplnila. Vedlo toho máme i důležité informace o nadcházejících 7nm produktech – a to jak GPU, tak procesorech.

 

První 7nm GPU

Už od počátku roku byl jako první 7nm produkt AMD avizován Radeon Instinct, tedy serverové GPU pro strojové učení (mimo jiného). Tyto karty budou založené na čipu Vega 20, jenž je navržen zejména pro profesionální segment. AMD ze začátku uvádělo, že by toto GPU mělo v podobě vzorků být dostupné už letos, ale skutečná dostupnost v prodeji měla nastat až příští rok. Na Computexu ale došlo k zajímavé změně: plán uvedení byl zdá se posunut dopředu. Nyní ve slajdech stojí, že prodeje 7nm Instinctu (přesné označení ještě nevíme, mělo by asi být odvozeno od výkonu v TFLOPS) začnou už letos. První GPU Radeon se 7nm čipem tím pádem bude vydáno ještě před koncem roku, bude to v jeho druhé polovině (spíš asi v Q4 než v Q3, ale to už řečeno nebylo). AMD také sdělilo, že už nyní běží distribuce vzorků, GPU je tedy už poměrně rozumně funkční.

amd-computex-2018-prezentace-01Samotný čip bylo ukázán před kamerami a od různých médií máme docela kvalitní snímky. Jde o GPU osazené na křemíkovém inteposeru, který je ale krytý pryskyřicí. Co je podstatné: potvrzují se čtyři čipy HBM2 (4096bitová sběrnice) a dle slajdů má GPU v kartě Radeon Instinct kapacitu 32 GB. Plocha čipu je ale vzhledem k pamětem poměrně malá, například podle odhadu AnandTechu by mohl měřit okolo 330 mm², podle VideoCardz spíše okolo 290 mm². Toto by asi potvrzovalo, že Vega 20 není na počet jednotek „širší“ GPU než Vega 10 (v kartách Radeon RX Vega 64) a stále by měla 4096 stream procesorů, jak už se objevilo v dřívějších zprávách. Čip je proto výrazně menší než Vega 10 (486 mm²), proti tomuto zmenšení působí opačným směrem jen změny v architektuře – jako nové instrukce pro operace strojového učení (rapid packed math s 8bitovými a 4bitovými celočíselnými hodnotami) a podpora pro rychlé výpočty s dvojitou přesností FP64, kterou 14nm Vega 10 postrádá.

7nm GPU Vega 20, Computex 2018 (Foto: 4Gamer)
7nm GPU Vega 20, Computex 2018 (Foto: 4Gamer)

Propojení více GPU pomocí Infinity Fabric

O schopnostech čipu Vega 20 bylo řečeno, že podporuje hardwarovou virtualizaci, ale také propojení GPU pomocí logiky Infinity Fabric, čímž se myslí externí propojení s koherentním přístupem do paměti, jako u CPU ve víceprocesorových systémech. Toto by mohlo být použito pro zapojení dvou GPU na PCB jedné karty, teoreticky možná i mezi více kartami pomocí nějakých můstků. Ještě více teoreticky by konektivita IF mohla posloužit k připojení procesoru GPU k procesoru Epyc, případně integrování těchto CPU a GPU do jednoho pouzdra, což byla možnost, kterou AMD kdysi prezentovalo jako možný produkt pro HPC sféru. Při propojení pomocí koherentní sběrnice by se výsledek mohl pro systém skrze ovladače tvářit jako jedno GPU, takže by možná mohla vzniknout „MCM“ grafika po vzoru Threadripperu, o které se už delší dobu spekulovalo. Zatím ale nic takového nebylo potvrzeno, tudíž bych ještě tuto možnost nepovažoval za příliš pravděpodobnou.

amd-computex-2018-prezentace-03Čip Vega 20 má zatím potvrzené jen ony „profi“ a serverové aplikace, takže se vůbec nemusí dostat do hráčských grafik Radeon. Ovšem AMD na Computexu potvrdilo, že jiné 7nm Radeony pro hráče jsou v přípravě. Jen asi vyjdou až příští rok. Roadmapa grafických architektur nadále na 7nm procesu počítá s GPU Navi, takže herní grafiky by už mohly být založené na těchto čipech.

Roadmapa grafických architektur AMD pro GPU Radeon (Computex 2018)
Roadmapa grafických architektur AMD pro GPU Radeon (Computex 2018)

První čipy Zen 2 už jsou na světě

Dobrá zpráva týkající se budoucí generace procesorů ovšem byla vypuštěna i ohledně procesorů. Na závěr prezentace ředitelka AMD Lisa Su prozradila, že firma už má v laboratoři funkční vzorky 7nm CPU, což znamená, že na tomto procesu musel být dokončen tapeout a první wafery prošly postupně zpracováním až po zapouzdření hotových exemplářů. Podle Lisy Su by zřejmě měly první vzorky být funkční, údajně to s nimi „vypadá velmi dobře“. To je ovšem často používaná fráze, která beztrestně snese velkou škálu reálných významů. Ovšem zároveň bylo řečeno, že by vzorky velmi brzo začít být distribuovány (zprvu samozřejmě jen omezenému okruhu subjektů), což by měla dosvědčovat, že přípravy jdou podle plánu. Reálně to ale bude nejdřív v červenci, proto že slajdu se pro „sampling“ uvádí H2 2018. AMD potvrdilo, že Epyc přijde na trh až příští rok, ovšem bez přesnějšího určení data.

