Čipset AMD X570: parametry a galerie odhalených desek. ITX, workstation i bez větráku

18

Čipsetu AMD X570, který společnost přichystala jako doplněk svých nových procesorů Ryzen 3000 s jádry Zen 2, jsme se tu už několikrát věnovali, když přicházely úniky desek a specifikací. Teď na Computexu byl ovšem definitivně odhalen a uveden na trh, a tak se na něj podíváme i oficiálně. Máme teď kompletní specifikace a zároveň některé celkem překvapivé informace, které doposud známé nebyly. A také se můžeme podávat na řadu desek této platformy, které se na Computexu objevily.

 

Předchozí
Následující

Desky s čipsetem X570 na Computexu

Podle AMD má při vydání Ryzenů 3000 vyjít 50 nebo víc nových základních desek s čipsetem X570, měly by být od hlavních výrobců, ale i třeba od u nás neprodávaného Biostaru nebo od čínského Colorfulu. Jak už jsme tu několikrát řešili, čipset X570 má zvýšení TDP oproti minulým a většinou je proto chlazen aktivně. Nakonec se z toho našla i výjimka, ale ta vás asi přijde poměrně draho. Jinak je také zajímavé, že ač je čipset X570 zaměřený na pokročilou konektivitu, objevily se s ním i Mini-ITX desky, v kterých nemá tak úplně velký smysl.

Mimochodem, k některým modelům je více fotek/obrázků, ty najdete po rozkliknutí galerie.

Deska s X570 bez ventilátoru: Gigabyte splnil

Vypíchnout jako první si asi zaslouží model Gigabyte X570 Aorus Extreme. To je totiž zdá se první deska, která se neuchýlila ke kritizovanému chlazení čipové sady ventilátorem. Prakticky celé PCB je kryté různými módními plášti, které poněkud zakrývají fungování, ale z pasivu/krytu nad čipsetem (odhalený žebrovaný pasiv by asi byl lepší) jde heatpipe, která je napojená na oba pasivy na VRM – nad socketem a nalevo od něj. Ta by zřejmě měla odvádět teplo pryč – doufejme, že mají chladiče dost kapacity, aby se nepřehřály od napájecí kaskády.

Gigabyte používá docela pěkné pasivy se skládanými hliníkovými žebry, i když je také trošku stíní ozdobný kryt zadních portů. Každopádně tato deska bude odpovědí (i když doufejme ne jedinou) pro ty, kdo vyhledávají úplně pasivní řešení. Bohužel to ale asi bude řešení hodně drahé, protože tento model bude highendem firmy Gigabyte. Nabídne za to 16fázové napájení CPU (MosFETy Infineon), pokročilé audio (DAC ESS Sabre), Wi-Fi 6 (802.11ax) a také 10Gb/s Ethernet Aquantia.

Gigabyte má i Mini-ITX desku Gigabyte X570 I Aorus Pro WiFi. V tomto případě je chlazení napájecí kaskády už hliníkový „masiv“ (truhlářsky řečeno) a na čipové sadě pod socketem je chladič s ventilátorem. Jak už bylo řečeno, je trochu otázka, proč je čipset X570 pro tento formát třeba. Opodstatnění má asi jen proto, že na zadní straně desky jsou dva sloty M.2 (PCIe 4.0 ×4) pro SSD. Ty by se z procesoru daly vyvést jen tehdy, pokud by se nepoužil žádný čipset, pak by ale deska mohla mít jen čtyři USB 3.2 Gen2 (10 Gb/s) a jen dva porty SATA, které by ovšem zmenšily konektivitu jednoho slotu M.2 na ×2. Napájecí kaskáda je 8fázová, použité jsou zřejmě opět MosFETy Infineon (respektive IR).