Tyto první nm vzorky patří procesorům Epyc pro servery, nebo si alespoň AMD vybralo serverová CPU založená na čipech s architekturou Zen 2 k prezentaci coby atraktivnější exponát. To, že už musel proběhnout tapeout čipu, je částečně překvapení, protože jen nedávná vyjádření představitelů GlobalFoundris mluvila o tom, že tapout CPU od AMD nastane „později v tomto roce“. Z tohoto některé interpretace vyvozují, že Epyc bude vyráběn u TSMC, jehož proces je s vývojem napřed, coby separátní čip. Nemyslím ale, že je to pravděpodobné, AMD spíš opět použije stejné čipy i do Ryzenů pro úsporu nákladů a nejspíš stále jsou vyráběné v GlobalFoundries. Je možné, že zástupci tohoto výrobního partnera prostě jen nechtěli lézt AMD do zelí, dokud samo tapeout neohlásí.

Procesor Epyc se 7nm čipy s jádry Zen 2 na Computexu 2018. Firma již má funkční vzorky (Zdroj: Tom's Hardware)
Procesor Epyc se 7nm čipy s jádry Zen 2 na Computexu 2018. Firma již má funkční vzorky (Zdroj: Tom’s Hardware)

Vzorek byl ukázán na kameru, ovšem s rozvaděčem tepla, takže tento pohled mnoho neřekne. Máme ale oficiálně potvrzeno, že 7nm verze Epycu používá stejný socket SP3 jako jeho první 14nm generace. AMD uvádí, že jde o záměr, aby uživatelé mohli ze 14nm čipů snadno přejít na novou generaci. Dost možná tedy půjde upgradovat desky a servery po aktualizaci firmwaru.

amd-computex-2018-prezentace-04Podle neoficiálních zpráv by zřejmě měl 7nm Epyc obsahovat 48 jader, což by implikovalo 12jádrové čipy (takže Ryzeny 3000 pro platformu AM4 by také mohly mít 12 jader). Pokud je toto pravda, pak by se zpráva z loňska, která mluvila o 64jádrech, týkala až následující generace „Milan“, zatímco ta první se interně jmenuje „Rome“), která má používat zdokonalený 7nm proces a možná už jádra Zen 3. Novinkou už v těchto 48jádrových „Epycích 2“ však má být nově podpora PCI Express 4.0, takže výrazně naroste I/O propustnost.

Co znamenají tyto informace o serverovém Zenu 2 pro nás spotřebitele, není úplně jasné. Pokud by platily ony spekulace o dvojí výrobě, tak nic. Ovšem je-li vzorek 7nm Epycu od GlobalFoundries, pak je zde asi šance, že by AMD mohlo stihnout uvést 7nm Ryzeny pro socket AM4 rok po Ryzenech 2000, tedy v dubnu 2019, případně třeba v květnu či červnu. Pokud ovšem v křemíku nebude nalezena nějaká chyba která by potřebovala respin, nebo pokud nenastanou problémy s výtěžností. Mimochodem: v roce 2016 už AMD na Computexu předvedlo běžící 14nm čipy Ryzen, byť to bylo v zákulisí (běželo na něm krátké demo video). To se nyní nestalo a teoreticky by to mohlo znamenat, že nyní jsou 7nm čipy o něco méně připravené k akci. Ovšem nemusí tomu tak být nutně, před dvěma lety byla firma pod mnohem větším tlakem dokázat, že má nějakou budoucnost, což teď tolik neplatí.

AMD ukázalo 7nm čipy. Vzorky Zenu 2 už běží, 7nm GPU Vega 20 vyjde ještě letos
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (89.23%) 26 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. Že by byl Epyc vyráběn v TSMC je podle mě blbost, bude to přece jen slepenec Ryzenu 2. Prostě sériová výrobo stejných čipů, které se následně dle kvality buď oříznou, nebo přilepí k sobě.
  Naopak se mluví o tom, že nové herní GPU od AMD má být uzpůsobeno k výrobě jak u Globalfoundries, tak u TSMC – jednoduše proto že Globalfoundries nestíhá. Osobně moc nevěřím tomu, že by jeden čip byl vyrábět v obou továrnách na různých procesech, ale na druhou stranu by to mohlo být zajímavé srovnání, který to proces je lepší.

  Jinak ale o čem se moc zatím nemluví je, jak na tom bude výkonově Ryzen 2. To že se zvedne počet jader – fajn, otázkou hlavní ale je jestli se zvedne výkon na takt, a jestli na tomto procesu půjdou čipy na vyšší takty. Myslím že většina uživatelů by raději uvítali 8/16 jádra na 5GHz, než 12/24 jádra opět na +/- 4GHz max.