Mini-DTX Impact od Asusu

Mini-ITX modely má také Asus. První je ROG Crosshair VIII Impact. Respektive, ono to čisté Mini-ITX není. PCB má 17 cm na šířku, ale 20,3 cm na výšku, je to vzácně používaný formát Mini-DTX. Ale do řady Mini-ITX skříní by se asi měl pořád vejít, protože tyto často ponechávají dva nebo dokonce tři sloty pro velké grafické karty. Asus tento prostor navíc využil pro dvojici slotů M.2 a vylepšené audio v dceřinném PCB nad slotem PCIe ×16 pro grafiku. Čipset X570 je tu aktivně chlazený, ba dokonce má tato deska dva ventilátory schované v krytu I/O konektorů. Ty budou ochlazovat pasiv napájecí kaskády.

Regulérní Mini-ITX má ale Asus také, a to v podobě desky ROG Strix X570-I Gaming. I ta má Wi-Fi 6 (Intel AX200) a dva sloty M.2. A opět aktivní chlazení.

Workstation deska pro Ryzeny 3000!

Ale co je v sortimentu Asusu výjimečné a opět zaslouží „vypíchnutí“, je model Asus Pro WS X570-Ace. Totiž deska zaměřená ne na hráče a lákající na plastové kryty a RGB LED, ale pro pracovní stanice. Má docela uměřený vzhled, dvě síťovky, ovšem jen gigabitové (Intel I211-AT, Realtek 8117), v součtu s headery na desce patnáct portů USB (z toho pět 10Gb/s USB 3.2 Gen2) a dva sloty M.2 pro NVMe SSD plus ještě port U.2.

Ve specifikacích bohužel není napsáno, jestli jsou podporovány paměti ECC. Pokud má jít opravdu o model pro pracovní stanice, bylo by to hodně záhodno. Chladič není na fotce moc dobře vidět, ale uvnitř pasivu je opět schovaný ventilátor

ASRock má na deskách pro Ryzeny Thunderbolt 3

ASRock ukázal například desku X570 Taichi, což je řada u předchozích generací myslím dost oblíbená. Ve výbavě bude mít Wi-Fi 6/802.11ax (Killer AX1650) a firma také uvádí podporu přetaktování DDR4 až na 4666 MHz (s Ryzenem 3000), nadstandardní audio a napájecí kaskáda je 14fázová. Čipset je ovšem chlazen aktivně, pod mřížkou na krytu je ventilátor. Deska má tři sloty PCI Express 4.0, ale při využití všech tří je konektivita jen ×8/×8/×4 (poslední ×4 je z čipsetu). ASRock mimochodem také osadil header pro připojení ke kartě s řadičem Thunderbolt 3, kterou bude separátně nabízet. Na jeho deskách tak bude možno provozovat toto rozhraní s procesorem AMD Ryzen.

Také tato firma ukázala Mini-ITX model, ASRock X570 Phantom Gaming-ITX TB3. Také zde je aktivně chlazený čipset (ventilátor je v něm našikmo), který je heatpipe napojený na chladič VRM, jenž je však poněkud zakrytován. I tato deska má opět Wi-Fi 6, napájení má 6+2 fáze. Hlavní tahák ale asi i tady bude Thunderbolt 3. Přímo deska by měla mít jeden 40Gb/s port Thunderbolt 3. Aby se do něj dal dostat obrazový signál ze samostané grafické karty, má deska na zadní straně vstup DisplayPort pro passthrough. Bohužel tedy v takovém případě bude muset za zadní strany PC být kabelová propojka.

ASRock možná bude mít i pasivně chlazený model, ale tady to bude trochu „cheat“. Jde totiž o desku s vodním chlazením X570 Aqua. Tak je úplně celá zakrytovaná a počítá se zapojením full cover bloku na CPU do vodního okruhu. A ten chladí i čipset. Bude to ovšem velmi drahá záležitost (999 dolarů, takže jako dva Ryzeny 9 3900X) a ještě limitovaná, údajně se vyrobí jen 999 číslovaných kusů. Výbava bude mít to nej po stránce audia, 10Gb/s Ethernet a dva Thunderbolty 3.

Pět slotů M.2 od MSI

Desky od MSI jsme tu už měli předběžně, ale pozastavíme se alespoň u highendového modelu MSI MEG X570 Godlike (název vskutku skromný a vkusný…). Ten bude opravdu nabušený s 14fázovou napájecí kaskádou, sestávající z ovladače IR35201 a MosFETů Infineon TDA21472. Deska má čtyři dlouhé sloty PCIe 4.0 ×16 (ale linek budou mít při plném osazení asi zase méně), tři sloty M.2 pro NVMe SSD a navíc k ní MSI bude dávat kartu do slotu PCIe, do níž se budou dát osadit další dvě M.2 SSD (takže celkem až pět).

A v balení bude ještě 10Gb/s Ethernetový adaptér do slotu PCI Express. Chlazení nicméně je zase aktivní. Pasivy jsou sice propojené heatpipe, ale přeso je nad čipsetem X570 ventilátor. Ten má být ovšem na všech deskách MSI regulovatelný a podporovat polopasivní režim s vypínáním.

Ceny desek s čipsetem X570 mohou být dost vysoké

Problémem všech těchto highendových (a na druhé straně SFF Mini-ITX) desek ovšem budou vysoké ceny. Trochu to vypadá, že výrobci se snaží s X570 hodně hrát na luxusní exkluzivní notu (vzhledem k tomu, že má jít o nejpokročilejší platformu pro PC). Většinu z nás asi budou tedy zajímat hlavně spíš „prachobyčejné“ spodní modely. Bohužel ale od ničeho nejsou známé ceny, takže zatím nevíme, kde budou takové skutečně „základní“ desky začínat.

V případě nesmyslně vysokých cen by asi nezbývalo, než pro Ryzeny 3000 (zejména ty výhodnější mainstreamové modely) kupovat desky s čipsetem B450 a X470 a řešit u nich, zda mají již z továrny (nebo z obchodu) nahraný nový BIOS podporující Ryzen 3000. AMD má eventuálně vydat také čipset B550, s nímž by asi měly být uvedené desky takříkajíc pro normální lidi, ale ten podle předběžných zvěstí měl vyjít až po pár měsících, takže takové desky mohou být na trhu až třeba v čtvrtém kvartálu.

Galerie: Desky platformy AMD X570 na Computexu

Čipset AMD X570: parametry a galerie odhalených desek. ITX, workstation i bez větráku
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů
Předchozí
Následující

18 KOMENTÁŘE

   • K cemu je slib, ktery nemuzes dodrzet, protoze to nemas ve svych rukou?

    A o to mi v mem prispevku slo. AMD ma zajem prodavat procesory, jenze vyrobci desek maji stejny zajem prodavat desky, tudiz ve vysledku neustale fanousky omilana vyhoda procesoru od AMD je zcela k prdu, protoze koupil-li jsem si RyZen 1000 s novou deskou, nebudu hned prechazet na RyZen 2000, ale na RyZen 3000 uz bych rad upgradoval. Budu-li mit ovsem smulu a na me desce to zrovna nepujde, coz se pise v tomto clanku jako skoro pravdepodobne, tak je ona teoreticka vyhoda naprosto k prdu a stejne musi uzivatel zase koupit novou desku.

    • Pokud by se použitím nového CPU ve starém MB člověk připravil o ty nejdůležitější nové schopnosti (PCIe 4.0, podpora rychlejších RAM, Boost, ..), pak je otázkou zda má smysl potenciál relativně nákladného CPU degradovat.

     • souhlasim
      taky si kupuju novy procesor vzdy s deskou, nehlede na to, ze procesor ma obvykle vetsi trvanlivost nez deska, nicmene jsem vzpomnel ty usmevne hlasky fanousku AMD, jak budou moci do aleluja vymenovat v pocitaci jen procesor a desku ponechaji stale tu samou
      a ono se ukazuje, ze uz ob jednu generaci to dost mozna fungovat nebude.