  • Že by GPU bylo navržené jak pro TSMC, tak pro GloFo, s tím je stejný problém jako s tím Epycem u TSMC. A sice ten, že to znamená mít separátní další masky. A to se AMD nemusí vyplatit, protože jsou hodně drahé, takže spolu s vývojem navíc (který by mohl jít na separátní produkt, což potřebují víc, například další velikost GPU/APU) by to muselo výrazně zvýšit tržby, aby se jim investice vrátila.

   • Souhlas,už jsem na podobnou teorii také jednou reagoval. Výroba na stejně ohlášených nonametrech v TSMC, nebo v GloFo případě Inel není ani náhodou stejná. Pro každého výrobce by se musely dělat úpravy a to třeba až v návrhu čipu. Vždyť i GloFo si upravily původně převzatý proces od Samsungu. Než ty úpravy GloFo udělal, tak se spekulovalo, že by AMD mohlo vyrábět jeden čip u obou výrobců. To by umožnilo lépe reagovat na výkyvy poptávky trhu a nebo eliminovat technické potíže jednoho či druhého výrobce. Po výše zmíněných úpravách v GloFo tato možnost padla definitivně pod stůl.

  • Pokud to bude mit zpozdeni, tak to bude blby i pro fanousky Intelu. Ted kdyz Intel je nuceny reagovat na AMD, tak z toho tezi i Intelaci, protoze jsou na trhu produkty, a produkty za ceny, ktere by tu jinak nebyli..

   • Nemal som skutocny dovod upgradovat uz od i3820, ked prislo PCIE 3.0 a 40 liniek na sli konfiguracie (a aj to bol dovod pramaly). Z procesora sa v beznom/hernom poctaci stal uz davno z najdolezitejsieho komponentu pre vykon snad ten uplne najzbytocnejsi. 😉 Musi tam nejaky byt, to ano. Ale aky… to je vlastne uplne jedno. Cosi ako SSD. Upgraduje sa to pre benchmarky a tak nejak zo zotrvacnosti, lebo vsak je to, omg, CPU!

     • Povidej prehanej. 😉 Az do DX12/Vulkan mas pristup ku GPU pre dany context v jedinom threade. Pricom samozrejme cielom je stejne dat co najviac vypoctov do shaderov a nie ich robit cez CPU. 😉 Na 99% som si isty, ze o tom viem viac ako ty, ja to totiz robim. 😉

      • To nepopírám a přiznávám že jsem poznámku napsal poněkud nešťastně aniž bych specifikoval. Já do scény započítal zpracování polygonů Ui a Fyziku (rozuměj pevnost materiálů interakce materiálů atd) Ukažte mi GPU které toto zvládne byť jen v 2K. Testy CPU se provádí v nízkém rozlišení kde se projevuje jak zvládá CPU zásobovat CPU GPU daty. Už v 2K přestává tento test fungovat protože GPU už nemá dostatečné výkonové rezervy aby se projevil výkonový rozdíl CPU. Problém je, že vývojáři vědí, že kdyby naložili na GPU kvalitní UI a Fyziku tak to GPU zastaví a ještě do nedávna na to neměli v kvalitní podobě ani ta 4 jádrová CPU. Tato situace se ale za poslední rok začíná zásadně měnit a na rozdíl od GPU od kterého budeme očekávat 120 – 140 snímků v 4K a na ostatní mít nebude. U CPU bude situace jiná, tam bude výkonová rezerva dostatečná aby požadavky zvládla.

    • Pokud chces takhle zjednodusovat, tak muzes rict, ze ti staci v pocitaci i 2jadro. Samo, jsou ulohy, kde staci, jsou ulohy kde ne. To stejny muzes rict o dnesnich 6 a 8jadrech s tim, ze je tady ale konecne posun, na ktery casem budu reagovat i vyrobci SW.
     JInak jasne, pro normalni PC je 4jadro v pohode. Ale 6jadro umoznuje toho delat vic a o tom to je. Vykon se zvysil, ceny spadly..a to je preci to, co zajima uzivatele nejvic.

 2. Každopádně je vidět že konečně má Intel důstojnou konkurenci a po xx letech se to na poli CPU pěkně hýbe..
  Jen mě zklamal Intel s tím omezením chipsetu a nuceným dokupováním nových desek.. v tom je momentálně stabilnější AMD a tak po X letech uvažuji opět koupit domů AMD platformu..

 3. AMD porad neco ukazuje. Hlavne v dobe, kdy Nvidia uz davno ma svoji verzi „infinity fabricu“ a dokaze zapojit 16 GV100 dohromady a koherentne s obrovskou prenosovou rychlosti, AMD porad jen ukazuje. Nvidia ma grafiku realne schopnou 4K hrani uz skoro dva roky, AMD porad jen ukazuje. To je k popukani.