     • Podle me se ukazuje, ze proste plati to co pise v dalsim komentu PetebLazar. Uz jenom kvuli vyuziti vsech ficur noveho CPU proste i nadale plati, ze idealni je menit procesor i s deskou a jak vidno, ani vyrobci desek o nicem jinem nechteji moc slyset. 😉

      • Opet..treba pockat na testy. Krome toho papirove se vzdycky veci zdaji ‘hrozne’. Viz oblibene mereni pindiku v grafech. Realita praxe je pak druha vec. Treba rozdil pcie 3.0 vs 4.0 je pro vetsinu uzivatelu rovna nule..stejne tak super rychle ramky, ktwre nevyuzijo za ty naklady.

    • Jenže – kde jinde jsi viděl, aby desky 3 generace zpátky podporovaly aktuální procesory? Já si pamatuju (opět) AMD v době prvních Athlonů/Duronů, kdy jsem do KT133 desky narval novější generace a pak Athlony XP.

     Z mého pohledu je OK, pokud následující generace CPU je podporována tou předchozí. To vytváří docela slušný přesah pro zákazníka. A pokud top modely desek generace-2 (tj. 2 roky staré) budou fungovat taky, tak je to značka ideál. A to se bavíme o docela prudkém vývoji, přechodu 14-12-7nm (plus poslední z Bulldozerů u starších desek), změnách v designu čipů, implementaci PCIe4.0, atd. U Intelu bys mezitím vystřídal 4 sokety…

     • Sorry, ale proc mas potrebu sem furt tahat Intel, ten je mimo, nikdo tu o tom cedniku nemluvi. Ja narazim na fanouskovske placani, kterym nas tu po uvedeni prvniho RyZenu a desek AM4 fanousci znacky castovali, jak si ted koupi desku s procesorem a za 4 roky koupi jen novy procesor a desku menit nebudou muset. No a ted to vypada, ze realite bude jina. Takze jsem jen upozornil na to, ze priste by fanousci meli byt soudnejsi.

      (Polopate: Nenavazim se do AMD, plne situaci chapu a jinak to ani nejde, jen se tu vysmivam fanouskum, kteri byli jako vzdy nesoudni a ted se k tomu radeji ani nehlasi.)

      • Intel sem tahám proto, že tam je “normální” měnit s CPU i desku (i když je čipset jen přeznačený a v BIOSu omezený). Tak aby se ti, co jim tohle roky nevadilo a teď strašlivě vadí, chytili za vlastní frňáky.

       A dál: socket A, socket 939, AM2/3 i současný AM4 dlouhodobě drží kompatibilitu (pokud to jde). A pokud některý výrobce desek podporu neuvede (ač by mohl), je to přece důvod jej znova nekupovat, ne? 😉 Celkem rozumím, že AIB zažívají špatné časy a chtějí se na AM4 a Zen2 zahojit, ale všeho s mírou.

      • “AIB” partners jsou výrobci grafických karet, ne desek, striktně vzato. (AIB = Add-in Board).

  • jak kde, první X370 na tom nebudou nejlíp ale ty dražší modely určitě budou podporovat, jen bude třeba oželet PCIE 4 a to hlavní, zvýšený výkon procesoru budou mít stejně. Podstatně lépe na tom budou ti co si počkali na druhou generaci kdy často bude dostupné nové pcie pro gpu slot a u lepších co mají m.2 rozhraní nad x16 slotem dostupné i na SSD. Tedy pořád lepší než třeba u Intelu desek Z68 a Z77 kdy nová verze pcie šla pouze na nové desce. Celkově se desky s X470 mohou ukázat dobrými držáky, protože další Zen už novou verzi pcie nepřinese.